Autor Tema: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN  (Pročitano 20415 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #15 poslato: 18, 04, 2011, 15:14:33 posle podne »
beogradac ja sam prebacio office u marinu shark tako da kad asi na vodi zovi :) evo i sada radim sa ladje :)

e to bas i nije lepo da se tako ponasas prema kolegama  sa foruma  :nono: :nono: :nono:
 :diablo: :diablo: :diablo: :shout: :shout: :shout: :skull: :skull: :skull: :shout: :shout: :shout:
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #16 poslato: 18, 04, 2011, 15:22:26 posle podne »

"nikako je " .... pocrneo sam od sunca ko  da sam deset dana bio na moru :( duva neki vetric nit je za jedrenje a taman zeza pecanje ... i tako ....  :lol: :lol: :lol:

Van mreže BEOGRADAC

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 28
  • www.mojaladja.com
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #17 poslato: 19, 04, 2011, 08:30:29 pre podne »
beogradac ja sam prebacio office u marinu shark tako da kad asi na vodi zovi :) evo i sada radim sa ladje :)

zanima me i ta marina, svraticu obavezno, a bas smo u komsiluku... za koji dan i moj office je na vodi  :tenk:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #18 poslato: 30, 04, 2011, 13:47:44 posle podne »
testirali smo upored Garmin 520s i MaxSea na prelasku jadrana....
daju identicne rezultate ...

Prednosti :

Garminova prednost je sto je to kompaktan sistem i vodotporan
Max Sea daje nesto malo vise mogucnosti i vise karata, sto mozda i nije prednost ako ne nameravate da oplovite svet
Max Sea moze sam da upravlja autopilotom

Mane :
Karte nemaju veze sa realnim stanjem .... Luka u Bariju je na obe karte ucrtana sa stanjem pre recimo 10 godina , sada postoje dodatni pontoni ali nijedna karta to nije prikazala tako da je ulazak u luku bio donekle komplikovan , naravno uz radio stanicu i mahanje rukama nasli smo gde trebamo da se vezemo (muring) ...

Max Sea je mogao da da doatne informacije "peljarskog" tipa, garmin nema takvu mogucnost :(


sve u svemu cena odlucuje kao i u svemu ... 

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #19 poslato: 06, 05, 2011, 22:31:24 posle podne »
Kap'
jeste li tesirali "auto guidnace" - rutiranje na Garminu?
od kada je kartica? nove verzije g2 Vision kartica imaju dosta ispravki na Jadranu...
I Garmin može da upravlja auto pilotom preko NMEA0183 porta...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #20 poslato: 06, 05, 2011, 22:48:43 posle podne »
Kap'
jeste li tesirali "auto guidnace" - rutiranje na Garminu?

e bem li ga ukucali smo rutu i nadgledali , posto nam je pukao onaj nosac (nije do garmina vec drugar pao na njega i slomio)  drzali smo ga u kabini  :suicide: i malo malo pa silazili , doduse to silazenje nas je kostalo odstupanje od kursa neke 3 milje , naravno oba softwrea tu to javila ali smo bili suvise ocarani utiscima da bismo to primetili , imali smo srecu da smo uplovili u bari a ne u tiranu :D

od kada je kartica? nove verzije g2 Vision kartica imaju dosta ispravki na Jadranu...
I Garmin može da upravlja auto pilotom preko NMEA0183 porta...

za karticu ne znam ali brod je star 2 godine a ne verujem a su stavili polovnog garmina , znaci ispod 2 godine je kartica (mada pitanje je ko je stavio koju mapu )... 

auto pilota iz principa nismo dirali jer smo se uzdali u sestar , lenjih i jednu kartu koja bas i nije pokrivala ceo put ... brod ima neko lowrenca koga smo par puta ukljucivali da odrzava kurs dok smo palili cigaru ili u zavetrini sa krme azotirali more :)


probem luke BARI je da su pustili dva tri pontona od po recimo 100 200 metara onako posred luke pa je sada jedan deo luke komercijalan a drugi je za "male" nauticare... i naravno kada uplovis nemozes da se snadjes jer ti ti pontonu zakolne sve orijentire , u obe karte su upisani samo "nepokretnosti" znaci sve od betona a ostalo jok.... iskreno kada razmislim mozda je i pametno sto nisu plasticne pontone upisali ali onda opet setim se u kom zbunu smo se nasli kada smo videli da se nista ne poklapa....

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #21 poslato: 30, 03, 2015, 21:25:17 posle podne »
Prilicno zamrla tema,pa malo da osvezim...
Duletova ljubaznost i nesebicna pomoc je dovela do toga da probam http://waterways.cz/
Svako ima pravo da kaze kako nije zadovoljan ovim ili onim,ali ce sitnice biti u pitanju,odlican programcic kao i opencpn.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #22 poslato: 30, 03, 2015, 21:42:56 posle podne »
Svako ima pravo da kaze kako nije zadovoljan ovim ili onim,ali ce sitnice biti u pitanju,odlican programcic kao i opencpn.

sto jes jes... sitnice ... gresi samo 500 600 metara , e sad dal zbog programa ili zbog cega ja ne znam ... na snimku je Nroute Waterways ... nisam ja nista cackao,  Dule ga instalirao Saletu pred polazak , bolje da je ubacio par filmova jer ovo nije za nautiku cak ni pocetnu ... mada mozda se u novoj verziji nesto promenilo ...

Ja sam prvo mislio da masi zbog sporog laptopa ali u Milanovcu se pokazalo da nije tako, celu nos presedesmo ali nas nije pomakao tih 300-500 metara koliko nas je omasio  ...



a u voznji smo vec poceli da se zezamo koliki je promasaj u pitanju




a ovde se vidi jos grdje koliko gresi ....





generalno nama su se dobro prikazala jeppensen mape, kako na dunavu tako na moru ... na srecu ima piratskih verzija za mobilne  harm

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #23 poslato: 30, 03, 2015, 21:58:01 posle podne »
Koristio sam ga neko vreme (Waterways) i nema govora o greskama.Nemoj govoriti svasta,narocito da nije za nautiku pa cak ni pocetnu,nije na mestu.
Posteno je reci da ne znas u cemu je problem ili slicno,nikako da nije za upotrebu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #24 poslato: 30, 03, 2015, 23:06:44 posle podne »
Koristio sam ga neko vreme (Waterways) i nema govora o greskama.Nemoj govoriti svasta,narocito da nije za nautiku pa cak ni pocetnu,nije na mestu.
Posteno je reci da ne znas u cemu je problem ili slicno,nikako da nije za upotrebu.

meni je 600 metara greske problem ... ako nekome nije onda ok ... eno ih video snimci pokazuju kolike su greske , a ima ih jos ...

laptop, setovanja i sl. nisu dirani celim putem .. u Beogradu je bilo ok , kao i na jos par mesta ali na drugim mestima je bila katastrofa sto se da videti ... to samo govori da su karte lose kao i software (da sad ne elaboriram software) ... manje vise sem jeppenssen mapa sve ostale mape su u gradovima bile pristojne cim odes par kilometara drama...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #25 poslato: 30, 03, 2015, 23:50:44 posle podne »
Nije mi ideja da prepisku pretvorim u prepucavanje, ali je ocigledno da nasi stavovi/iskustva nisu ni blizu.
Kao sto rekoh, program radi sasvim normalno (bez kasnjenja,bagovanja i slicno) .
Karte su sasvim ok i plovilima sa "normalnim" gazom omogucavaju plovidbu bez bojazni od plicaka.
Obelezene su distantne oznake, sidrista, obalne i plovece oznake kao i znaci obavestenja.
Za program koji je besplatan uz racunar i antenu od cca 50€ radi sasvim pristojno.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #26 poslato: 31, 03, 2015, 08:48:32 pre podne »
Čekajte, za waterways nije garminova mapa (ja sam je koristio u telefonu sam garmin mobile xt) i lepo je to radilo.

Druga varijanta koju imam je opencpn sa kartama dunava sa plovputa. Šta je onda bolja opcija?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #27 poslato: 31, 03, 2015, 09:22:31 pre podne »
Čekajte, za waterways nije garminova mapa (ja sam je koristio u telefonu sam garmin mobile xt) i lepo je to radilo.

Druga varijanta koju imam je opencpn sa kartama dunava sa plovputa. Šta je onda bolja opcija?
OpenCpn koristim oko pet godina i mogu reci da lepo radi uz opciju korigovanja karte i plovnog puta.
Pojavljuju se i razni updejti i kao sto rekoh super sam zadovoljan.
WaterWays nazalost nemam toliko dugo,vec svega par meseci (nisam uspeo sam da se izborim sa instalacijom) .
Isto tako je radio stabilno i za to kratko vreme sam blagu prednost dao njemu.
Ne mogu da garantujem da bi tako i ostalo posle duzeg koriscenja (padom sistema waterways vise nemam..).
Opet je tesko reci koji program je "bolji",to je onaj koji vise odgovara korisniku.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #28 poslato: 31, 03, 2015, 09:34:50 pre podne »
Mislio sam na to čije su karte bolje i preciznije. Mada je meni za plovidbu uvek dobra opcija laptop sa internetom, gps antena, i google mape  m4

Ne znam što ti je problem bila instalacjia waterwaysa, on sam se lepo instalira, jedino ako si se zezao sa nroute-om?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Programi za Navigaciju .... MaxSea, Fugawi , OpenCPN
« Odgovor #29 poslato: 31, 03, 2015, 10:25:58 pre podne »
Trazio mi je serijske brojeve...nisam se predao,danas nastavljam borbu!
WaterWays i Cpn mi se cine kao dobri programi,narocito kada ih uporedim sa slicnim koji kostaju oko 1200e...
Zankiki,zamisli da si u Djerdapu,gde ima  delova kada nemas domet mobilne telefonije,bar ne domacih operatera.Tu na scenu stupa gps antenica i uzivas...