Autor Tema: Udruzenje gradjana "Moja ladja"  (Pročitano 99199 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #90 poslato: 11, 04, 2010, 16:05:41 posle podne »
Veoma je tesko nesto zapoceti, a da ne bude: ko je uradio, vise, brze, lepse.....
Uopste nije vazno da li je Brcko uradio brze, a jeste, ipak u osnovi to nisu iste organizacije (bar koliko je meni poznato). Profo, znam za vasu organizaciju od ideje do realizacije, kako je protekla, pa nema potrebe da se potsecamo.
      Olimpe, nije vazno da li je neko predgradje Beograda, Zagreba, Brskog, Sapca...... vec mogucnost da se nesto uradi. Beograd je steciste svih administracija pa je jedno UG udruzenje sitno za razmatranje.
      I jos nesto za Profu. Profo, ipak nije isto UG "Moja ladja" Beograd i UG Nauticki klub "Moja ladja" Brcko. Osim imena, nista nije isto. UG Nauticki klub je osnovan po principu sportskih drustava a UG "Moja ladja" Beograd je zamisljena kao i sva druga politicka udruzenja s tom razlikom sto to nije politicka stranka. Jer jedino tako moze da ima delovanje na teritoriji cele Srbije. Distrikt Brcko i Republika Srbija, ne mogu da se porede po velicini i obimu posla a i jedno i drugo imaju Predsednika, ministre, Vladu.....
      Zato je "nama" teze sve to organizovati jer drzava ne prasta ne uplacen PDV ili neku drugu taksu, a mora se iznaci nacin kako to sigurno obezbediti.
Pozzzzzzzz

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #91 poslato: 11, 04, 2010, 16:14:21 posle podne »
Ma kakva svadja moj dragi Arso. Ovo je i pocelo sve tako sto sam ja danima citao sta Vi pisete i kako teku pripreme a onda uvukao (na kvarno , hahahahah) mog druga u sve ovo . Naravno , Profa , kao pametan covjek primio se na ovu ideju kao saucesce pa je onda sve i bilo ostvarivo.
Zorteru, samo treba volja , za pdv bi se naslo . Mora neko da oznoji malo jajca (neofarbana) pa se sve moze .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #92 poslato: 11, 04, 2010, 16:29:41 posle podne »
Poljo, slazem se da moze, ali dok se ne nadje pravo, realno, izvodivo, resenje neumesno je bilo sta pokretati. Ustvari, jedino se to i trazi. Sve je ostalo gotovo od A do DZ. Cim se nadje nacin stalnog finansiranja, papiri se nose na overu jer su odavno gotovi. Ja sam vec izneo deo predloga, a ima jos mnogo ljudi koji se na ovom mestu na neki nacin reklamiraju besplatno. Ima i onih koji se uclane da bi postovali samo jedan post i to u MALECKIM OGLASIMA. Ja ne bih dozvolio potpuno besplatne oglase, vec deo sume (recimo 1%) nakon prodaje i skidanja oglasa u arhivu da prodavac uplati taj novac ili da bude banovan dok to ne uradi. Znam da vecina nas nesto prodaje kad nema novac ni za hleb a kamoli za oglase, ali zato kad se prodaja obavi, 1% je simbolicno a ipak doprinosi. Bolje je i to nego povecati clanarinu na neku vecu cifru. Bar tako mislim, mada me je Kapetan nekoliko puta na ovu ideju "nogirao" jer je njegova zelja (kao osnivaca sajta) bila da sve bude besplatno i sve dozvoljeno. Zato se sada mucimo i pokusavamo da nadjemo resenje da svi budu zadovoljni, sto je tesko. :drinks:

Van mreže igorbos

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 417
  • Pol: Muškarac
  • Mirno more nikada nije stvorilo dobrog mornara.
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #93 poslato: 11, 04, 2010, 17:11:02 posle podne »
Sto ljudi-sto cudi!Nismo svi jednako rijeciti.Neko manje a neko malo bolje zna da se izrazi i opise do tancina sta je namjeravao reci.Slova nemaju dusu pa stoga neciju recenicu mozes razumjeti na vise nacina i u vise konteksta,sve u zavisnosti (najcesce) od raspolozenja onoga ko cita.Prema tome,nemojte se prepucavati i dogovarati oko bitnih stvari preko foruma nego se morate u oci gledati i na licu mjesta rijesiti sve dileme i utanaciti detalje.Znam da ne zivite (osnivaci UG) svi na istome mjestu i da nije jednostavno svako malo ici na sastanak ali drugacije NE MOZE.Govorim iz licnog iskustva jer sam vec clan jednog slicnog i znam da se nista ne moze dogovoriti osim na ovaj nacin.Neke stvari se ne mogu rijesiti cak ni tako,jer kao sto poceh...sto ljudi-sto cudi!
Igor

Van mreže Профа

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 2156
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com & www.mojaladja.net
    • http://www.mojaladja.net/
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #94 poslato: 11, 04, 2010, 17:47:20 posle podne »
Барба,

Статут и подаци које си нам послао је заиста имао корисних информација и на томе вам хвала. Али и поред тога ја сам имао неколико одличних Статута из других држава у окружењу. Осим тога добро сам проучио Закон о оснивању УГ и Фондација у БиХ.
Статут Наутичког клуба Моја Лађа Брчко има одређених сличности са оним што сте ви послали али писан је према другим одредницама и приручницима па тек када га будеш прочитао можеш коментарисати. Има преко 60 чланова Статута, и да ја сам га написао.
А што се тиче УГ, у Брчком постоји један наутички клуб већ десетак година но функционише по потреби оснивача а не грађана, и могао сам и од њих тражити Статут.
Не видим разлог за овакве коментаре типа ХМММ, или ко је старији.
Него ви лијепо крените у акцију па региструјте УГ јер као организација можете иступити са захтјевима пред разним институцијама како у држави тако и шире.

Профа

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #95 poslato: 11, 04, 2010, 17:52:22 posle podne »
Čitajući prethodno objavljene poruke, pažnju mi je privukao detalj u kojem se navode troškovi koje UG treba da ima u vidu i za koje treba da obezbedi finansiranje, pa bih hteo o tome da kažem nekoliko rečenica.

Knjigovodja je obavezna stavka ali trošak knjigovodje od 450 evra godišnje nije realna cira, osim ako se neki knjigovodja ne bi ponudio da radi za te pare, jer to nema veze sa uobičajenom cenom po kojoj se plaća vodjenje knjigovodstva.

Da je naše UG registrovano kao sportski klub imalo bi na raspolaganju mogućnost da koristi usluge pravne i knjigovodstven službe koja to radi na nivou Sportskog Saveza Srbije. Ovako, naše UG mora da se samo snadje po pitanju knjigovdstva.

Ja imam sopstveni sporstki klub koji je registrovan kao UG i npr. prošle godine nisam imao više nego samo pet promena na žiro računu i ukupno 6 izvoda. Za izradu završnog računa platio sam 50 evra, jer to prosto mora da se uradi i to mora da se plati.
Inače, vodjenje knjigovodstva u Beogradu košta od 125 do preko 400 evra mesečno, što zavisi od obima posla i vrste delatnosti kojom se pravno lice bavi.

Zato sam gore i rekao da cena od 450 evra godišnje nije realna, sem ako nije stvar neke posebne pogodbe.

A u pravu su oni koji su pisali o tome da kad se jednom udje u obaveze koje znače da na kraju neko mora da podvuče crtu i da plati cifru koja se ispod te crte pojavi. Zato sve dok se to ne stavi na zdrave noge - ne treba srljati.

I ja sam za to bio i ostao da nam je potrebna prava organizacija i da je UG upravo to ali pare su pare.

Ipak, ukazao bih na to da od sposobnosti nas koji budemo želeli da podržimo rad našeg UG zavisi koliko para ćemo imati na raspolaganju.
Čak i u ovako uništenoj privredi i pokradenoj državi, svake godine Ministarstvo za omaldinu i sport, MInistarstvo finansija i td. raspisuju konkurse na kojima svi koji žele mogu da prijave neke aktivnosti - kako se to moderno kaže: projekte i ako urade dobar elaborat pare stižu.

Dakle, ponavljam, sve je do nas...




Van mreže Профа

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 2156
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com & www.mojaladja.net
    • http://www.mojaladja.net/
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #96 poslato: 11, 04, 2010, 17:54:10 posle podne »
ЛСИ „ Dakle, ponavljam, sve je do nas”...
... :good:
Профа

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #97 poslato: 11, 04, 2010, 18:01:35 posle podne »
........
Knjigovodja je obavezna stavka ali trošak knjigovodje od 450 evra godišnje nije realna cira, osim ako se neki knjigovodja ne bi ponudio da radi za te pare, jer to nema veze sa uobičajenom cenom po kojoj se plaća vodjenje knjigovodstva.
......

O tome se i radi. Gospodja Mezija je prihvatila da nam obavi knjigovodstvene usluge na godisnjem nivou (znaci i zavrsni racun) za tu sumu novca.

P.S.
Valjda je Mezija odradio ostatak. A da je bio aktivniji, mozda bi bilo jos jeftinije... :taunt: :yahoo:
« Poslednja izmena: 11, 04, 2010, 20:50:48 posle podne zorter »

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #98 poslato: 11, 04, 2010, 18:25:08 posle podne »
Evo jednog malog testa za sve nas:
Ko je spreman da zrtvuje svoje slobodno vreme,zivce,novac u angazovanju oko UG?
Ko je spreman da matrijalno i moralno(tako se valjda kaze?)bude odgovorno lice kao predsednik UG a u sadasnjoj situaciji kada nemamo sigurnih i obezbedjenih 700 eura!
Ko ce da stavi svoj potpis na sva dokumenta koja ga dovode u situaciju da mozda ima problema sa zakonom?
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #99 poslato: 11, 04, 2010, 18:26:58 posle podne »
Ja  :nono:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #100 poslato: 11, 04, 2010, 18:32:17 posle podne »
...
Ko je spreman da matrijalno i moralno(tako se valjda kaze?)bude odgovorno lice kao predsednik UG a u sadasnjoj situaciji kada nemamo sigurnih i obezbedjenih 700 eura!
Ko ce da stavi svoj potpis na sva dokumenta koja ga dovode u situaciju da mozda ima problema sa zakonom?

Prošlo je vreme moralne podobnosti i odgovornosti.

Danas u našem zakonu postoje samo materijalna, prekršajna i krivična odgovornost.
Ili bolje rečeno, prekršajna i krivična, a one za sobom povlače materijalnu jer odgovorno lice u pravnom licu je ono koje će platiti kaznu ili zaglaviti u bojboku ako prekrši neki od zakona, uredbi, uputstava, pravilnika, odluka...

U praksi, pored ovog i dalje postoji i politička podobnost ali samo kada se radi o zapošljavanju u državnim i budžetskim preduzećima i tamo gde se radeći za državu i sa državom mogu zaraditi velike pare. E, tu je knjižica najvažniji argument i obezbedjuje prednost od koje zavisi ishod.

Postojanje političke podobnosti ukazuje na to da postoji i politička odgovornost ali na ovo ne treba trošiti reči.
Još niko od politički odgovornih nije odgovarao za ono što je uradio .
Istini za volju, ti politički podobni malo su šta i uradili (samo su mnogo zaradili).

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #101 poslato: 11, 04, 2010, 18:34:47 posle podne »
Bilo kako bilo Katarina Rebraca vuce bukagije, pa vi sad vidite...
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #102 poslato: 11, 04, 2010, 19:03:43 posle podne »
LSI lepo si ti nama formulisao to,nego sta bi sa potpisom?
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #103 poslato: 11, 04, 2010, 19:32:29 posle podne »
Deda, Deda!
Ja sam razradjivao i razjašnjavao drugi stav. Do trećeg još nisam stigao.

Šalim se.

Odgovorna osoba za predstavljanje i zastupanje UG je već odredjena - to je zapisano u osnivačkom aktu.
Ta osoba, sve dok UG ne zaposli direktora, odgovara za sve što UG radi.

Ukoliko UG zaposli direktora, tada je direktor osoba koja vodi računa o zakonitosti poslovanja i u meri u kojoj je direktor svestan situacije oko sebe i koliko poznaje zakon i propise, može prilično mirno da obavlja svoj posao i da vodi računa da sebe ne izloži prevelikom riziku.
Koliko znam UG nisu obveznici plaćanja takse na isticanje firme, korišćenje gradskog gradjevinskog zemljišta i sličnih obaveza koje imaju druga pravna lica - preduzeća.
Dakle, ako direktor vodi računa da sve što radi bude u skladu sa zakonom ne bi trebalo da ima ozbiljnih problema zbog kojih bi mogao da bude kažnjen novčano ili zatvorom.
Medjutim ako dodje do značajnijeg novčanog prometa preko računa UG tada je velika stvar da UG ima dobrog knjigovodju koji će na vreme upozoravati i obaveštavati direktora o obavezama u skladu sa zakonom. To i jeste jedan od razloga zašto direktori vole da sami izaberu firmu ili osobu koja će im voditi knjigovodstvo jer to mora biti osoba na koju može direktor da se osloni.
Bez dobrog knjigovodje niko ne bi trebalo da se prihvati posla direktora, posebno ne danas kad iza svakog ugla i u svakom trenutku vreba neka inspekcija, neka nova uredba...

Što se mene lično tiče, ja nisam kandidat za direktora.

Kako sam osnivač i direktor svog sportskog kluba, osnivač svog privatnog preduzeća i direktor preduzeća u kojem sam zaposlen, mislim da je moje ime već upisano više nego dovoljan broj puta u državnim registrima i nove upise mi ne bi savetovali ni neprijatelji.
Ali mislim da imam prilično iskustva i da mogu da pomognem svakom ko se prihvati te odgovorne i zahtevne dužnosti ispred našeg UG. Do sada sam manje više uspešno plivao po ovim našim uzburkanim i mutnim vodama (ko zna - možda je to zato što mi je glava prazna kao tikva, pa ne može da potone), pa zato mislim da moji saveti i moja pomoć mogu da budu od koristi. A ja sam spreman da pomognem.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Udruzenje gradjana "Moja ladja"
« Odgovor #104 poslato: 11, 04, 2010, 19:51:58 posle podne »
Vratio bih se sada na finansijski momenat.

Procenjeni iznos od 700 evra nije ni mali ni neki nedostižni. Sve zavisi od toga koliko članova bi bilo registrovano (mislim na nas koji bismo bili spremni da platimo članarinu) - što više članova, manja članarina, to je svima jasno.

Tu je i prihod od donatorstva. U vezi sa tim, još negde u januaru dao sam predlog članovima upravnog odbora UG u osnivanju da se što pre donesu pravila i kriterijumi koji bi u startu odredili način manipulisanja sredstvima (napomena: pod manipulisanjem ne podrazumevam manipulaciju radi pribavljanja lične koristi pojedincima, već sve što je vezano za prijem i raspolaganje sredstvima; stimulacije onima koji obezbede donacije i sl.).

Od tada na ovamo nisam dobio novu informaciju da li je o tome bilo ko raspravljao i da li je sačinjen neki predlog.
Uveren sam da čim taj "pravilnik" o materijalno-finansijskom poslovanju budemo imali, neće proči mnogo, a prve donacije će početi da stižu na račun UG.
I verujem da tih famoznih 700 neće biti teško obezbediti, pa makar da nekoliko nas mora da ih obezbedi za prvu godinu iz sopstvenih sredstava. Svaki naš lični ulog može da bude evidentiran kao donacija ili pozajmica koja može da bude vraćena kada se za to steknu uslovi.

Zato, pozivam članove izabranog UO našeg UG da se što pre dogovore i pristupe registraciji.
Takse koje se plaćaju prilikom registracije nisu visoke i nas nekoliko možemo to da doniramo umesto jednog osrednjeg računa za piće u kafani.

Kada UG bude registrovano i kada članovima foruma pokažemo da se UG zauzima za interese članova, da se bori i protiv "vetrenjača" pridružiće nam se i "neverne Tome".
I videćete da sa brojnim članstvom i mala članarina od recimo 2-5 evra na godišnjem nivou može da obezbedi značajan deo sredstava potrebnih za rad udruženja.

Toliko od mene.
Pozivam vas sve da se više ne odlaže i ne čeka ništa, već da se krene sa radom.
Stvari se neće rešiti same od sebe i niko to ne može učiniti osim nas samih - sada i odmah!