Autor Tema: Kort nozzle  (Pročitano 41054 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #30 poslato: 26, 05, 2011, 10:22:18 pre podne »
Pa to bi trebalo da uradi neko ko za tim ima potrebe. Kapetanova je ideja da to radi, a i deda se ponudio kao tester. Ja sam dao prvi predlog da se od lima uradi klasican tunel promenljivog precnika i da se proba. Cenim da to ne bi kostalo vise od 1000 dinara. Sto se tice izrade profilisanog zida, ja ne znam kako bi to moglo da se uradi od bilo kog materijala, a ako neko zna neka napise i pretpostavi cenu.

Ipak se radi o precniku od 25-40 cm, to ipak mora da ima i odredjenu cvrstinu, s obzirom da se drzi samo u jednoj tacki.

 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #31 poslato: 26, 05, 2011, 10:46:00 pre podne »
Ako se kači na kavitacionu ploču sa 4 šarafa (vanbodski motor), to je dosta dobar spoj.  :good:
Idealna mušterija je neko sa teretnom Yamahom 25ks.

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #32 poslato: 26, 05, 2011, 10:49:06 pre podne »
Napravio ovo drugar moj... ali ajde prvo slike da nadjem....
Ovo nimalo nije za zajebanciju, a ni za savu....

Posle pola sata voznje puklo je sve u uslo u elisu...
E sada da li je bio panj, ili opterecenje.... ili lose uradjeno nemam pojma.... 

A da namontirano sve na motor od 50 konja ...

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #33 poslato: 26, 05, 2011, 11:07:43 pre podne »
Verovatno neka greška u montaži/proračunu sila.   :suicide:
Lepo ovi naši stručnjaci kažu da je to za male deplasmanske brzine.  :)

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #34 poslato: 26, 05, 2011, 11:26:20 pre podne »
Napravio ovo drugar moj... ali ajde prvo slike da nadjem....
Ovo nimalo nije za zajebanciju, a ni za savu....

A kakvi su bili rezultati, da li je za tih pola sata osetio neki dobitak i kakvu je mlaznicu koristio. Ajd proveri, jer je ovo jako bitna informacija.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #35 poslato: 26, 05, 2011, 12:35:38 posle podne »
@Barba
Drugar je to video u Engleskoj, kako je namontirano za kavitacionu plocu na motor isti kao njegov. Raspitao se malo, svi mu rekli kako od toga nema bolje, kako se dobijam ne znam sta sve...

kada je dosao ovde uzeo je napravio isti sistem, i spustili smo zajedno camac u savu..
slicno je izgledalo kao na ovoj slici:


Mislim da nije bilo promene nikakve... Zvao sam ga sad nejavlja se.
Ali ja sam mu pricao.... Da je to bolje toliko, fabricki bi ga proizvodjaci ugradjivali....

A to je uslo u elisu pri brzini oko 55 na sat... secam se nimalo prijatan osecaj...


Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #36 poslato: 26, 05, 2011, 13:30:31 posle podne »
Pa da, to je smisljeno za male brzine, 10-15km/h. Na velikoj brzini je preveliki otpor, pa su gubici veci od dobitka, a za posledicu je i imao razletanje celog sistema usled prevelike sile otpora.  :sorry:
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #37 poslato: 26, 05, 2011, 19:28:31 posle podne »
A mozda bi trebalo ovako da izgleda, mada meni ovo (zbog oblika elise) vise lici na JET pogon ili bar imitaciju.

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #38 poslato: 26, 05, 2011, 23:00:10 posle podne »
Ovo je izgleda neka unapredjena verzija ili verzija prilagodjena malim motorima. Tu se dodatno suzava izlazni precnik kako  bi se brzina iza propelera jos povecala,a za razliku od korta ulazni precnik se povecava ka elisi, sto smanjuje brzinu na propeleru. A sto je manja brzina, to je vece klizanje, zanimljivo... Ovo radi po drugom principu. :good:

"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #39 poslato: 27, 05, 2011, 00:02:05 pre podne »
Mislim da i obicna tanka cev paralelna sa protokom vode (kao kod turbine) povecava znacajno iskoristljivost elise a evo i zasto:
Kod turbine je bitno da je razmak izmedju oboda elise i zida turbine sto manji jer sprecava da deo fluida koji je poteran elisom unazad samo skrene sa zadnje strane elise ponovo ispred nje gde je veliki potpritisak. Ako zelite primer pogledajte ventilatore za kompjutere svi su u takvim cevima (turbinice). Ako je elisa u slobodnom prostoru dosta fluida skrene u stranu i zaokruzi opet ka prednjoj strani elise.

Osim toga je problem sa upadom plutajucih predmeta u elisu.  :smile:
Marke

Van mreže eni blue

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 339
  • www.mojaladja.com
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #40 poslato: 27, 05, 2011, 05:28:33 pre podne »
Opet ja laik, imam camac metalni duzine 8 metara i dvotaaktni motor jonson 9.9 i iz svega ovog sto citam pretpostavljam da bi ovaj sistem bio primenljiv za moj motor i camac, pa me interesuje da li se slazete da bih dobio za neku nijansu brzi camac, koji se vozi na dunavu.

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #41 poslato: 27, 05, 2011, 11:25:08 pre podne »
@eni blue

Ja bih na za tvoj camac prvo pokusao da optimizijem elisu, ako nije odgovarajuca za tvoj camac, a vrlo je verovatno da nije, Da li znas koja je elisa (precnik x korak), tezina camca, duzina vodene linije, rpm motora na maksimalnom gasu?

@marke

Pa kazu ljudi da su dobijali rezultate i samo sa prstenom const. precnika. 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže eni blue

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 339
  • www.mojaladja.com
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #42 poslato: 27, 05, 2011, 12:56:43 posle podne »
@Barba hvala na odgovoru pretpostavljam da si veoma u pravu, cim sve pojedinosti saznam, javljam pa cu te zamoliti za misljenje i sve ostalo sta bude trebalo,  :drinks: :drinks:

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #43 poslato: 27, 05, 2011, 15:29:36 posle podne »
@Barba:
To sam hteo da kazem ali to ne znaci da profilisani kanal ne dodaje jos na iskoriscenju samo komplikovano za pravljenje a verovatno bi ih bilo fabrickih u ponudi da je veliki dobitak.
Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #44 poslato: 30, 05, 2011, 00:19:02 pre podne »
@Barba:
To sam hteo da kazem ali to ne znaci da profilisani kanal ne dodaje jos na iskoriscenju samo komplikovano za pravljenje a verovatno bi ih bilo fabrickih u ponudi da je veliki dobitak.

marke nisam siguran da bi bilo u fabrickoj ponudi jer nijedna fabrika nece da ti da garanciju na stvar koju moze da razvali jedna jaca grana koja ce da udje u sistem i rasturi ga ...

ljudi jel ima neko ko bi obo znao da napravi ? ja bih prvo pokusao sam ceclicnim cilindrom koji bi se kacio na kavitacionu plocu pa bih onda taj cilindar presvukao plastikom dok ne dobijemo zeljeni oblik