Autor Tema: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA  (Pročitano 240355 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #420 poslato: 12, 06, 2012, 21:08:36 posle podne »

               Ma gde vi plovite vozdovcem ?  sail
Jok,Banjicom. sajkaca
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #421 poslato: 12, 06, 2012, 21:35:41 posle podne »
Dankane,
Odgovor na pitanje zašto na 88. kanalu niste nikog čuli ste već dobili – ja bih hteo nešto drugo. Verujem da može da bude interesantno i drugima koji prate ovu temu.

Pregledajući više raznih dokumenata koji se bave radiotelefonijom, posebno u oblasti nautike, našao sam sledeću informaciju koja govori malo više o tom 88. kanalu koji ste vi postavili (nepotrebne delove teksta sam izostavio):

Dokument 1.:
PRAVILNIK
O NAČINU KORIŠĆENJA RADIO STANICA NA DOMAĆIM I STRANIM VAZDUHOPLOVIMA, LOKOMOTIVAMA, BRODOVIMA I DRUGIM PLOVILIMA
("Sl. glasnik RS", br. 60/2011 i 68/2011 - ispr.)

III. Radio stanice na brodovima i drugim plovilima
Član 10
Na unutrašnjim plovnim putevima u Republici Srbiji dozvoljeno je korišćenje radio-frekvencija saglasno Tabeli 4.

(u tabeli postoji ovaj podatak:)
157.425   157.425   Nautičke informacije   Ovaj kanal se koristi za specijalne događaje na privremenoj osnovi uz obaveznu saglasnost nadležnih organa


Dokument 2.:
TABELA KANALA, PREDAJNIH FREKVENCIJA, EFEKTIVNE IZRACENE SNAGE (ERP), IZLAZNE SNAGE (OP) I KATEGORIJA SLUŽBI ZA UNUTRAŠNJU PLOVIDBU

U tabeli 1. piše sledeće:

Kanal    Posebne primedbe   Predajna frekvencija (MHz)
                                      Na brodu   Na obali
88           a)p)                157.425   157.425

Napomene:
1.1.2
U nekim zemljama, odredeni kanali se koriste za drugu kategoriju službe ili u drugim radio službama. Te zemlje su: Austrija, Bugarska, Hrvatska, Madarska, Moldavija, Rumunija, Ruska Federacija, Slovacka Republika, Ceška Republika (sa izuzetkom kanala 08, 09, 72, 74 i 86), Ukrajina i Savezna Republika Jugoslavija. Administracije tih zemalja treba da ucine sve kako bi ovi kanali u najkracem mogucem roku, postali dostupni radiotelefonskoj službi na unutrašnjim plovnim putevima.

1.2 Objašnjenje posebnih napomena za tabelu 1.
     a) Korišcenje ovog kanala je strogo zabranjeno u zemljama pomenutim u tacki 1.1.2.
     p) Po dobijanju dozvole nadležnog organa, ovaj kanal se može koristiti samo u posebnim slucajevima na privremenoj osnovi.

Dakle, smatram da bi bilo dobro da svi malo razmislimo o ovome!

Ovde, na forumu, neko je u jednom trenutku rekao da ćemo komunicirati medjusobno na  88. kanalu i svi smo to prihvatili zdravo za gotovo, a rekao bih da ćemo time prekršiti važeće propise.


Zakonom je predvidjen jedan drugi kanal za društvene komunikacije.

Evo šta piše u zakonu:
156.875   156.875   Komunikacija brod-brod   Ovaj kanal se koristi za komunikacije društvenog karaktera


A evo šta je pisalo u onom starijem dokumentu:
     k) Ovaj kanal može se koristiti za komunikacije društvenog karaktera.

Predlažem da svi malo razmislimo o tome da li ćemo sa kolegama nautičarima da komuniciramo na 88. ili na 77. kanalu.

Moje je mišljenje da treba poštovati zakon, a to znači da je za naše potrebe kanala 77. onaj pravi.


Ako neko misli drugačije ili ima drugačije informacije novijeg datuma bilo bi dobro da ih podeli sa nama kako bismo mirno, bezbedno i slobodnno koristili naše stanice.

Van mreže dankan

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #422 poslato: 12, 06, 2012, 21:55:01 posle podne »
Sada sam uspostavio kontakt sa brodom mali veseljak koji se nalazi na spicu Lida a ja sam na Vozdovcu, znaci jako, jako daleko preko grada, kanal 88. Covek me odlicno cuje!

Sto se tice frekvencije koju koristimo, ja licno nemam nista protiv bilo kog kanala koji ce prohvatiti i drugi, meni stanica treba da priskocim u pomoc na vodi u slucaju da neko pozove ili ne daj Boze da pozovem pomoc...

Problem je sto svo koriste 88 kanal, cak i u zemljama u okruzenju...

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #423 poslato: 12, 06, 2012, 22:09:36 posle podne »
   

                     Koliko sam upoznat,jedna grupa camdjija davnih 80g je
         nabavila nekoliko brodskih stanica iz USA.
                     Dogovorili su se da komuniciraju na 88 kanalu
             U.S.VHF FM MARINE RADOTELEFONE CHANELS & FUNCTIONS
             88   157.425 157.425,
             za razsliku od evropskog standarda frekvencija gde je
             88    157.425 162.025
                      Tako da neki koji imaju evropsku radio stanicu ne mogu
          da komuniciraju na 88 kanalu.Tu je lezala kvaka 88 kanala.


          Mada sam sada vec zaboravio, na kom kanalu su komunicirali radio
          amateri sa CB stanicama na vodi.One su neopravdano na nasim pro-
          storima skoro ukinute.
                      E sada sa sigurnoscu znam da je preporuka kod nas da se
         prvi kontak uvek uspostavlja na 16,i ako prica nema sluzbenu komu-
         nikaciju prelazi se na neki drugi kanal kako bi se 16 oslobodio.Toga se
         mnogi ne pridrzavaju,mada pojedine brodske kompanije imaju "svoj
         kanal " za pricu,kao sto i jedna kompanija ima kanal sa repetitorima.   
                   
« Poslednja izmena: 12, 06, 2012, 23:31:02 posle podne zoran »
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #424 poslato: 12, 06, 2012, 23:05:43 posle podne »

Zakonom je predvidjen jedan drugi kanal za društvene komunikacije.

Evo šta piše u zakonu:
156.875   156.875   Komunikacija brod-brod   Ovaj kanal se koristi za komunikacije društvenog karaktera


A evo šta je pisalo u onom starijem dokumentu:
     k) Ovaj kanal može se koristiti za komunikacije društvenog karaktera.

Predlažem da svi malo razmislimo o tome da li ćemo sa kolegama nautičarima da komuniciramo na 88. ili na 77. kanalu.

Moje je mišljenje da treba poštovati zakon, a to znači da je za naše potrebe kanala 77. onaj pravi.


Ako neko misli drugačije ili ima drugačije informacije novijeg datuma bilo bi dobro da ih podeli sa nama kako bismo mirno, bezbedno i slobodnno koristili naše stanice.
[/quote]

Lazo potpuno ste u pravu i ja sam to isto davnih dana predlagao... ali 88. kanal je vec dugo u upotrebi medju nauticarima u beogradskom akvatorijumu pa je veoma tesko promeniti duboko ukorenjenu naviku
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #425 poslato: 12, 06, 2012, 23:15:22 posle podne »
Hvala, Espresso na komentaru.Mislim da i pored ustaljene prakse treba da nastojimo da se držimo zakona.
Posebno bih skrenuo pažnju našem Kapetanu na tekst koji stoji u zaglavlju našeg foruma:

Vesti:
88. KANAL Oficijelni kanal www.MojaLadja.com

Možda će jednoga dana ovo nekom da zapne za oko... (da ne čuje zlo).
Ako bismo ovo ispravili i usaglasili sa zakonom, već bi nas bilo mnogo koji bismo postali svesni da je kanal koji treba da postavimo na stanicama - 77. Veliki je broj ljudi koji posećuje naš sjt i naš forum...

Van mreže BEGEJ

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
  • www.mojaladja.com
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #426 poslato: 12, 06, 2012, 23:57:02 posle podne »
Zorane, sad si me upravo vratio u te godine i potpuno si u pravu to sto si napisao. Isto tako secam se da su svuda u svetu marine bile na 74 kanalu, a kada se uplovljava u neku od marina dezurni se javlja iskljucivo na tom kanalu. Naravnio i to sto si rekao da se uvek pocetna komunikacija ostvaruje na 16.kanalu, jer nemoze onaj da "gleda u pasulj" i pogadja kanale. Secam se Buce, Gileta, Popa, Vlade, Caneta, i ostali da ih sada sve ne redjam kako su cesto komunicirali, ali nikada nije bilo zloupotrebe cak su im i ladjari cesto izlazili u susret, posto su imali jace stanice i bolju predaju i prenosili poruke. E sad, doslo neko novo vreme i niko nikoga ne postuje. Upadaju mali camci u razgovor vecim brodovima i vise puta to lici na cirkus. ffff hi   

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #427 poslato: 14, 06, 2012, 23:02:42 posle podne »
ajde daj info ja sam uspeo samo onih 16 na rotaciju da dodam ...



Proverio sam - na stanici Zonton 999 moguće je postaviti 128 različitih frekvencija i svaku memorisati na poseban kanal. Kako se to radi?


Treba poći od uputstva za memorisanje:

Udjite u Frequency Mode [DIAL](1 second)+[SCAN]
Držite tipku [DIAL] jedan sekund i pritisnite taster [SCAN]

Odaberite frekvenciju.
Npr. da biste postavili frekvenciju 156.875 za kanal 77 postupite na sledeći način:
na numeričkoj tastaturi ukucajte redom brojeve frekvencije (tačku ne kucate - nju stanica sama postavlja)

Odaberite kanal na kojem će izabrana frekvencija biti memorisana
Pritisnite taster FUNC (potrebno je malo zadržati tater pritisnut) , a "F" će treperiti na ekranu.
Potom pritisnite [C], na ekranu se pojavljje broj kanala.
Okretanjem dugmeta za izbor kanala na jednu ili drugu stranu videćete da je moguće izabrati kanale od broja 1 do broja 128.

Odaberite broj kanala tako što okrećete dugme pored antene. 
U našem primeru, okrećite dugme dok se na ekranu ne pojavi kanal broj 77.

Memorisanje kanala
Pritiskom na PTT /taster predaje/ snimate kanal.

Pritiskom na bilo koji drugi taster poništavate celu operaciju i sve morate da ponovite od prvog koraka!


Kao što rekoh, na ovaj način možete da memorišete 128 frekvencija na 128 kanala.
Kasnije, okretanjem izbornika kanala izaberete željeni kanal i koritite ga prema potrebama.

Obratite pažnju da na ovoj stanici imate tri različite mogućnosti da na ekranu vidite šta radite.

1. U modu Kanal - na ekranu se nalazi samo broj memorisanog kanala (od 1 do 128)
2. U modu Kanal i frekvencija - na ekranu se vide i frekvencija i broj kanla (156.875   77)
3. U modu Frekvencija - na ekranu se nalazi samo frekvencija (156.875)

Za izbor željenog prikaza na ekranu - odgovarajućeg moda, sledite sledeće uputstvo:

1. Mod - Kanal - pritisnite DIAL i zadržite 1 sekundu (čuje se zvuk iz stanice), na ekranu se pojavi slovo F koje treperi - pritisnite LOW - na ekranu se pojavi broj kanala.
2. Mod - Kanal i frekvencija - pritisnite DIAL i zadržite 1 sekundu i onda pritisnite DIAL još jednom - na ekranu se pojave frekvencija i broj kanala.
3. Mod - Frekvencija - pritisnite DIAL i zadržite 1 sekundu i zatim pritisnite SCAN - na ekranu se pojavi frekvencija.

Nadam se da je sve jasno ali ako bude poteškoća možemo da se nadjemo da to uradimo zajedno.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #428 poslato: 15, 06, 2012, 10:50:59 pre podne »
procitao sve !
sad cu da pokusam !

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #429 poslato: 15, 06, 2012, 11:00:58 pre podne »
Kasnije, okretanjem izbornika kanala izaberete željeni kanal i koritite ga prema potrebama.

jel moze da su nekako ukuca broj kanala ? zamislite da sam na kanalu 16 uspostavio vezu i sagovornik kaze ajde na 77 ... ko ce toliko okretati ...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #430 poslato: 15, 06, 2012, 11:37:39 pre podne »
Nisam proveravao na Zontonu bez G ali kod svih bi trebalo je ovako:

Snimiš ih kako je LSI opisao na 16. odnosno 77. memorijsku lokaciju (u opsegu 1-128).

Posle pređeš u odgovarjući mod rada (kanal) i ukucavaš 016, 077... (001-128) na numeričkom delu tastature.

I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #431 poslato: 15, 06, 2012, 11:44:07 pre podne »
Nisam proveravao na Zontonu bez G ali kod svih bi trebalo je ovako:

Snimiš ih kako je LSI opisao na 16. odnosno 77. memorijsku lokaciju (u opsegu 1-128).

Posle pređeš u odgovarjući mod rada (kanal) i ukucavaš 016, 077... (001-128) na numeričkom delu tastature.

odo na reku.. al cu sad da odstampam spisak fekvenci pa taman da se zanimam :)

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #432 poslato: 15, 06, 2012, 11:44:43 pre podne »
Siguran sam da može ali nisam još provalio.
Čim i to naučim - javiću.

Možda je to ovo što je opisao Terca...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA - potrebna baterija za Zonton 999
« Odgovor #433 poslato: 18, 06, 2012, 20:20:44 posle podne »
U prethdnih nekoliko dana poslao sam dve poruke Milanu "Električaru" s molbom da i pošalje bateriju za Zonton 999 - preko foruma na mejl i putem sms-a ali do sada nisam dobio nikakav odgovor od njega.

Da li neko ima ili zna gde bi se u najkraćem roku mogla naći nova ispravna baterija i po kojoj ceni?

Van mreže Stevan

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 92
  • Pol: Muškarac
  • Beograd
    • berzabiljaka
Odg: RUCNA NAUTICKA RADIO STANICA
« Odgovor #434 poslato: 19, 06, 2012, 10:44:35 pre podne »
Probaj na tel 060/202-032  Aleksandar i njegov mail radioveze@gmail.com ja sve stanice kod njega održavam i zadovoljan sam i kvalitetom i cenom.