Autor Tema: Sistem za sprecavanje nanosa  (Pročitano 5848 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Sistem za sprecavanje nanosa
« poslato: 27, 12, 2010, 16:10:27 posle podne »
Juce zbog nemogucnosti pecanja prodjoh kolima pored Dunava i videh jedan novitet ...


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #1 poslato: 27, 12, 2010, 16:13:43 posle podne »
najzanimljivije je da posle te "brane" skoro da nema talasa, nisam zao da ce se videti sa fotografija ali evo ga i video snimak


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #2 poslato: 27, 12, 2010, 16:17:02 posle podne »
da li neko zna zasto ovaj sistem ima zakrivljenje? cini mi se da bi ravna cevka bila efikasnija, na ovom sistemu recimo na pramcu skoro su cevi upravne na tok i cini mi se da bi tu moglo da se skupi dosta smeca ali nema ga ?!


kolike talase moze da zaustavi ovaj sistem ? da li je velicina talasa srazmerna visini cevi izad vodene linije ?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #3 poslato: 27, 12, 2010, 21:26:23 posle podne »
cevi za zastitu od curenja nafte su nize postavljene (nizvodno) ne znam dal se vide na slikama posle sam ih tek uocio ali ovaj sistem definiitvno radi ...


precnika su recimo 7 8 cm ...

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #4 poslato: 27, 12, 2010, 21:55:47 posle podne »
Kap ova cev nista ne sprecava, nesto slicno je pokusano u Boljevcima, kako bi se branili od nanosa, bas u isto vreme kad sam ja pravio sistem za Babilon, koji je, moras priznati dosta komplikovaniji (osim "brane koja ide metar pod vodu imao je i pumpe i programiranu kontrolnu jedinicu, tajmere...) Pimi je to radio a nauricko selo (cak su im ideju prenele neke moje kolege, videvsi sta ja radim) ...na trenutak sam mislio da sam ja suvise iskomplikovao bez potrebe kad su oni samo postavili PU cev...medjutim, cev je obla i bez obzira koliko duboko je u vodi ( ok, ne mislim tipa 2-3 metra) jednostavno sam tok gura panjeve, polu potopljenu brad i sl ispod...tako da skoro sve, sem laganog otpada prolazi...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #5 poslato: 27, 12, 2010, 22:34:57 posle podne »
Letos sam na delu video kako to funkcionise u Boljevcima!Provlace se panjevi i ispod i preko!!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #6 poslato: 27, 12, 2010, 22:48:35 posle podne »
znaci ne valja :(

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #7 poslato: 27, 12, 2010, 23:01:54 posle podne »
Znaci...probali su i policajci na 13. maju kod njihovog slepa na 1180 km. ali sa metalnom konstrukcijom pa im odnela voda ovih dana!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #8 poslato: 27, 12, 2010, 23:30:33 posle podne »
Kap ja ti rekoh prosle godine kako se to radi, jer sam probao razne varijante...ono sto su mi ukrali sa naseg nesudjenog mesta je samo deo toga...bez problema se to resava i bez pumpi ukoliko je objekat na takvoj poziciji da ima bas dosta mesta uzvodno...jedino sto te pumpe takodje sprecavaju nastanak leda, sto je opet bino na Dunavu ili u rukavcima...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #9 poslato: 28, 12, 2010, 11:15:43 pre podne »
idem ovih dana da utvrdim sta je tacno to , pa ce biti mali izvestaj !

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #10 poslato: 28, 12, 2010, 11:26:49 pre podne »
Dule, ne znam da li je to zbog nanosa ili izlivanja, mada koliko znam za izlivanje se koriste oni crveni plovci, koji nisu iz jednog dela kao ova cevka, vec iz spojenih segmenata...sve jedno, takva cev postoji u boljevcima gde nema ni taknera niti bilo cega gde bi nesto moglo da se izlije, postavljena je u nameri da stiti "nauticko selo" od granja, panjeva i slicno ali ne radi posao...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Zux-Pimi

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 40
  • www.mojaladja.com
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #11 poslato: 28, 12, 2010, 14:16:26 posle podne »
kao sto ste vec rekli, ovo je predvidjeno da pruzi odredjenu zastitu od plutajuceg otpada i u principu to i koliko-toliko radi
naravno preko toga i ispod toga se pod naletom vode prodje i dosta granja, otpada i dr., ali ipak dosta manje nego da takve brane nema

ova koju je Kapetan uslikao je naravno radjena iz segmenata i po potrebi se spaja, produzava, premasta i sl. tako da iz tog razloga dobija takav oblik

slicna je i ona u Boljevcima o kojoj captjerry prica, samo je kod nje problem sto je ploca koja ulazi u vodu kraca nego sto bi trebalo da bude

u principu ovaj tip brane je daleko od idealne, ali moze se reci da ipak daje odredjene rezultate

ako se zeli skoro 100% zastita od kabastog otpada, onda je najbolja, ali nazalost i najskuplja ovakva varijanta


npr. ovu branu koristi Jugopetrol na svom pretakalistu
siroka je 1,5 m, duzine 30 m (u segmentima od po 6m), sa plocom koja ulazi u vodu oko 1m







pored ovog vodena povrsina je skoro 100% zasticena od kabastog otpada, omoguceno je kretanje ljudi po njoj, ciscenje same brane i sl.
ali tu se javlja problem visoke cene ovakve brane (koja vise lici na pristan nego na branu)

kada je rec o ekoloskoj zastiti od izlivanja nafte i naftnih derivata onda se primenjuje drugaciji vid brane
npr. ovako nesto







a to na suvom izgleda ovako





evo i slike brane koju je slikao Kapetan



a postoji i ovakva, najjednostavnija varijanta koja se koristi na mirnijim vodama, gde je potrebno ograditi odredjenu vodenu povrsinu i zastititi je od laganog plutajuceg otpada (npr. tzv. socivica, cvetanje podvodnog bilja, pet ambalaza i sl)












Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #12 poslato: 28, 12, 2010, 15:23:34 posle podne »
e sad posto vec postoji resenje meni nikad nece biti jasno zasto se splavari ne ujedine i njih 10 uradi ovakonesto i svih 10 je mirno , a ne prvi da prepusti djubre trecem i tako u krug ...

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #13 poslato: 28, 12, 2010, 18:24:42 posle podne »
CITAT:  "Na tvom snimku je jasno da se radi o tankeru pa je ova cev postavljena bas za zastitu od zagadjenja reke. To je po zakonu obavezna mera."
 A zasto cuva uzvodno od tankera??? Ovo samo cuva od djubreta koje reka donese i nagomila oko broda i to je sve.
Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sistem za sprecavanje nanosa
« Odgovor #14 poslato: 28, 12, 2010, 20:17:28 posle podne »
CITAT:  "Na tvom snimku je jasno da se radi o tankeru pa je ova cev postavljena bas za zastitu od zagadjenja reke. To je po zakonu obavezna mera."
 A zasto cuva uzvodno od tankera??? Ovo samo cuva od djubreta koje reka donese i nagomila oko broda i to je sve.

marke ZUX PIMI je radio to , javio se covek na temu ... ali koliko sam ja video te zastite se zaista stavljaju i uzvodno valjda se "napuni" nizvodno pa pocne da preliva sta li