Autor Tema: Kort nozzle  (Pročitano 41051 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Kort nozzle
« poslato: 21, 05, 2011, 09:44:16 pre podne »
barba kako na sve to utice ovaj tunel oko elise ? ima li efekta i kakvog ?

na ovo mislim





Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #1 poslato: 21, 05, 2011, 23:36:19 posle podne »
ne znam kakvog uticaja ima na voznju i performanse ali je dobra stvar da ne isece guzicu nekom kupacu primenljivo za plaze u cg :)
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #2 poslato: 21, 05, 2011, 23:42:45 posle podne »
Rekao bih da je ovo neka vrsta sapnice,na brzinu nema nekog uticaja...

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #3 poslato: 22, 05, 2011, 01:03:54 pre podne »
Kort nozzle ili Kortova sapnica (truba) poboljsava stepen korisnosti propelera i do 40% ali samo pri brzinama do 15km/h. Pri vecim brzinama izaziva suprotan efekat tj. pocinje da ‘gusi’

Kada radi bez sapnice, propeler preradjuje vodenu masu srazmernu njegovom precniku.

Kada radi u sapnici preradjuje vodenu masu srazmernu velicini ulaznog otvora, ciji je precnik veci od precnika propelera. Istovremeno i zbog njenog unutrsnjeg levkastog oblika vodena masa prolaskom kroz nju povecava  brzinu.

Kortova sapnica svakako nije obicna cev istog ulaznog i izlaznog precnika (kao takva imala bi iskljucivu ulogu stitnika elise) nije cak ni deo kupe iste debljine zida sa razlicitim velicinama ulaznog i izlaznog otvora

Poprecni presek njenih zidova mnogo je slicniji poprecnom preseku avionskog krila pa samim tim i mnogo kompleksniji za proracun

ovo su samo neke od njenih velicina pri cemu se spoljni precnik elise - De - uzima kao pocetni podatak:
-   
-   spoljna duzina
-   unutrasnji precnik usisnog otvora prednjeg tunela
-   duzina prednjeg tunela
-   precnik srednjeg tunela
-   duzina srednjeg tunela
-   ugao zakosenja zadnjeg tunela
-   spoljni precnik prednjeg tunela
-   ugao nagiba spoljnog zadnjeg dela
-   
Dakle, za deplasmance svakako korisna stvar.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #4 poslato: 22, 05, 2011, 10:37:35 pre podne »
upravo to i meni se cini da bi za deplasmance sa sajta kojih je 80% ovo bilo jako korisna stvar...

Tule i Barba moze li ovo nekako da se izprojektuje pa da pokusamo da proizvedemo ?

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #5 poslato: 22, 05, 2011, 11:02:37 pre podne »
Ovo je svakako korisna stvar za deplasmance, poboljšava opstrujavanje vode oko elise, ubrzava tok vode do elise ( na isti način na koji i avionsko krilo stvara uzgon), i na taj način omogućuje veću efikasnost pogona.
Tule je lepo objasnio.

Problem je u upotrebi ovog sistema u našim uslovima plovidbe. Dok će se grana koja zakači elisu na običnoj osovini ili nozi, jednostavno odbiti, bez ikakvih daljnjih oštećenja pogonskog sklopa, uletanje grane ili drugog čvrstog predmeta u elisu kod ovog sistema dovodi do kapitalnog oštećenja elise.
To je super na moru, ali na Dunavu....?!
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #6 poslato: 22, 05, 2011, 12:45:38 posle podne »
Pa moze i tako da se kaze. Inace efikasna je samo na malim brzinama jer stvara veliki otpor, pa je na vecim brzinama skuplja dara nego mera.

Ja bih rekao da je ovo princip klasicne jet turbine. Zapravo se radi o jednacini kontinuiteta. Ako pogledate poprecni presek (A), unutrasnji precnik prstena se smanjuje do elise, a od elise je konstantan.

Jednacina kontinuiteta za nestisljiv fluid kaze V*A=const.
Recimo da je ulazna brzina u prsten V1, brzina neposredno ispred propelera V2, a iza propelera V3. Brzina plovila je naravno jednaka brzini ulaza u prsten.

Posto je V1*A1=V2*A2, brzina ispred propelera V2 je veca od brzine V1 u odnosu A1/A2.

Zbog toga ce izlazna brzina elise V3 biti veca, nego u slucaju da je elisa ubrzava od vrednosti V1.

I sada posto je  sila = protok * promena brzine, dobijamo da je u ovom slucaju

sila = gustina * V2*A2 (V3-V1)

Ako posmatramo standardnu elisu bez prstena V2=V1, pa je i V3 u ovom slucaju manja, sto znaci da je i sila manja, manja sila znaci manja snaga, manji stepen korisnosti.


Ovo nije problem da se isprojektuje, samo ne znam ko ce to da napravi.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #7 poslato: 22, 05, 2011, 13:57:21 posle podne »
http://en.wikipedia.org/wiki/Kort_nozzle

kazu da je isplativo do 10 cvorova ili 18 km na cas...

moze da se napravi nije problem , videcu ja ko to moze da uradi

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #8 poslato: 22, 05, 2011, 14:03:23 posle podne »

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #9 poslato: 22, 05, 2011, 17:58:03 posle podne »
Ma ja bih ovde uzeo jednu plasticnu kantu i isekao prsten, bas da vidimo sta ce da se dobije.

"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #10 poslato: 22, 05, 2011, 18:19:12 posle podne »
Ma ja bih ovde uzeo jednu plasticnu kantu i isekao prsten, bas da vidimo sta ce da se dobije.

Da prostis , mora neka tvrda kanta da bude!Ovo je stvarno interesantno , samo da vidimo ko da pravi.Prijavljujem se za test oma!!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #11 poslato: 22, 05, 2011, 18:31:30 posle podne »
Ma naravno ojaca se nekim metalnim prstenom, a moze i odmah da se napravi od lima, sa dve kandze za kacenje o kavitacionu plocu.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #12 poslato: 22, 05, 2011, 19:03:23 posle podne »
samo lim koliko sam shvatio ne pomaze mora da ima oblinu ... videcu ja sa ljudima sa primenjenih umetnosti da li mogu da to naprave

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #13 poslato: 22, 05, 2011, 23:24:45 posle podne »
samo lim koliko sam shvatio ne pomaze mora da ima oblinu ... videcu ja sa ljudima sa primenjenih umetnosti da li mogu da to naprave
Onda od kazanceta za riblju corbu :good: :good:

Van mreže Barba

  • Moderator
  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • *****
  • Poruke: 903
Odg: Kort nozzle
« Odgovor #14 poslato: 23, 05, 2011, 09:51:45 pre podne »
Ja mislim da ta "oblina" sluzi da bi se izbeglo vrtlozenje na ulazu u prsten i da nema nikakvu funkciju hidrofoila osim dobrog opstrujavanja jer nema coskastih prelaza. Nije tu bitna razlika brzina sa spoljne i unutrasnje strane zida. Moguce je da vrtlozenje na ulazu u prsten bude toliko veliko da se stvori otpor koji ce anulirati dobitak, ali ljudi su postavljali i obican prsten bez promene precnika, pa kazu da se dobija na brzini. E sad nije iskljuceno da lazu.

Prevelika ti je zezancija da pravis prsten sa takvim zidom. Ja bih prvo probao ovako. Nekosta prakticno nista.

Ovde mozes da vidis kako je to covek napravio sa obicnim prstenom, moguce ja da je dobio neki dobitak samo zato sto je stavio elisu u tunel.

http://www.duckworksmagazine.com/04/s/articles/kort/index.htm

PS. Kazance za riblju corbu moze da simulira uvodnik, a ima i lepu promenu precnika  :)
 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.