Autor Tema: Kako izgraditi marinu? - INICIJATIVA  (Pročitano 43631 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Kako izgraditi marinu? - INICIJATIVA
« poslato: 12, 04, 2009, 19:47:01 posle podne »
Vrlo lepo. Eh, sta bih sve uradio da i mi u Sapcu imamo marinu. Dzaba kad politicari nemaju sluha za nas zaljubljenike u reku.  :sorry:
« Poslednja izmena: 13, 04, 2009, 20:59:13 posle podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
(Nema teme)
« Odgovor #1 poslato: 13, 04, 2009, 13:20:59 posle podne »
ako mozete da popunite 300 metara pontona i da se daje 10 evra po metru to je isplativo ... cak i da se ne ide na placanje uclanjenja

znaci brod recimo ima 9 x 2,5 metara .. zakupljuje 3 metra pontona i placa 30 evra mesecno za vez struju vodu i cuvarsku sluzbu... 

e sad da li ima 300 metara brodova i camaca to je pitanje...

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
(Nema teme)
« Odgovor #2 poslato: 13, 04, 2009, 16:31:56 posle podne »
Evo da se malo ukljucim.Nije kod nas sve tako prosto.Pre par godina sam pokusao da pribavim dokumenta za izgradnju marine i nije islo lako,za sva dokumenta pita se BG,a nasi se kao drze nekog urbanistickog plana po kom nikakve privatne marine ne dolaze u obzir.I na kraju ostaje i pitanje isplativosti,navikli nasi ljudi da izvlace svoje brodice,parkiraju ih u privatna dvorista ,kod rodjaka na selo itd.I dok je to tako mi ostajemo VRBASI :skull:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
(Nema teme)
« Odgovor #3 poslato: 13, 04, 2009, 18:07:52 posle podne »
Skoro smo giga i ja razgovarali na tu temu. Imao sam prilike da vidim projekat marine u Sapcu, ali pored toga sto je predracun bio 2,5 miliona dinara, nije se dobila dozvola od republike (j*bem li ga od koga), pa se to odlozilo do daljnjeg. A kad se spomene gradskim vlastima oni samo kazu da je skupo i ko ce to da koristi. Ne znaju da ima preko 300 camaca sto sa sto bez kabine. Nema politicke volje da se uopste razmislja o tome. Ne verujem da bi ljudi izvlacili svoje camce kad bi imao neko da ih cuva. Sto je jos vaznije, niko nije trazio da ima struju, vodu, gorivo..... Vazno je samo da ima vez gde bi ostavio camac i cuvarsku sluzbu da to neko pricuva. Desetak eura po plovilu (a ne po metru pontona) bi svako platio, za navedene uslove. Sremska Mitrovivica je uradila nesto sto zovu marina, mada to nije ni blizu pravoj marini, i neki ljudi teraju (ali samo preko zime) svoja plovila tamo na cuvanje. Kasnije bi to sigurno moglo da preraste u pravu marinu sa svim navedenim dodacima i cak servisom za odrzavanje motora. E tad bi i cena mogla da bude veca sto bi bilo prihvatljivo. Siguran sam di ni jedan privatnik, pa ni udruzenje gradjana (kao klub nauticara) ne bi dobilo dozvolu za gradnju. A i ako bi dobili, tolike su dazbine direkciji za upravljanje gradjevinskim zemljistem, da se odmah odustaje od gradnje, jer su cifre enormno velike (cca 30-40% projektovane vrednosti objekta). E zato mi nemamo i u dogledno vreme necemo ni imati marinu u Sapcu. :skull: :skull:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
(Nema teme)
« Odgovor #4 poslato: 13, 04, 2009, 18:27:46 posle podne »
2,5 miliona nije mnogo ... ali 10 evra po camcu je malo osim ako ne pricamo o cunovima i camcima do 1,2 metra sirine..

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
(Nema teme)
« Odgovor #5 poslato: 13, 04, 2009, 18:46:23 posle podne »
Da uglavnom su to mali camci. Duzine oko 6-7m a sirine oko 1m. Sa kabinom i glisera nema mnogo. Ovo sto ja videh, to je nekih 20-tak komada ukupno. Ipak je Sava relativno plitka pa i nema neke velike ladje. Nama je vazno samo da ima vez koji bi toliko koliko pratio vodostaj, da ne ostane camac na suvom ili da se ne potopi ako se iskrene usled promene vodostaja ili nevremena ili talasa.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
(Nema teme)
« Odgovor #6 poslato: 13, 04, 2009, 20:12:21 posle podne »
Iverko potpuno se slažem sa tobom da je ovo tema interesantna za sve. Evo pozivam kapetana da otvori novu temu pod nazivom "Kako izgraditi marinu?" i da tamo malo diskutujemo o ovoj problematici. Da se razumemo, cena marine od 2,5 miliona dinara se odnosi na projekat koji izgleda ovako. Jedana dugačaka platforma (oko 70m) širine 1,5-2m koja se nalazi na četvrtastim pontonima, a učvršćena cevima pobijenim kao šipovi, da bi mogli da prate samo vodostaj. Znači nema bočnih platformi. Na toj platformi je moguće privezati oko 50 običnih malih čamaca po jednoj strani, i to je sve. Za veći broj priveza je potrebno dodavati bočne platforme ili praviti novu platformu ili produžavati postojeću što je već, veći problem. Ovakva platforma sa 8 šipova po meni ne može da košta 40.000€ jer je ova cena od 2,5 miliona dinara bila kad je 1€ bio 60din. Inače se slažem da je Sava mirnija i s manjim talasima pa bi marina u Savi sigurno bila "mirnija" od od one na Dunavu. A u pravu si i da na Savi skoro nikad nema leda čak i kad je temperatura vazduha minus 20 stepeni. Zaledi samo deo koji je u uvali ("mrtvaje" - deo u kom se voda ne kreće) i to ako je plitko. A ovaj projekat marine je predviđao izgradnu t.j. postavljanje u koritu reke gde nikad ne mrzne. Ali se tu pojavljuje drugi problem a to je da bi trebalo ispred platforme (marine) uraditi kose napere koji bi "odbacivali" granje i stabla koji su redovna pojava kod visokog vodostaja. Na ovakvim marinama osim čuvarske službe ne bi bilo nekih drugih rashoda pa bi danas po ceni od 20€ po plovilu mesečno sasvim bilo korektno. 2000€ mesečno je dovoljno za 4 čuvara i da nešto i ostane za održavanje marine. Ako je plata čuvara 300€ (sa porezom manje od 400€) ostaje oko 500€ mesečno za farbanje, popravke i drugo održavanje te platforme u toku leta. Mada je i cena 10€ po metru širine plovila veoma korektna ali je to za ovaj način malo. Platforma od 140m ima iskorišćenost max 120m a to je 1200€ mesečno i po meni je to malo za čuvare a kamoli i za održavanje. Samo pod uslovom da ima više od 200 plovila privezanih za vezove bi ova cena bila opravdana.
Možda sam bio malo preopširan, ali eto tako ja vidim ovu problematiku. Hajde da se uključe i drugi pa da vidimo i druga mišljenja.
Pozzzzzzzz

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
(Nema teme)
« Odgovor #7 poslato: 13, 04, 2009, 20:21:58 posle podne »
Iverko.odakle da pocnem?Ajmo ovim redom:AKVATORIJUM  racunaj na 300.000rsd godisnje!Moja marina placa 500.000 ili vise.RADNICI  za cuvarsku sluzbu ti treba cetvoro,domar i blagajnik[devojka za sve]znaci sestoro po 250e mesecno sto je bez poreza 1300e mesecno.Potrosena struja[onaj deo koji bi trosile sluzbene prostorije]i ostale komunalije koje pristizu svakog meseca.Koliko clanova bi po tvojoj kalkulaciji, minimalno bilo potrebno da bi marina ostvarivala pozitivno poslovanje?Pod tim mislim,nas 20 ulozi lovu i besplatno koristi marinu!To je ono tekuce poslovanje a koliko bi bilo potrebno pocetnog kapitala?Mogu da se raspitam kod mene u marini koliki su mesecni rashodi[dobar sam sa predsednikom] mi imamo 280 clanova i na osnovu toga moze da se izvrsi neko poredjenje.Takva ideja mora da ima ozbiljnu studiju jer mislim da da za to treba ozbiljan novac. :)
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
(Nema teme)
« Odgovor #8 poslato: 13, 04, 2009, 20:42:37 posle podne »
Evo ovako smo mi to resili.Udruzilo se nas desetak skupi svakog prvog po 1000din .za tu sumu placamo penzionera koji sada ima ulogu nocnog cuvara.Smestaj smo resili sa kamp prikolicom,grejanje bubnjarom.Normalno sve je na crno ali stima,ja pentu neskidam sa camca i prezadovoljan sam.Nemamo mi ni pontone ,ni struju.Posto smo locirani pored letnje kafanice gazda iste snosi i najveci udeo u svemu :dance1:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
(Nema teme)
« Odgovor #9 poslato: 13, 04, 2009, 20:44:53 posle podne »
Giga, a jel ostao onaj plan o postavljanju onih cevi sto si mi pokazao? Odnosno marina sa Klenacke strane.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
(Nema teme)
« Odgovor #10 poslato: 13, 04, 2009, 20:47:42 posle podne »
Trebalo bi nema se vremena ,juce smo spustili probni kavezni ribnjak a danas ga vijali po Savi.Vetar ga otkinuo i odneo nizvodno :suicide:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
(Nema teme)
« Odgovor #11 poslato: 13, 04, 2009, 20:50:24 posle podne »
Kako je mogao vetar da ga odnese? Da nije neko drvo ili slicno. Sta je moglo da ga zahvati na povrsini? Jel imao neke bove?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
(Nema teme)
« Odgovor #12 poslato: 13, 04, 2009, 21:10:43 posle podne »
ljudi marina zivi od dve stvari od usluge i blizine neke lokacije (lido , sveb, bela stena, ratno ostrvo, ada medjica i sl)

znaci marina ne kosta mnogo mislim da je 6m onih pocinkovanih betonskih pontona oko 900 evra znaci  za 150 metara to dodje oko 22500 evra racunajte za urpavnu zgradu jos 15000 evra  struja i voda jos oko 4000 evra

ukupno izmedju 40 i 50 evra... to moze da finansira banka na recimo 10 godina  to mu dodje oko 600 evra vracanja banci mesecno...

na tih 600 evra treba dodati

4 cuvara po 200 evra (bez poreza i odprinosa)
struja  voda  komunalije ce izaci oko 600 evra mesecno...
orzavanje 300 evra mesecno

600+4*200+600+300= 2300 evra

150 metara pontona sto daje 300 metara vezova  4/5 znaci oko 240 metara ...

 znaci metar za iznajmljivanje da pokrije troskove bi bio oko 10 evra ...


e sad na sve to treba dodati papire, zezanje , mito i korupciju, i drzavne dazbine...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
(Nema teme)
« Odgovor #13 poslato: 13, 04, 2009, 21:23:13 posle podne »
A vlast kaze da ce to biti uskoro reseno, recimo za jedno 100-200 god.

imamo optimistu :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
(Nema teme)
« Odgovor #14 poslato: 13, 04, 2009, 21:42:39 posle podne »
ako nadjes mesto sa papirima marina moze da donese lep novac... zajednicka marina tesko posto mi sa karaburme tesko da cemo ici na savu da drzimo camce, i obrnuto ...