Autor Tema: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište  (Pročitano 6339 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Moja Lađa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1750
  • www.mojaladja.com
Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« poslato: 05, 02, 2011, 15:01:39 posle podne »
Muzej jugoslovenskih brodova je prvi muzej u Beogradu čija je postavka u potpunosti smeštena na otvorenom prostoru. U prirodnoj ambijentalnoj celini mogu se razgledati mnogobrojni muzejski eksponati koji na najbolji način oslikavaju društvene, političke i duhovne prilike u bivšoj Republici Jugoslaviji kao i u životu koji je nastupio nakon prestanka njenog državnog i teritorijalnog postojanja.



Muzej je nazvan po lokaciji na kojoj su tokom više decenija sakupljane i odlagane materijalne, duhovne i društvene tvorevine jugoslovenskih naroda. Zahvaljujući bogatstvu i vrednosti tih tvorevina danas se na potezu od Brankovog mosta pa do mosta Gazela, u samom centru Beograda, nalazi izložena bogata muzejska zbirka.

Koncepcija muzeja

Muzeji širom sveta, kao institucije od visokog kulturnog značaja, bave se prikupljanjem, konzerviranjem i prikazivanjem vrednih prirodnih i ljudskih dobara koja svedoče o postojanju, istoriji, ali i načinu života i rada kako pojedinaca tako i čitavih naroda, doprinoseći time stvaranju celovitije i preglednije slike celokupnog čovečanstva. Muzeji predstavljaju veliku bazu znanja i služe obrazovanju, oplemenjivanju i produhovljavanju budućih naraštaja.



Sledeći takav univerzalni model muzeja osnovan je Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište u nadi da će i on svojim istaknutim vrednostima biti od koristi celokupnoj ljudskoj zajednici. Muzejska zbirka daje odličan pregled prevashodno kulturnih i društvenih zbivanja na tlu Jugoslavije ali otkriva i socijalnu i društvenu strukturu naroda.

Muzejska zbirka

Muzej jugoslovenskih brodova osmišljen je tako da se u prvom planu istaknu vrednosti pojedinih eksponata ali i da se ukaže na njihovu međusobnu povezanost kao i na homogenost celokupne muzejske zbirke.



Trenutni muzejski prostor obuhvata potez Savskog šetališta neposredno iza Brankovog mosta pa skoro sve do mosta Gazela sa vidnom tendencijom proširivanja i na druga gradska područija. Radi lakšeg snalaženja i izdvajanja eksponata zbirka je podeljena u tri zone: Plavu, Belu i Crvenu.

Muzejske Zone

Objedinjavajući element sve tri zone čini upravo sam ljudski život. Tako se kroz čitavu muzejsku zbirku prepliću i prožimaju stambene i radne sa rekreativnim aktivnostima ljudi.



Zbirka je sačinjena od brodova, industrijskih objekta i postrojenja, radnih površina, kancelarija ali i radnika i stanovnika koji daju živost, dinamičnost i specifičnost celokupnom Muzeju. Brodovi muzejske zbirke su tokom višedecenijske eksploatacije poprimili specifičan izgled, tako da se danas svaki od ovih brodova može smatrati pravim raritetom. Autentične estetske vrednosti pojedinih brodova ističu ih kao posebne eksponate, dok svi brodovi zajedno čine čvrstu i homogenu celinu koja ostavlja dubok utisak na posmatrače.

Ljudski život koji se odvija na brodovima i u njihovoj neposrednoj okolini ne samo da se indentifikovao sa stanjem brodova i njihovim izgledom, već je poprimio i neke od njihovih osobina. Samim tim, brodovi su postali deo života a ljudi koji na njima žive, rade i rekreiraju se, njihov neraskidivi deo. U nekim slučajevima mentalitet ljudi prosto se stopio sa okolnom sredinom.



Rekreativne aktivnosti šire gradske populacije su svakodnevni sastavni deo muzejskog prostora. One se mahom odvijaju na javnom šetalištu reke Save ali često zalaze i duboko na brodove.

U internet prezentaciji Muzeja biće posvećeno više pažnje pojedinim eksponatima koji važe za vrednije i istaknutije. Svakako se savetuje da posetioci lično posete Muzej koji je svakog dana otvoren dvadeset četiri časa i uvere se u bogatstvo muzejske zbirke, kojom opravdava svoje osnivanje i postojanje.


Izvor: www.goethe.de


prvo Dunav a drugo sloboda...sve je moje...i nebo i voda...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #1 poslato: 06, 02, 2011, 19:17:00 posle podne »
Kakva je razlika izmedju ovog muzeja i groblja brodova?

Ote mi reči iz usta...

Koliko para će biti potrebno da se ti stari brodovi restauriraju?
Ako tome ne dodaju i sredjivanje pristupa i obale - ovo će ostati da liči na groblje brodova, a ne na muzej.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #2 poslato: 06, 02, 2011, 20:01:03 posle podne »
Ma to je samo izgovor da ih komunalna policija ne kazni i otera im brodove koji vise i onako nisu za upotrebu. Kakav muzej... to je otpad. Nisu se potrudili ni da ih ociste za posetioce.
Dakle koje je to preduzece,firma,kako god...?
Zna se vala i ko je vlasnik pa zadjimo redom...

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2074
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #3 poslato: 06, 02, 2011, 20:11:50 posle podne »
И ова тема би могла да представља једно од питања Министарству за екологију.  :skull:

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #4 poslato: 06, 02, 2011, 20:13:25 posle podne »
Mnogo pitanja se ovde moze provuci,ali ovo za vlasnika...
Dule,ipak mislim da je ovo preduzece clan DGA GRUPA-e...
Mozda i gresim?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #5 poslato: 06, 02, 2011, 20:31:12 posle podne »
Prica standardna-nasa sramota.
Bilo kako bilo mislim da je ruzno sto drugi ovako pisu o nama,nasem ladjarstvu i nama samima...
Nisam rekao da nisu u pravu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #6 poslato: 06, 02, 2011, 20:55:00 posle podne »
zna li neko kod koga se raspitati za sar planinu pre nego sto kao muzjeski exponat ne zavrsi na dnu ?

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #7 poslato: 06, 02, 2011, 21:23:40 posle podne »
keptn nisi pazljivo citao.kaze:Na sudbinu Šare niko nije mogao uticati, jer u muzejskoj zoni važe zakoni samoupravljanja.
Iznenada, za samo nekoliko dana Šar planina je podignuta na obalu, isečena u delove i pretvorena u novo umetničko delo – hrpu gvožđa i čelika. Autori ovog dela bili su radnici Jugoslovenskog rečnog brodarstva. Mala Šara završila je svoj životni ciklus kao remorker a nastavila da živi kao skulptura i veruje se da će nakon reciklaže sigurno postati deo nečijeg novog života. Na taj način ona će doživeti reinkarnaciju.

toliko o muzeju.meni je najaci zabranjen pristup objektu. inace svi su vidno devastirani sto namernim delovanjem,sto ljudskim nemarom

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #8 poslato: 06, 02, 2011, 22:06:23 posle podne »
Ja se izvinjavam ali moram da pitam: Da li su ova tri teksta o muzeju brodova na otvorenom (sa eksponatom broda "zabranjen prilaz objektu") neka sala, nameran tekst da bi nekome probali da skrenu paznju ili ...

To mi cak nije ni smesno, toliko je zalosno i potresno videti one fotografije i imati takvo ruglo u centru grada!!! Strasno!!!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #9 poslato: 06, 02, 2011, 22:33:55 posle podne »

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #10 poslato: 06, 02, 2011, 22:40:52 posle podne »
sceko Gete institut je to objavio ....

http://www.goethe.de/ins/cs/bel/ver/gue/kgu/smu/srindex.htm

Tekst su napravili clanovi "Projekat Goethe-Gerile" ili nasi momci i devojke starosti oko 25 godina. Ovo je neki njihov projekat napisan cinicno da bi nekom privukao paznju na to ruglo (bar se ja tako iskreno nadam).
« Poslednja izmena: 06, 02, 2011, 23:28:02 posle podne sceka »

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #11 poslato: 06, 02, 2011, 22:48:00 posle podne »
Inače plovila žute boje su plovila PIM-a  (preduzeće Ivan Milutinović)
Siva plovila su plovila BBP (beogradsko bagersko preduzeće)
Rezultat odnosa države ,od sfrj, srj i neznamti kojih sve.
Za informaciju,poslovi koji su se radili u Iraku ,Libiji ,UAE-ma su plaćani naftom, naftu je država prerađivala u INI a novac nikad nije prebačen domaćim firmama koje su poslove izvodile.
PS. pim je počeo ubrzano da propada 90-te kada sam ja postao tehnološki višak --ja otišao iz PIM-a posle 11 god i on propade , pa vi sad vidite :slow_en:

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2074
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #12 poslato: 07, 02, 2011, 06:30:57 pre podne »
Једну ствар морам да признам, текстописац је апсолутно у праву : "Autentične estetske vrednosti pojedinih brodova ističu ih kao posebne eksponate, dok svi brodovi zajedno čine čvrstu i homogenu celinu koja ostavlja dubok utisak na posmatrače."  Е па на мене је ово оставило веома дубок утисак. :sorry:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #13 poslato: 07, 02, 2011, 08:06:38 pre podne »
ukoliko i jedan stranac dodje da obidje ovaj muzej tek ce na njega da ostavi utisak kada ga pojure stanari ...

Van mreže medvedicibgd

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 252
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Muzej jugoslovenskih brodova - Savsko šetalište
« Odgovor #14 poslato: 07, 02, 2011, 08:59:31 pre podne »
Posto vrlo cesto prolazim tu (peske ili na biciklu) uvek zastanem i dobro ih osmotrim i pokusavam da zamislim kako su izgledali kad su bili u funkciji.Slozio bih se sa Pngvinom da treba gradonacelnika aktivirati po ovom pitanju i verujem da bi on izasao u susret.Mislim da i mi stariji trebamo pruziti podrsku ovim mladim ljudima da koliko toliko dovedemo u red priobalje jer ako nista drugo vezuje nas ljubav prema reci.Da ovako nesto imaju neke evropske zemlje sve bi bilo  u plovnom stanju.Nije sve ni u novcu...