Autor Tema: Udruzenje gradjana "Moja ladja"  (Pročitano 99213 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže EIDD

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #45 poslato: 27, 08, 2009, 22:55:37 posle podne »
Tu si u pravu.

Imam predlog: da bi se ljudi privoleli da se uradi nešto, možda ne bi bilo loše da se otvori diskusija o problemima koji ih tište (a vezani su za vodene površine) i predlozi šta bi voleli da se uradi.

I to je već prvi korak za UG: postoji da bi rešavali tekući problem koji ih tišti.

Van mreže 11zodiac11

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
    • nautidan
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #46 poslato: 28, 08, 2009, 00:22:06 pre podne »
Mislim da je kuckanje i diskusija jedno, a sesti  sa GG i konstruktivno pricati te onda delati ono pravo.  :pioneer:
Sve sto bacimo u vodu, vratice nam se u casi. nautidan

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #47 poslato: 28, 08, 2009, 00:29:20 pre podne »
@Barba
Online skupština ne može - to je visoka tehnologija za naše zakonodavce (kako da glasaš,a da ne dođeš u onu lepotu od zgrade - klima, parking, restoran za dž, pa još ti plate za sve to). Mora se lično - međutim sa trojicom je lakše nego sa deset ljudi.
To je formalnost.


Pa lepo sam ja rekao da bez jagnjeta, praseta i hektolitra piva nemoz nista. Kaki more bitovi i bajtovi, jedinice i nule...

Stos u svemu tome je bio, sto bi da smo isli putem kafane, to bilo beogradsko udruzenje ili udruzenje osnovano od strane beogradjana. To smo pokusali da izbegnemo. Imas statut i ciljeve u jednom od mojih postova sa prve strane ove teme, kao pridodate fajlove. O njima se raspravljalo, pa je to peglano i prilagodjavano, a onda zabataljeno do daljnjeg.

Evo linkova:

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=792.0;attach=5645

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=792.0;attach=5644  
  
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #48 poslato: 28, 08, 2009, 01:30:20 pre podne »
izgleda da je doslo to "daljnje"

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #49 poslato: 28, 08, 2009, 08:05:21 pre podne »
Slažem se sa komentarom: "Izgleda da je došlo to "daljnje"" ali bih želeo da skrenem pažnju na nešto.

Mislim da sam u par navrata, po raznim pitanjima sugerisao kako bi bilo dobro da se aktivira GG, medjutim, juče sam pogledao tekst novousvojenog zahteva (hvala EIDD-u) i mislim da je važno da imamo u vidu novine.

Оснивачи удружења
Члан 10.
Удружење могу основати најмање три оснивача, с тим што најмање један од оснивача мора имати пребивалиште, односно седиште на територији Републике Србије.
Оснивачи удружења могу бити пословно способна физичка или правна лица.

Начин стицања имовине удружења
Члан 36.
Удружење може стицати имовину од чланарине, добровољних прилога, донација и поклона (у новцу или натури), финансијских субвенција, оставина, камата на улоге, закупнине, дивиденди и на други законом дозвољени начин.


Решење о упису у Регистар
Члан 32.
Stav 4.
Ако се, у року из става 1. овог члана, не донесе решење о упису у Регистар, односно решењем не одбаци пријава за упис у Регистар, сматраће се да је удружење уписано у Регистар наредног дана од дана истека тог рока.


Активности удружења
Члан 37.
Удружење може да врши оне активности којима се остварују циљеви утврђени његовим статутом.
Удружење може непосредно да обавља и привредну или другу делатност којом се стиче добит у складу са законом којим се уређује класификација делатности, под следећим условима:
1)   да је делатност у вези са његовим статутарним циљевима;
2)   да је делатност предвиђена статутом;
3)   да је делатност мањег обима, односно да се делатност обавља у обиму потребном за остваривање циљева удружења.

Stav 5.
Послови које удружење закључи супротно одредби ст. 1. и 2. овог члана правно су ваљани, осим ако је треће лице знало или је морало знати за прекорачење.

Прималац имовине удружења
Члан 42.
За случај престанка удружења као прималац његове имовине статутом се може одредити само домаће недобитно правно лице које је основано ради остваривања истих или сличних циљева.
Одредба става 1. овог члана не односи се на случај престанка удружења које је у време ступања на снагу овог закона користило имовину у друштвеној, односно државној својини.


XII. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 78.
Друштвене организације, удружења грађана и њихови савези основани према Закону о друштвеним организацијама и удружењима грађана („Службени гласник СРС”, бр. 24/82, 39/83, 17/84, 50/84, 45/85 и 12/89 и „Службени гласник РС”, бр. 53/93, 67/93 и 48/94), као и они који имају седиште на територији Републике Србије, а уписани су у Регистар према Закону о удруживању грађана у удружења, друштвене организације и политичке организације које се оснивају за територију Социјалистичке Федеративне Републике Југославије („Службени лист СФРЈ”, број 42/90 и „Службени лист СРЈ”, бр. 24/94, 28/96 и 73/2000), настављају са радом као удружења од дана почетка примене овог закона, с тим што су дужни да у року од 18 месеци од дана почетка примене овог закона ускладе свој статут и друге опште акте са одредбама овог закона.

Члан 80.
Непокретности у друштвеној својини на којима право коришћења имају друштвене организације, удружења или облици повезивања удружења (савези), са седиштем на територији Републике Србије (у даљем тексту: друштвене организације), даном ступања на снагу овог закона постају средства у државној својини на којима право коришћења има јединица локалне самоуправе на чијој се територији непокретности налазе.

Члан 81.
Непокретности у друштвеној својини на којима су друштвене организације до дана ступања на снагу овог закона имале право коришћења прелазе у својину, односно сусвојину ових друштвених организација, сразмерно уделу којим су друштвене организације учествовале у финансирању ових непокретности сопственим средствима оствареним од добровољних чланарина, поклона, донација, легата и на други законом дозвољени начин.
Сопственим средствима из става 1. овог члана не сматрају се средства остварена по основу вршења јавних овлашћења или друга средства остварена из буџета друштвенополитичких заједница.
Својинска права из става 1. овог члана утврђују се у поступку пред надлежним судом.

Члан 84.
Покретна имовина у друштвеној својини на којој право коришћења имају друштвене организације са седиштем на територији Републике Србије даном ступања на снагу овог закона постају средства у својини друштвених организација.
Члан 85.
Сва имовина коју друштвене организације из члана 78. став 1. овог закона стекну након дана почетка примене овог закона јесте њихова својина, осим имовине стечене у вршењу јавних овлашћења.


Члан 90.
Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”, а почеће да се примењује даном истека три месеца од дана ступања на снагу, изузев члана 32. став 4. који ће почети да се примењују даном истека две године од дана ступања на снагу.


Ako ste imali snage da sve ovo pročitate, a ja sam ovde naveo samo nekoliko delova za koje smatram da su značajni za nas, onda vidite da ima vrlo značajnih detalja.

Kao prvo, za registraciju je potrebno najmanje 3 osnivača.
Važan je momenat da GG može da se bavi privrednom delatnošću (ovo treba razumeti na sledeći način: GG može da posluje kao preduzeće is tiče sredstva potrebna za rad i ostv arivanje ciljeva radi kojih je GG osnovana), uz poštovanje zakona koji regulišu rad preduzeća.
Ovo je dozvoljeno u malom obimu, a šta je to mali obim, niko nije definisao.
Ono što zbunjuje, a što treba imati u vidu je odredba kojom se kaže da su svi poslovi koje zaključi "preduzeće" pravno valjani, osim ako je treće lice (misli se valjda na GG) znalo ili je moglo da zna za prekoračenje.
Ovo treba pravilno shvatiti - kad god postoji prekoračenje, ma kakvo, državni organ (inspekcije, poreznici) mogu da raspale kaznu koja može da bude reda veličine do nekoliko stotina hiljada dinara za GG i oko sto hjiljada za odgovorno lice iz GG. Tu ne pomažu nikakva opravdanja, jer u zakonu postoji onaj deo: "ili je moglo da zna".

Iz ličnog iskustva upozoravanm na ovaj deo.
Pre više godina kupio sam auto od ovlašćenog dilera u Beogradu, dobio sve papire, overen tehnički pregled, osiguranje i probne tablice - sve na moje ime; otišao sam na carinu da izvršim carinsku proceduru i vozilo mi je oduzeto i još sam morao da platim kaznu jer sam morao ili mogao da znam da diler nije stavio auto pod privremeni carinski nadzor kad mu je istekao rok na koji je dobio dozvolu za privremeni uvoz!

Važno je uočiti i detalj vezan za raspolaganje imovinom GG u slučaju gašenja udruženja.
Novim zakonom je predvidjeno, videli ste gore, da se imovina stečena osnivanjem udruženja ili radom udruženja ne može podeliti izmedju osnivača i članova udruženja, već se mora predati nekom drugom pravnom licu.

Ako sam dobro razumeo tekst zakona, ova prilika je iskorišćena da država preuzme vlasništvo nad celokupnom imovinom kojom su do sada raspolagala udruženja, ukoliko je ta imovina bila u društvenom vlasništvu.
Mislim da je ovo uvod u novi krug privatizacije.

Eto, da ne dužim i ovako je ovo mnogo za čitanje.
Treba razmisliti šta stvarno mislimo da možemo da ostvarimo radom udrženja.
Ja i dalje mislim da bi bilo korisno da ga imamo, ali treba sesti i dobro razmisliti, jer se njegovom registracijom ulazi u zakonske obaveze.

Izvinjavam se svima koji misle da sve ovo nije važno (imali su prilike da prestanu da čitaju ove redove još na početku), a vi ostali, koji ste stigli dovde, razmislite, pa da se dogovaramo šta i kako dalje.






Van mreže EIDD

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #50 poslato: 28, 08, 2009, 09:53:43 pre podne »
Hvala LSI-ju na trudu i iscrpnim objasnjenjima.

U tom zakon oko manjeg obima je definisano "да је делатност мањег обима, односно да се делатност обавља у обиму потребном за остваривање циљева удружења."
Iako je bilo polemike oko definicija šta je delatnost manjeg obima, mnoge organizacije su se saglasile da je u pitanju sledeće, kao što je i delom zakon regulisao:
sredstva se mogu prikupiti na na način kao i dobitna preduzeća, s tim da se višak (zarada) ne može raspodeliti osnivačima (ovo je i ranije važilo) ali
da se sredstva mogu prikupiti u cilju realizacije nekog projekta, koji ima neki zadatim budžet.

Ovo oko prekoračenja, ne ide kazna, već se plaća porez (osim ako ne prijavite to), mada je to rupa, koja omogućava da se višak sredstava ubaci u željene tokove.


Van mreže EIDD

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #51 poslato: 28, 08, 2009, 10:06:00 pre podne »
Inače, kao što Barba reče, bila je dobra ideja da se izbegne da beogradski članovi osnuju UG, međutim to je teško ostvarljivo, jer:
- ljudi obuzeti poslom ili "može, samo da neko drugi uradi"
- često je teško razdvojiti organizaciju na više gradova, jer lokalne samouprave kada finansiraju, traže da je organizacija registrovana na njihovoj teritoriji (češći slučaj) ili da je dovoljno da se deluje na njihovoj teritoriji (ređi slučaj).

Možda je bolje napraviti tim od par ljudi iz više mesta (formalno), da bi se ispoštovala teritorijalna raspodela (kakav izraz), koji bi ovde na forumu bili u kontaktu i delovali, i u zavisnosti od obima posla, dodatno angažovali ostale članove.

Inače, kod ciljeva organizacije, pod tačkom 2, jedino bih umesto "... korisnika srpskih reka i kanala." stavio "...korisnika voda na teritoriji republike Srbije."


Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #52 poslato: 28, 08, 2009, 10:23:49 pre podne »

Активности удружења
Члан 37.
Удружење може да врши оне активности којима се остварују циљеви утврђени његовим статутом.
Удружење може непосредно да обавља и привредну или другу делатност којом се стиче добит у складу са законом којим се уређује класификација делатности, под следећим условима:
1)   да је делатност у вези са његовим статутарним циљевима;
2)   да је делатност предвиђена статутом;
3)   да је делатност мањег обима, односно да се делатност обавља у обиму потребном за остваривање циљева удружења.

Stav 5.
Послови које удружење закључи супротно одредби ст. 1. и 2. овог члана правно су ваљани, осим ако је треће лице знало или је морало знати за прекорачење.

Ono što zbunjuje, a što treba imati u vidu je odredba kojom se kaže da su svi poslovi koje zaključi "preduzeće" pravno valjani, osim ako je treće lice (misli se valjda na GG) znalo ili je moglo da zna za prekoračenje.
Ovo treba pravilno shvatiti - kad god postoji prekoračenje, ma kakvo, državni organ (inspekcije, poreznici) mogu da raspale kaznu koja može da bude reda veličine do nekoliko stotina hiljada dinara za GG i oko sto hjiljada za odgovorno lice iz GG. Tu ne pomažu nikakva opravdanja, jer u zakonu postoji onaj deo: "ili je moglo da zna".


Generalno, treba biti oprezan, nema sumnje, kazne su masne, ali ovo ipak nije pravilno protumačeno.

GG može da se bavi delatnošću koja je vezana za ciljeve udruženja i mora biti navedena, predviđena statutom.
Ukoliko GG sklopi posao(delatnost) sa trećim licem, koja nije predviđena statutom, taj posao je pravno valjan, osim
u slučaju da je treće lice upoznato sa statutom GG, ili moralo biti upoznato, onda takav posao neće biti pravno valjan,
jer je GG napravilo prekoračenje svojih ovlašćenja, definisanih statutom.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #53 poslato: 28, 08, 2009, 12:51:01 posle podne »
mislim da je ova stavka za slucaj prestanak rada i prelazenje dobara na drugo prvno lice bila i ranije, gledao sam statute nekih NGO i znam da su svi pisali crveni krst srbije kao pravnog naslednika... deo oko zarade moze da bude Klubska marina.. a ciljeve treba staviti siroko da obuhvati sto vise stvari

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #54 poslato: 30, 09, 2009, 22:37:07 posle podne »
jos se niko nije grupisao :) izgled ada smo malo stali sa tim ali posto pokrecemo emisiju onda cemo sve djuture pa javljam :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #55 poslato: 21, 10, 2009, 20:26:18 posle podne »
evo ovako ... potvrdjen prvi sponzor.... danas sam sve dogovorio ....

dobijamo razne kabanice , kape , majce i slicno , ujedno pokrice jedan deo troskova oko regate...

zamolio sam dedu da drzi liniju sa njim (trenutno je na vodi pa cu mu sve izloziti u subotu al zna o cemu se radi)

za sve ovo gore nam traze pravno lice...  vreme je za GG

jos dva sponzora su u pripremi koji ce takodje pokriti troskove raznih regata i susreta...

dule ima jos jednog koji ce najverovatnije uci u celu pricu ...


za sada ce sva sponzorstva icu ili za promociju (kape majce i slicno) ili za pokrivanje troskova regata (klopa , pice, gorivo, taxe...)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #56 poslato: 22, 10, 2009, 10:15:27 pre podne »
Majstore, nisam ni sumnjao. Gde smo u opste stali sa GG

kako sam skapirao jos par licnih karti i da predamo papire , ajde sacekacemo barbu da se javi ...

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #57 poslato: 22, 10, 2009, 10:23:11 pre podne »
Barba ukoliko ne mozes da postignes sve, sto potpuno razumem, samo kazi da najdemo drugog sekretara sa malo manje obaveza...ako mozes jos bolje...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #58 poslato: 22, 10, 2009, 10:49:00 pre podne »
Majstore, nisam ni sumnjao. Gde smo u opste stali sa GG

kako sam skapirao jos par licnih karti i da predamo papire , ajde sacekacemo barbu da se javi ...

Ja sam na ovom forumu dosta toga već dobio, pa ako mogu da pomognem - recite.
Da li je potrebno da dostavim sken lične karte ili treba negde da je donesem?
Javite, ako to može da bude od pomoći.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #59 poslato: 22, 10, 2009, 14:23:31 posle podne »
LSI spremi licnu cekamo barbu :)