Autor Tema: Sta moze GPS  (Pročitano 3674 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Dule

  • Gost
Sta moze GPS
« poslato: 27, 12, 2010, 16:12:44 posle podne »
-da prikaže koordinate (geografsku širinu i dužinu) tačke na kojoj se nalazimo
-da na displeju iscrta liniju koja predstavlja put kojim smo prošli
-da prikaže brzinu kojom se krećemo, prosečnu brzinu (u kretanju i ukupnu, sa uračunatim zaustavljanjima), maksimalnu brzinu, ukupno pređeni put
-da prikaže nadmorsku visinu tačke na kojoj se nalazimo. Visina se računa na osnovu satelitskih podataka pa se modul koji ovo obavlja naziva satelitskim visinomerom. Modeli koji poseduju i dodatni barometarski visinomer , mogu da prikažu i brzinu kojom se penjemo ili spuštamo, prosečnu brzinu penjanja i spuštanja, ukupan uspon i ukupan spust, te topografski profil terena kojim se krećemo.)
-da prikaže sve relevatne podatke kompasa (numerički), kao i sam kompas (grafički). Moguća je navigacija po azimutu, navigacija ka projektovanoj tački, itd.
-da memoriše našu maršrutu i podatke o geografskim koordinatama i nadmorskim visinama tačaka koje smo prošli. Na putu kojim se krećemo možemo po želji da upisujemo nama važne putne tačke (raskrsnice, objekte…), tzv. waypoint-e, koje kasnije možemo da koristimo za navigaciju.
-da memoriše razlicite snimljene putanje (TrackLog-ova).
TrackLog-ove i waypoint-e je moguće prebaciti na računar, ili ih učitati iz njega.
-da nas vrati na tačku sa koje smo krenuli ili na bilo koju drugu tačku puta kojim smo prošli, a koju smo pri povratku odabrali kao cilj.
Ako ima kartografsku podršku  može i više od ovoga gore: da primi posebne, detaljne karte neke oblasti i da ih onda koristi za navigaciju potpuno isto kao i TrackLog-ove. Na ovaj način se lako i brzo unosi veliki broj objekata i tačaka.
zanimljive sitnice: kratkoročna prognoza vremena (preko dijagrama promene vazdušnog pritiska), vreme izlaska i zalaska sunca, preporuka najboljeg vremena za pecanje i lov na bilo kom waypoint-u na osnovu lunarnih tablica, prikaz mesečevih mena.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #1 poslato: 27, 12, 2010, 16:47:48 posle podne »
-da prikaže sve relevatne podatke kompasa (numerički), kao i sam kompas (grafički). Moguća je navigacija po azimutu, navigacija ka projektovanoj tački, itd.

gps moze da pokaze kompas JEDINO AKO SE KRECETE !!!

pri brzinama ispod 5 km na cas moze da ;pogresi do 120 stepeni, ova greska pada sa povecanbjem brzine i vec pri brzini od 10-20km na sat greska je manja od 20 stepeni

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #2 poslato: 27, 12, 2010, 17:07:08 posle podne »
^Nisam siguran ali mislim da se to zove HEADING?! /u kretanju/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #3 poslato: 27, 12, 2010, 17:26:31 posle podne »
HEADING je smer kretanja...
gps moze da se podesi da okrece mapu ka HEADINGU (SMeru kretanja) ili ka SEVERU sto je po meni normalno i brze se snadjemo gde se nalazimo

ovde je recimo mapa orijentisana prema headingu



a ovde ka severu


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #4 poslato: 27, 12, 2010, 20:14:36 posle podne »
gresi 5 metara sto za adresu nije pretarno bitno , a traku ti pokazuje u odnosu na pravac kretanja, pokusaj da ides suprotnom trakom pu pu pu i opet ce te staviti u ptavi to je do softwrea

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #5 poslato: 27, 12, 2010, 22:37:45 posle podne »
meni na camcu pokaze moje mesto u marimi u milimetar iako nemam upisane mape(model za americko trzizte)

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #6 poslato: 28, 12, 2010, 00:08:44 pre podne »
Nas su na kursu za skipera kod laze ucili da nikad ne verujemo GPS-u, ok kao korisno pomagalo...prica je bila da u nekim slucajevima greska ide i do 50 metara, sto te za ulaz u luku sasvim sigurno baca na lukobran...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #7 poslato: 28, 12, 2010, 00:27:29 pre podne »
GPS ume da pogreši. U slučaju bagova u softveru, lošeg prijema satelita, oštećenog antenskog kabla i sl. Zbog toga svi brodski uređaji imaju mogućnost podešavanja alarma za GPS tačnost koji će se oglasiti ako preciznost pozicije padne ispod zadate vrednosti.

Dodatni problem predstavljaju karte. Ni najtačniji GPS neće dati tačnu poziciju na lošoj karti.

I potpuno se slažem sa napomenom koja stoji na svakom ekranu Garmin GPS-a kod uključivanja:
Ovaj uređaj je POMOĆNO sredstvo za navigaciju.

U prevodu, ako ne umete bez GPS-a, nemojte pokušavati ni samo sa njim.

Ali i pored toga, za situacije magle, kiše, smanjene vidljivosti i mraka, je zaista nezamenjiv. Čak i bez karte.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #8 poslato: 28, 12, 2010, 08:14:49 pre podne »
To je tacno. Garminov GPS na brodu uvek me odvede tacno do mesta koje zelim. Imam na stotine tacaka koje sam upamtio i uvek sam u metar na istom mestu. Jednom sam cele male vode prosao po mrklom mraku i magli. Nisam video metar od camca. Samo GPS. Po traci kojom sam prosao sam se i vratio bez greske. Odgovorno tvrdim da GPS ne gresi. Mozda ponekad kasni ako je jaka oblacnost ali to je zanemarljivo. Ako postoji greska onda su u pitanju mape a Garminove su vrlo upotrebljive.
Najbolje bi bilo da Pera u ovoj temi da malo vise informacija.

Potvrdjujem!!Onomad kada smo isli u Tisu GPS nas je po mrklom mraku doveo u santimetar na mesto gde je Dule bio desetak dana ranije!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta moze GPS
« Odgovor #9 poslato: 28, 12, 2010, 10:10:19 pre podne »
evo je tema o tachnosti , tu sam okacio neke slike od danas ...

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=5978.new#new