Autor Tema: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)  (Pročitano 37081 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #1 poslato: 13, 02, 2011, 21:57:58 posle podne »
koje bre male pare , ovde se pobiše između 55 i 60e za zontona :telephone:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #2 poslato: 14, 02, 2011, 08:20:35 pre podne »
GX2000 - 270 evrića, a GX2100 - 400 evrića.
Nije malo ali kako stanica izgleda i šta može, eh, opet mi prolazi kroz glavu ono: - I tata bi, sine!

Obratite pažnju na to da GX2000 ima mogućnost povezivanja sa AIS-om, a GX2100 ima integrisan (ugradjen AIS).

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #3 poslato: 14, 02, 2011, 11:33:44 pre podne »
GX2000 - 270 evrića, a GX2100 - 400 evrića.
Nije malo ali kako stanica izgleda i šta može, eh, opet mi prolazi kroz glavu ono: - I tata bi, sine!

Obratite pažnju na to da GX2000 ima mogućnost povezivanja sa AIS-om, a GX2100 ima integrisan (ugradjen AIS).

i okacio sam zbog GX2100, AIS displej na stanici je dobro resneje za manje brodove ...

Van mreže KING

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #4 poslato: 07, 08, 2012, 23:19:58 posle podne »
Ako sam dobro razumeo(negde procitao na forumu), ako kupim gore pomenutu GX2100 u SVB i prenesem je preko granice . neprijavim je i neplatim carinu, nemogu je registrovati. I onda mi dzaba.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #5 poslato: 08, 08, 2012, 01:58:56 pre podne »
Ako sam dobro razumeo(negde procitao na forumu), ako kupim gore pomenutu GX2100 u SVB i prenesem je preko granice . neprijavim je i neplatim carinu, nemogu je registrovati. I onda mi dzaba.

kada Kapetanija (radio stanica) ili onaj ko dodeljuje brojeve za AIS bude poreski organ onda ce to biti tacno...
Kapetanija jedino ako je u dilu sa nekim preprodavcem moze traziti racun u drugom slucaju ne...

a ako ne registrujes, tebi ce radio stanica raditi sasvim normalno veruj mi  6589 brodove ces na AIS-u videti bez odobrenja r Srbije  umnik ... a moci ces i sam da dodelis svom AIS-u neki broj pa da se sam identifikujes ...


DSC je recimo standard za pomorsku "telefoniju" , ali niko ti ne brani (mozda zakon) da sam sebi dodelis broj i da zoves koga god hoces, ili da zoves bez broja ...

naravno ne treba nista zloupotrebljavati i u AIS-u predstaviti svoj brod kao ladju od 200 metara

naravno ja sve ovo onako pisem ne bih zeleo da te savetujem protivu zakona  upavusi

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #6 poslato: 08, 08, 2012, 07:39:50 pre podne »
Kapetan lepo i ispravno razmišlja.
A još je lepše što je napomenuo da njegovo razmišljanje nije savetovanje za bilo kakvo nezakonito ponašanje. U tome je lepota foruma - pomoći ljudima makar i razmišljanjem.
A svako neka misli šta mu je činiti.

Van mreže KING

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #7 poslato: 08, 08, 2012, 08:53:01 pre podne »
Kapetane puno hvala. Veoma lepo objasnjeno. Kupujem.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #8 poslato: 08, 08, 2012, 09:02:59 pre podne »
Sam sebi mozes da dodelis broj?!
Tesko,ravno nemogucem...  tamburanje

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #9 poslato: 08, 08, 2012, 11:02:17 pre podne »
Sam sebi mozes da dodelis broj?!
Tesko,ravno nemogucem...  tamburanje

ako se ne varam .. procedura je da ides u kapetaniju pa onda u ratel pa bla bla bla... i na kraju ti oni daju broj koji ti UNESES u radio stanicu , kada si jednom uneo taj broj u radio stanicu ako se dobro secam ne mozes ga ponovo uneti vec je to za vjek vjekova...   a ako bas neces da ides preko kapetanije nase evo ti link pa neka ti dodele broj :

http://www.boatus.com/mmsi/instruct.htm

Ja sam na cheu imao Midland Neptun 100 radio stanicu, ovo je kako setujes broj na toj stanici :

10.9 MMSI (Setting of personal MMSI code and MMSI group code)
This function allows the user to insert their personal MMSI identification code  assigned by an
appropriate authority.
Be careful to insert the correct personal MMSI code.  Once the code has been saved, it
cannot be modified.
• Hold down MENU/SELECT until DSC CALL appears on the display
• Scroll the list of functions with the UP/DOWN keys
• Select SET UP and confirm by pushing MENU/SELECT.  MMSI will be displayed.
• Scroll the alphanumerical list with the UP/DOWN keys and digit your own MMSI code.
• If you errouneously edited a wrong code or you want to change a digit, push MEM. 
Follow the same procedure to insert the MMSI group code but select GROUP MMSI instead of your
own MMSI code.
It is possible to change the MMSI group code whenever you want, while the personal MMSI code
can be inserted only one time; for this reason, we recommend to pay attention. 
If you have accidentally inserted an incorrect code, you will have to return the device to your
approved vendor for a complete reset

http://service.alan-electronics.de/Marinefunk/Neptune-100/Neptune-100-Anleitg-Manual.pdf


sto ce reci da moze, e sad ja nikad nisam hteo da unesem proizvoljan broj , cekao sam da se procedura uprosti , da li se uprostila ne znam ... za sada koristim obicnu radio komunikaciju bez DSC-a



Van mreže KING

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #10 poslato: 08, 08, 2012, 11:12:21 pre podne »
Gos.Becar vi odoste na siroko i na daleko. Dok sam citao vas post pomislio sam da sam upao u neku mafiju.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #11 poslato: 08, 08, 2012, 12:00:13 posle podne »
Sam sebi mozes da dodelis broj?!
Tesko,ravno nemogucem...  tamburanje

ako se ne varam .. procedura je da ides u kapetaniju pa onda u ratel pa bla bla bla... i na kraju ti oni daju broj koji ti UNESES u radio stanicu , kada si jednom uneo taj broj u radio stanicu ako se dobro secam ne mozes ga ponovo uneti vec je to za vjek vjekova...   a ako bas neces da ides preko kapetanije nase evo ti link pa neka ti dodele broj :

http://www.boatus.com/mmsi/instruct.htm

Ja sam na cheu imao Midland Neptun 100 radio stanicu, ovo je kako setujes broj na toj stanici :

10.9 MMSI (Setting of personal MMSI code and MMSI group code)
This function allows the user to insert their personal MMSI identification code  assigned by an
appropriate authority.
Be careful to insert the correct personal MMSI code.  Once the code has been saved, it
cannot be modified.
• Hold down MENU/SELECT until DSC CALL appears on the display
• Scroll the list of functions with the UP/DOWN keys
• Select SET UP and confirm by pushing MENU/SELECT.  MMSI will be displayed.
• Scroll the alphanumerical list with the UP/DOWN keys and digit your own MMSI code.
• If you errouneously edited a wrong code or you want to change a digit, push MEM. 
Follow the same procedure to insert the MMSI group code but select GROUP MMSI instead of your
own MMSI code.
It is possible to change the MMSI group code whenever you want, while the personal MMSI code
can be inserted only one time; for this reason, we recommend to pay attention. 
If you have accidentally inserted an incorrect code, you will have to return the device to your
approved vendor for a complete reset

http://service.alan-electronics.de/Marinefunk/Neptune-100/Neptune-100-Anleitg-Manual.pdf


sto ce reci da moze, e sad ja nikad nisam hteo da unesem proizvoljan broj , cekao sam da se procedura uprosti , da li se uprostila ne znam ... za sada koristim obicnu radio komunikaciju bez DSC-a

kapetanija nema nikakve veze sa tim.
prvo se ide u ministarstvo za infrastrukturu i energetiku gde se podnosi zahtev za izdavanje pozivnog broja za radio stanicu (npr. moj pozivni broj je YU2131 "ipsilon uzice dva jedinica tri jedinica). potrebno je dostaviti racun prodavca i tehnicke karakteristike VHF uredjaja za koji se trazi pozivni broj, kopija plovidbene dozvole . naravno treba platiti i pripadajuce takse.
nakon dobijanja pozivnog broja podnosi se zahtev ratelu za izdavanje pojedinacne dozvole za koriscenje radio frekvencija za radio stanice na plovilu.
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #12 poslato: 08, 08, 2012, 12:16:02 posle podne »
Samo sam Vam rekao šta se može dogoditi u "pravno regulisanom društvu-državi" koju svi zagovaramo po ovom forumu

becar slazem se ja sa tobom, ali ovo su saveti a ne nagovaranja... drzava znamo kakva je , nece prstom maci da ista promeni ili da uprosti kako bi nauticarima biti lakse... jedini nacin da drzava reaguje protiv nas jeste da "plati neko nekome" kome ne ide u korist ovo sto pisemo ...

samo uporedi dobijanje MMSI broja kod nas i onaj link preko interneta ... a MMSI nije nas Srpski izum vec deo GMDSS-a ... i onda nasi nasli da se prave pametni i zakomplikuju stvar... NIKO ne bi pravio pitanje da je kapetanije na svom sajtu podigla onakav formular za prijavu , a ono cak nije zvanican USA sajt za standarde nego privatan koji samo prosledjuje podatke do odgovornih organa koji posle sajtu vrate broj a sajt korisniku

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #13 poslato: 08, 08, 2012, 12:23:58 posle podne »
espresso pricamo o MMSI broju koji ima 9 cifara  to YU2131 je ona druga klasifikacija (sto ima zorter i ovi sto sede po kucama i pricaju) a ne MMSI...

tvoj MMSI bi trebal da pocne sa brojem 279
ukoliko se radi o obalnoj stanici onda idu prvo dve nule pa broj zemlje recimo 00 279 XXXX

a za ladje idu prvo broj zemlje pa 6 brojeva  , za Srbiju 279 XXX XXX


imas ovde nesto vise : http://gmdss-radio.blogspot.com/2011/07/maritime-mobile-service-identity-mmsi.html

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Nauticka Radio stanica + AIS Prijemnik (dodatno)
« Odgovor #14 poslato: 08, 08, 2012, 13:56:21 posle podne »
dule , Distress opcija u DSC-u je samo jedna od opcija, ne moras da imas GPS ako u havariji mozes da kucas svoju lokaciju recimo "Kvar motora 1170km "... pored te informacije DSC u distress modu saljes i podatke o tvom brodu koje si pre toga otkucao recimo "Brod 12 metara zeleno korito belo nadrgadje, Azimut"

e sad ... taj distress primaju svi u tvom okruzenju, ne samo sluzba koja je za to zaduzena i mozes ocekivati pomoc od svakoga... najgora stvar je da ti neko recimo u sred slanja pritisne na njegovoj stanici aknowledge to znaci za sve ostale da je on preuzeo da ce ti pomoci , ali za njega mozda samo znaci da hoce da spava bez da mu pistis u zvucniku...

ujedno DSC sluzi da recimo ja tebi posaljem poruku (slicno SMS-u) i da ti kazem da dodjes na 8 kanal da te pitam grize li riba na malim vodama, ili da li ima santi kod tebe na Savi ... to se radi tako sto ukucam tvoj broj i odkucam poruku i posaljem, i SAMO tvoja stanica ce ti zvoniti kao telefon ...

broj koji imas bi trebalo drzava da ti da, kada sam se ja raspitivao procedura je bila takva da moras da je zapises na papiru da bi se svega setio... mozda ima opcija da ti Ameri dodele preko onog sajta broj za MMSI, u svakom slucaju MMSI je kao broj telefona u kuci ...

da ne gresim dusu mozda se promenilo i mozda se sada mnogo lakse dobijaju brojevi....