Autor Tema: Pontoni za kavezni uzgoj sarana  (Pročitano 28661 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #15 poslato: 14, 09, 2011, 14:06:31 posle podne »
Ovo izgleda stvarno dobro  :dance1: i perspektivno
Jeste perspektivno,za investitora,a za prirodnu sredinu  :nono: znam sza slučaj sa Skadarskog jezera.. Na jezeru postoje tkzv JEZERSKA OKA ,koja su veliki izvori pitke vode... Jedan od njih je i Karuč.. odatle je trbao da ide regionalni vodovod za primorje,ali se sa tim projektom gnjavilo nekoliko godina..U medjuvremunu je jedan od političkih lokalnih moćnika došao na ideju da postavi kaveze za uzgoj šarana u samom OKU,...naravno izdejstvovao potrbne dozvole i počeo unosan posao koji i sad traje ..  :suicide: A šta se desilo sa OKOM i izvorom?Kad se vlada smilovala da krene sa vodovodom,stigli ronioci iz Novog Sada da ispitaju OKo ,imali su što vidjeti,to su tone i tone ostataka hrane i izmeta Šarana koje se godinama taložilo...a hrana je bacana nemilice da bi bio što veći prinos..  i rezultat je bio ,da je OKo neupotrbljivo za prvobitnu namjenu,pa je drugo izvorište izabrano... evo kako je izgledalo bez i sa kavezima...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #16 poslato: 03, 10, 2011, 10:00:33 pre podne »
meni je lepo i sa i bez kaveza...  sto se tice odpada pretpostavljam da je bioloski tako da tu nema bojazni to sto izvor nije iskoriscen nema veze sa saranima i hranom ... ovo je mala povrsina i verovatno moze da se ocisti za nedelju dve sve sa dna.... drugi su tu razlozi sto nije iskoriscen taj izvor...

a da je voda toxicna pa prvi bi sarani pomrli ili pali na testu bioloske ispravnosti ...

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #17 poslato: 03, 10, 2011, 10:24:35 pre podne »
meni je lepo i sa i bez kaveza...  sto se tice odpada pretpostavljam da je bioloski tako da tu nema bojazni to sto izvor nije iskoriscen nema veze sa saranima i hranom ... ovo je mala povrsina i verovatno moze da se ocisti za nedelju dve sve sa dna.... drugi su tu razlozi sto nije iskoriscen taj izvor...

a da je voda toxicna pa prvi bi sarani pomrli ili pali na testu bioloske ispravnosti ...

Kapetane, nije baš sve onako kako bi mi želeli.  :)

Šarani su kao i sve druge tovne životinje. U kavezu samo jedu i kakaju. Ne kreću se mnogo pa se onda goje i jedu još više. Ispod njih ostaje gomila otpada koji se pretvara u mulj i zagađuje vodu u kojoj ti šarani žive. Naročito je opasno ako nema protoka vode i dotoka kiseonika. Tada se razvijaju mnoge bolesti koje mogu da upropaste sav trud farmera i da ga oteraju u propast. A bolesti riba u kavezima lako se prenose i na ribe koje žive na slobodi pored tih kaveza, što je još pogubnija posledica neadekvatnog pristupa kaveznom uzgoju.

Kavez ili dva na reci nebi pravili neku štetu, ali mnogo njih na relativno malom prostoru bi.

Jezersku i rečnu vodu ne možeš čistiti lopatom već posebnim pumpama koje bi taj mulj vadile. E taj trošak je dosta veliki, naročito ako nemaš planirano mesto gde ćeš taj otpad skladištiti. A ako bi se tražila dozvola za rad sa kavezima zakonodavac bi sigurno zahtevao da i stavka zaštite životne sredine bude ispoštovana.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #18 poslato: 03, 10, 2011, 10:52:07 pre podne »
slazem se arso , ali tu je tekuca voda jer je tu i izvor koji tera vodu ka jezeru ...
sto se bakterija tice takodje se slazem ali prvi bi reagovali sarani a posto je ovo ekonomska prica mislim da i vlasnik to zna i da je reagovao bolje danas dati 1000 evra nego kukati kada ti pomrtu sarani ...


ciscenje je upravo tako kao sto si rekao pumpa pa odlaganje tog mulja , sto uopste nije problem da je pametan moze da naplacuje taj mulj kao vrstu djubriva za njive jer tu sem saranskih fekalija i visoko koncetrovane hrane ne bi trebalo da bude stetnih materija ... znaci idalno da se baca na njive ...

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #19 poslato: 03, 10, 2011, 11:21:07 pre podne »
Pa mogli su te kaveze da pomere 500 metara dalje,a ne usrede oka..   :diablo:  :diablo: A što se djubriva tiče ,dje vidiš ti na slici njive Kap? Samo brda unaokolo 20 kilometara.... A kavezima jednostavno tu nije mjesto...   :wild:  :wild:

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #20 poslato: 03, 10, 2011, 13:16:24 posle podne »
Pošto nema njiva nema potreba ni da kuće budu tu.  :) . Onda bi bilo još jedno pusto mesto više. Stanovništvo .... trbuhom zakruhom.
Mislim da i gajenje riba spada u poljoprivredu.
Seljak koji nema njivu a može da gaji ribu treba to i da radi. Bolje to nego još jedan socijalni slučaj u gradu.
Kavezi mogu da se pomeraju i tako djubri ravnomerno cela površina.
Nešto ne vidim da Ečka smrdi, ili Mika alas. A stotine tona šarana gaje. Istina, nije kavezni uzgoj ali je populacija sigurno maksimalno brojna inače nebi bilo isplativo.
Krojači nase sudbine su dokazali da nemaju sluha. Po stoti put.
Da su svakom ribaru omogućili par kaveza i mesto... svi bi bili zadovoljni. Reke bi bile pune riba kapitalaca, pecaroši sretni a ribari ne bi mogli da kukaju kako nemaju od čega da žive.
A mi bi za božić kupovali domaćeg šarana a ne kineskog soma.
Pa Dule,Tebi za informaciju,tu ribu ne uzgajaju seljaci,nego Novokompovani bogatuni ,koji crpe svoju moć i novac i ANb-a... Nemam ja ništa protiv uzgoja šarana na taj način ali ne na takvim mjestima,u nacionalnim parkovima..  :nono: A Karuč je selo koje je bilo skoro potpuno iseljeno..E sad je najviše napadnuto divljom gradnjom..  :suicide: a ne grade seljaci nego ..   :police:

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #21 poslato: 03, 10, 2011, 13:21:43 posle podne »
Moj komsija ima kavez ispred splava.... 

Kad mu dodju gosti on izvadi sarance i odmah na rostilj :)

Gigo ako mogu neke dimenzije ovog kaveza ...  i malo o hranjenju

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #22 poslato: 22, 02, 2014, 16:54:41 posle podne »
da malo osvezimo temu ...


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #23 poslato: 22, 02, 2014, 19:29:22 posle podne »
Kapetan će se verovatno setiti da sam pre dosta vremena pokazao interesovanje za ovakvim uzgojem jer mi se učinilo da bi to mogla biti dobra stvar za malu grupu ljudi spremnih da ulože neke pare i mnogo rada ali da rezultat bude proizvodnja zdravih, kvalitetnih šarana.

Medjutim, već tada je bila doneta odluka o zabrani gajenja u kavezima.

Nekom ne odgovora da se u Srbiji proizvodi zdrava hrana i da na tome Srbija ostvaruje solidan prihod.
« Poslednja izmena: 22, 02, 2014, 20:23:46 posle podne LSI »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #24 poslato: 22, 02, 2014, 19:46:41 posle podne »
LSI izbori su iza coska... politiku tamo .. zemlja je pod okupacijom i tu nista ne mozemo ....

Ovo je daleko od zdrave ribe, jer je sistem kanala DTD jako zagadjen ... Ali ovaj sistem glat moze na Savu, Drinu i na mnogo druge reke... Ostavio sam klip zbog sistema koji je koliko se vidi uspesan ...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #25 poslato: 22, 02, 2014, 20:28:10 posle podne »
LSI izbori su iza coska... politiku tamo .. zemlja je pod okupacijom i tu nista ne mozemo ....



Prihvatam kritiku - već sam cenzurisao i skratio tekst. A slažem se i sa drugim delom - da smo pod okupacijom. A da li baš stvarno ništa ne možemo... nisam siguran.



Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #26 poslato: 23, 02, 2014, 13:44:16 posle podne »
A jel se zna razlog zašto je ovaj sistem zabranjem i otkud onaj šaran na pijaci, svi isti i definitivno gajeni

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #27 poslato: 23, 02, 2014, 14:09:10 posle podne »
A jel se zna razlog zašto je ovaj sistem zabranjem i otkud onaj šaran na pijaci, svi isti i definitivno gajeni

kavezni uzgoj sarana ima vise negativnih strana :
1 riba je nekvalitetnija
2 peleti sadrze razne antibiotike
3 kolicina sarana i njihov otpad negativno uticu na ekosistem

ima tu jos toga... pogotovo u ovako malim kanalima... ali Drina, Sava .. mozda i Dunav .. su sasvim ok za ovo (1 i 3 stavka) ...

Van mreže slovenac15963

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • www.mojaladja.com
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #28 poslato: 04, 03, 2014, 01:11:37 pre podne »
neko neda,neko zato uzima pare a svi znamo da smo pod okupacijom,koji je zaključak.  kuku

Van mreže rus1234

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
    • on
  • Brod tip: nezna
  • Marina: bar
  • Veličina: 25
Odg: Pontoni za kavezni uzgoj sarana
« Odgovor #29 poslato: 05, 04, 2014, 17:35:43 posle podne »
Pozdrav! Novi sam u forumu  a veliko interesovanje imam za uzgoj sarana ukavezima. Posjedujem vec ribnjak oko pola hektara u dva dela,od kojih samo jedan funkcijonise a drugi obrastao, ima sarana i klena hjemu.Prije 10 godina sam izgradijo ribnjake  i mislijo da cu da imam neke prihode,ali nista od toga nije moglo da se zaradi,posto mala povrsina,skupa hrana a jeftina riba i tako. Ribnaci su na mojoj vlastitoj zemli i na dobroj lokaci i sa ulazom vode oko 1000lit u minuti a vrlo topla i u suncanom mjestu,Evo par fotografija i molicu savjete i misljenja od strucnjaka i onoh koji se bave sa kaveznim gajenjem.