Autor Tema: Majstori, majstori ko je najbolji...  (Pročitano 17780 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #30 poslato: 06, 02, 2011, 20:08:01 posle podne »
Luna, da te pitam nesto?
Da li ce tvoje korito dobiti serijski broj, specifikaciju materijala koji je ugradjen, certifikate varioca i test varova? Tesko
Da li ces dobiti pismenu garanciju na neki rok? Tesko
Da li ces dobiti projekat po kom je radjen, seme uradjenih instalacija ili kako i gde ih postaviti? Tesko
Da li ces dobiti preporuke koje motore i elise da postavis? Tesko
Dobices samo rec majstora da je uradjeno bas kako si trazio. Brod je kao na slici koju si doneo.
Previse para za tako malo sigurnosti da je to bas brod kakav si zeleo. Ne po liku vec po kvalitetu izrade, kvalitetu ugradjenog materijala i kvalitetu "projekta" po kom je radjen. Projekat garantuje da ce brod imati odredjenu nosivost, plovnost, upravljivost i sigurnost na vodi. Osim toga projekat garantuje da su mere standardizovane kako bi mogao da postavis enterijer, opremu i motore.
Zato ja ne bih kritikovao druge proizvodjace. Otprilike, svi su isti. I svi rade na skoro isti nacin ako im dodjes sa slikom. Kada gradis brod, a ti ga gradis, moras dobro da udjes u problematiku i da imas svoj projekat. Jeste skup ali je mnogo jeftiniji od eventualne greske u toku gradnje.

Iskreno, zelim da ti se ostvari san i da  tvoja ladja bude bas ono sto zelis.

I svima da skrenem paznju. Ovo nije tema gde Luna predstavlja svoj brod vec tema "majstori, majstori" pa slobodno kritikujte ako imate osnova.

Dule je rekao sve ono sto sam ja hteo a mozda nisam umeo...
Dakle pamet u glavu.
 :) :drinks:

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #31 poslato: 06, 02, 2011, 20:21:29 posle podne »
Dule bas sam se smorio. Na nasim rekama i u vasim marinama vec imate brodove sa ovakvim koritom.Ja nevolim nista klasicno pa iz tog razloga sam isekao gornji deo korita ovako. Već sam napomenuo da je sve uradjeno za brodski motor ali zbog finansija uzeo sam vanbrodski koji je upola jeftiniji, kasnije ce on ostati kao pomocni.
Luna,bez ikakve ljutnje,srdzbe,zavisti,ma ni trunke od pomenutog.
Ovakvih korita je kod nas malo,zaista.
Svako iz nekog rasloga menja prvobitni projektovani izgled (bilo korita,bilo nadgradja).
Isto tako ljudi svojim mogucnostima prilagodjavaju izbor pogona,Ako je nameras da ostavis tu 25icu kao pomocni,a da nakon nekog vremena stavis dizela kao sto i red nalaze,to je ok.Naravno,racunaj na trosak izvlacenja broda,ugradnje motora,kopce (ili nekog drugog resenja),osovinskog voda,propele i milion drugih stvari koje idu uz to.
Ponovo,nemoj me pogresno shvatiti,ja imam mali camac od 5 metara ali ipak mislim da mogu da dam komentar o ovolikom brodu jer sam bio svedok izgradnje i vecih brodova...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #32 poslato: 06, 02, 2011, 20:28:26 posle podne »
Skoro u svakoj marini u Bgd. imate po nekoliko Draganovih brodica ili camaca ,svi srecno plove, nadam se da ce i Luna.
Jbg,prica bez prestanka.
U BGDu sam do sledeceg vikenda,nadam se da cemo bar nesto resiti do tada.
Luna,na Savi i Dunavu ima dosta Draganovih brodova,brodica,camaca.U pravu si.
Tvoj je radjen,kako si rekao po projektu Bruce roberts.Dakle,jeste Draganov rad,ali Bruce projekat.Tu nema mesta razmisljanu hoce li ili nece biti kako valja!
Prosto projekat zapoveda da sve pliva kako treba. :)
Tome sluzi projekat,da otkloni sve nedoumice.Kao sto je Dule rekao,zna se gde su tankovi vode,goriva,gde su motori,kakav je enterijer,kakvi su materijali,instalacije,itd...
U nadi da cemo se sto pre videti na reci... :drinks: :) :good:

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #33 poslato: 06, 02, 2011, 20:35:38 posle podne »
Skoro u svakoj marini u Bgd. imate po nekoliko Draganovih brodica ili camaca ,svi srecno plove, nadam se da ce i Luna.

Izvini sto sam uopste komentarisao. A komentarisao sam jer sam znao da ces ovo reci. Ovo "nadam se" su tvoje reci a to govori da si u ceo projekat usao bez mnogo znanja. Zato ti dajemo malo saveta. Ja sam ti samo savetovao da od majstora trazis pismene garancije da je ugradjen materijal koji ste dogovorili, da je uradjeno kako ste se dogovorili i da .... Uostalom, ti najbolje znas sta ti je ciniti.
Majstori,majstori,ima li dobrih...
Promenimo naslov teme,tuzna istina.
Rekao sam i ponovicu se,ima dobrih,losih ali ti kao kupac moras biti oprezan.
Moras znati sta placas svojim novcem.Pre toga moras znati sta zaista zelis.
Bez brige,sve ce to doci na svoje  :drinks:

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #34 poslato: 06, 02, 2011, 21:22:40 posle podne »
Gale , ako se majstori budu drzali projekta nece biti jeftiniji nego jos skuplji nego sto su sada, odnosno oni koji se drze projekta su i sada skupi ali ne zato sto to oni hoce nego zato sto to tako mora , pa smo zato primorani da zarad cene kopiramo ,skracujemo ...itd ali to nosi svoje mane i nedostatke i zna dosta puta da nam se lupi o glavu ali kao sto rekoh cena diktira vecini nas ono sto cemo voziti po nasim vodama. 
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #35 poslato: 06, 02, 2011, 22:44:11 posle podne »
  SOLE,...SOLE.....SOLE.....SOLEEEE       :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :taunt:
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #36 poslato: 06, 02, 2011, 22:58:19 posle podne »
ovako se rade egije i rebra...



a ne flahovima...

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #37 poslato: 06, 02, 2011, 23:02:50 posle podne »
A na kom ti brodu koji se prodaje kod nas vide Kapetane

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #38 poslato: 06, 02, 2011, 23:07:23 posle podne »
@ika & sale m    -    nije, ali mozes ovakve stvari videti u lacarku ...

Gale , ako se majstori budu drzali projekta nece biti jeftiniji nego jos skuplji nego sto su sada, odnosno oni koji se drze projekta su i sada skupi ali ne zato sto to oni hoce nego zato sto to tako mora , pa smo zato primorani da zarad cene kopiramo ,skracujemo ...itd ali to nosi svoje mane i nedostatke i zna dosta puta da nam se lupi o glavu ali kao sto rekoh cena diktira vecini nas ono sto cemo voziti po nasim vodama.

busa gresis ... apsolvirali smo odavno da je za sve jetinije da se radi po projektu ... ali majstori to nece zato sto :

1 projekat se sece na CNC masinama znaci majstorima manje para
2 projekat se kupuje kod proizvodjaca , znaci ako kupis postovaces ga i neces dozvoliti fuseraj koji majstori u 99% slucajeva rade
3 projekat se radi po tacno odredjenim fazama ... a ne na silu kako nasi majstori rade
4 cak i ja koji se ne razumem u projekat mogu da kupim metar i prmerim brod na svakoj tacki i vidim da li je odstupio i koliko cm od projekta
5 masjtorima ostaje samo "lego kockice" posao ... koji naravno ne moze da se naplati kao sto sada napalcuju

o novim tehnologijama i pracenju problematike necu ni da pricam ... ni jedan od njih ne zna sta se desava u svetu a kamoli da ga interesuje ... (poslacu nesto ovim povodom)

ovaj brod koji je napravio luna je pre dve godine kostao 8000 evra zastakljen , peskiran , ofarban (osnovnom) za 10 metara , ja isao da se raspitam za taj brod i za Atlantic 40... cujem da je sada 17.000 evra (mozda gresim izvinjavam se) ... e to je takav bezobrazluk da ja nemam reci ...

nijedan majstor

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #39 poslato: 06, 02, 2011, 23:23:20 posle podne »
Bash tako Kapetane. Oduvek su camci gradjeni, prvo rebra, kobilica,secnice, razme, zrcalo.....pa na kraju tek oplata. Nashi majstori rade obratno...razume se...zamislite kolika su odstupanja od simetrije ovakvim  nachinom rada? ogromna, samo što ih briga, posle naseckaju flah i puni iz unutra.
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #40 poslato: 06, 02, 2011, 23:24:35 posle podne »
Brodovi te velicine nisu prosta stvar. Upustati se u pravljenje takvih stvari kod nas je po meni najmanje reci veoma riskantno. Malopre sam zadao upit na USEDBOATS i za cenu od 20-25000 EUR, velicinu 9 do 11m, lokacija Nemacka dobio 45 pronadjenih brodova. Da ne govorim o izboru u USA koji je neverovatan i za mnogo manje para, ali ima svojih vise mana nego dobrih strana (prevoz, stvarno stanje broda, itd) tako da nije preporucljiv osim za nekog ko ima rodjake tamo.

Ne verujem da bi kompletan takav brod vredeo manje od ovog iznosa (u redu +20% za carinu i porez). U ovoj varijanti dobijate provereno dobro korito a enterijer mozete sami da uredjujete koliko vas je volja. Sa stanovista bezbednosti ovo su ipak brodovi sa nekim sertifikatom a zadovoljstvo samostalnog rada ostaje jer svakako da se na enterijeru moze raditi koliko god ko zeli.

Znam da ce se sada ljutiti mnogi samograditelji (ne majstori, nego buduci vlasnici) jer to kao nije mojih ruku delo! Ali kvalitetno i pouzdano korito i nije vasih ruku delo nego unutrasnjost broda!

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #41 poslato: 06, 02, 2011, 23:35:11 posle podne »
Pa kretosmo u pravom smeru pod kormilom istine a brodovi koji se prodaju kod nas
su kredenci sa budzenim motorima i mehanikom a plove ko pijani,ne mzes da ga savatas
na kormilu.Da zamrsis ruke,a cena ko za slog.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #42 poslato: 07, 02, 2011, 00:06:49 pre podne »
ja evo volim nautikuku, nemam nameru da se bavim brodogradnjom ali opet pratim par casopisa...

ovo je jedan od poznatijih ...  ajd da vidimo koji domaci brodograditelj ima njega u sklopu svog obrazovanja , usavrsavanja i sl...

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #43 poslato: 07, 02, 2011, 10:29:01 pre podne »
Prati Vasic,ali je on digo cene pre jedno 5godina verovatno sto ima najvise znanja,a i zna da prati projekat i cita,a ovi drugi bi zavrsili na Lazi kad bi im neko otvorio ceo projekat a ne idejno resenje.Oni idejno resenje proglasavaju za projekat ljudima koji i ne znaju kako izgleda pravi obiman projekat.To je isto kao i gradjevinski projekat.Nasi ljudi zidaju kuce, mahom,preko idejnog resenja,koje u trku menjaju ne postujuci ni zakone statike,a kamo li nece brodove,to smo mi.Inace se malo bavim gradnjom pa zato ovaj komentar,sory.,mentalitet i nedostatak sredstava
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Majstori, majstori ko je najbolji...
« Odgovor #44 poslato: 07, 02, 2011, 12:57:18 posle podne »
Ja ne znam zasto se o ovome toliko razglaba, vec godinama....jednostavno, imate samo par varijanti ako hocete da kupite brod nov brod:

prvo je da kupite brod proverenog brodogradilista, renomirane marke i to ce vas kostati poprilicno...prednost je sto imate garancije, mozete i da testirate model koji vas interesuje ali mozda nema onoga sto vama licno treba i morate se prilagoditi kalupu..u svakom slucaju ako ste srecnik da mozete sebi to da priustite, najbolja opcija...

drugo je da gradite brod po projektu, sto mozete, cini mi se, samo kod Vasica, opet uz paprenu cenu (ali dobijete sve kao i da ste kupili brod nekog renomirano prizvodjaca) i jos brod sa malim modifikacijama po vasoj zelji, prilagodjen iskljucivo vama...vasic garantuje rad po projektu i karakteristike plovila kakve je naveo projektant..pri tom mozete da pratite gradnju svog proda u svim fazama ...opet odlican izbor ukoliko zelite metalni brod odlicnih plovnih karakteristika i savrsene izrade i opet, ukoliko ste srecnik da to sebi mozete da priustite...

i trece, posto vecina srpskih nauticara ne mogu sebi da priuste prethodne dve varijante, postoje majstori, neki bolji, neki losiji koji ce im napraviti brod iz snova, sa slike i slicno za znatno manje para...ovde kupac sam snosi odgovornost za plovne karakteristike, stabilnost, stabilitet i slicno i svestan je (bar bi trebalo) da ide na rizik srazmerno manjoj ceni...

sad meni  nije jasno sto se svi bunite ako je neko tako odlucio, ako postoje takvi majstori kao i ljudi koji ih placaju kako bi dobili nesto sto zele...uostalom, da ne postoje klijenti  koji narucuju brodove, ne bi bilo ni tih majstora...i ja bih voleo da bude sto vise brodogradilista kao sto je Vasicevo ali jednostavno, to znaci veca ulaganja u opremu, ljude, halu, sudeci po Kapetanovoj racunici svakako manju zaradu pa samim tim i vecu cenu plovila (kako bi se sve to isplatilo) koju bas ne mogu da plate ljudi koji idu kod Zokija, Dragana i sl... i jasno mi je da to mnogima smeta ali nisu krivi ljudi koji ih kupuj ili majstori koji ih prave vec opsta ekonomska situacija kod nas...

ja sam ovu temu shvatio kao razmenu iskustva u saradnji sa tim majstorima, kako bi se izbege mnoge greske koje su pravili ljudi ne znajuci za kvalitet izrade u, npr. Plavim horizontoma ili lazi Zorana Kesica, kome nije problem kad produzi dva - tri metra duzinu broda sa nekog projekta ne menjajuci sirinu i druge parametre, ali , navodno plovne karakteristike, stabilitet i sl. je ne samo isto vec i bolje (?!?)...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/