Autor Tema: POLAGANJE ZA UMČ  (Pročitano 74657 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #165 poslato: 30, 03, 2015, 12:59:10 posle podne »
jos jednom hvala  hi

sad ima i sta da se cita da ne bude dosadno  clap
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže vladazr

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • elan 495
  • Brod tip: bic korito
  • Veličina: 5 metara
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #166 poslato: 30, 03, 2015, 19:48:06 posle podne »
znate li gde mogu naci neku literaturu za polaganje za UMC bilo sta,ima li ovde na sajtu nesto pa da kopiram

Van mreže vladazr

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • elan 495
  • Brod tip: bic korito
  • Veličina: 5 metara
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #167 poslato: 30, 03, 2015, 19:49:15 posle podne »
izvinjavam se sad vide

Van mreže mornar.pocetnik

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #168 poslato: 24, 08, 2015, 14:52:22 posle podne »
Pozdrav svima! Jos uvek sam nov plivac u ovim vodama, pa me interesuje nesto:

Zvao sam danas kapetaniju u Ns da se interesujem za polaganje, rekli su da se, jos uvek, bar do kraja leta organizuju ispiti svakog petka, ali da moram dosta toga pre izlaska na ispit. Lekarski pregled, uverenje da znam da plivam, neki obrazac i dve slike.

Mene, dakle, interesuje sledece: sta obuhvata taj lekarski pregled, posto su me zaplasili da ce da traze dlaku u jajetu (ne bukvalno), kao i da li su rigorozni na ispitu, da li i oni traze vec pomenutu dlaku? Drugo sto me interesuje jeste literatura, da li je dovoljna ova sa vaseg sajta ili moram jos nesto da nabavim dodatno?

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #169 poslato: 25, 08, 2015, 08:21:46 pre podne »
Ti se spremi za ispit kao da je jako rigorozan, jer to što naučiš će ti možda nekad i zatrebati na vodi. Ja sam tako uradio, i jako je dobro znati neke stvari.

A lekarski, ko lekarski, ako nisi slep ili na izdisaju - proći ćeš.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #170 poslato: 25, 08, 2015, 08:30:47 pre podne »
Ti se spremi za ispit kao da je jako rigorozan, jer to što naučiš će ti možda nekad i zatrebati na vodi. Ja sam tako uradio, i jako je dobro znati neke stvari.

A lekarski, ko lekarski, ako nisi slep ili na izdisaju - proći ćeš.


Додао бих на Занкикијев коментар и следеће:

Свакако прочитајте скрипту коју обично купите у капетанији али имате је и овде на форуму скенирану, ако се не варам. Треба то упамтити, ради сопствене сигурности и сигурности оних које ћете возити.

А што се тиче потврде о пливању - ако испливате из базена сами, сигурно ћете је добити, не брините.

Срећно!

Van mreže mornar.pocetnik

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #171 poslato: 25, 08, 2015, 12:17:53 posle podne »
Hvala na odgovorima i sugestijama, svakako se nadam uspesnom polaganju, samo da skupim hrabrost da izadjem na ispit. Procitao sam onu hrvatsku skriptu, "skripta za brodicu", a posle sam tek nasao i skinuo ovu nasu sto je potpisana od strane svuda pominjanog, a vec penzionisanog kapetana iz SD  cap

Nalazim sve to veoma zanimljivim, zato mi ni nije tesko da sve dobro proucim, a i taj prirucnik sam sinoc procitao, sto kazu ono, u jednom dahu.  55555

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #172 poslato: 25, 08, 2015, 13:08:10 posle podne »
Imam ja kući 2 neka priručnika, u pdf formatu, ako treba pošaljite mail na pp pa ću poslati.

Van mreže mornar.pocetnik

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #173 poslato: 11, 11, 2016, 18:22:05 posle podne »
Upravo sam cuo u Novosadskim razglednicama da kapetanija u Apatinu u subotu, 19.11. organizuje polaganje za upravljaca motornog camca A i B kategorije. Da li je neko upucen u ovo novo kategorisanje i ima li svezih informacija vezano za polaganje? Dugo mi je da cekam do ponedeljka da pozovem kapetaniju :)

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #174 poslato: 16, 04, 2018, 09:48:02 pre podne »
Pozdrav,

Prvo da se zahvalim Bakari na detaljnijoj informaciji oko samog polaganja i pitanja. Ako je jos neko prosao ovo u zadnjih par meseci, bio bih zhvalan. Ja sam skinuo pdf verziju na ovom forumu, mislim da se zove upravljac motornog camca. E sad, ako moze da mi kaze sta generalno treba da ucim tu. Naravno da cu procitati sve ali na sta treba da se skoncentrisem.
Za sada: bezbednost, davanje pomoci coveku koji se davi, obilazenje, mimolazenje..

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #175 poslato: 16, 04, 2018, 09:53:23 pre podne »
Обратите пажњу на сигнализацију.

Приликом пловидбе, добро је да знате шта који од знакова који се налазе на обалама или на води значе.
Ако намеравате да пловите ноћу или по лошој видљивости, добро је да знате све о сигналним светлима и звучним сигналима. То вам може сачувати главу.

У сваком случају, прочитајте све - има ту веома корисних информација.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #176 poslato: 16, 04, 2018, 11:03:14 pre podne »
Odradio sam ja to sve, sada cekam da me zovu da mi kazu termin...

Hvala u svakom slucaju.

Van mreže uncle_nick

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #177 poslato: 23, 07, 2023, 13:07:12 posle podne »
Pozdrav dragi nauticari, evo i mog prvog posta ovde.
Pretrosli petak sam polozio ispit za UMC. Posto mi je pomogao ovaj forum za spremanje, hteo sam da podelim svoja iskustva, sigurno ce nekome znaciti.

Iz Beograda sam, tako da sam polagao u Luckoj Kapetaniji u Beogradu (zgrada pored Beton Hale).
Polaganje je svakog petka, s time sto polaganja nece biti tokom celog avgusta, pa onda ponovo nastavljaju od septembra.

Da biste zakazali polaganje, potrebno je da ih okrenete telefonom, ili jos bolje da odete kod njih uzivo, nekih 5-10 dana pre ispita. Ako odete tamo na lice mesta, dace vam formular za prijavu i instrukcije za placanje taksi.

Od dokumenta, potrebni su Vam:
  • popunjena prijava za polaganje ispita (dobijate kod njih)
  • lekarsko uverenje
  • dokaz da ste plivac
  • dokaz da ste uplatili administrativne takse (ukupno 3 razlicite takse, u ukupnoj vrednosti nesto manjoj od 10'000 dinara)
  • kopija ocitane licne karte
  • 2 fotografije 3 x 3.5cm

Dokumenta donosite na dan ispita.

Sto se lekarskog uverenja tice, ja sam ga izvadio u Euromediku i kostalo me je 3'000 dinara. Sigurno ima mesta gde to moze jeftinije da se zavrsi, ali mi je Euromedik blizu kuce, tako da mi je ovo bilo najlakse. Bitno je napomenuti da ne moze u svakom Euromediku, vec samo u onim ambulantama gde imaju mdecinu rada.

Dokaz za plivanje sam dobio na Tasmajdanu. To me je kostalo 4'000 dinara. Kao i za lekarsko, sigurno negde moze jeftinije, ali mi je ovo bilo najlakse. Mozete da odete svaki radni dan do 15h, bez prethodne najave. Tamo na ulazu recite da vam je potreban dokaz da ste plivac za camac, i oni ce vas sprovesti i objasniti vam sve. Potrebno je da odplivate jednu sirinu bazena, u bilo kom stilu koji vam odgovara. Ja sam generalno osrednji plivac sa losom tehnikom plivanja, ali nije bio nikakav problem. Jedan savet - kad vec placate toliko, pitajte ih da ostanete malo duze u bazenu, pa se iskupajte ko ljudi.

Sto se samog ispita tice, on je usmeni. Ne postoji prakticni ispit. Iznenadilo me je dosta veliko interesovanje za ispit. Mislim da nas je bilo oko 15-20. Ispitivali su nas u parovima. Ja i jedan gospodin smo usli prvi, i bilo je dvoje ispitivaca. Ispitivanje je islo naizmenicno (jedno pitanje meni, drugo pitanje drugom kandidatu, i tako u krug). Mislim da nam je bilo postavljeno po nekih 7-8 pitanja svakome od nas, i sve je trajalo ukupno nekih 10ak minuta.

Evo nekih pitanja kojih se secam:

  • Gde se trenutno nalazimo? - Odgovor je u Luckoj Kapetaniji (znam, skroz besmisleno pitanje)
  • Gde se nalazi Lucka Kapetanija? - Nemojte reci u Karadjordjevoj ulici, jer ocekuju da cuju na "na 500om metru na desonoj obali reke Save" (takodje besmisleno pitanje)
  • Na koji ste ispit izasli danas? - Ocekuju da cuju zvanicno i puno ime ispita
  • Sta je camac?
  • Kako se obelezava camac nocu?
  • Sta je istisnina?
  • Sta je slobodan bok?
  • Kako cemo nocu, prema svetilma, prepoznati da potiskivac ide u nasem pravcu? Sta se radi u tom slucaju?
  • Kako je obelezen potiskivac a kako tegljac sa zadnje strane?
  • Kako se odredjuju strane reke? - odgovor je gledano nizvodno
  • Kako se obelezava plovni put? - ocekuju da znate oblike i boje bova, kao i obalskih znaka
  • Sta znaci jedan zuti, a sta dva zuta romba na sredini mosta?
  • Kako izgleda znak za zabranu plovidbe? - nemojte reci kao austrijska zastava, jer cete dobiti nepotrebnu lekciju o austrijskoj zastavi
  • Sta je neophodno da se ima u camcu?
  • Kolika je minimalna, propisana duzina konopca za sidro?

Moj neki utisak je da je ovaj ispitivac imao potrebu da trenira neku strogocu na nama, sa par ovih besmislenih pitanja, i jos par nekih komentara koje ne bih ovde navodio. Ali s druge strane imam osecaj da je bio skroz korektan. Mislim da je nas dvojicu uzeo da cedi posto smo bili dobro spremljeni pa da vidi gde su nam granice, ali verujem da nas ne bi oborio da nismo znali odgovore na ova manje bitna pitanja.

Toliko od mene.
Srecno svima i vidimo se na reci!

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #178 poslato: 23, 07, 2023, 23:02:16 posle podne »
Svaka čast na tekstu

Van mreže icazic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: POLAGANJE ZA UMČ
« Odgovor #179 poslato: 25, 07, 2023, 23:29:37 posle podne »
Odličan opis iz prve ruke!

Sent from my RMX2170 using Tapatalk