Nautika opšta... > GPS

Open CPN - By Pera Garmin

(1/7) > >>

Pera GARMIN:
U sledećem update-u će biti sređeno :)

A sad poslastica za sve " :tenk:":

http://opencpn.org/download
http://opencpn.org/chart_sources

E to je pravi softver, Open Source, a koristi besplatno dostupne ENC karte.
Kap, nemoraš više da budžiš u GE.

Zakačiš Garmin GPS antenicu na USB port (GPS 18x ili GPS 20) ili ručni uređaj, i veselje...
Malko se ne vidi na suncu, malko nije vodootporan, i kad sabereš cenu laptopa i GPS-a nije ni jeftin, ali radi :)

Kapetan:
testirao sam odavno taj software i nije ni za Q veruj mi, vidim i aka ga hvali al ja bas nemam nikakvo pozitivno iskustvo

1 NMEA kao da nije NMEA, nesto podrzava nesto ne (NOKIA externi GPS nece da vidi, Nokia Bluetooth GPS takodje, onaj moj vidi djene djene ... ) iako bi treblo sve sto koristi NMEA al nije tako ...
2 CHART ti je kao bacanje pasulja dal ce da prihvati te oce te nece....
3 AIS radi sasvim lepo al za USA i deo evrope , dunav ni u najavi

 ... em je nestabilan em pojede sve re

i dalje kombinacija GOOGLE EARTH sa bufferom od 2gb , EXTERNIM GPSom, i KLM (moja ladja - http://www.mojaladja.com/ml.kmz) daju najbolje rezultate ...

cena ukupna ispod 200 evra :)

a ako nego ima Garmin mapu na kompu LEGALNU , onda moze da koristi bilo koji GPS receiver uz Franson GpsGate 2.6 build 340
i radi savrseno

Kapetan:
vidi generalno najbolje rezultate mi jeda ARCGIS (http://www.esri.com/software/arcgis/index.html) ali je zahtevan do zla boga ... jako je komplikovan i trazi brdo pluginova za marine industriju pa ga zato nisam ni predstavljao ...

za pripremu mapa i rute predlazem Gobal Mapper , ali na zalost ne slazi se sa S57 mapama kako treba , a te mape je zvanicno ponudio plov put... kad bi neko imao vremena bilo bi dobro da ode do plov puta i zamoli ih za neki bolji format, to je njima jedan klik za export a nama znaci jako mnogo ...

Pera GARMIN:
S57 je međunardni standard za elektronske navigacione karte.

AIS očekuje da prikačiš AIS prijemnik na kom prot, pa da ti pokaže na kartama sve što AIS prijemnik primi.

ARC GIS je jedan od najkompleksnijih softvera za baratenje sa GIS bazama, i daleko od toga da je upotrebljiv za nautičku navigaciju... al' ajde, ne znam gde se njega dohvati.

btw, da si se dohvatio ozbiljnog GPS prijemnika možda bi i dobio dobre rezultate sa NMEA protokolom :)
Ima tu šta da se raid, ali je ovo prva, pa još i legalno besplatna softverska opcija za korišćenje GPS-a i ENC karata.

Kapetan:

--- Citat: Pera GARMIN  29, 12, 2010, 17:02:06 posle podne ---S57 je međunardni standard za elektronske navigacione karte.
AIS očekuje da prikačiš AIS prijemnik na kom prot, pa da ti pokaže na kartama sve što AIS prijemnik primi.
--- Kraj citata ---

pa jeste , ali bre niko se ne drzi standarda, neki put poludim kad vidim da se neko muci da napravi standard a onda njih 100 doda neke svoje stavke , sto su nasi koristili drugi standard od NOAA ? ok jesam ja nacionalista al NOAA je sve i svja sto se tice nautike ... e nasi resili da rade desetu varijantu ... doduse mozda NOAA nema software na prodaju da ne ispadne da ih pljujem bez razloga ...

ujedno gledao sam AIS na netu bez prijemnika , ako nasi imaju gram mozga AIS ce biti free kao svugde u svetu (za siroke narodne mase), a oda cemo postavimo server na netu da 24/7 daje podatke AIS SRBIJA MOJA LADJA za mobilne ili bilo koje druge uredjaje , doduse bez pravog prijemnika to nije to slazemo se... i ajde predstavi AIS B pa da skupljamo lovu, il da cekamo nekog cobanina koji ce da uveze kineze koji nisu predvidjeni za uslove pojacane vlage  :taunt:


--- Citat: Pera GARMIN  29, 12, 2010, 17:02:06 posle podne ---ARC GIS je jedan od najkompleksnijih softvera za baratenje sa GIS bazama, i daleko od toga da je upotrebljiv za nautičku navigaciju... al' ajde, ne znam gde se njega dohvati.
--- Kraj citata ---

dijabola :) nisam hteo da ga pustim dok nisam skapirao sta sve moze i posle me odusevio , al kad sam pokusao da napisem kako da ga ljudi koriste za nauticku upotrebu skapirao sam da bih pisao u vise tomova i jednostavno odustanem...


--- Citat: Pera GARMIN  29, 12, 2010, 17:02:06 posle podne ---btw, da si se dohvatio ozbiljnog GPS prijemnika možda bi i dobio dobre rezultate sa NMEA protokolom :)
Ima tu šta da se raid, ali je ovo prva, pa još i legalno besplatna softverska opcija za korišćenje GPS-a i ENC karata.

--- Kraj citata ---

znas kako ja to gledam ako NOKIA izbaci onda je to prilicno kvalitetno  :good:

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju