Autor Tema: Radar  (Pročitano 4728 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Aka

  • Gost
Radar
« poslato: 13, 01, 2009, 11:54:00 pre podne »
Otvaram ovu temu zato sto mislim da je interesantna i za one koji ne planiraju da nabave ovaj deo opreme. Bilo bi dobro da Pera ubaci prvo tehnicki deo price, pa cu ja malo da napisem o iskustvima.
« Poslednja izmena: 13, 01, 2009, 12:06:28 posle podne Aka »

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: Radar
« Odgovor #1 poslato: 13, 01, 2009, 15:28:40 posle podne »
Evo prvo linka na staru vest sa garmin.rs koju bi trebalo osvežiti odličnim primerima i video klipovima snimljenim u međuvremenu: http://www.garmin.rs/vesti.php?id=6

Dakle, radar je skraćenica za "radio detection and ranging" - detektovanje i prikaz objekata emitovanjem radio (ili mikro) talasa i analizom odbijenih signala. Svima poznata stvar još od drugog svetskog rata. U civilnoj upotrebi najčešće ih srećemo na brodovima, a imaju još mnogo drugih primena. Za više tehničkih detalja "kako radi radar" pogledajte: http://en.wikipedia.org/wiki/Radar ili http://www.howstuffworks.com/radar.htm

Mislim da na ovoj temi treba da se bavimo pitanjem "šta" a ne "kako", tako da ću se fokusirati na prikaz konretne upotrebe radara.

GARMIN u trenutno aktuelnoj ponudi ima nekoliko modela radara: GMR-18 i 24 sa zatvorenom antenom kao i novije "HD" (high definition) verzije tih modela. Pored zatvorenih antena, u ponudi su i modeli sa "otvorenim" rotorom: GMR-404 i 406.

Osnovna razlika (osim u ceni) je u performansama ovih uređaja. Na precizan prikaz malih objekata presudnu ulogu ima horizontalna širina emitovanog elektromagnetnog snopa. Kod zatvorenih (radome) antena snop je širok 5 stepeni (GMR-18) ili 3.6 stepena (GMR-24), dok otvorene antene imaju snop širine 1.8 (404) tj. 1.1 stepen (406):



Uži horizontalni bolje detektuje male objekte i preciznije odvaja odzive, dajući čistiju i jasniju sliku.

Drugi proizvođači nautičke elektronike imaju u svojoj ponudi uređaje koji su "samo" radari, ali je Garmin odlučio da svoje radare ponudi u kombinaciji sa GPS uređajima, kartom, nautičkim mrežnim uređajima i sl... To je dobro, ali i poskupljuje stvari, tako da Garmin radar nikad nije "samo" radar nego radarsku sliku može pokazivati preko detaljne karte (kao "overlay") i u kompbinaciji sa podacima sa drugih instrumenata (brzina, dubina i sl...).

Radar se može povezati na jedan ili više GPSMAP uređaja serije 3000, 4000 i 5000. Tačnije na sve koji podržavaju Garmin Marine network: http://www8.garmin.com/buzz/marine/

Radar na vodi detektuje druge brodove (velike i male), obalu, ade... a u zavisnosti od uslova i uronjenosti objekta može videti i velike panjeve, buriće (kad vire iz vode) i sl. Kao i kod sonara, treba imati u vidu da radar nije TV kamera, i da dešifrovanje elektromagnetnih odziva ume da pogreši, pa će radar ispod dalekovoda videti "duhove", imaće uvek gužvu ispod mostova... Takođe, odzivi na radarskom ekranu često "pulsiraju" između dva osvežavanja slike, tako da je za uspešno korišćenje potrebno i malo prakse. Serćom, podešavanja su jasna i jednostavna: Domet (Range), Osetljivost (Gain), odbacivanje šuma kiše (Rain clutter) i nemirnog mora (Sea clutter) i to je sve...

Kako to izgleda u praksi pogledajte na ovom klipu:


Evo i par prikaza radarske slike snimljenih na Savi:

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Radar
« Odgovor #2 poslato: 16, 01, 2009, 23:50:34 posle podne »
3006c

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Radar
« Odgovor #3 poslato: 18, 01, 2009, 19:50:21 posle podne »
od ideje do ekrana koliko kosta ?

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: Radar
« Odgovor #4 poslato: 19, 01, 2009, 02:43:33 pre podne »
Najjefitnija kombinacija:
GMR-18 radar: 129.800 RSD http://www.garmin.rs/proizvodi.php?id=134
GPSMAP 3005c ploter: 122.720 RSD http://www.garmin.rs/proizvodi.php?id=105
SCG Route CD: 10.620 RSD http://www.garmin.rs/proizvodi.php?id=129
Garmin memorijska kartica za SCGR: 5.310 RSD

Ukupno: 268.450 dinara ~ 2.800€
prema trenutno aktuelnom cenovniku: http://www.garmin.co.yu/files/GARMINcenovnikMARINE.pdf

Na tu cenu treba dodati trošak za nosač radara (u zavisnosti od broda i materijala)
I cenu za instalaciju, ako ne želite sami da provučete dva kabla kroz brod i uključite dva konektora.




Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: Radar
« Odgovor #6 poslato: 02, 02, 2009, 13:14:39 posle podne »
Dule,
kartica za 3000 seriju plotera je u nekavom čudnom "garmin" formatu i nema nigde drugde da se kupi. A košta kao da je zlatna...

Što se karte tiče, tu je stvar "malo" komplikovanija, nama kao proizvođačima SCG Route karte Garmin naplaćuje otključavanje karte za uređaje, kao da je otključavamo za konkurenciju... i tu pomoći nema. Svaki klik na unlock webu = +1 otključavanje nama na fakturi... baš ih briga koji je uređaj, koja je karta... Zato se i plaća karta za svaki uređaj posebno...

Mi se trudimo da to kompenzujemo popustima na vezane kupovine ili sličnim sitnim korisnim stvarima za kupca, u zavisnosti od toga šta se kupuje.
Kad sam se pobunio da je unlock preskup, da bi trebalo razdvojiti licence za nautičke uređaje i auto uređaje i sl... dobio sam američki odgovor "take it or leave it".  :diablo:

Nove generacije plotera koriste SD kartice pa je stvar barem oko kartica lakša, ali prvi ploter iz tih serija koji podržava radar, GPSMAP 4008 (8.4" dijagonale), košta 247.800 dinara!

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: Radar
« Odgovor #7 poslato: 02, 02, 2009, 16:47:51 posle podne »
Dule,
to isto si mogao i sam. Ovako si platio UKRADENU stvar, mi protiv toga na žalost ne možemo ništa. Sutra će ti trebati BESPLATNI update na koji nećeš imati pravo, pa ćeš opet plaćati za piratsku kopiju ... i tako u krug. Mi kao zvanični distributeri možemo samo da igramo po pravilima, koja su u nekim slučajevim jako glupa...

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: Radar
« Odgovor #8 poslato: 02, 02, 2009, 22:36:01 posle podne »
Dule,
slažem se da je naplaćivanje licenciranja sopstvenog softvera za sopstvene uređaje potpuno besmisleno. Ali je tako. Nemam baš neku volju da branim Garmin kada je MPC licenca u pitanju. Drago mi je da postoji program koji omogućava da lokalni dileri prave lokalne mape, to samo kod Garmina postoji, ali me naplaćivanje unlocka uglavnom nervira. Posebno što ta licenca nije uopšte jeftina. Međutim, kao što rekoh malopre, kao deo zvanične dilerske mreže mogu samo da igram po pravilima...

Ne ljuti mene što postoji mogućnost piratizacije softvera, to postoji za svaki softver. Ljuti me što neko zarađuje na tuđem radu. Prodaju piratske verzije SCG Route karte ne mogu da opravdam. Sa druge strane toga ne bi bilo da Garmin Mobile XT softver košta koliko softver za mobilni telefon i vredi - par desetina eura. Sa ovolikom cenom legalnog softvera je i očekivano da se pojave hakeri koji zarađuju na svojoj veštini...

Da li će se po tom pitanju nešto menjati, videćemo...



Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: Radar
« Odgovor #9 poslato: 02, 02, 2009, 23:41:13 posle podne »
...  :diablo: pogotovo na "gliserase" i "gliserdzije" ...  :)
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Radar
« Odgovor #10 poslato: 03, 02, 2009, 00:16:35 pre podne »
Ja to i radim, ali na reci. A na forumu ću biti uvek kritičar stvari koje mi smetaju i pohvaliću sve lepo i korisno.

forum zato i sluzi :)

ja sam kupio MIO za kola 140 evra neki extra fenci MOOW se valjda zove sa gomilom opcija podrskom za MP3, SLIKE video fajlove ma blaga jeza i mapa besplatna i 3 updatea...  toush screeen odlican ...

MANE:
nema screen saver
nautika nula

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: Radar
« Odgovor #11 poslato: 11, 03, 2009, 18:30:54 posle podne »
Za sve one koji planiraju nabavku radara ove sezone,predlazem da procitaju ovaj tekst koji je izasao u poslednjem broju jednog hrvatskog nautickog casopisa,a cije delove prenosim:
Navico,kompanija koja ima u svom vlasnistvu pet renomiranih brendova nauticke elektronike,B&G,Eagle,Lowrance,Northstar i Simrad,predstavila je proizvod koji ce sigurno napraviti malu pometnju na trzistu radarskih uredjaja namenjenih pre svega plovilima za razonodu.Ista kompanija je na proslom sajmu METS u Amsterdamu premijerno predstavila svoj sirokopojasni (broad band) radar.Novi radarski sistemi koriste poluprovodnicku tehnologiju,slicnu onoj koja se koristi u vojnim radarskim sistemima.Ovakvi sistemi koriste tranzistore umesto magnetrona te FMCW (frequency modulated continuos wave) formom procesuiraju digitalni signal.Kao i konvencionalni (pulsni) radar i ovaj detektuje objekte u mraku,magli,kisi koristeci radio talase frekv.9,4 GHz.Ali za razliku od pulsnog radara emituje cak 1000 puta manje snage,sto znaci da je zracenje do 10 puta manje od zracenja mobilnih telefona.Minimalni mu je domet 2m,za razliku od 25-30m konvencionalnog radara,te omogucava superiorno odbacivanje "suma mora" zbog FMCW tehnologije.
Konvencionalni radar radi na sledeci nacin:koristeci se magnetronom,radar emituje vrlo snazan (nekoliko KW) i vrlo kratak puls (100-1000nsec) na X-band frekvenciji.Nakon toga radar se prebacuje u prijemni mod kako bi primio refleksiju.Puls,odbijen od objekta vraca se u prijemnik sa zakasnjenjem proporcionalnim udaljenosti objekta od antene.
Novi sirokopojasni radar radi na sledeci nacin:antena radara emituje kontinuiran Tx talas (rising tone) sa linearnim povecanjem frakvencije.Talas se rasprostire zadrzavajuci istu frekvenciju.Ako se vrati odbijen od objekta,vraca se dakle u prijemnik sa istom frekvenc. koju je imao prilikom izlaska iz antene.U medjuvremenu ,antena nastavlja slati talase rastuce frekvencije.Razlika izmedju odaslane i primljene frekvencije,kalkulisana sa poznatom brzinom povecanja frekvencije,omogucava izracunavanje vremena puta signala,iz cega sledi udaljenost objekta.Emitovanje ovakvih talasa konstantno povecava energiju povratnog signala buduci da to nije jedan puls.Ovo ima za posledicu nekoliko stotina puta manju snagu emitovanja od pulsnog radara snage 2 KW.
Glavne prednosti novih radara su:
- Znatno superiornija definicija mete sto omogucava vlasnicima plovila puno jasnije uocavanje razlika izmedju dokova,plovidbenih oznaka,stubova,usidrenih objekata i dr. na udaljenosti od 1/32 milje.
- Razlucivost mete 2-3m na udaljenosti od 10milja (ovde su malo preterali,primedba moja)
- Superiorna rezolucija,vidi objekte na udaljenosti 3-5 m od plovila,
- Vise nema "main bang" i "zero mile" podesavanja,
- Najniza emisija radio talasa od svih X-band radara.Zracenje je samo 0,45 W/kv.m sto je 20 puta manje od pulsnog radara snage 2 KW,
- Cim se ukljuce,odmah su u funkciji.Nemaju obavezno zagrevanje od 2-3 min.
- Najmanja potrosnja struje,manje od 1,6 W u rezimu stand-by.

Ovi novi radari su vec dostupni u Hrvatskoj i to modele snage 2 KW.Cene se krecu od 18.000 kuna pa navise.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: Radar
« Odgovor #12 poslato: 19, 03, 2009, 01:28:11 pre podne »
Panbo je početkom februara testirao BETA verziju:

http://www.panbo.com/archives/2009/02/navico_broadband_radar_beta_demo.html

Ova tehnologija će sigurno promeniti način korišćenja nautičkog radara, i nadam se doneti generalno smanjenje cena.