Autor Tema: Malo jedrenja za vikend  (Pročitano 15247 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #15 poslato: 12, 04, 2011, 09:44:07 pre podne »
cekaj ova jedrilca sto se vidi na snimku je micro toner koji se prevrnuo ili neki drugi ? zna li se kako ?

jeste, ta prevrnuta jedrilica na snimku je mikrotoner. ako pitas kako se prevrnuo, za to ima par scenarija ali ne bih nagadjao. ono sto smo sa obale primetili dok smo pakovali camce u hangar je da je na jedrilici bio samo kormilar i niko drugi. nisam video sam trenutak prevrtanja. u najmanju ruku to je nesmotreno po vetru onakve jacine.
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #16 poslato: 12, 04, 2011, 10:43:40 pre podne »

                  Klasika prevrtanja,nepaznja,udar refula i kormilo izbaci jedrilicara u vodu koji pokusava da se drzi za isto.
Prevrtanje pod obavezno.Inace moja jedrilica se ipak razlikuje od klasicnog mikraca,dosta je jaca,teza i kobilica je
sklopiva,ali cela ispod korita,ne uvlaci se u kabinu,i dosta dosta je teza.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #17 poslato: 12, 04, 2011, 18:15:12 posle podne »
A kakva je Nikolina kobilica jel odgovarajuca?? :lol:
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #18 poslato: 22, 11, 2016, 13:33:24 posle podne »
http://www.youtube.com/watch?v=cSIcZ2ub-iY&feature=youtu.be

Успео сам да се организујем и нисам могао да посматрам како лепо дува , морао сам у Недељу да једрим . Ех да могу још да нађем место да га оставим у води било би више једрења овако смо се једва извукли из Саве око 7 увече .
« Poslednja izmena: 22, 11, 2016, 14:18:19 posle podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #19 poslato: 22, 11, 2016, 14:19:51 posle podne »
kazu da je bilo odlicno u nedelju .. ja nna zalost nisam bio u gradu .. pa je klinac jedrio .. dobio boom ispod oka :D

Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #20 poslato: 23, 11, 2016, 11:03:24 pre podne »
Može li jedna molba, pošto vidim da jedrite na Savi... a i ja to planiram, doduše na Dunavu. Da nam neko opiše tipičan dan za jedrenje na reci. Nedelja je na primer, vi dolazite u vaš klub, shvatate da je dobar vetar i odlučujete se da jedrite.

Koji je to vetar obično, da li uvek prvo idete uzvodno motorom ili odmah jedrite kako imate najbolji vetar? Koliko obično pređete... da li je nekom uspelo da ceo dan jedri od isplovljavanja do vraćanja u klub bez korišćenja motora? Ne računam ono obavezno manevrisanje oko priveza.

Jedrio sam ovog leta par puta na Paliću i to je po meni idealna akvatorija za srpskog nautičara (doduše malo je plitko), ali bih sad da imam jedrilicu gde živim (Novi Sad) i tu da se motam, "gore" ili "dole" (uzvodno ili nizvodno).

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #21 poslato: 23, 11, 2016, 15:41:00 posle podne »
uh... mnogo pitanja...
Odmah da ti kazem Palic, nije Dunav.. na Dunavu MORAS da imas motor koji god vetar da duva...
jedri se kad se moze... nema nekog pravila , ako ti se jedri a ima vetra izadjes na vodu i to je to ... planiranje tipa jedricu u nedelju padaju skoro uvek u vodu, jer su prognoze lose...
Tesko da mozes da jedris ceo dan...  osim ako ne duva Kosava, a tek onda ne mozes ceo dan jer se umoris...
Vetrovi na Palicu su prilicno stabilni, ujednaceni dok su vetrovi na Dunavu, Savi  promenjivi ... uz obalu ih nema (ako postoji nasip) dok ih ima na sredini reke gde je i plovni put ..

nema pravila da li ides nizvodno ili uzvodno pri izlasku na vodu ... najbolje je ako ti vetar duva uzvodno pa onda odmah ides u leptira i penjess se po reci, postepeno.. kad vetar duva nizvodno jako je tesko vratiti se na jedra do marine ako si nizvodno... procenis svaki put sta je pametnije...

Ja licno sam jedrio (sa kombinacojom motora kad nema vetra) od Beograda do Golubca.... vise na motor manje na jedra... jer vetra leti obicno nema .. Zimi ga ima ali je prejak .. ovo sada je neko idealno vreme za jedrenje, nije previse hladno a ima jacih vetrova.. eto toliko  :)


Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #22 poslato: 23, 11, 2016, 16:46:22 posle podne »
Hvala Kapetane na skici, tako sam nekako i mislio, isploviš pa šta ti bude. Čak sam razmatrao opciju da jedrilicu držim na Paliću u njihovom jedriličarskom klubu. Veoma dobro su organizovani, dobar prilaz vodi, sve uređeno, a jezero milina, nema brodova, nema čak ni čamaca sa motorom, samo suvi sportisti, veslači i jedriličari. Ali nije to, to... živiš na 1 km od vode a čamac držiš 100 km dalje. Leti, posle posla kad poželiš samo da skokneš do marine i nešto čačneš oko broda ili čak i isploviš, ne putuje ti se baš sat vremena na sever.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #23 poslato: 24, 11, 2016, 18:37:46 posle podne »
drzi ti ladju negde pored sebe .. lako ces izleteti kad vidis da lepo pirka..
da, moje neko iskustvo .... ako je u gradu 2 bofora na Dunavu je za bofor vise... eto da imas neki osecaj ...
Pocni da jedris na 1-2 bofora pa polako pojacavaj .. ja ne idem nikad ako je 4-5 bofora.. idu ljudi naravno , ali ja jos ne znam dovoljno da bih se osecao sigurno/prijatno...

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #24 poslato: 25, 11, 2016, 21:52:14 posle podne »
E jeste bilo u zadnje vreme lepih dana za jedrenje, a meni jedrilica na suvom.
A sto se tice jacine vetra.meni je ok na dunavu dok bas ne krene mnogo jako da duva.nema nekih talasa koji mogu bas da te ugroze.po kosavi uvek malo manje jedara nego sto bih inace.zbog refula.inace sportske jedrilice kao sto je mikrotoner lepo idu uzvodno i kad je vetar niz dunav.moja nije takva,ali ipak napredujem polako uzvodno i kad je gornjak..
Inace najlepse je drzati brod blizu mesta gde zivis.uvek je blizu ,ako hoces da se provozas ili jednostavno da odes do broda.a sto se tice vode za jedrenje u srbiji, bas je lose.nema nikakva veca stajaca voda. Ja mislim da nema u evropi ni jedna zemlja da je losija po tom pitanju.ali srecom hr.i gr.nisu daleko.a tamo je raj za jedrilicare.verovatno su jadran i egej medju najboljom mestma za jedrenje i nautiku koja uopste postoje.


Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #25 poslato: 13, 10, 2020, 21:02:39 posle podne »

Пошто видим да се веома мало на овом форуму говори о једрењу и нико не поставља неки слику или видео , ево да мало дамо допринос .

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #26 poslato: 13, 10, 2020, 21:05:45 posle podne »
Још један видео на ушћу Колубаре .

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #27 poslato: 14, 10, 2020, 08:22:46 pre podne »
Браво за прилоге!

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #28 poslato: 28, 10, 2020, 11:56:30 pre podne »
Juče Sava nosi veliku količinu drveća , mora se voziti slalom  između panjeva . Ipak lepo vreme i malo vetra dovoljno za uživanje u jedrenju 

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Malo jedrenja za vikend
« Odgovor #29 poslato: 11, 11, 2020, 18:19:26 posle podne »

Данас је било ветра и   једрења пре зиме , мораће једрилица да се извуче , постаје хладно .