Autor Tema: Radiostanica - punjenje  (Pročitano 17131 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Radiostanica - punjenje
« poslato: 14, 01, 2011, 07:39:23 pre podne »
Sledećih nekoliko pitanja mogao sam da postavim Zorteru ili Pingvinu i preko PP-a, medjutim verujem da bi njihovi odgovori mogli biti interesantni i drugim sadašnjim i budućim vlasnicima ručnih radio stanica.

Posedujem radio stanicu Motorola GP 340.
Imam i punjač koji se uključuje u utičnicu za upaljač u automobilu.

Imajući u vidu karakteristike ove stanice:

       - NiMh high capacity battery (HNN9008)
       - Range:   8 km
       - Frequency Range:   UHF and VHF available
       - Power:   5W VHF, 4W UHF

da li možete da mi odgovorite na osnovu ovih podataka na pitanja:

- Koliko sati je potrebno da stanica bude u punjaču da bi baterija bila napunjena 100%?
- Da li se baterija može ovako puniti samo dok je motor automobila uključen ili bi punjenje sa ugašenim motorom moglo da dovede do pražnjenja akumulatora (za koje vreme)?
- Ima li negde da se kupi uredjaj koji bi omogućio punjenje u stanu (neki punjač koji radi na 220/12V)?
- Ako postoji, kolika mu je cena?
- Ako ne postoji, može li da se napravi i koliko bi koštalo to zadovoljstvo?


Kako vi ostali punite baterije svojih radistanica?
« Poslednja izmena: 14, 01, 2011, 13:52:50 posle podne LSI »

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #1 poslato: 14, 01, 2011, 19:56:37 posle podne »
moze se nabaviti kucni adapter za punjenje preko auto punjaca .. hm to je kutijica u koju je ugradjen ispravljac 220volti na 12volti jednosmerno i naravno na sebi ima uticnicu za upaljac za auto . ja sam ga nabavio u nekoj radnji za opermu za mobilne telefone. Vrlo praktican adapter jer preko njega dopunjavam navigaciju u kuci a mogu i ukaciti portabl mp3 plejer koji koristim u kolima .
izgleda ovako;
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #2 poslato: 14, 01, 2011, 21:26:19 posle podne »
 :good: :drinks:

Van mreže Radojković

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #3 poslato: 14, 01, 2011, 22:14:33 posle podne »
Ja imam u  firmi dve GP340 u radu i arche se do besvesti vec 2 godine i imaju originalne punjace.Mogu da vidim oznaku(mada ima i na internetu za originale)pa da javim .Verujem da ima u BG da se kupi original punjac koji ima i indikaciju i regulaciju punjenja i po meni  je najbolje resenje.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #4 poslato: 14, 01, 2011, 22:19:04 posle podne »
....
Pozzz


Hvala na zaista iscrpnom odgovoru.
Verujem da je od koristi i nekim drugim forumašima koji ovo pročitaju. Možda će im pomoći u izboru svoje stanice.
Što se tiče podataka o izlaznoj snazi i frekventnom opsegu - to su podaci iz brošure koju sam skinuo sa interneta za ovaj model stanice. Hvala za dodatno pojašnjenje.

A što se tiče dometa - on je uvek u funkciji mnogobrojinih faktora, a pre svega konfiguracije terena.
Večeras, dok smo bili u "Šarku", Kapetan nam se javio sa Karaburme (prošao je garažu GSP-a).
Treba imati u vidu da je izmedju čitavo brdo na kome je Višnjička Banja.

Čuli smo i razgovor nekih brodara u prolazu i signal je bio prilično jak i razgovor potpuno razgovetan.

Zadovoljan sam stanicom.
Ipak, voleo bih da nadjem punjač kakav nam je u prethodnoj poruci pokazao Mesečar - ako neko zna gde ima da se kupi, molim ga da se odmah javi.
Punjenje u kući je ipak jednostavnije nego u automobilu.

Van mreže Radojković

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #5 poslato: 14, 01, 2011, 22:28:26 posle podne »
Zasto sam napisao original??Zato sto sam gomilu raznih punjaca otvorio i popravio raznih vrsta i nije sve jedno obican kineski punjac kopija i original.Razlika je u nacinu dobijanja i regulaciji punjenja.Dok kod kIneza i losih kopija najcesce ima samo mali trafo i par dioda kod originala ima citav el. sklop koji regulise punjenje bat.  puni u impulsima bateriju(najcesce NIMH) sto produzava vek baterije i napunjenost.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #6 poslato: 14, 01, 2011, 23:28:34 posle podne »
Vrlo cesto se moze naci u ponudi i radio stanica MOTOROLA i oprema za njih na sajtu "RADISTA"

http://www.radista.info/notices/notices.php?entry=0

Azuriranja su svakodnevna, tako da bi bilo dobro cesto posecivati sajt, da bi se pronasla prava ponuda.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #7 poslato: 14, 01, 2011, 23:36:14 posle podne »
Zasto sam napisao original??Zato sto sam gomilu raznih punjaca otvorio i popravio raznih vrsta i nije sve jedno obican kineski punjac kopija i original.Razlika je u nacinu dobijanja i regulaciji punjenja.Dok kod kIneza i losih kopija najcesce ima samo mali trafo i par dioda kod originala ima citav el. sklop koji regulise punjenje bat.  puni u impulsima bateriju(najcesce NIMH) sto produzava vek baterije i napunjenost.


Radojkoviću, hvala na ovim komentarima - dragoceni su, a posebno insistiranje na razlici u kvalitetu izmedju originala i klonova.
Voleo bih da čujem koliko bi mogao da košta originalni punjač, pre nego što odlučim koji da kupim.
Kako stvari stoje, moja stanica neće biti u upotrebi kao neke koje koriste službena lica i koje se često prazne i pune. Zato mislim da bi možda i jevtiniji punjač mogao da posluži, ali ako razlika u ceni nije preterano velika, verovatno bih se odlučio za original.

Van mreže Radojković

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #8 poslato: 15, 01, 2011, 00:03:05 pre podne »
Daleko od toga da nece raditi ,ali ako se koristi svakodnevno bolje kupiti original tj. kvalitetan punjac i produziti vek bateriji.Samo da napomenem da na originalnom punjacu pise  velikim slovima da uredjaj ne sme biti ukljucen kada se puni.Ovi moji se toga ne pridrzavaju ali vidim da se nije nista desilo...a valjda i nece.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #9 poslato: 15, 01, 2011, 01:08:48 pre podne »
A što se tiče dometa - on je uvek u funkciji mnogobrojinih faktora, a pre svega konfiguracije terena.
Večeras, dok smo bili u "Šarku", Kapetan nam se javio sa Karaburme (prošao je garažu GSP-a).
Treba imati u vidu da je izmedju čitavo brdo na kome je Višnjička Banja.

lazo zaobravili ste jednu stvar , vi ste sve vreme bili u rupi (marina je 2-3 metra ispod nivoa tla, tako da se signal sve vreme mucio ... inace nije do garaze GSP-a pricali smo i kada sam bio kod Merkura koji je kilometar posle garaze... ujedno zaboravio sam da vam podesim squelch , kada sam izasao iz kola (posle merkura 100 metara) ja sam vas cuo sa smetnjama (SQ 2) ali vi mene niste ... moguce je da moja stanica nije imala dovoljno snage da dobaci ali isto tako je moguce da je vama squelch bio visoko

Motorola je najbolja stanica koja postoji ... jedina mana je sto mora da se programira ali nije ni ti spansko selo  :good:

neko napisa da mu na motoroli baterija ode za 2 sata... mi smo na marini sedeli 2 sata i nisam stekao utisak da je baterija pospustila ni 1 %

Van mreže andrijapajic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
  • Uglavnom bezopasan...
    • Breeze
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #10 poslato: 15, 01, 2011, 02:01:50 pre podne »
ne bi smela stanica ni pod razno da isprazni akumulator, jer je kolicina strujekoju baterij amoze da primi veoma ogranicena, sve i da stoji ukljucena, emituje i nepretsano vuce struju, to bi moralo da radi u najmanju ruku danima sa ispravnim akumulatorom. A sto s etice onih koji ne mogu da pokrenu auto... pa takvi kod mene i dalje uspesno sluze kada nestane struje, a nestane pocesto (Jakovo), pa ond anajih zakacim onu automobilsku neonku, i to radi koliko ti dragom tako da daleko od toga da su neupotrebljivi :D

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #11 poslato: 15, 01, 2011, 09:21:55 pre podne »
....
lazo zaobravili ste jednu stvar , vi ste sve vreme bili u rupi (marina je 2-3 metra ispod nivoa tla, tako da se signal sve vreme mucio ... inace nije do garaze GSP-a pricali smo i kada sam bio kod Merkura koji je kilometar posle garaze... ujedno zaboravio sam da vam podesim squelch , kada sam izasao iz kola (posle merkura 100 metara) ja sam vas cuo sa smetnjama (SQ 2) ali vi mene niste ... moguce je da moja stanica nije imala dovoljno snage da dobaci ali isto tako je moguce da je vama squelch bio visoko

Motorola je najbolja stanica koja postoji ... jedina mana je sto mora da se programira ali nije ni ti spansko selo  :good:

neko napisa da mu na motoroli baterija ode za 2 sata... mi smo na marini sedeli 2 sata i nisam stekao utisak da je baterija pospustila ni 1 %


Kapetane, onda je ovo i bolje nego što sam i ja sam mislio.
Nego, šta je to "squelch" i kako se to podešava na mojoj stanici?
Koliko sam video, imam potenciometar za uključivanje/isključivanje i podešavanje jačine i drugi za izbor kanala. Postoje još neki tasteri koji se programiraju za razne funkcije ali za sve to potrebne su neke stvari koje ja nemam...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #12 poslato: 15, 01, 2011, 09:58:31 pre podne »
squelch je dugme za osetljivost prijema...
recimo da kolicina suma moze biti od 0-100% gde je nula potpuno cist zvuk sagovornika a 100% samo staticki sum... naprimer ukoliko plovite u paru squelch cete staviti na 30% sto znaci da sve ispod toga necete cuti... ili gledano po daljini cucete samo ono sto je  2-3km udaljeno od vas (ukoliko nema velikih prepreka koje unose smetenj i samim time povecavaju sum) , a sve sto je dalje od vas (a stanice imaju istu jacinu) necete chuti ...

jako korisna stvar ukoliko zelite da slusate brodove koji su u vasoj blizini a ne zelite da sluaste brodove koji su daleko od vas..

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #13 poslato: 15, 01, 2011, 10:05:33 pre podne »
Pogresno objasnjenje, al' nemam sad vremena da objasnjavam sta je squelch.  :sorry:

Ajd samo ovako:

To je potiskivac shuma i nema veze sa udaljenoscu sagovornika. Ima veze sa jacinom njegovog signala i jacinom smetnji (shumom).

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Radiostanica - punjenje
« Odgovor #14 poslato: 15, 01, 2011, 10:10:58 pre podne »
Pogresno objasnjenje, al' nemam sad vremena da objasnjavam sta je squelch.  :sorry:

Ajd samo ovako:

To je potiskivac shuma i nema veze sa udaljenoscu sagovornika. Ima veze sa jacinom njegovog signala i jacinom smetnji (shumom).

slazem se al da sam rekao to ti je "klasican treshhold" tek bi onda bilo podpitanja , zbog takvih cepidlaka kao ti  :taunt: :taunt: :taunt:sam i pisao ove komentare u zagrdama koje post cine tacnim  :taunt: :taunt: :taunt: