Autor Tema: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)  (Pročitano 37082 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #15 poslato: 08, 08, 2012, 13:56:49 posle podne »
Dobre strane ako se registruje kod nas ...
ako vise nas ima taj broj i radio stanicu vezanu na GPS uvek mozemo znati tacnu poziciju brodova cije brojeve ukucamo. Mislim da moze do 10 brojeva ali nisam siguran.
Recimo.. razgovaras sa espressom a na displeju ti njegova pozicija.  jh

e nisam siguran da ima ta opcija, mada logicno je ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #16 poslato: 08, 08, 2012, 14:19:47 posle podne »
evo sad sam preokopao internet ....
ovako stoje stvari  .... po zakonu MMSI daje AGENCIJA

http://www.ratel.rs/upload/documents/Regulativa/Pravilnici/Radiokomunikacije/Pravilnika%20o%20stanicama%20na%20avionima,lokomotivama%20i%20brodovima.pdf

Clan 14
...
Доделу MMSI кода врши Агенција.     

e sad ranije nisu mogle da se registruju radio stanice koje nisu nauticke, recimo Zonton , sada u zakonu toga nema (nisam siguran ni da je bilo ranije ali su to u ratelu trazili)... ali ovaj clan zakona jasno govori da radio stanica ne mora da ima samo nauticki opseg.

Pадио станица може радити само на додељеним радио-фреквенцијама,  осим у
случају емитовања знакова опасности,  позива,  порука и саопштења која се емитују у
случају опасности за пловило, као и у случају елементарних непогода, спасавања људских
живота и у другим сличним случајевима када је дозвољена употреба и друге фреквенције
под условом да се ради на начин који је најпогоднији да радио-станица оствари задатак у
вези са отклањањем опасности.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #17 poslato: 08, 08, 2012, 22:28:32 posle podne »
dule jeste bolje a ima GPS, ali ako ga nema moze i oznaka kilometra da se upise...

naravno da je dobro da imas MMSI koji je regularan , ja iz tog razloga nisam nikada ukucao neki nasumicni broj jer sam se sve nadao da ce nasi smanjiti kolicinu paiprologije (pogledja kod amera preko weba dobijes)

e sad ono sto si pogresno protumacio ...

1 Ko se zeza i laje na 16om kanalu ce se uhvatiti samo triangulacijom nikako preko MMSI broja
2 Zonton moze da se registruje bio ja ali nisam imao dozvolu za VHF ili 2 metra kako god se to zove .. sada imam ROC(m) koju ne znam da li priznaju nasi a i nebitno sto se mene tice...
3 kada na dunavu kliknes DISTRESS sve radio stanice koje su u dometu i imaju DSC opciju ce pocetu da brudaju (WOBLING SOUND) i dobice informaciju koju si im poslao ...
4 DSC obican pozivni signal se emituje preko nautickog kanala 70 , koji stanice sa DSC-om slusaju

znaci ako prisitsnes DISTRESS dugme a pre toga si setovao nepohodne stvari svi koji imaju DSC ce te cuti...
cak postiji neki broh koji sluzu da pitas sve u okruzenju da li grize riba znaci nije distress ali mozes da cimnes sve koji te cuju mislim da je 555 ili tako nesto ...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #18 poslato: 09, 08, 2012, 22:09:18 posle podne »
U svetu radiotelefonije uobičajeno je da se pri komunikaicji koriste skraćenice koje u većini potiču iz engleskog jezika (pogodite zašto? Nema veze sa kompjuterima!).

U našim uslovima, ovde na Dunavu, pa i na Savi, koje su i medjunarodne vode, imajući u vidu veliki broj plovila koja plove pod stranim zastavama, upotreba tih konvencijama prihvaćenih izraza može da bude praktična, jer možda neki profesionalac čuje vaš poziv za pomoć koju u tom trenutku možda baš on jedini može da pruži u najkraćem roku.

Ipak, smatram da u normalnim okolnostima, pa i u vanrednim, možete koristiti i naše izraze kako bi vas razumeli svi oni koji imaju i koriste radiostanice. Možda bi najbolje bilo kombinovati jedno i drugo.

A što se tiče toga da neki zvanični organ sluša i prosledjuje pozive i daje instrukcije za samopomoć - na to ćemo verovatno morati da sačekamo dok ne proradi sistem 112 kao u većem delu sveta. Dotle - uzdaj se u se i u svoje kljuse. I ne zaboravite - komšija je bolji od bilo kog rodjaka u Americi. Dakle, pomoć tražite i očekujte od onih koji su vam u blizini, a dok i oni ne shvate i ne učine nešto, potrudite se sami koliko to prilike dozvoljavaju.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #19 poslato: 09, 08, 2012, 22:13:34 posle podne »
ako je hitno okreni 16ti kanal i kazi sta je problem , neko bi trebalo da te cuje pa ce on da zove telefonom hitnu pomoc sa broda i da ti prenosi sta kazu, mislim da ni kapetanija nema sluzbu hitne pomoci ...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #20 poslato: 09, 08, 2012, 22:26:33 posle podne »
...
Šta raditi,pod uslovom da imam radio stanicu,kada naiđeš na čoveka koji je doživeo srčani udar na čamcu ili pecanju ?
...


Na ovo sam zaboravio da dam komentar.

Pre svega treba da pokušate da ukažete prvu pomoć adekvatnu za slučaj koji se dogodio.
Prvu pomoć smo nekada učili u školama, bila je obavezni deo na vozačkom ispitu. I na polaganju za UMČ postavljaju pitanja iz prve pomoći... Ali čujem da je učenje prve pomoći već dugo stvar minulih vremena.

Ipak, prema datoj situaciji pokušajte da učinite ono što mislite da će pomoći onome kome je pomoć potrebna. Pre svega pokušajte da utvrdite o čemu se radi, a zatim procenite ozbiljnost. Iza toga dolazi pokušaj obaveštavanja i pozivanja u pomoć.

I ostaje da se pomolite Bogu da se sve dobro završi (u takvim situacijama i ateisti se mole, pa se nemojte ni vi ustručavati). A Bog je dobar i često pomaže i onima koji to najmanje zaslužuju (znate za onaj stari vic kad čovek po kiši popravlja motor i psuje boga, a naidje sveštenik i prekori ga što huli na Boga i predložimu da se pomoli ne bi  li mu bog pomogao; posle još mnogo psovki čovek prevali preko jezika: Bože, smiluj se! Tog momenta motor proradi, a pop opsuje Boga...)

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #21 poslato: 09, 08, 2012, 22:38:08 posle podne »
Malopre sam našao temu "Upotreba radio stanice".Ukratko se opisuje komunikacija sa ostalima u etru
Pošto ja nemam radio stanicu i nemam dozvolu "radio amatera" interesuje me kako bi tekao razgovor u slučaju havarije,potapanja,zdravstvenih problema...
Da li se u našem radio saobraćaju koriste izrazi "Mayday" i "Pan Pan" ili su to neki prilagođeni izrazi.

Šta raditi,pod uslovom da imam radio stanicu,kada naiđeš na čoveka koji je doživeo srčani udar na čamcu ili pecanju ?
Posle ukazivanja  prve pomoći, da li preko radio veze možeš uputiti poziv za pomoć i da li će poziv biti "preusmeren" na stručnu službu sa lekarom na drugoj strani žice?
Dok ti lekar daje savete,rečna policija te je uputila u kom pravcu da voziš radi brže primopredaje pacijenta...

Ili sam ja ovo gledao u nekom filmu ?!?
Pa uglavnom si gledao na filmu,
sa druge strane na 16 kanalu bi te svakako neko čuo i u slučaju hitnog slučaju verovatno probao da pomogne ako nikako drugačije kontaktiranjem policije ili hitne pomoći. Mislim da bi tom slučaju forma komunikacije bila najmanje bitna. Inače se na 16 može čuti sve i svašta, pozdravi i ćestitke i sl ali je kako god u pitanju pristojan, informativan i kratak rečnik

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #22 poslato: 09, 08, 2012, 23:39:09 posle podne »
Bećaru, pravi ste bećar!
Nasankali ste me.

Ja dajem savete čoveku koji bi mogao da bude načelnik hitne pomoći!
Gde li će ovaj svet završiti?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #23 poslato: 17, 08, 2012, 11:27:34 pre podne »
kao sto napisah pojednostavili su .... jedino ako je sef otisoa van zgrade na vazan sastanak moze da uje8e stvar...

a MMSI broj ?

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #24 poslato: 17, 08, 2012, 13:35:31 posle podne »
pa eto ga na resenju pored atis koda
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #25 poslato: 17, 08, 2012, 17:08:59 posle podne »
e svasta, ne videh  thumbup

napokon da se u ovoj zemlji moze odraditi nesto bez velikog zezanja ...

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #26 poslato: 17, 08, 2012, 21:02:01 posle podne »
Čitajući ovu temu od početka, našao sam na jedan pojam  "DISTRESS", a koji od nedavno pravi problem mom drugaru, a on ne zna kako da ga reši.
Plovili smo i pecali prošli vikend, kada mi se u priči o svemu i svačemu oko broda ,u jednom trenutku požalio da ima problem sa brodskom radio stanicom (stanica je prava i naravno neregistrovana, mada planira da je prijavi). Sve je bilo u redu do pre desetak dana, kada je nešto pritisnuo (nije baš neki znalac i vezi elektronike, kao i ja), i od tada na displeju stalno ima natpis  "DISTRESS", što samo po sebi nije problem, ali  sada on nikoga ne čuje, mada drugi njega čuju. To smo proverili sa jednim drugarom. Da li su to povezane stvari, ili je jednostavno nešto "crlko" u vezi prijema?
Zahvalni za pomoć i svaki dobar savet.  thumbup
Ploviti se mora...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #27 poslato: 26, 08, 2012, 23:49:03 posle podne »
da je greskom ili namerno ukucao neki MMSI broj ne bi mu se zaglavio DISTRESS, to je nesto deseto...

sto se AIS-a tice SAMO ANTENA kosta oko 250 evra plus displey (SVB i jos par sajtova pogledah)...  transponderi kostaju oko 800 evra ...


Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #28 poslato: 27, 08, 2012, 11:44:51 pre podne »
da je greskom ili namerno ukucao neki MMSI broj ne bi mu se zaglavio DISTRESS, to je nesto deseto...

sto se AIS-a tice SAMO ANTENA kosta oko 250 evra plus displey (SVB i jos par sajtova pogledah)...  transponderi kostaju oko 800 evra ...

Kap,
molim te mi daj link da vidim KAKO IZGLEDA antena od 250€!!!

Moraš da razdvojiš AIS prijemnik i AIS primopredajnik.

AIS prijemnik košta oko 250€ (NASA MARINE) + 50€ za razdelnik za postojeću VHF antenu (a toliko košta i posebna VHF antena za njega otrpilike ko baš hoće da je stavi). Kao što mu i ime kaže AIS prijemnik samo prima informacije sa drugih brodova i prosleđuje ih GPS ploteru, PC-ju ili drugoj sličnoj opremi koja potom grafički prikazuje primljene informacije. AIS prijemnik ne emituje podatke o sebi. Garmin AIS 300 prijemnik je nešto skuplji od NASE (~460€) jer već ima spliter u sebi, kao i NMEA2000 povezivanje, a spakovan je u značajno ozbiljnije kućište.

AIS primopredajnik (transponder) košta značajno više. Osnovna razlika je što primopredajnik pored prijema informacija o drugim brodovima ima i funkciju slanja informacija o sebi (brodu) i putovanju. Da bi sve to bilo po standardu, mora da ima i svoj nezavisni GPS prijemnik, kao i još "par" sitnica vezanih za hardervsko uključivanje "silent" moda i/ili slanje poruka upozorenja i sl. komplikacije... Ima još jedna caka, AIS primopredajnik može biti klase A (za komercijalnu flotu - teretne i putničke brodove) i klase B (za "belu" flotu - male nautičare). Što se cena tiče, Garmin AIS 600 primopredajnik klase B košta ~1.050€, dok ACR NAUTICAST primopredajnik A klase u "inland" verziji košta oko 3.000€ u paketu standardne opreme. 


Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #29 poslato: 27, 08, 2012, 18:18:26 posle podne »
Najverovatnije je nesto otislo na ulazu... Kod radio stanica prijemnik i predajnik imaju razlicite delove. To sto pise distress znaci da je poslusao kapetana i ukucao sam neki MMSI broj ili samo potvrdio vec ispisane nule. Da bi to resio mora stanicu u servis na reset softvera.

Da li neko zna servis za radio stanice u Novom Sadu ili Beogradu i koji bi mogao resiti problem?
Ploviti se mora...