Autor Tema: Скелеџијина прича  (Pročitano 21539 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #15 poslato: 21, 03, 2011, 22:06:26 posle podne »
Dule, čovek je napravio splav i to odličan.
Spustio sam se Ibrom na Veselom spustu na sklepanom splavu kroz nekoliko vrlo ozbiljnih bukova, udarili smo o obalu, panjeve, grane su nas rušile u vodu, neki su ostajali da vise po istim.  :scare: I stigli u Kraljevo živi i zdravi.  :) :good:

Ovaj splav je extra. Šta bih dao da smo takav imali tada.  :dance:

Nije ništa manje bezbedan od drvene šiklje od 5m.  :nono:

 :drinks:

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #16 poslato: 21, 03, 2011, 22:23:41 posle podne »
Šta je KONTIKI u NAUTICI! 

SPLAV!



Wikipedija

Kon-Tiki je splav na kojoj je norveški istraživač i pisac Thor Heyerdahl 1947. zaplovio u ekspediciju na Tihi ocean. Dobila je ime po bogu sunca Inka Viracochi, koji se navodno nekad nazivao "Kon-Tiki". Kon-Tiki je također ime popularne knjige koju je Heyerdahl napisao o svojim pustolovinama.

Heyerdahl je tvrdio da su južnoamerički narodi naselili Polineziju u južnom Pacifiku u pretkolumbovska vremena. Organizirao je ekspediciju Kon-Tiki da bi pokazao kako je bilo tehnički moguće preploviti Tihi ocean isključivo uz pomoć materijala i tehnologije iz tog doba.

Heyerdahl i njegovi pomoćnici otišli su u Peru, gdje su pomoću stabala i drugih lokalnih materijala izgradili splav od drveta balsa na domorodački način prema crtežima španjolskih konkvistadora. Zajedno s petoricom ljudi Heyerdahl je na toj splavi plovio 101 dan i prešao 7.000 kilometara po Tihom oceanu dok se nije razbio na grebenu otoka Raroia u otočju Tuamotu 7. kolovoza 1947. Jedini moderni komad opreme na splavi bio je radio-aparat.

Knjiga Kon-Tiki bila je uspješnica, a dokumentarni film o ekspediciji osvojio je Oscara 1951.

Originalni Kon-Tiki je izložen u Muzeju Kon-Tiki u Oslu.

« Poslednja izmena: 22, 03, 2011, 08:53:34 pre podne mossi »

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #17 poslato: 21, 03, 2011, 22:27:56 posle podne »
Skeledzijo neszo mi poznata ona elisa kao da je pravljena u Bajsi kod laluje Aleksandra Sase sve sam ja to vozio ali pravim motorom rotax i punim gasom pozzz,pustolovu

Van mreže skeledzija

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 42
  • www.mojaladja.com
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #18 poslato: 21, 03, 2011, 22:44:24 posle podne »
U redu je,svako ima pravo na svoje mišljenje,i na gledanje  stvari.
  Ni ne kažem da je ovo super plovilo,smeo bih ga uporediti sa gmenjakom osrednjeg kvaliteta.I opet tvrdim,da je čvrsta konstrukcija,te "bezveze" cevi su ispunjene poliuretanom,krajevi još zatvoreni.Pa i ako se nekim velikim udesom prelomi na pola,ni onda nema šanse da potone.
 Ipak bih voleo čuti nekoliko konkretnih saveta i odgovora zašto je nesigurno i opasno?
37)   „пловеће тело” је сплав или друга конструкција, објект или спојена структура способна за пловидбу, која није брод, технички пловни објект, чамац или плутајући објект;
  Idem prvom prilikom u Kapetaniju plovidbe,da proverim koje uslove treba da ispuni .
A ako ne može,pa ne može.I bio sam spreman na kritike kada sam se registrovao,ali nisam mislio da će se baš neko od Admin.podrugljivati umesto korisnih saveta i pomoći.
 Na kraju,Titanik su konstruisali valjda neki pametni ljudi,pa opet omanuli...
 Hvala na vremenu,što ste potrošili radi mene,želim svima Vama dugu i srećnu plovidbu.

Van mreže skeledzija

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 42
  • www.mojaladja.com
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #19 poslato: 21, 03, 2011, 22:50:39 posle podne »
Skeledzijo neszo mi poznata ona elisa kao da je pravljena u Bajsi kod laluje Aleksandra Sase sve sam ja to vozio ali pravim motorom rotax i punim gasom pozzz,pustolovu
Jeste Zoke,od Aleksandra je,iz Bajše.Koštla me god.dana džeparca.Tada sam još bio "zapaljen" za airboat.Rotax sam samo sanjao. Na kraju prilike i godine su me spustili na prazan splav.

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #20 poslato: 21, 03, 2011, 23:29:47 posle podne »
ma neka si ti nama ziv i zdrav skeledzijo ja sam letio godinama zmajevima pa me zdravlje otkazalo malo raka zakacio pa se borio sa njim i izborio pa umjesto na zemlju ja na vodu ,a sta ces cudni su puti gospodnji uzivaj u onom sto imas jer neide u kafanu ko ima para vec ko je naucio

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #21 poslato: 22, 03, 2011, 07:22:27 pre podne »
Skeledzijo nemoj da te neki postovi deprimiraju.  :drinks:

Dovoljno si ti u zivotu prosao. Mozes da cujes svacije misljenje. Odluke su uvek samo TVOJE.

Ako se prevaris i udjes u raspravu sa ljudima na sajtu to ce te kostati i vremena i zivaca. Zivce treba cuvati, a vreme pametnije iskoristiti.

Zato ti samo nastavi da redjas slike iz tvog opusa. Meni su one bas interesantne.  :tenk:
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #22 poslato: 22, 03, 2011, 09:27:39 pre podne »
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #23 poslato: 22, 03, 2011, 09:28:07 pre podne »
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #24 poslato: 22, 03, 2011, 09:43:02 pre podne »
Citat
I sučajno,ako tako nešto vidite na vašim vodama prema Djerdapu,to ću biti ja i moja sosa (možda u lisicama).

Moram da priznam priznam da sam ovo previdio.
Bojim se da je to ipak malo prerizičan poduhvat, pogotovo ako u njega uvlačite bilo koga ko vam ne daje 100% tnu saglasnost oko toga.
Talasi, vetar, bele ladje, virovi, kontratokovi, su samo jedan delić priče koja se zove put ka Djerdapu.

Teoretski, plovidbom uz obalu imate neke šanse, ali ja se ne bih usudio, a prošao sam put od Apatina do Djerdapa 480km u jednom pravcu pa onda nazad i to po izuzetno lepom vremenu.

Suviše je opasno.  :shout:

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #25 poslato: 22, 03, 2011, 09:46:13 pre podne »
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #26 poslato: 22, 03, 2011, 09:58:08 pre podne »
Ova tri klipa ne mogu ni priblizno da ti docaraju sta bi te sacekalo ako te zakaci salauka!!Nije mi namera da te plasim nego da te upozorim da nije bas za opustanje!!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #27 poslato: 22, 03, 2011, 10:21:29 pre podne »
Da, ovaj posledni video klip je pogotovo interesantan od 2. minuta gde se super vidi kako talasi prestižu brod, a ni veličina tih talasa nije baš zanemarljiva.
Po takvim talasima se ne plovi, pitanje je da li imaš vremena da se skloniš i gde, kad zaduva, naidje brod ili te uhvati vir?
Mene su stizali nešto manji talasi kod Golubaške tvrdjave na izlasku iz klanca, vetar duva uzvodno kao i na ovom snimku i nije baš prijatno gledati u krmu koja nije baš visoka, i pitanje je hoće li te potopiti prvi ili drugi talas. Hoće li motor dobiti hidro udar, a tako ostaneš u momentu na po Dunava bez pogona u potopljenom čamcu.

To na splavu ne može da se desi, jer je on NEPOTOPIV.  :)
Ali mora ostati u komadu!

Kako bilo, sam si tvorac svoje sudbine.

Samo ponesi fotoaparat ili kameru.  :lol:

 :drinks:

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #28 poslato: 22, 03, 2011, 10:28:32 pre podne »
Par klinaca bez skoro ikakvog nautičkog iskustva se na sklepanom splavu spustilo od Regensburga do Crnog mora.



Dunav treba poštovati, ali Dunav je ipak samo reka! Obala je uvek blizu, a na takve avanture se uvek ide u letnjem periodu!
Samo napred, napravite siguran splav, neki pouzdan motor je obavezan, obezbedite prsluke i ostalu opremu, i nećete imati problema! :good:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Скелеџијина прича
« Odgovor #29 poslato: 22, 03, 2011, 10:48:26 pre podne »
kad klinac od 18 godina upadne u vodu male su sanse da ce da ga scrka izda, prilicno je velika sansa da ce ostali lepo pristati sa brodom dok on ode do obale...

evo primer salauke od pre dve godine , slikano je zimi jedina razlika od letnje salauke je da nije bas toliko hladno




na ramu i golubc postoje delovi gde si po 2km daleko od obale ... salauka se od prvih znakova do pune snage razvije za 10 minuta , ko moze za deset minuta da dodje do obale, naravno ako provali prve znake ?