Autor Tema: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori  (Pročitano 20785 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #15 poslato: 19, 01, 2011, 16:37:57 posle podne »
Još jedna sitnica.  :)
Jeste ipak ovo je tema o sonarima.  :yahoo:

Ja sam i rekao da je Garmin što se tiče JEFTINE Dunavske nautike MAMA!
Brodari imaju prave ENC operativne GPS sisteme i gde samo software košta oko 1000e.
Sve se može nabaviti, ali to podrazumeva da ja u otvorenom čamcu imam PC.  :agree:

97,63% (ovo je zbog visokog nivoa tačnosti  :lol: ) ne ide dalje od 20km +- od svoje marine.
A taj radius svi poznaju! I nikakve karte i GPS-ovi im ne trebaju.

Potreba nastaje PLOVIDBOM.
Koju svima želim i to puuuuno vodenih kilometara!

 :drinks:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #16 poslato: 19, 01, 2011, 17:16:08 posle podne »
Još malo da OFF-TOPCI-ujem sa teme o sonarima

Mossi, ovo je tačno...
Citat
A taj radius svi poznaju! I nikakve karte i GPS-ovi im ne trebaju.

...samo do prve magle ili debelog mraka. Tada GPS glavu spašava.

Citiraću jednog komšiju iz marine, koji svoj planinrski GPS nosi na plovidbe odavno, i kako sam kaže nizašta osim za brzinu ga nije koristio. Sve do jeseni 2009 kada je u novembru na +20 usred dana sletela magluština "nožem da je sečeš" na Dunav.

Tad me je pozvao na mobilni i rekao: "da ne bi onog tvog sokoćala koje godinama koristim kao brzinomer na brodu, ne bi se danas vratio u marinu". U pitanju je ručni uređaj, eTrex LEGEND sa kartom. U marinu se vratio po TrackLogu i karti. Na 6m čamcu pramac nije mogao da vidi iz kabine...

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #17 poslato: 19, 01, 2011, 17:26:59 posle podne »
Ono što trenutno može Humm. i bez mapa je GPS tracking.
Recording: kompletan sonar+GPS info!!! Snima sve podatke: 2D + SI + GPS tracking!
Sve to snima na karticu i bez problema možete mapirati celu deonicu plovidbe od Apatina do Djerdapa, ako imate dovoljno kartica!
Možete obeležavati pozicije za pecanje, sidrenje, marine, čarde, plaže, itd
Možete se po snimljenim trackovima vratiti po magli, mraku!

 :drinks:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #18 poslato: 19, 01, 2011, 18:33:22 posle podne »
ovako....

STA cini dobru navigaciju ?

1 Dobra karta,
2 Dobar software
3 Dobar GPS prijemnik

DOBRA KARTA
Garmin karte ... ako skinemo brdo ulica, kafana , i ostalih stvari docicemo do karte plovnog puta .... a ta karta je ono sto nas interesuje....

e sad karta Plovnog puta u Garminu je stara minimum godinu dana a verovatnije  2-4 godine (pero ispravi me ako gresim) .. vec minimum godinu dana se moze skinuti karta nova sa sajta PlovPuta u kojoj si ispravljene mnogo stvari ...

rezime:
                                          GOOGLE     GARMIN
Satelitski snimak                       DA             NE
Novija i preciznija  karta             DA             NE

DOBAR SOFTWARE

Software koji google radi jse svakim danom precizniji i bolji... da li je bolji od Garmina ne znam pera nece na crtu :) Neka ovde bude plus za Garmin

DOBAR GPS PRIJEMNIK

Vecina mobilnih ima malo skuplji SIRFSTAR III, garmin je imao u pocetku SIRFSTAR III ali je onda iz nekog ralzoga presao na jeftinije alternative tipa MTK (spor odziv, neprecizan za deplasmansku voznju... ) ili Teseo I Cartesio za koje jos nema podovoljno podataka al kako se prica gori je od MTK V1 i V2 ... 

Za plovidbu je najbolji SIRFSTAR III koje je garmin u pocetku koristio , ali je ljubav pukla... Zasto je taj chipset najbolji , pa razlog je vrlo jednostavan najprecizniji od sva tri pri malim brzinama sto je nama jako bitno za plovidbu...


zakljucak :

Google + Mobilni   VS Garmin + SCG Route = 2:1

da ne bude zabune da ste mi ovo pitanje postavili pre godinu dana rezultat bio bio drugaciji ... ali sta je tu je .. google je jednostavno vise ulozio u razvoj sto je i nromalno jer je to mnogo veca firma...

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #19 poslato: 19, 01, 2011, 19:36:08 posle podne »
Nikada ne bih dao prednost satelitu u odnosu na ENC.  :nono:
ENC + Satelit  :good: :yahoo:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #20 poslato: 19, 01, 2011, 23:29:06 posle podne »
Kap
a 'el ima taj tvoj zbudž ucrtan ulaz u Gajski Dunavac?
Dal' ima POI bazu svih marina i privezišta na Dunavu sa brojevima telefona?
A da nema možda nekakvu vektorsku kartu kanala DTD?

Kad Plovput uradi nove vektore za Dunav, eto ih i kod nas. Btw, oni koji su poslednji kod njih na sajtu su i kod nas u SCG Route...

Ipak, za jedno si u pravu, Google grabi.  :lula:

Lepo kaže Mossi Satelit + ENC.
A to već ima u Garmin g2 Vision kartografiji (za mora), a to mi ne dava'u da uradim za reke   :suicide:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #21 poslato: 20, 01, 2011, 10:05:46 pre podne »
Kap
a 'el ima taj tvoj zbudž ucrtan ulaz u Gajski Dunavac?
Dal' ima POI bazu svih marina i privezišta na Dunavu sa brojevima telefona?
A da nema možda nekakvu vektorsku kartu kanala DTD?

Kad Plovput uradi nove vektore za Dunav, eto ih i kod nas. Btw, oni koji su poslednji kod njih na sajtu su i kod nas u SCG Route...

Ipak, za jedno si u pravu, Google grabi.  :lula:

Lepo kaže Mossi Satelit + ENC.
A to već ima u Garmin g2 Vision kartografiji (za mora), a to mi ne dava'u da uradim za reke   :suicide:

POI se dopunjuju svakog dana , zajedno sa slikama objekata , evo ti gore pomenuti gajski dunavac on ima nekih 5-6 slika pa mozes da i vizuelno prepoznas sa obale sto je jaaaaaaako bitno .... telefone jos uvek nema ali bice i to (APR povezivanje )



sto se tice DTD kanala nema vektorsku al ima satelitski snimak plus fotosi koji se svakog dana updejtuju  :good: sto je za pocetak dovoljno, a btw odakle garminu vektorska slika DTD kanala ? da li je ta karta karta plovputa ?

a sto se tice gajskog dunavca ukoliko je obelezavanje obala kao kod plovputa onda bolje da nema jer ce vise problema da prouzrokuje nego koristi ... ja koliko se secam nismo mogli da koristimo pre godinu i po dana garminovu mapu koje je imao dule vec smo zvali coveka koji nam je objasnio foru sa buricima i kako da udjemo ... a pogledaj kako izgleda gajski rukavac sa staelitskog snimka a kako izgleda a pogledaj kako izleda na plov putu



a ovako ga je obelezio PlovPut  :suicide:




po meni resenje za Garmin je povezivanje sa Googlom , besplatne mape i naplacivanje samo uredjaja ...

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #22 poslato: 20, 01, 2011, 10:31:47 pre podne »
Gajski rukavac nije nautički bitno mesto. /Barem ne meni, za svratiti na pivo - OK/
Loši vezovi i struja po granama, komaraca kao kod nas gore. hihihi
Stalno prolaze brodovi.
Jedina prednost je u slučaju nevremena, relativno mirno mesto.  :good:

Zašto ENC ima nautičku težinu!
Ima ucrtano i Bitno je sledeće:

1. Plovni put /Google - nema/
2. Bove, lampe /Google - nema/
3. kilometarske oznake  /Google - nema/
4. saobraćajni znaci  /Google - nema/
---------------
5. OBJEKTI NA I U VODI !!!!   /Google - nema/ tj ima samo nadvodne gradjevine i one koje su slikane po niskom vodostaju.

Ulaz u Gajski rukavac je zabava.
Pretprošle godine imao sam 5-6 ulazaka, dubina pored burića je varirala od 1,5-3m
Dosta čupavo za plovila sa većim gazom, a veće ukupne vrednosti.
Nakon prolaska burića, dubina je OK ako se ide uz desnu obalu.



Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #23 poslato: 20, 01, 2011, 12:18:21 posle podne »
Kap,
ajd da vidim da na osnovu tih slika uđeš u Gajski dunavac po mraku / magli?

Podaci za Gajski Dunavac su dobijeni na terenu. Obišli kolima, vodom, brodom... pa ucrtali obalu, i "plovni put" - liniju kuda se ulazi i po nižem vodostaju. I sad korisnici Garmin uređaja mogu da uđu u Gajski Dunavac po GPS-u... Treklogove nam poslali zadovoljni korisnici, isto kao i POI bazu.

Otkud Garminu DTD? A otkud im reke? Sigruno se nisu se setili (oni = Garmin Europe) da ih sami kupe / nabave / naprave. INFO TEAM uložio pare, rad, trud... kupovao podatke, snimao na terenu, vektorizovao satelitske snimke, pa smo napravili karte za Garmin provukavši ih kroz licencu za SCG Route. Da smo čekali da Garmin nešto uradi, bilo bi kao i sa drugim proizvođačima - "evo sad će, samo što nije". Da čuješ kako Garmin Austrija odgovara kad ih prozivaju za prodaju nautike iznoseći rezultate prodaje u Srbiji - lako je njima oni su sami napravili karte a mi moramo da čekamo vas (Garmin Europe)...

E sad još samo da izdržimo tempo, pa ubacimo nove podatke Plovputa (kad ih završe), dodamo bove i saobraćajne znake (koje Garmin MPC licenca ne dozvoljava trenutno)... pa nam možda jednog dana dozvole da unesemo i druge funkcionalnosti g2Vision kartografije: satelitske podloge, 3D model terena i prikaz iz perspektive i automatsko rutiranje po plovnom putu! Ili dubine (kad i ako ih Plovput objavi)

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #24 poslato: 20, 01, 2011, 13:05:01 posle podne »
Tako je Dule.:good:
Da iskoristim Perino aktivnio i korisno ucesce u ovoj temi za jedno pitanje. Da li za moj GPS/sonar 420s kupljen kod tebe 2009.g. treba da ucitavam neku novu verziju mapa za ovu godinu,tj da li su u najnovijoj verziji 2.30NT unete neke bitne novine na Dunavu, Savi i Tisi?
« Poslednja izmena: 20, 01, 2011, 14:31:12 posle podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #25 poslato: 20, 01, 2011, 13:42:59 posle podne »
@ mossi & Dule

ja govorim o ENC kartama (profi nauticke karte ) i GOOGLE MAPS kombinaciji !

e sad ostalo ....

Garmin - Gajski dunavac

Pera je gore okacio kako izgleda u Garmin mapama.. sto naravno nije dobro iako su bili na licu mesta i obelezavali ...

ovako izgleda kada se poklopi satelitski snimak i garmin ...



a ovde mozete videti razliku realnog stanja i stanja na garminu , crvenim je oznaceno realno stanje




eee sad naperi ... kada dule uvezes ENC i Google maps onda dobijes i cuvene napere (tisa je u SENC formatu pa me mrzi da emebdujem trenutno)...

Naper prvi :



Naper drugi




dule kilometraza koju si dao za ove napere se ne poklapa sa PlovPut kilometrazom odakle ti ta kilometraza? Plovput ih obelezava kod 2og i 4og kilometra

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #26 poslato: 20, 01, 2011, 13:51:25 posle podne »
Kap,
znaš li od kog datuma je taj satelitski snimak iz GE? Na kom vodostaju je slikan?
Kad si zadnji put bio u Gajskom Dunavcu i da li si tada bio samo do Plaže Gaj ili si išao i oko rudnika?
Crvena linija je precrtana obala sa Google Earth-a i predstavlja "tačno" stanje na tom snimku, onog trenutka kada je on nastao.

Još prošle godine u ovo doba je Dubovačka ada spojena sa kopnom i preko nje je nasut put (ja prošao kolima tuda)...

Satelitski snimak je tačan onoliko koliko je svež. Kao uostalom i svaka karta. Ako se ne ažurira, vremenom tačnost opada iz raznih razloga. Isto je i sa kartom... Kad Google pokrije ovaj kraj svežim snimkom, biće tačniji od ovoga sad, ali ta tvoja crvena linija veruj mi nije tačna. Iskren da budem nije ni naša linija obale u potpunosti tačna...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #27 poslato: 20, 01, 2011, 14:44:59 posle podne »
slazem se ja da nema idealno tacne karte , od vodostaja pa na dalje ... ali ono sto je bitno to je da Google Maps i ENC koji je svez daju vise korisnih infomracija nego bilo koja druga karta koja se koristi u natuci ...

trenutno testiram MAP SEA sa Jeppesen kartama pa ce biti izvestaj uskoro... iako se vecinom radi o morskim kartama (idu do cak 1:25.000 sto je jakooo dobro) i oni grese a svi znamo sta je Jeppesen...

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #28 poslato: 20, 01, 2011, 15:24:31 posle podne »
Tako je Dule.:good:
Da iskoristim Perino aktivnio i korisno ucesce u ovoj temi za jedno pitanje. Da li za moj GPS/sonar 420s kupljen kod tebe 2009.g. treba da ucitavam neku novu verziju mapa za ovu godinu,tj da li su u najnovijoj verziji 2.30NT unete neke bitne novine na Dunavu, Savi i Tisi?

Mišo izvini, promače mi ovo od silnog Kap-ovog prenemaganja... te mu valja te mu ne valja ENC.

Svakako treba da uradiš update softvera u uređaju i karte. Nema značajnih izmena, ali ih ipak ima.
Mislim da smo u 2.3 uneli nove km oznake na Savi, a u2.4 ispravljamo plovni put ispod Pančevca.

Ponesi sokoćalo i svrati na kafu da sredimo sve.

p.s. Kap, 1:25.000 uopšte nije dobro za pomorske karte. Da si rekao 1:1000 ili 1:5000 pa ajde. Ali na 1:25000 se ne vidi mnogo detalja.

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: SONAR - PREPORUKE / Pitanja i Odgovori
« Odgovor #29 poslato: 20, 01, 2011, 18:13:32 posle podne »
Ispadne da se mapa kupuje za uređaj, a ne za tebe.
Novi uređaj, nova mapa.

 :diablo: