E, ovako treba... > Izbor elise i pogona

Kort nozzle

(1/13) > >>

Kapetan:
barba kako na sve to utice ovaj tunel oko elise ? ima li efekta i kakvog ?

na ovo mislim




mesechar:
ne znam kakvog uticaja ima na voznju i performanse ali je dobra stvar da ne isece guzicu nekom kupacu primenljivo za plaze u cg :)

STG:
Rekao bih da je ovo neka vrsta sapnice,na brzinu nema nekog uticaja...

tule:
Kort nozzle ili Kortova sapnica (truba) poboljsava stepen korisnosti propelera i do 40% ali samo pri brzinama do 15km/h. Pri vecim brzinama izaziva suprotan efekat tj. pocinje da ‘gusi’

Kada radi bez sapnice, propeler preradjuje vodenu masu srazmernu njegovom precniku.

Kada radi u sapnici preradjuje vodenu masu srazmernu velicini ulaznog otvora, ciji je precnik veci od precnika propelera. Istovremeno i zbog njenog unutrsnjeg levkastog oblika vodena masa prolaskom kroz nju povecava  brzinu.

Kortova sapnica svakako nije obicna cev istog ulaznog i izlaznog precnika (kao takva imala bi iskljucivu ulogu stitnika elise) nije cak ni deo kupe iste debljine zida sa razlicitim velicinama ulaznog i izlaznog otvora

Poprecni presek njenih zidova mnogo je slicniji poprecnom preseku avionskog krila pa samim tim i mnogo kompleksniji za proracun

ovo su samo neke od njenih velicina pri cemu se spoljni precnik elise - De - uzima kao pocetni podatak:
-   
-   spoljna duzina
-   unutrasnji precnik usisnog otvora prednjeg tunela
-   duzina prednjeg tunela
-   precnik srednjeg tunela
-   duzina srednjeg tunela
-   ugao zakosenja zadnjeg tunela
-   spoljni precnik prednjeg tunela
-   ugao nagiba spoljnog zadnjeg dela
-   
Dakle, za deplasmance svakako korisna stvar.

Kapetan:
upravo to i meni se cini da bi za deplasmance sa sajta kojih je 80% ovo bilo jako korisna stvar...

Tule i Barba moze li ovo nekako da se izprojektuje pa da pokusamo da proizvedemo ?

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju