Autor Tema: Kako radi  (Pročitano 9580 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Dule

  • Gost
Kako radi
« poslato: 27, 12, 2010, 15:57:37 posle podne »
GPS je skraćenica od "Global Positioning System" - Sistem za globalno pozicioniranje. Služi za tačno određivanje položaja neke tačke (ili položaja u odnosu na neku tačku) na Zemljinoj kugli. Osnovu sistema čini mreža GPS satelita čiji je vlasnik Pentagon. Službeno ime sistema je NAVSTAR i originalno je bio namenjen za vojne svrhe, ali je 1980. stavljen na raspolaganje i za civilne potrebe. Razvoj sistema je počeo 1973. godine, prvi satelit lansiran je 1978, sadašnji broj od 24 aktivna satelita dostignut je 1994, a sistem proglašen potpuno operativnim 1995. godine. Prosečan vek jednog satelita je desetak godina a održavaju se i zamenjuju sredstvima iz budžeta Ministarstva odbrane.
 Uz 24 satelita koji se smatraju osnovnim GPS sistemom u novije vreme su postavljeni i dodatni sateliti koji služe za povećanje tačnosti pozicioniranja.
Osim svemirskog segmenta sistem čine i kontrolni segment (mreža zemaljskih kontrolnih stanica sa glavnim centrom u Colorado Springsu, Kalifornija) i korisnički segment – GPS prijemnici korisnika širom sveta.

GPS satelliti obiđu jedan krug oko Zemlje za 12 sati, orbitirajući na visini od 20.200km i krećući se brzinom malo iznad 11.200km/h. Koriste solarnu energiju a imaju i baterije koje im obezbeđuju rad u periodima kada su na tamnoj strani Zemlje.
Korekcije orbite obavljaju se pomoću malih raketnih bustera. Težina jednog satelita je oko 900kg a sa raširenim solarnim panelima prečnik mu iznosi oko 5m. Snaga predajnika je samo 50 vati ili i manje od toga. Sateliti emituju radio signale sa oznakama L1 i L2. Civilni GPS sistem koristi frekvenciju L1 - 1575.42Mhz, UHF opseg. Signali mogu da prođu kroz oblake, staklo ili plastiku ali ne i kroz zgrade i većinu čvrstih objekata.

Svi GPS sateliti imaju satove podešene na isto vreme, za preciznost se brinu po dva atomska časovnika na svakom od njih. Svaki od satelita neprestano emituje signale u kojima su smeštene tri osnovne vrste informacije: pseudorandom kod, efemeris podaci i tzv. almanah.

Pseudorandom kod je "ime i prezime", odnosno oznaka satelita koji šalje signal, i može se pročitati na GPS prijemniku. Efemeris podaci sadrže informacije o statusu satelita ("healthy" ili "unhealthy", tj. može li se u datom trenutku koristiti za navigaciju ili ne), datum i vrlo precizno vreme slanja signala. Ovaj sadržaj je suštinski za određivanje pozicije.

Kada GPS prijemnik (ili da to malo odomaćimo: Grabilica Položajnih Signala) dobije signal, on upoređuje razliku između momenta slanja i trenutnog vremena. Na osnovu te razlike, koja predstavlja vreme putovanja signala od satelita do prijemnika, određuje se udaljenost satelita. Obradom signala sa najmanje tri satelita metodom triangulacije (u osnovi ono što su Nemci radili vozeći se po Beogradu u kamionu sa antenom, ne bi li otkrili odakle Prle i Tihi saveznicima emituju informacije koje će srušiti Treći rajh) moguće je precizno utvrditi poziciju prijemnika na Zemljinoj kugli. A ako se potrudimo da budemo uz prijemnik, onda će to biti i naša pozicija.

Tri satelita su ustvari dovoljna za određivanje 2D koordinata, odnosno geografske širine i dužine. Za određivanje treće dimenzije - nadmorske visine - potrebni su signali sa najmanje četiri satelita.

Kad se ovi podaci kombinuju sa vremenom može se izračunati brzina kretanja, pređeni put, brzina penjanja ili spuštanja, vreme potrebno da se stigne do cilja, itd. GPS prijemnik to i radi: neprestano vredno prima signale, pamti, upoređuje, proračunava...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #1 poslato: 27, 12, 2010, 16:57:35 posle podne »
evo malo i graficki



centri krugova su SATELITI

kruznice su JACINA SIGNALA koju prima vas GPS prijemnik
Postoji tzv MAXIMALNA jacina signala, to je ukoliko se vas GPS prijemnik nalazi bas pored satelita , sto je dalje to GPS signal slabi, ukoliko je recimo jacina maximalna 100 a vasa primljena jacina 14 onda nacrtate kruznicu sa precnikom 14 i tako za svaki sateltit...

naravno tri satelita su samo u IDEALNIM uslovima dovoljna za lociranje, ali jonosfera, oblaci zagadjenje i slicno poprilicno oslabe signal satelita tako da se obicno za nase licne GPS prijemnike uzima po 5 ili vise satelita da bi nam dali poziciju ...

EPICENTAR je vasa lokacija


Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako radi
« Odgovor #2 poslato: 31, 01, 2015, 00:24:58 pre podne »

Van mreže jedar

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Marieholms Catalina m22
  • Brod tip: Marieholms Bruk
  • Marina: Vik-Inn
  • Veličina: 6,5 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #3 poslato: 01, 02, 2015, 19:49:32 posle podne »
Ja sam koristio Ljubo satelitski internet pre 15 god

Da ti skratim pricu evo ti kartica sa desktop PC 50 evra i to je sve sto ti treba osim kompjutera i najobicnijeg tanjira i naravno da stojis u mestu, ne mozes da vozis brod i da imas net non stop osim ako ne napravis  postolje sa trackingom tj sa pracenjem

https://www.technisat.com/en_XX/SkyStar-2-eXpress-HD/352-2675-2418/..

Svjeveremeno sam imao po 2500 tv kanala kodiranih sa tom karticom ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #4 poslato: 01, 02, 2015, 20:51:34 posle podne »
daj bre neki info, pretplata, brzine i slicno :) ja stalno kuburim sa netom ...

Van mreže jedar

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Marieholms Catalina m22
  • Brod tip: Marieholms Bruk
  • Marina: Vik-Inn
  • Veličina: 6,5 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #5 poslato: 01, 02, 2015, 21:36:01 posle podne »
Ja sam mislio ako neko hoce internet na brodu, ovo je prilicno jeftino, ne znam koji su privajderi u Srbiji ali malo guglanja sigurno se da pronaci...i da mozes da koristis bilo gde da se nalazis ako iams tanjir i prijeminik tj carticu
Znam da je bilo i USb kartica za laptop, googlaj malo. Secam se da je u Cupriji bio provajder, sigurno da ima i u BG..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #6 poslato: 01, 02, 2015, 21:56:05 posle podne »
ma daj tvoje iskustvo, posto je bio tanjir kartica recce kkosta 50 eura ...

Van mreže jedar

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Marieholms Catalina m22
  • Brod tip: Marieholms Bruk
  • Marina: Vik-Inn
  • Veličina: 6,5 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #7 poslato: 01, 02, 2015, 23:23:56 posle podne »
Tanjir je najobicniji od 90 cm kartica 50 evra stavio sam link od kartice gore nema tu velike flozofije zakacih karticu na tanjir pronadjes satelit sa biperom to ide lakse , inace su svi sateliti na jugu tj tu je klarkov pojas..
Program skojim se zakacis na provajdera i to je to. ja imam sada fiber od 100 mb meni je ta tehnologija zastarela jos 2001, inace pouzdano znam da se koristi jos uvek na remote sajtovima gd eje interet extremno skup   gde nema infrastrukture . Zalio mi se bio jedan pilot da na nekim ostrvima 1 GB kosta 500 evra tako da samo sms nema skypa :)

Evo kako izgleda kartica

https://www.technisat.com/en_XX/SkyStar-2-eXpress-HD/352-2675-2418/


Zove se Skystar 2 e a ti se potrudi malo pa nadji usb verziju  za laptop posto je ovo za desktop kompjuter. Tanjir bilo koji sto veci to bolji signal ali ne verujem da gadja vise od 5-8 mb sec

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako radi
« Odgovor #8 poslato: 02, 02, 2015, 01:09:06 pre podne »
Ovde ima nesto na tu temu, mesecna pretplata.
http://www.laban.co.rs/satellite-adsl.html

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #9 poslato: 02, 02, 2015, 07:27:11 pre podne »
Pa nije ni skupo...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kako radi
« Odgovor #10 poslato: 02, 02, 2015, 08:34:02 pre podne »
Imam kod telekoma paket sa free internetom (određena količina brzog, posle se prebaci na sporiji, kojeg ima beskonačno), ali je i taj spori sasvim dovoljan za forume, surf i slično. Običnim usb kabelom povežem telefon na komp i imam i besplatan net na kompu. Sa obzirom da ceo paket košta nešto oko 600,00 dinara mesečno (sa gomilom minuta i poruka) nešto drugo mi ni ne treba...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #11 poslato: 02, 02, 2015, 09:45:11 pre podne »
Ma ok je dok ima mobilne mreze... problem je po vukoje8i ama...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kako radi
« Odgovor #12 poslato: 02, 02, 2015, 10:17:13 pre podne »
Taman malo odmoriš od neta  m4
Nije ni to loše.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako radi
« Odgovor #13 poslato: 03, 02, 2015, 07:40:01 pre podne »
Net = posao = novac ...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kako radi
« Odgovor #14 poslato: 03, 02, 2015, 08:02:43 pre podne »
Dunav = odmor od posla, bar meni. Ako ćeš i na brodu da radiš..........