Autor Tema: Dani vina i ukljeve  (Pročitano 8738 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Dani vina i ukljeve
« poslato: 08, 02, 2011, 14:14:47 posle podne »
 U subotu i nedjelju,5 i 6. februara na Virpazaru  je održana manifestacija ,,Dani vina i ukljeve"...bilo je lijepo i sunčano vrijeme i nekoliko hiljada posjetilaca..uz prigodan zabavni program ,,mezilo"se  ukljeve suve i sirove pržene na živoj vatri ,a bogami i čuvenog crmničkog vranca,..  :drinks: evo par slika

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #1 poslato: 08, 02, 2011, 14:33:48 posle podne »
bogami zbog ovakve teme ode Olimp na doboš :lula:

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #2 poslato: 08, 02, 2011, 15:59:26 posle podne »
Netacno. Olimp je otisao zato sto je hteo da ode.
A sto se teme tice... tri slike mogu da prodju, 20 slika kobasica ne, narocito ne ako se uz njih imputira "nauticarsko druzenje" .
A i Virpazar je pored jezera, na slici je riba a ne slanina.  :)
  :nono: mala ispravka.. Virpazar nije pored jezera,nego je gradić ostrvo,pvezano sa kopnom sa tri mosta sa tri strane...pamti se stara pjesma ,,Virpazaru na tri mosta u tebi mi ljubav osta".. a i sa kobasicama nema veze samo vino i ukljeve,čamci brodići ,turizam..  :drinks:

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #3 poslato: 08, 02, 2011, 16:54:01 posle podne »
  :lol: pa ako gledate u decembru 2010 onda nije ostrvo,jer je bio poplavljen,na trgu je bilo metar vode i nije bilo kopna..    :party: nebitno,fešta bila i prošla...bio 0ostrvo bilo ne

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #4 poslato: 29, 01, 2012, 19:45:44 posle podne »
 Ove godine festival održan po 15-ti put...   

Van mreže taxi

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 365
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #5 poslato: 30, 01, 2012, 15:36:32 posle podne »
pretpostavljam da su ukljeve sardele

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #6 poslato: 30, 01, 2012, 16:10:45 posle podne »
pretpostavljam da su ukljeve sardele
Nije, sardela je morska riba a ukljeva slatkovodna...Kpd nas se zove ukljeva ,i vrlo je ukusna kad se nadimi.. inače je u drugim krajevima zovu uklija – Beovica – Bjelica – Bjelka.. evo tekst a iz np skadarsko jezero  :


Ukljeva – Alburnus alburnus je sitna riba iz porodice šarana (Cyprinidae) dužine od 10-18 cm.

Čelično-plava boja gornje strane tijela prlazi na bokovima i na trbuhu u sjajno-srebrnastu. Leđno i repno peraje su sivkasti, ostala peraja su žućkasta. Usta su im usmjerena prema gore, malo izbočeni šiljak donje vilice zalazi duboko u međuvilicu.

Društvenije od mnogih drugih riba, ukljeve stvaraju velika jata. Ova „slatkovodna sardela“ ima u Skadarskom jezeru neobičan životni ciklus. Vruće ljeto provodi na pučini jezera, u dubljim vodama, a s jeseni, kada jezerska voda postane hladna, velika jata ukljeve se okupljaju na zimovanje u podvodnim izvorima gdje izvire čista voda, koja je zimi toplija od jezerske.

Krljušti ukljeva imaju jak srebrnast sjaj, lako otpadaju i imaju na sebi zrake koji izbijaju iz jedne središnje tačke. Nekada su na Skadarskom jezeru od krljušti ove ribe izrađivali lažni biseri.

Sredinom XVIII vijeka francuski izrađivač brojanica izumio je metodu pravljenja lažnih bisera, tako što je šuplja staklena zrnca iznutra punio prahom od ribljih krljušti bogatih guaninom, tako da su dobijala sjaj pravih bisera.

Van mreže VladaCedic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 92
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • V.I.N.
  • Brod tip: Ekopanonija Dado 23
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 7.8
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #7 poslato: 18, 02, 2012, 23:50:39 posle podne »
Njegose pozdrav!
Da li je ova manifestacija bila i u Budvi onomad?

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #8 poslato: 19, 02, 2012, 14:22:59 posle podne »
Njegose pozdrav!
Da li je ova manifestacija bila i u Budvi onomad?
Nije u Budvi,u Virpazaru je... možda je bila neka promocija manifestacije..

Van mreže VladaCedic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 92
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • V.I.N.
  • Brod tip: Ekopanonija Dado 23
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 7.8
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #9 poslato: 19, 02, 2012, 14:49:51 posle podne »
Verovatno... Kakva je situacija trenutno na jezeru? Jel zaledilo? Moze li da se peca?
Bio sam dok nije zahladilo 2 puta,pecao sam tamo na onom mestu kod mosta,hvatao belu ribu.... Ono nije normalno,uzima sve! Posle sam popizdeo i kao daj malo da bacam leptira,medjutim desilo mi se par puta,iako sam sasvim lagano vodio varalicu,da zakacim tu belu ribu :) Ne moze da se zivi od nje...
Zanima me da li postoji mogucnost da se iznajmi neki camac?

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Dani vina i ukljeve
« Odgovor #10 poslato: 19, 02, 2012, 16:11:03 posle podne »
Pa palo je mnogo snijega,nekih 70-80 cm ,što je rijetkost za ovaj kraj.. ustvari stariji ljudi kažu da nije nikad pao ovoliki snijeg..a leda je bilo nekih 4-5 cm ,ništa strašno,još je ostalo malo u plićaku leda...krap se pecao iz čamca kod most već 2 mjeseca i jutros su bila 2 čuna..a što se iznajmljivanja čamca tiče,vjerovatno ima ko će iznajmiti,ali su lokalni stanovnici čeveni kao derikože .. kad budeš dolazio javi se imam ja čamac ,samo sam najtanji sa vremenom  (ne iznajmljujem)čisto na drugarskoj osnovi... pozdrav