Autor Tema: Open CPN - By Pera Garmin  (Pročitano 10720 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Open CPN - By Pera Garmin
« poslato: 29, 12, 2010, 10:12:39 pre podne »
U sledećem update-u će biti sređeno :)

A sad poslastica za sve " :tenk:":

http://opencpn.org/download
http://opencpn.org/chart_sources

E to je pravi softver, Open Source, a koristi besplatno dostupne ENC karte.
Kap, nemoraš više da budžiš u GE.

Zakačiš Garmin GPS antenicu na USB port (GPS 18x ili GPS 20) ili ručni uređaj, i veselje...
Malko se ne vidi na suncu, malko nije vodootporan, i kad sabereš cenu laptopa i GPS-a nije ni jeftin, ali radi :)
« Poslednja izmena: 29, 12, 2010, 16:45:29 posle podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Odg: Koliko je tacan
« Odgovor #1 poslato: 29, 12, 2010, 16:43:45 posle podne »
testirao sam odavno taj software i nije ni za Q veruj mi, vidim i aka ga hvali al ja bas nemam nikakvo pozitivno iskustvo

1 NMEA kao da nije NMEA, nesto podrzava nesto ne (NOKIA externi GPS nece da vidi, Nokia Bluetooth GPS takodje, onaj moj vidi djene djene ... ) iako bi treblo sve sto koristi NMEA al nije tako ...
2 CHART ti je kao bacanje pasulja dal ce da prihvati te oce te nece....
3 AIS radi sasvim lepo al za USA i deo evrope , dunav ni u najavi

 ... em je nestabilan em pojede sve re

i dalje kombinacija GOOGLE EARTH sa bufferom od 2gb , EXTERNIM GPSom, i KLM (moja ladja - http://www.mojaladja.com/ml.kmz) daju najbolje rezultate ...

cena ukupna ispod 200 evra :)


a ako nego ima Garmin mapu na kompu LEGALNU , onda moze da koristi bilo koji GPS receiver uz Franson GpsGate 2.6 build 340
i radi savrseno

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Odg: Koliko je tacan
« Odgovor #2 poslato: 29, 12, 2010, 16:48:58 posle podne »
vidi generalno najbolje rezultate mi jeda ARCGIS (http://www.esri.com/software/arcgis/index.html) ali je zahtevan do zla boga ... jako je komplikovan i trazi brdo pluginova za marine industriju pa ga zato nisam ni predstavljao ...

za pripremu mapa i rute predlazem Gobal Mapper , ali na zalost ne slazi se sa S57 mapama kako treba , a te mape je zvanicno ponudio plov put... kad bi neko imao vremena bilo bi dobro da ode do plov puta i zamoli ih za neki bolji format, to je njima jedan klik za export a nama znaci jako mnogo ...

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #3 poslato: 29, 12, 2010, 17:02:06 posle podne »
S57 je međunardni standard za elektronske navigacione karte.

AIS očekuje da prikačiš AIS prijemnik na kom prot, pa da ti pokaže na kartama sve što AIS prijemnik primi.

ARC GIS je jedan od najkompleksnijih softvera za baratenje sa GIS bazama, i daleko od toga da je upotrebljiv za nautičku navigaciju... al' ajde, ne znam gde se njega dohvati.

btw, da si se dohvatio ozbiljnog GPS prijemnika možda bi i dobio dobre rezultate sa NMEA protokolom :)
Ima tu šta da se raid, ali je ovo prva, pa još i legalno besplatna softverska opcija za korišćenje GPS-a i ENC karata.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #4 poslato: 29, 12, 2010, 17:14:47 posle podne »
S57 je međunardni standard za elektronske navigacione karte.
AIS očekuje da prikačiš AIS prijemnik na kom prot, pa da ti pokaže na kartama sve što AIS prijemnik primi.

pa jeste , ali bre niko se ne drzi standarda, neki put poludim kad vidim da se neko muci da napravi standard a onda njih 100 doda neke svoje stavke , sto su nasi koristili drugi standard od NOAA ? ok jesam ja nacionalista al NOAA je sve i svja sto se tice nautike ... e nasi resili da rade desetu varijantu ... doduse mozda NOAA nema software na prodaju da ne ispadne da ih pljujem bez razloga ...

ujedno gledao sam AIS na netu bez prijemnika , ako nasi imaju gram mozga AIS ce biti free kao svugde u svetu (za siroke narodne mase), a oda cemo postavimo server na netu da 24/7 daje podatke AIS SRBIJA MOJA LADJA za mobilne ili bilo koje druge uredjaje , doduse bez pravog prijemnika to nije to slazemo se... i ajde predstavi AIS B pa da skupljamo lovu, il da cekamo nekog cobanina koji ce da uveze kineze koji nisu predvidjeni za uslove pojacane vlage  :taunt:

ARC GIS je jedan od najkompleksnijih softvera za baratenje sa GIS bazama, i daleko od toga da je upotrebljiv za nautičku navigaciju... al' ajde, ne znam gde se njega dohvati.

dijabola :) nisam hteo da ga pustim dok nisam skapirao sta sve moze i posle me odusevio , al kad sam pokusao da napisem kako da ga ljudi koriste za nauticku upotrebu skapirao sam da bih pisao u vise tomova i jednostavno odustanem...

btw, da si se dohvatio ozbiljnog GPS prijemnika možda bi i dobio dobre rezultate sa NMEA protokolom :)
Ima tu šta da se raid, ali je ovo prva, pa još i legalno besplatna softverska opcija za korišćenje GPS-a i ENC karata.

znas kako ja to gledam ako NOKIA izbaci onda je to prilicno kvalitetno  :good:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #5 poslato: 29, 12, 2010, 22:22:47 posle podne »
Citat
pa jeste , ali bre niko se ne drzi standarda, neki put poludim kad vidim da se neko muci da napravi standard a onda njih 100 doda neke svoje stavke , sto su nasi koristili drugi standard od NOAA ? ok jesam ja nacionalista al NOAA je sve i svja sto se tice nautike ... e nasi resili da rade desetu varijantu ... doduse mozda NOAA nema software na prodaju da ne ispadne da ih pljujem bez razloga ...

NOAA je američki agencija za okean i atmosferu, i nije baš da su oni postavili sve standarde po pitanju ENC-a, a daleko od toga da su svje i svja. Prvi britanac koji bi te čuo bi verovatno smatrao da si lud. NOAA je osnovana 1970: http://en.wikipedia.org/wiki/National_Oceanic_and_Atmospheric_Administration Sa druge strane stoji između ostalih npr. IALA (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Association_of_Lighthouse_Authorities) koja je osnovana 1957 i od tada se bavi unapređenjem navigacije i navigacionih oznaka u plovidbi.

Što se unutrašnjih plovnih puteva tiče, glavnu reč u Evropi vodi Rajnska komisija osnovana 1815 godine! (http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Commission_for_Navigation_on_the_Rhine) čija rešenja primenjuje i prilagođava uslovima na Dunavu Dunavska komisija osnovana 1948 (http://en.wikipedia.org/wiki/Danube_Commission) a čiji smo član od osnivanja, i kroz čiju smo istoriju kao bivša SFRJ odigrali nekoliko ključnih uloga za opstajanje i razvoj.

Ako pod "naši" smatraš današnji Plovput, veruj mi da ENC rade ne samo po aktuelnim standardima, nego i da prilično prednjače u regionu u izradi kartografskog materijala. Jedan od prvih multibeam sonara u regionu za kartiranje rečnog dna je stigao u plovput posle rušenja mostova u Novom Sadu 1999.

Citat
a ne ispadne da ih pljujem bez razloga ...
To ti ne bi bilo prvi put, pa se i ne iznenađujem.

Nego da se vratimo na tehniku:
Citat
ujedno gledao sam AIS na netu bez prijemnika , ako nasi imaju gram mozga AIS ce biti free kao svugde u svetu (za siroke narodne mase), a oda cemo postavimo server na netu da 24/7 daje podatke AIS SRBIJA MOJA LADJA za mobilne ili bilo koje druge uredjaje , doduse bez pravog prijemnika to nije to slazemo se... i ajde predstavi AIS B pa da skupljamo lovu, il da cekamo nekog cobanina koji ce da uveze kineze koji nisu predvidjeni za uslove pojacane vlage

AIS je free. Opis standarda je takav da se korišćenje infrastrukture nikome ne naplaćuje. Kupiš opremu, tj. transponder, staviš ga na svoj brod i koristiš, ali tebe niko ne vidi. Doduše platiš RATEL-u takse za korišćenje frekvencije (kao za VHF stanicu, radar i sl...) ali to već nema veze sa ovom temom. A možeš i da staviš samo prijemenik, što je kudikamo jeftinije i nema takse kod RATEL-a. GARMIN prijemnike imam na cenovniku, a trudim se da nabavim i jeftiniju alternativu manjih proizvođača.

Ono što predstavlja "problem", tačnije ograničenje, ne samo ovde nego i bilo gde drugde, je podela na Class A za komercijalna i Class B za rekreativna plovila. Za Class A plovila postoji server na netu, i za sada ga koristi samo nekoliko profesionalnih lađara (Dunav Grupa - bivši Heroj Pinki, Luka Beograd) da bi videli svoja i druga plovila koja su opremljena Class A transponderima. Kako je ceo sistem još uvek u fazi postavljanja, tako i taj server nije javan... ali verujem da će po uspešnoj implementaciji i tu biti izmena.

U opisu standarda postoji opcija da se Class B plovila mogu isključiti iz transmisije ako je gužva u etru, a čak se na sertifikovanim radarima može isključiti prikaz Class B AIS meta. Što predstavlja gadno ograničenje za primenu AIS-a kao sredtva za potragu i spasavanje. Oko toga se sad lome koplja među stručnjacima za nautičku navigaciju...

p.s. NOKIA ima čipset SirfStar III i neizmenjivu bateriju kao i većina kineza (i kao Garmin GPS10BT). Pre bi rekao da ti je problem u komunikaciji zbog visoko postavljenog Com porta na BT modulu računara nego da imaš problem sa uređajem i/ili softverom...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #6 poslato: 30, 12, 2010, 01:40:26 pre podne »
NOAA je američki agencija za okean i atmosferu, i nije baš da su oni postavili sve standarde po pitanju ENC-a, a daleko od toga da su svje i svja. Prvi britanac koji bi te čuo bi verovatno smatrao da si lud. NOAA je osnovana 1970: http://en.wikipedia.org/wiki/National_Oceanic_and_Atmospheric_Administration Sa druge strane stoji između ostalih npr. IALA (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Association_of_Lighthouse_Authorities) koja je osnovana 1957 i od tada se bavi unapređenjem navigacije i navigacionih oznaka u plovidbi.

i srpska taraba je starija od americke drzave pa nam to nista ne znaci ... veruj mi ovi su COPY PASTE i ulozili pare ... znaci ... ni jedna od gore pomenutih organizacija trenutno ili jako brzo nece moci da parira NOAA

Ako pod "naši" smatraš današnji Plovput, veruj mi da ENC rade ne samo po aktuelnim standardima, nego i da prilično prednjače u regionu u izradi kartografskog materijala. Jedan od prvih multibeam sonara u regionu za kartiranje rečnog dna je stigao u plovput posle rušenja mostova u Novom Sadu 1999.


Citat
Citat
a ne ispadne da ih pljujem bez razloga ...
To ti ne bi bilo prvi put, pa se i ne iznenađujem.

nemam pojma zasto branis firmu koja ostavi link za mape na netu koje nisu u istom standardu ?! koliko je to profesionalno ?
a to sto smo lideru u regionu mi se "najvise dojmi"

pa pogledaj samo ovo , i jel to ENC standard ?



za one koji se ne razumeju sa jede strane su karte plovputa Dunava a sa druge Tise, ujedno sam i otvorio fajlove da bi se video header i tu je totalno razlicit zapis, sto znaci da koriste minimum dva softwera sa drugacijim standardima... i umesto da izbace u jednom formatu karte oni rade u dva formata...

karte : http://www.plovput.rs/?strana=47


 
Citat
ali verujem da će po uspešnoj implementaciji i tu biti izmena.
pu pu pu


Citat
U opisu standarda postoji opcija da se Class B plovila mogu isključiti iz transmisije ako je gužva u etru, a čak se na sertifikovanim radarima može isključiti prikaz Class B AIS meta. Što predstavlja gadno ograničenje za primenu AIS-a kao sredtva za potragu i spasavanje. Oko toga se sad lome koplja među stručnjacima za nautičku navigaciju...

meni jedino nije jasno zasto je ceo standard zasnovan na malo zastareloj tehnologiji ... kad je AIS zvanicno predtsvaljen ?

Citat
p.s. NOKIA ima čipset SirfStar III i neizmenjivu bateriju kao i većina kineza (i kao Garmin GPS10BT). Pre bi rekao da ti je problem u komunikaciji zbog visoko postavljenog Com porta na BT modulu računara nego da imaš problem sa uređajem i/ili softverom...
sve pokusao portovi ok, baud rate , parity ma sve (1200-9600n81 :) ), a ako se ne varam 99% mobilnih koristi SirfStar III kao i vecina garmina ? sto bi iskreno i bio moj izbor pri "sklapanju" proizvoda

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #7 poslato: 30, 12, 2010, 09:52:03 pre podne »
Vidi,
mrzi me da se dalje prekucavam, mada mi je slatko te gledam kako braniš amerikance :yahoo: Ako me jednom ne bude mrzelo, pokušaću da ti objasnim gde sve grešiš... mada to svakako neće promeniti tvoje mišljenje  :scare:

Jesi li primetio da su jedne karte u .000 formatu (S57 standard) a druge u .7CB formatu (SENC SevenC's format)? Oba formata se smatraju standardnim za distribuciju elektronskih navigacionih karata. Odatle i razlika u headeru. Ali ni to nema veze, verujem da ti i o tome znaš bolje  :taunt:

Citat
meni jedino nije jasno zasto je ceo standard zasnovan na malo zastareloj tehnologiji ... kad je AIS zvanicno predtsvaljen ?
Ovo moraš da mi pojasniš... šta podrazumevaš pod zastarelom tehnologijom? AIS? Implementaciju AIS-a u Srbiji? ?!?

Probaj da spustiš port na Com 1 - 4, neki softveri ne umeju da se snađu sa visokim brojem Com porta (5 ili više)

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #8 poslato: 30, 12, 2010, 12:10:19 posle podne »
eehh ja ovde nista nerazumem vise  :lol: :lol:
pa da pitam nesto, imam garmin nüvi 255wt sad i mogu li nekako da ga nautiziram ili blue chart na njega da se stavi , jel to moguce ili sta je sve moguce uraditi sa tim aparatom? karte imam sve na njemu .

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #9 poslato: 30, 12, 2010, 12:17:05 posle podne »
eehh ja ovde nista nerazumem vise  :lol: :lol:
pa da pitam nesto, imam garmin nüvi 255wt sad i mogu li nekako da ga nautiziram ili blue chart na njega da se stavi , jel to moguce ili sta je sve moguce uraditi sa tim aparatom? karte imam sve na njemu .

He, he lože nas bre OM Kapetan i Pera :lula:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #10 poslato: 30, 12, 2010, 12:17:50 posle podne »
OM,
može BlueChart u nuvi ali se pola podataka neće videti, kao ni pola funkcija.

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #11 poslato: 30, 12, 2010, 12:22:16 posle podne »
aha ok. znaci nemoze.
brokeru u pravu si samo nas loze o tim NASA pricama  :lol: :lol:

p.s pero daj baci update za evrope nt kartu , poneke kruzne tokove ovde moj navi nepoznaje. zato ja necu vise da kupim garmin nego samo FALK ili tom tom jednostavniji su za update.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #12 poslato: 30, 12, 2010, 12:28:42 posle podne »
Ako misliš na regularan update, Garmin je najjednostavniji. Samo ga registruješ na my.garmin.com platiš šta treba i voziš.
A mislim i da je regularni update logičniji.

Daklem sve što ti treba oko updatea na www.my.garmin.com

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #13 poslato: 30, 12, 2010, 12:32:00 posle podne »
Ako misliš na regularan update, Garmin je najjednostavniji. Samo ga registruješ na my.garmin.com platiš šta treba i voziš.
A mislim i da je regularni update logičniji.

Daklem sve što ti treba oko updatea na www.my.garmin.com

nisam znao da se to placa update , ok onda cu morati .. hvala

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Open CPN - By Pera Garmin
« Odgovor #14 poslato: 30, 12, 2010, 12:56:23 posle podne »
Jesi li primetio da su jedne karte u .000 formatu (S57 standard) a druge u .7CB,  formatu (SENC SevenC's format)? Oba formata se smatraju standardnim za distribuciju elektronskih navigacionih karata. Odatle i razlika u headeru. Ali ni to nema veze, verujem da ti i o tome znaš bolje  :taunt:
pa pero o tome ti i pricam , i nijedna od tih mapa nije 100% u standardu!

Citat
Citat
    meni jedino nije jasno zasto je ceo standard zasnovan na malo zastareloj tehnologiji ... kad je AIS zvanicno predtsvaljen ?

Ovo moraš da mi pojasniš... šta podrazumevaš pod zastarelom tehnologijom? AIS? Implementaciju AIS-a u Srbiji? ?!?
Probaj da spustiš port na Com 1 - 4, neki softveri ne umeju da se snađu sa visokim brojem Com porta (5 ili više)

ma mislim na koriscene vhf spektra, a uvek mi je com izmedju 1 i 4 , nisam menjao naviku od 1992 :)



Citat
OM,
može BlueChart u nuvi ali se pola podataka neće videti, kao ni pola funkcija.

ma nemoguce, prosto da ne poverujem , pa onda neko masi ili sakati standard  :taunt: