Autor Tema: Skadarsko jezero - patrolni čamac  (Pročitano 13623 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže rendžer

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #30 poslato: 25, 06, 2011, 14:06:58 posle podne »
Ja sam u junu jedno deset put špartao jezerom gliserom,od Plavnice do Ckla,Murića ,pa do Kamenika,Rijeke Crnojevića...nijesam vas primijetio...znam da je gorivo skupo ali...  :stop:
najvise se cuva zetski vodoplavni dio do granice. Znaci, sjevero-istok, tu agregati i osti najvise rade, a nema nas dovoljno da pokrivamo cjelo jezero, jbg

Van mreže rendžer

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #31 poslato: 25, 06, 2011, 14:08:51 posle podne »
i je l' moguce da na forumu nema teme o jet motorima? Ili ja ne umijem da nadjem...

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #32 poslato: 25, 06, 2011, 14:53:11 posle podne »
i je l' moguce da na forumu nema teme o jet motorima? Ili ja ne umijem da nadjem...
ovo nije jet ali je interesantno.. http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=2467.0   :taunt:

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #33 poslato: 25, 06, 2011, 14:56:08 posle podne »
 Obrati pažnju na taj PRO-DRIVE u akciji..interesantno jako...   :slow_en:

Van mreže rendžer

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #34 poslato: 25, 06, 2011, 15:06:58 posle podne »
mnogo mi je privlacnija jet varijanta. I mislim da je ovaj bucniji isto..

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #35 poslato: 25, 06, 2011, 15:14:01 posle podne »
mnogo mi je privlacnija jet varijanta. I mislim da je ovaj bucniji isto..
evo malo više o jet pogonu na forumu NA VODI.. http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?p=12087&sid=b8580cba5358d94448543697199fa750  tu ima malo više...na vodi ima neki Vasilije iz Bara koji radi te jet pgone na skuterima ,mada ga nema odavno na forumu..

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #36 poslato: 05, 07, 2011, 23:08:55 posle podne »
Nikako da se otmem utisku...
Rendžer, da li si ti neko ko odlučuje o tipu plovila za vašu čuvarsku službu?

Da li vam je potrebno nečujno, brzo ko munja i moćno ko nosač aviona plovilo ili ćete se pridržavati standarda za čuvarsku službu.
Ja sam siguran da je za očuvanje ribljeb fonda potrebno samo nekoliko standardnih čamaca i nekoliko savesnih čuvara. Ovo drugo čak i više i teže je naći.

Ništa tu neće rešiti jet pogon, ni mlazne turbine dokle god oči čuvara zatvara par desetina evra.
Vi niste tamo da vodite rat nego da sprečite ribokradju. Kako je to mala oblast sigurno i ti lično poznaješ sve ribokradice. Kao i lokalna policija.
Nabavite mi malo radnog elana, malo poštenije čuvare, nekorumpirane policajce i ribokradice će nestati.

Ili još bolje... prodajte sve čamce pa ribokradice neće imati čime da idu "ribolov"  :)

Nekako mi ne pije vodu priča da džak ribe nije dokaz da je neko ribokradica i da ne možete da ga optužite.
Dule slažem se sa prvim dijelom tvog posta...  :good: A da je mala oblast koju čuvaju nisam siguran...  :lula: ako je 221 km kvadratni mala oblast...  :sorry:

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #37 poslato: 05, 07, 2011, 23:14:58 posle podne »
Pa vidiš.. i nije mala.
Trećina Crne Gore, bre..  :lol:
  :lol: Pa kako ko gleda i iz koje perspektive..  :good:

Van mreže rendžer

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #38 poslato: 06, 07, 2011, 04:05:25 pre podne »
Nikako da se otmem utisku...
Rendžer, da li si ti neko ko odlučuje o tipu plovila za vašu čuvarsku službu?

Da li vam je potrebno nečujno, brzo ko munja i moćno ko nosač aviona plovilo ili ćete se pridržavati standarda za čuvarsku službu.
Ja sam siguran da je za očuvanje ribljeb fonda potrebno samo nekoliko standardnih čamaca i nekoliko savesnih čuvara. Ovo drugo čak i više i teže je naći.

Ništa tu neće rešiti jet pogon, ni mlazne turbine dokle god oči čuvara zatvara par desetina evra.
Vi niste tamo da vodite rat nego da sprečite ribokradju. Kako je to mala oblast sigurno i ti lično poznaješ sve ribokradice. Kao i lokalna policija.
Nabavite mi malo radnog elana, malo poštenije čuvare, nekorumpirane policajce i ribokradice će nestati.

Ili još bolje... prodajte sve čamce pa ribokradice neće imati čime da idu "ribolov"  :)

Nekako mi ne pije vodu priča da džak ribe nije dokaz da je neko ribokradica i da ne možete da ga optužite.
Ne odlucujem ja, naravno. Ja sam obican sluzbenik, ali zakon obavezuje poslodavca da u najskorijem roku izradi jedan za nas izuzetno bitan dokument koji se zove Akt o procjeni rizika. Taj akt treba da obuhvati SVE rizike, opasnosti i stetnosti koje nosi nase radno mjesto, SVE mjere koje je poslodavac duzan da preduzme kako bi otklonio sve te rizike, kao i jasno precizirane rokove do kad je duzan sve to da uradi. Po zakonu, svako preduzece u CG je bilo duzno taj dokument da donese do 2007. Obzirom da je sad vec 2011, a da se nasa sluzba sindikalno organizovala, JPNP je u zurbi sa tim dokumentom sad i sve su oci uprte u to kako ce biti izradjen. A mnogi rizici i opasnosti na nasem poslu direktno zavise od plovila koje koristimo, jer ipak mi u njemu provodimo po 12 sati... A ja sam predstavnik zaposlenih za zastitu na radu Sluzbe zastite nacionalnog parka Skadarsko jezero. A, opet po zakonu, poslodavac je duzan da se konsultuje sa predstavnikom zaposlenih za zastitu na radu prilikom izrade tog dokumenta, jer su ipak zaposleni ti koji su najbolje upoznati sa opasnostima sa kojima se suocavamo...

Necujno plovilo je ideal, a brzo kao munja i mocno kao nosac aviona nam, vala, ne treba. Objasnio sam dosta precizno u uvodnom postu sta nam treba.. A ta teza u koju si siguran, da je za očuvanje ribljeb fonda potrebno samo nekoliko standardnih čamaca i nekoliko savjesnih čuvara, to nikako ne stoji. Prvo, ima likova koji love agregatom iz elana 401 sa motorom od 40ks. To je zmaj kojeg ne mozes bas uhvatiti sa bilo cim, ali ne znaci ni da treba da se pretjeruje sad u snazi motora. Opet, krivolovci su danas kod nas toliko organizovani da je to dosta tesko objasniti laiku u par recenica. Imaju, recimo, "straze" koje osmatraju sa nekog od brda reon na kojem se krivolovi, i cim primijete nase plovilo negdje u blizini javljaju mobilnim. Krivolovac ima vremena na pretek da skloni i ulov i sredstva, a ako je u frci sa vremenom, dosta je da ih izbaci u vodu. Da mu je camac prazan i mi mu na sudu ne mozemo nista. Takodje, Skadarsko jezero je teren gdje imas milion idealnih mjesta da se sakrijes kroz tršćake, vrbiše i to maksimalno otezava posao. Doduse, to pruza i nama mogucnosti da pravimo idealne zasjede, ali sve se svodi na to ko ce koga da nadmudri i napravi ovcom. Desavale su se i komicne situacije da prolazimo pored visokog tršćaka koji je na metar od nas i cujemo kako neko odatle ladno prdne ili kine  :lol: mi zaviri, kad ono ekipica sa sve alatom i ulovom. Hocu da ti kazem da se sigurno tako desavalo X puta da prodjemo bukvalno na metar-dva od njih, a da ih ne primijetimo. Pogotovo nocu.. to je Skadarsko jezero...

Sto se tice (ne)savjesnih cuvara, heh.. nezahvalno je malo komentarisati to sa moje pozicije, ali slozicemo se da bi se i tu trebalo dosta poraditi. Samo sto se udaljavamo od tebe plovila maksimalno, ali eto, interesantna je tema, pretpostavljam. :) Najveca boljka nase sluzbe sa tog aspekta je ona "ne mozes biti policajac u svom selu". Znaci, nezgodno je za nadzornika mjestanina da pise prijavu nekom svom bratu, kumu, stricu.. To je nepotizam (ne klasicna korupcija i "par desetina eura") i sa tim kuburimo, ali to je greska menadzmenta, sta ces. Treba dovlaciti i zaposljavati ljude iz drugih krajeva, ali onda ostaje jedna druga stvar: NIKAD ja necu nauciti to jezero i imati takav njuh da uhvatim krivolovca kao taj moj kolega mjestanin koji je tu od rodjenja. To je nevjerovatno kako ti ljudi znaju kvalitetno da odrade posao, samo kad hoce...

Jet motore sam prekrizio. Nista ne trebaju nikakvi extra motori, treba samo da imamo pomocni motorcic. Penta koja ce nam u plicim vodama omoguciti da dodjemo do mjesta gdje se krivolovi, jer tu nema potjere i jurnjave, samo je bitno da se dodje do njega...

To da je mala oblast i da poznajem sve krivolovce, nema sanse, burazeru! Uopste nisi upoznat.. Skadarsko jezero je najvece na Balkanu, naslanja se na tri opstine (Podgorica, Bar Cetinje), imas gomilu krivolovaca Zećana, Vranjinaša, Albanaca.. pa cak iz grada! Sve je vise ljudi koji uopste nisu odatle, ali je agregat postao izuzetno unosan biznis, pa je sve vise likova i iz grada (Podgorice) koji dolaze zbog toga. Prosjecan lov strujom dnevno ce ti donijeti zaradu u visini moje mjesecne plate (350-400 eura), pa ti vidi...

Policiju slobodno preskoci, jer oni u 90% slucajeva ne mogu da dodju na mjesta gdje mi hvatamo te ljude. Oni imaju samo jedan gliser, dosta masivan, a sa tim cudom oni ne mogu da se zavuku ni blizu mjesta gdje smo mi.

I za kraj to sto ne vjerujes da dzak ribe nije nikakav dokaz krivolova.. pa nije. Ok ako je ribolovni zabran, tad je svaka ribolovna aktivnost zabranjena i ulov je svakako neoboriv dokaz. Ali ako nije zabran i naidjes na slucaj kao sto sam ranije opisao, gdje si uhvatio lika sa zivom ribom, bez ikakvih sredstava za krivolov i kaze ti "bio sam na mreze", dovidjenja, prijatno.. Ne mozes mu nista! Jer, jeste, agragat, osti, podvodna puska.. su zabranjeni tokom cijele godine (s tim sto je agregat krivicno djelo, ne prekrsaj), ali od osti i puske je riba probodena i vide se tragovi takvog lova, ali od agregata je ziva kao da je iz mreze! I jednostavno ne postoji nacin da sudiju ubijedis da je na nezakonit nacin lice izlovilo tu ribu, ako nemas zaplijenjen agregat ili sondu.

Bas se raspisah, ali sta cu.. otrova me ovaj posa' :D

Van mreže marek

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #39 poslato: 06, 07, 2011, 08:32:18 pre podne »
Pozdrav druze,
mislim da je to malo drugacije definisano, tebi realno preti opasnost od utapanja, od napada ribokradica itd. i to su ti takozvani povecani rizici koje imas a koje ne bih imao da radis negde u kancelariji. Dok recimo da radis u kancelariji bi imao rizik da se sapletes o neki kabl i sl :)
E sad sta poslodavac cini da bi sprecio da nastanu efekti koji su opasni po zdravlje i zivot ljudi - to je npr. u tvom slucaju pojas za spasavanje koji stalno moras da nosis, dalje  i neke druge stvari verovatno i ne moraju da ispune po zakonu ali sindikat to sigurno moze da istera.

Van mreže rendžer

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #40 poslato: 06, 07, 2011, 15:04:53 posle podne »
Tjeras me da te uvlacim u problematiku.. Po Pravilniku o nacinu i postupku procjene rizika na radnom mjestu su, izmedju ostalih (mehanicke, fizicke, bioloske..) predvidjene i opasnosti od mikroklime. To je strujanje vazduha, nepovoljna temperatura, vlaznost vazduha.. a to se na nasem radnom mjestu ne moze odkloniti bez kabine! To je nas prioritet br 1, jer nam je zdravlje opasno ugrozeno u plovilima koja nemaju cak ni vjetrobran! Ej, odradi jednu zimsku nocnu smjenu u potpuno otvorenom plovilu i bice ti sve jasno. To ce morati da se rijesi...

Van mreže marek

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #41 poslato: 06, 07, 2011, 15:11:44 posle podne »
Slazem, se ja to podrzavam, ne znam samo kako je zakonski regulisano. Takodje vam treba dati i benficiran staz ali sve je to pitanje sta se hoce i moze.
Po meni bili bi vam dovoljni ovi od triprinceze sto ima nasa recna policija sa kabinom i recimo dva motora em ce da bude tise nego jedan veci a imas i rezevu ako jedan stane. I ono sto je vazno neko mnooogo dobro osvetljenje.
Pozz

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #42 poslato: 06, 07, 2011, 15:20:23 posle podne »
 Političari na vlasti  iz Podgorice imaj odnos prema jezeru -  VELIKA NULA!  :suicide:  Čitava Podgorička kanalizacija kroz Moraču dolazi u jezero,kombinat  aluminijuma ,pesticidi iz plantaža ,sve podzemnim vodama dolazi u jezero.   :skull: plus uništavanje od strane ljudi krivolovom...Država neće prstom da mrdne da organizuje plaćene ljude,profisionalce ,da ih opremi sa odgovarajućom opremom.. a za to trebaju volja i pare.. ovo prvo nemaju, a drugo nedaju...  :wild:

Van mreže rendžer

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #43 poslato: 06, 07, 2011, 15:47:37 posle podne »
Slazem, se ja to podrzavam, ne znam samo kako je zakonski regulisano. Takodje vam treba dati i benficiran staz ali sve je to pitanje sta se hoce i moze.
Po meni bili bi vam dovoljni ovi od triprinceze sto ima nasa recna policija sa kabinom i recimo dva motora em ce da bude tise nego jedan veci a imas i rezevu ako jedan stane. I ono sto je vazno neko mnooogo dobro osvetljenje.
Pozz
u potpunosti se slazemo ovdje...

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Skadarsko jezero - patrolni čamac
« Odgovor #44 poslato: 07, 07, 2011, 00:24:17 pre podne »
Zimske noći na Savi i Dunavu nisu ništa blaže a naši ribočuvari koriste otvorene čamce i Yamahe. Slazem se da može bolje ali svako radno mesto je specifično. I svako ko je podneo molbu za posao je znao kakvi su uslovi rada.
Siguran sam da tamo krivolov nikada nećete iskoreniti. Kao ni kod nas. Sve dok kazna ne bude takva da se uhvaćeni u prekršaju ne kazne tako da pola života moraju da rade da bi platili kaznu. A onaj ko ga uhvati ne bude adekvatno nagradjen za to.
To je jedini recept.
Da ti ponude da za svakog uhvaćenog sa agregatom dobiješ po 1000 eura sto posto bi krivolov bio iskorenjen za mesec dana.  :) . Bez obzira na noć, temperaturu, trsku i prostranstvo.
  :suicide: Uf Uf ,ko da mu ponudi ?? mogu samo krivolovci da ponude 1000 evra da odu na drugu stranu ,a oni na miru da rade posao..  :taunt:  a priča se da se i to dešavalo...  :diablo: