Autor Tema: ZAKON O RIBARSTVU  (Pročitano 16258 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #30 poslato: 06, 02, 2009, 22:01:00 posle podne »
Evo da obradujem mnoge i na ovom forumu.Uveden je zakon o zabrani pojedinih alata  za privredni Ribolov.Nisam siguran ni dali je zakon vazeci za sve reke ili samo za ovaj deo Save.Uglavnom bubnjevi cenkeri visice na klinu do daljnjeg.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #31 poslato: 06, 02, 2009, 23:44:23 posle podne »
Kod nas se za bubnjevi, bućku i druge dodatne alate plaća + osnovna cena od 80.000 dinara

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #32 poslato: 07, 02, 2009, 15:02:27 posle podne »
Juce oko 16,30 casova vozim iz Bgd prema Zr i na mostu preko Tamisa(Karas) pre Cente vidim lika kako ladno spusta mrezu i pregradjuje reku. Stanem, pitam ga zasto to radi a on se jos buni kao da ja gledam svoja posla. Da nije bio u camcu isprebijao bi ga kao "vola u kupusu" ( jos su bila samnom moja dva sina grmalji) ali  smrad sedi na sredini reke i ceka da odemo. Nisam imao pri sebi broj ribocuvara tako da sam popizdeo nacisto.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #33 poslato: 15, 02, 2009, 20:56:50 posle podne »
Preneto iz najnovijeg broja Trofeja:

U tuči ribokradica nožem ubio komšiju
Autor: Rada Šegrt | 14.02.2009. - 10:37

IĐOŠ - Dalibora Stojkova Kiću (27) iz Kikinde ubio je nožem u grudi Dragan Stević (30) iz Sajana na kanalu Dunav-Tisa-Dunav u ataru sela Sajan, kod Kikinde. Tragedija se dogodila preksinoć, oko 22 sata, kada su se na kanalu sukobile dve grupe kradljivaca ribe iz Iđoša i Sajana koje su se najpre posvađale, a potom i potukle.
Zbog sumnje da je počinio ubistvo Stević je juče zadržan u policiji i nakon isteka pritvora od 48 sati biće priveden istražnom sudiji Okružnog suda u Zrenjaninu. Telo nastradalog mladića Dalibora Stojkova poslato je na obdukciju u Zavod za sudsku medicinu u Novi Sad.

Ubijeni Dalibor Stojkov poslednje dve godine je živeo u Iđošu, kod brata, a u četvrtak uveče u krađu robe je otišao zajedno sa Svetislavom T. (21) i Pajom F. (25), takođe iz Iđoša. Njih trojica otišli su na kanal DTD da provere mreže, koje su te večeri ranije postavili radi ulova ribe. Međutim, tamo su zatekli osumnjičenog Dragana Stevića i jednog njegovog drugara, koji su, po svemu sudeći, takođe bili u krađi ribe.
Policija je juče saopštila da su se Dragan Stević i Dalibor Stojkov najpre posvađali, a potom su se dve grupe ribokradica potukle. U jednom trenutku Dragan Stević je nožem u grudi ubo Dalibora Stojkova koji je preminuo na licu mesta.

Dalibor Stojkov sa bratom Branislavom (29) i njegovom nevenčanom suprugom Zoricom Ćirić živeo je u trošnoj kućici na periferiji Iđoša, pored seoskog groblja, u Ulici Milivoja Omorca 1. Kuću je ćerki Zorici kupio Paja Ćirić (57) iz Iđoša, koji je prvi saznao za ubistvo na kanalu.
- Mene i suprugu lupanjem o prozor probudio je Daliborov kolega Paja Francuski. Vikao je da ustanem jer su ubili Kiću. Brzo sam se obukao, uzeo kolica i potrčao sa njim do kanala. To je oko dva kilometra udaljeno od našeg sela i bliže je Sajanu. Kad smo došli, Kića je već bio mrtav. Nož mu je zaboden direktno u srce - ispričao je Paja Ćirić.
Otkako je pre dve godine izgubio posao u Livnici „Kikinda“ Dalibor Stojkov je bio bez stalnog zaposlenja. Prethodno je imao nezgodu na poslu. Izdržavao se od socijalne pomoći i nastanio u Iđošu, kod brata Branislava Stojkova (29). Braća su rano ostala bez roditelja. Dalibor Stojkov biće sahranjen na mesnom groblju u Iđošu, a dan još nije određen. Danas je trebalo da napuni 27 godina.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #34 poslato: 24, 02, 2009, 17:17:30 posle podne »
Evo da obradujem mnoge i na ovom forumu.Uveden je zakon o zabrani pojedinih alata  za privredni Ribolov.Nisam siguran ni dali je zakon vazeci za sve reke ili samo za ovaj deo Save.Uglavnom bubnjevi cenkeri visice na klinu do daljnjeg.
Da, ti senkeri ili cenkeri su stvarno bili... Sve do ovog rata na Dunavu i Savi ih nije bilo. Bilo je običnih bubnjeva, ali oni su se stavljali uz obalu. Ovi se postavljaju u sred matice i hvataju ribu bez muke. Nema mamaca, nema vučenja... Samo postaviš i svaki dan ili svaki drugi dan pregledaš i vadiš ribu. Pojednci imaju i po više desetina komada.
Gde su i koliko ih je to niko osim onih koji su ih postavili nezna. Odličan je za ribokradice jer ako se ne obeleže nema šanse da ih ribočuvar nadje, a u čamcu ribokradice nema nikakvog traga da se bavi time čime se bavi.

Dule,istina je da se senkeri teže nalaze od vrški (bubnjeva),ali se nađu...Mi smo ih na desetine povadili kada sam radio u ribočuvarskoj službi.Od onih malih,do velikih toliko da možeš u ulazni otvor auto uterati...Sve se može pronaći,samo da se zakon sprovodi...I naravno adekvatno kazne oni koji ga krše,a ne da prolaze sa smešnim kaznama od 500 dinara!!!
Dunav je moje more.....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #35 poslato: 24, 02, 2009, 18:56:55 posle podne »
Dule,istina je da se senkeri teže nalaze od vrški (bubnjeva),ali se nađu...Mi smo ih na desetine povadili kada sam radio u ribočuvarskoj službi.Od onih malih,do velikih toliko da možeš u ulazni otvor auto uterati...Sve se može pronaći,samo da se zakon sprovodi...I naravno adekvatno kazne oni koji ga krše,a ne da prolaze sa smešnim kaznama od 500 dinara!!!

cek cek kako to izgleda, kako se koristi ? pretposatavljam da kada plati 500 dinara morate da mu vratite spravku ?

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #36 poslato: 24, 02, 2009, 19:14:00 posle podne »
Iz licnog iskustva mogu, slobodno,da tvrdim da kontrolori u vecini slucajeva znaju gde su postavljeni alati!Pitanje je koliko hoce da rade po pravilima!Najveci krivolovci su legalni ribari!Pogledajte sta se prodaje po pijacama,keciga od 100gr.u lovostaju sarana,smudja,soma koliko hoces!Pre tri cetri godine MOLIO sam kontrolore da stanu u kraj legalnom ribaru koji ,,davke,,samo dodje ispregleda,pokupi ribu i vrati ih nazad.Na kraju sam uzeo klocer i sve mu povadio i slozio na obalu! Pokupio ih je i otisao je 200 metara nize,bez reci,i nastavio po starom! :diablo:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #37 poslato: 24, 02, 2009, 19:54:23 posle podne »


ne znam da li se vidi sa slike,ali to bi to bilo od prilike
Dunav je moje more.....

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #38 poslato: 24, 02, 2009, 20:14:02 posle podne »
U OBRENOVCU IMA DOSTA RIBARNICA A PRODAJE SE I SA TEZGI.INSPEKTORI NEVIDE NISTA ARIBE U SAVI SVE MANJE.ribocuvari jure pecarose po kanalima dok za to vreme ljudi pregrade savu

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #39 poslato: 24, 02, 2009, 23:32:06 posle podne »
E pa rade dobro ti nama dosao lepo nam se prestavi,vidim da u tebi ima srdzbe na pretek,   AJ :drinks:

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #40 poslato: 25, 02, 2009, 14:17:37 posle podne »
legalni alasi daju mito ali mnogo su opasniji oni bez dozvole.ogromne pare su u pitanju i oni se neobaziru ni nakoga.moto je sto vise ribe sto brza prodaja.ucenjuju sve i restorane i cuvare i alase

Van mreže tyger

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Eat,sleep...go fishing
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #41 poslato: 26, 02, 2009, 13:43:38 posle podne »
Kompetentan sam da kažem nešto o tome jer i ja sam imao dozvolu za privredni ribolov od 1985 pa do 1990. Ribario sam oko Višnjice i lokalci znaju Momu, Voju, Žiku i mene. Radili smo zajedno.
To je bilo tada, sad ni jedan od nas ne ribari. A i tada to nam je bio više hobi jer svi smo bili i zaposleni. Bili smo savesni ribari i poštovali zakone. Tih godina se prvo pojavila "drljača" koja je skupljala sitnu kečigu, pa onda sve gore i gore.
Iako sam bio ribar, upoznao taj život i ljude mogu da kažem da privredni ribolov treba zabraniti.
Ne zbog toga što ribari ugrožavaju ribu već zato što ribokradice koriste njih kao masku za svoja nedela. Nestankom ribara nestala bi i pijačna prodaja ribe pa onda oni ne bi imali gde da prodaju ribu, a i čuvarima bi bilo lakše da ih pronadju. Kontrolom na pijacama, kontrolom poznatih kafana koje spremaju rečnu ribu.... nemaš račun za soma a som u loncu.... Dokaži brale odakle ti, ko ti ga je prodao.
Siguran sam da na svakog pravog ribara dodje bar tri ribokradice. Kako da čuvar zna čija je mreža? Čiji je bubanj?
Letos sam bio malo do umke, tačnije Duboko. Nisam mogao da zabacim štap od mreža i strukova. Pitao sam neke lokalne ribolovce šta je to?
Neki bivši policajac kupio dozvolu, kupio 100 mreža i pregradio Savu uzduž i popreko. Ni jedna riba ne može da prodje ako nije manja od oka mreže.
Mi smo mreže morali da pravimo kao i sve alate. Sada možete za par kilograma ribe da kupite mrežu. Svako može da kupi sto mreža za par hiljada evra i da za nedelju dana nalovi dovoljno ribe da otplati mreže.
Ako može privredni ribolov zašto onda ne bi mogao i privredni lov, pa da lepo kupimo dozvolu i zadjemo po šumama i ubijemo sve što leti i trči.
Meso, ali svako meso koje se kupuje je proizvedeno. Zašto to ne bi bilo i sa ribom?
Da li zato što ne vidimo brojno stanje? Što ne možemo da prebrojimo?
Kada bi mogli da vidimo zapanjili bi se. Kvalitetne ribe, naročito krupnije je jako malo. To što se lovi je samo zato što se koriste sva sredstva. Što je ribe manje veće i brojnije su mreže i akomulatori.
Sve dok ribokradice budu imale kupce za ribu oni će loviti. Bez obzira na kazne i zabrane.
Ni sportski ribolovci nisu bolji. Stanite malo kod Ivanovačkog dunavca i gledajte varaličare. Niske im pune smudjeva. Po tridesetak komada za jutro. Sigurno duplo više od dozvoljne kvote. Da li toliko može da pojede jedna porodica?
Ribare je lako zaposliti. Ako su stvarno profesionalci neka im država da neke kredite, neka naprave kaveze za ribu i lepo uzgajaju šarana ili soma.
A znam da je pravih ribara, oni koji isključivo zive od ribe danas jako malo. Mnogo više je onih kojima je to dopunska zarada. Najviše je nažalost ribokradica.
Setite se samo pre petnaestak godina kada su je iz bosne došla ona porodica koja je napravila stotinak (zaboravio sam kako se zove alat sličan bubnju a potapa se po sred reke) alata i dnevno lovila preko sto kilograma somovine. Novine su pisale, TV ih hvalio... ko im je dao dozvolu za masakr. Kao da to nije mogao neki naš ribar. Stari alasi koji su mukom lovili ribu su nestali, zamenili ih ovi novi sa najlon mrežama koja ribi ne daje šansu. Video sam mrežu dugu 120 metara, duboku 5 metara kojom je ribar pregradio savu i polako se spuštao do mostova. Koja riba je imala šansu?
Mi smo lovili mrežicama od 30-ak metara, končanom. I da napomenem najgore, gore pomenuti ribar sa mrežom od 120 m je pre početka ribolova skinuo uniformu  :police:.
Eto, profesionalac. Ima urednu dozvolu za privredni ribolov.
Zato, glasam za zabranu privrednog ribolova.
Neka se ribari ne nadju uvredjenim nisu oni krivi. Naravno da je po zakonu loviti ribu ako imaš dozvolu za to. Tu nema rasprave i osporavanja. Osporavamo pravo državi da arči nešto što pripada svima nama. A mnogo je više onih koji bi da ribe bude u rekama i za 10 godina.
I kujundžija, i tašner i kolar su časna zanimanja ali nisu za ova vremena.
Izvinite na opširnosti ali mene je ova tema... baš me je izbacila iz koloseka.
Bolji tekst od ovoga nikad nisam pročitao,baš kao što i ja mislim,svaka čast od srca :yes: :yes: :yes:
Ljudi pokrenimo nešto dok ne bude kasno!!!!!!!

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #42 poslato: 07, 03, 2009, 20:09:01 posle podne »
Ima naznaka da će se za godinu ili dve potpuno zabraniti privredni ribolov na način kako se to kod nas radi, a profesionalnim ribarima će se izdavati deo vodotoka kojeg mogu da ograde, unesu mladj i gaje ribu za tržište. Nešto kao ribnjaci na reci. To je, izmedju ostalog, i jedan od mnogih zahteva EU koji treba da ispunimo ...
O tome se vec prica,a napravljen je nekakav grubi nacrt zakona,problem je sto sve propise i zakone donose ljudi koji nemaju veze sa rekama,osim kad odu na neki splav zbog klope! :superstition:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #43 poslato: 08, 03, 2009, 14:01:12 posle podne »
E to bi voleo da dozivim, da nema "profesionalnih ribara". :yahoo: :yahoo:
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže tyger

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Eat,sleep...go fishing
Odg: ???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #44 poslato: 25, 04, 2009, 23:54:45 posle podne »
E to bi voleo da dozivim, da nema "profesionalnih ribara". :yahoo: :yahoo:
To bi mi bio jedan od 3-4 najlepša dana u životu...