E, ovako treba... > Izbor elise i pogona

Kort nozzle

<< < (2/13) > >>

SALE NB:
Ovo je svakako korisna stvar za deplasmance, poboljšava opstrujavanje vode oko elise, ubrzava tok vode do elise ( na isti način na koji i avionsko krilo stvara uzgon), i na taj način omogućuje veću efikasnost pogona.
Tule je lepo objasnio.

Problem je u upotrebi ovog sistema u našim uslovima plovidbe. Dok će se grana koja zakači elisu na običnoj osovini ili nozi, jednostavno odbiti, bez ikakvih daljnjih oštećenja pogonskog sklopa, uletanje grane ili drugog čvrstog predmeta u elisu kod ovog sistema dovodi do kapitalnog oštećenja elise.
To je super na moru, ali na Dunavu....?!

Barba:
Pa moze i tako da se kaze. Inace efikasna je samo na malim brzinama jer stvara veliki otpor, pa je na vecim brzinama skuplja dara nego mera.

Ja bih rekao da je ovo princip klasicne jet turbine. Zapravo se radi o jednacini kontinuiteta. Ako pogledate poprecni presek (A), unutrasnji precnik prstena se smanjuje do elise, a od elise je konstantan.

Jednacina kontinuiteta za nestisljiv fluid kaze V*A=const.
Recimo da je ulazna brzina u prsten V1, brzina neposredno ispred propelera V2, a iza propelera V3. Brzina plovila je naravno jednaka brzini ulaza u prsten.

Posto je V1*A1=V2*A2, brzina ispred propelera V2 je veca od brzine V1 u odnosu A1/A2.

Zbog toga ce izlazna brzina elise V3 biti veca, nego u slucaju da je elisa ubrzava od vrednosti V1.

I sada posto je  sila = protok * promena brzine, dobijamo da je u ovom slucaju

sila = gustina * V2*A2 (V3-V1)

Ako posmatramo standardnu elisu bez prstena V2=V1, pa je i V3 u ovom slucaju manja, sto znaci da je i sila manja, manja sila znaci manja snaga, manji stepen korisnosti.


Ovo nije problem da se isprojektuje, samo ne znam ko ce to da napravi.

Kapetan:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kort_nozzle

kazu da je isplativo do 10 cvorova ili 18 km na cas...

moze da se napravi nije problem , videcu ja ko to moze da uradi

Kapetan:

Barba:
Ma ja bih ovde uzeo jednu plasticnu kantu i isekao prsten, bas da vidimo sta ce da se dobije.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju