E, ovako treba... > Palubna oprema

KOTURAČA ZA BRZO I PRECIZNO SIDRENJE

(1/2) > >>

Zoran Marinković:
 :smile:

Moj brat od ujaka me je zamolio da mu uradim sistem za brzo i precizno sidrenje čamca tačno iznad potrebne lokacije za hvatanje smuđa. Sistemom se izuzetno jednostavno rukuje. Sam karabudž stoji na samom vrhu pramca tako da uže od sidra nigde ne češe,
sam točak koturače je van čamca. Kada odredi mesto gde se smuđ obično zadržava, pođe jiš nekoliko metara uzvodno i spusti
sidro na dno, zatim polako popušta kanap dok se ne vrati na željenu poziciju, ada pri tom sedi na krmi kod motora i ne mora da ustaje, a onda jednostavno smo pusti kanap i staje na mestu.

Nemam odgovor na pitanje kako zna koja je pozicija prava, ali znam da on to i tekako zna, 'vata smuđeve k'o lud.

Ovaj sistem izgleda ovako, za uže do 10mm, eventualno 12mm i za običan čamac, tj za težine možda do 400 kg, što ne znači da ne može i nešto veće.

predviđeno je da se može za par sekundi skinuti sa čamca ili montirati bez ikakvog alata.

Zoran Marinković:
 :smile:

Da, zaboravio sam da kažem da me moj imenjak Zorter zamolio da okačim ovu skalameriju na forumče,
ne škodi, a što ne škodi može da bude korisno....( što bi rek'o Lane Gutović)

Sigurno da se može uraditi lepše i bolje, a mogu da vidim sa burazom šta bi trebalo korigovati.

Zoran:
    Super je odradjeno.
    Slicno postoji na jedrilicama,stoper.Onaj teg sto ti zaustavlja kanap,
trebalo bi da obradis tako da donji deo bude zaobljen  (kao polumesec)
u pravcu kretanja kanapa,i nazubljem ,ali blago nista ostro.Ispod njega
bi takodje trebala da bude udubljena nazubljena ploca.Rastojanje izmedju
njih odredjuje debljinu kanapa.Obicno je predvidjeno za vise debljina.Ako
te interesuje slikacu,kako sam ja to napravio za jedrilicu.

eni blue:
Zorane bilo bi odlicno da vidimo sliku jer tako bi mogli i da se odlucimo na koji prakticni nacin resavati kanap sidreni na pramcu, i ako nije problem informaciju ko je to pravio i eventualno cenu. Hvala unapred

Zoran:

     Eni blue,
   Nije to na jedrilici za sidreni kanap,vec za kanape kojima se barata
oko jedara.U jednom pravcu ga slobodno vuces,cim ga pustis on se
zakoci,ali je vrlo slicno ovome sto je napravio Zoran Marinkovic,i ako
bi malo doradio ne pusta kanap dok ne pukne,a izuzetno lako se ot-
pusta.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju