Autor Tema: Pretvarači napona inverteri  (Pročitano 42804 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #30 poslato: 23, 03, 2009, 23:15:37 posle podne »
Jel mogu u invertor od 600W da uključim produžni i u njega lap top i TFT monitor? Mogu je li, samo da su potrošači ukupne snage manje od 600W

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #31 poslato: 23, 03, 2009, 23:16:57 posle podne »
Jel mogu u invertor od 600W da uključim produžni i u njega lap top i TFT monitor? Mogu je li, samo da su potrošači ukupne snage manje od 600W

pa ako trose ispod 600w mozes... ali TFT ne znam koliko trosi ... lapotp slabo trosi ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #32 poslato: 23, 03, 2009, 23:33:29 posle podne »
TFT
Philips 170C4-FS tft monitor uses 40W in mormal operation and just 1W in sleep mode
17" IiyamaTFT E435. 50watt normal. 3watt standby.
19" Iiyama TFT E481-S. 40watt normal. 2w standby.
24" Samsung Syncmaster 245T Power Consumption Operational   130 Watt Power Consumption Stand by / Sleep   2 Watt
19" Acer AL1923 Power Consumption Operational   40 Watt Power Consumption Stand by / Sleep   2 Watt
22" Acer V223WA Power Consumption Operational   43.9 Watt Power Consumption Stand by / Sleep   0.9 Watt

CRT
19" Iiyama CRT Pro451 138watt-normal. Standby 10watt.


malo poredjenje ali mislim da acer najvise stedi struju...

aj ako neko moze da iskopa za punjace laptopa koliko vuku

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #33 poslato: 23, 03, 2009, 23:36:17 posle podne »


marke aj sad ti meni reci da li sam ja ovo dobro izracunao  TFT trosi 43,9 w

I=U/R je 12V/43,9 i dobijemo 0,27 Ah .. e sad ja sam zeznuo nesto ... jer je R u omima a ne u watima... kako da izracunam koliko imamo struje ako zanemarim gubitak na pretvaracu

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #34 poslato: 24, 03, 2009, 07:53:54 pre podne »


marke aj sad ti meni reci da li sam ja ovo dobro izracunao  TFT trosi 43,9 w

I=U/R je 12V/43,9 i dobijemo 0,27 Ah .. e sad ja sam zeznuo nesto ... jer je R u omima a ne u watima... kako da izracunam koliko imamo struje ako zanemarim gubitak na pretvaracu

I=P/U
43,9/12=3,65A
P=snaga (W)
I=struja (A)
U=napon (V)

Struja se ne meri (Ah-ampercasovima) vec samo amperima.
Poozzzzzz

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #35 poslato: 24, 03, 2009, 08:26:31 pre podne »
Tako je Zorter a dodaj i potrosnju samog pretvaraca i to iz akumulatora vuce 4 -5 A.

Pozdrav
Marke

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #36 poslato: 24, 03, 2009, 09:22:46 pre podne »
Ako se dobro hlade moze i modifikovani UPS. A o snazi zavisi koliko ti treba. Imas ih od 3000W.
Imas PP od mene. Cekam odgovor. Moze i na temi koja ti je u PP.
Pozzz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: ???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #37 poslato: 24, 07, 2009, 23:25:03 posle podne »
Tako je Zorter a dodaj i potrosnju samog pretvaraca i to iz akumulatora vuce 4 -5 A.

Pozdrav

da se vratimo malo na ovu temu, marke sta si tacno mislio sa ovim ?

namerno se vracam na ovu temu i izgleda da invertori nisu toliko naivni, vuku struju poprilicno... uzeo sam neki frizider od 65w na 220v , po gornjioh racunici 65w/12v je 5,4a

koliko jos da dodam za pretvarac od 150 w ?


Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: ???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #38 poslato: 25, 07, 2009, 01:14:38 pre podne »
Tako je Zorter a dodaj i potrosnju samog pretvaraca i to iz akumulatora vuce 4 -5 A.

Pozdrav

da se vratimo malo na ovu temu, marke sta si tacno mislio sa ovim ?

namerno se vracam na ovu temu i izgleda da invertori nisu toliko naivni, vuku struju poprilicno... uzeo sam neki frizider od 65w na 220v , po gornjioh racunici 65w/12v je 5,4a

koliko jos da dodam za pretvarac od 150 w ?




Kapetane, opet gresis. Taj frizider je 65w na 220V a ne na 12V. On "vuce" iz mreze 65/220=0,295 (oko 300 mA), a ako bi toliko vukao na 12V to bi onda bilo 12x0,3=3,6W a to sigurno nije. Ako uopste radi na 12V procitaj na tablici koliku struju (A) "vuce" iz akumulatora, a ako ti stavljas drugi motor ili kompresor onda pogledaj koliko on trosi struje. Na taj podatak dodaj struju "praznog hoda" invertora koja je oko 4-5A i po tome ces videti koliki ti akumulator zadovoljava potrebe.

Ne razmem ovo: koliko jos da dodam za pretvarac od 150 w ?
Sta da dodas, na sta da dodas?
150w je max opterecenje, sto znaci da on moze da radi sa manjom potrosnjom a ne sa vecom od 150w.

Ja pretpostavljam da si mislio ovo:

65w frizider vuce na 220V oko 0,3A + (neka bude 5A invertor)= to je ukupno 5,3A. Na 12V, 5,3A je 63,6W,
 sto znaci da taj pretvarac slobodno moze da pogoni taj frizider. Ako je akumulator bar 90Ah to je 90/5,3=17 sati neprekidnog rada bez punjenja, a da se isprazni ceo akumulator. Posto mora ostati bar 20% kod olovnih akumulatora to je max 13,5 sati rada bez dopunjavanja.

Najtacnija racunica je da imas Voltmetar da imas uvek indikaciju koliki je napon na akumulatoru (ne dozvoli da padne ispod 10V) i ampermetar da vidis koliko struje potrosac "vuce" iz akumulatora, da ga ne bi preopteretio jer ce se od grejanja celije iskriviti a mozda i prokljucati kiselina. Onda mozes da bacis taj akumulator.

To ti je moj savet, a ti jos vidi sta marke misli pa nadji racunicu. Pozzzzzzzzzzzz :good:
« Poslednja izmena: 25, 07, 2009, 09:26:38 pre podne zorter »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: ???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #39 poslato: 25, 07, 2009, 11:13:23 pre podne »
to me je zanimalo :)

doduse sada mi nije jasno jedna stvar,
po racunici koju si izveo ispada da na liniji AKUMULATOR INVERTOR POTROSAC konverter uvek povuce najvise tako da je potrosnja zanemarljiva?


i jos jedna stvar Honda mi na izlazu daje 12v 6A, da li to znaci da kada honda radi a na akumulatoru je i frizider da se akumulator skoro i ne bi punio ?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: ???: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #40 poslato: 25, 07, 2009, 15:58:34 posle podne »
to me je zanimalo :)

doduse sada mi nije jasno jedna stvar,
po racunici koju si izveo ispada da na liniji AKUMULATOR INVERTOR POTROSAC konverter uvek povuce najvise tako da je potrosnja zanemarljiva?


i jos jedna stvar Honda mi na izlazu daje 12v 6A, da li to znaci da kada honda radi a na akumulatoru je i frizider da se akumulator skoro i ne bi punio ?

Kap ne znam koji konvertor imas. Pokusaj da nadjes plocicu pa postuj da vidim sta pise na njoj. Moze da se desi da ne "vuce" iz akumulatora 5A na "praznom hodu", mozda je manje.
A sto se Honde tice to ti znaci da ne smes da je opteretis sa vise od 6A dugotrjano. A ako se akumulator isprazni vise nego sto treba on ce u momentu pocetka punjenja povuci i vise od 6A pa postoji opasnost pegorevanja namotaja magneta, diname, sta vec stoji u Hondi.
A ako se to desi obavezno prikaci redno jedno vlakno sijalice za farove za auto da obori napon punjenja a samim tim i struju punjenja. Tu sijalicu mozes da postavis sa prekidacem na instrument tabli pa kad malo dopuni akumulator ti je kratko spojis prekidacem i tako akumulator dobije pun napon punjenja.
Zato sam ti predlozio da imas ampermetar na instrument tabli da mozes da kontrolises koju struju povlaci iz izvora napajanja. Najbolji su oni za kola sto imaju "0" u sredini pa -/+ 30A (jos bolje ako nadjes 15A) pa ces uvek znati da li je potrosac prekoracio snagu punjenja, to jest da li Honda u radu puni akumulator ili se jos uvek prazni iako je motor upaljen.
Ne znam da li si razumeo sta treba? Ako ti nesto nije jasno, pitaj pa da ti nacrtam semu.
Pozzzzzzzz :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #41 poslato: 25, 07, 2009, 16:31:22 posle podne »
Evo sheme kako bo to trebalo da se poveze, pa da uvek imas kontrolu da li je pravilno punjenje ili praznjenje akumulatora.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #42 poslato: 25, 07, 2009, 23:01:04 posle podne »
Evo sheme kako bo to trebalo da se poveze, pa da uvek imas kontrolu da li je pravilno punjenje ili praznjenje akumulatora.

imam ampermetar -+ 60 nikad skoro e ne pomeri preko 3, jedino kada pricam na radio stanicionda se kazaljka pomeri za 1 mm:)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #43 poslato: 25, 07, 2009, 23:06:51 posle podne »
Mnogo je 60A (imam ga i ja i ne koristim ga). Najbolje je 15 A  ili cak ako ima +- 10A (mislim da nema), mada bi marke mogao da ga preradi da pokazuje max 10A. Novo shentiranje instrumenta bi mogao on da ti uradi ako ima ( a sigurno ima) neki drugi ampermetar od 10A kojim bi mogao da uporedjuje vrednost. Pozzzzzzzzz :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pretvarači napona inverteri
« Odgovor #44 poslato: 25, 07, 2009, 23:16:39 posle podne »
a jel moze onaj mali rucni sa buvljaka tipa UNIMER pa izaberem opseg i jos digitalno za 400 din  :smile: ?