Autor Tema: Egije ili Rebra  (Pročitano 17814 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #15 poslato: 13, 12, 2010, 15:03:16 posle podne »
Citat
Često "zaratim" sa Zokijem oko brušenja i gitovanja varova i drugih detalja, ali činjenica je da je on u pravu.
Ta fina obrada odnosi brdo materijala i par stotina radnih sati, pa ti izračunaj cenu broda na kraju!
Pa vidi koliko bi brodova Zoki izbacio godišnje i za kakvu klijentelu?
Gledate ova rebra koja su za brod koji sigurno nije za rekreaciju.Egije od 5mm sigurno daju dobru cvrstinu nasim camcima jer da je drugcije dosad bi se raspali a nebi trajali koliko traju.Dule obradjuje varove i gleda na sitnice zato i jedan brod od 9,6m. radi skoro tri meseca i to samo lim.A kuka kao ranjenik kako radi jeftino, a taj brod izadje preko 6000e. za go lim.
« Poslednja izmena: 13, 12, 2010, 16:25:46 posle podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #16 poslato: 13, 12, 2010, 16:31:50 posle podne »
pa zato ga i radi 3 meseca...

koliko sam shvatio on radi samo lim... isti taj brod bi sa unapred isecenim limovima zavsio bi za maximum mesec dana ...

kad cemo mi srbi shvatiti da postoje racunari to meni nije jasno ... zar je lakse iseci rukom 200 metara lima il je lakse iseci CNC-om ? ako je i u parama jeftiniji je CNC a o preciznosti da ne pricemo ...

kada kupis planove sa CNC-om ti samo VARIS, nema secenja uklapanja krojenja i slicno... skoro kao LEGO kockice

rade kako mislis nasi camci traju ja bas mislim suprotno? pa otvori bilo koje oglase za camce i mozda nadjes 10% camaca koji su stariji od 1990 godine ... (ne racunam plastiku) ... a onda otvori recimo neki holandski , nemacki ili bilo ciji sajt i nacices camce iz 1920te  dobrom stanju...

nema to veze sa egijama vec sa pristupom brodogradnji ...

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #17 poslato: 13, 12, 2010, 18:27:07 posle podne »
 :good:

Slažem se sa Kapetanom, bez računara i iskusnog projektanata neću ni da razmišljam, osim o idejama.

Sto puta se pokazalo u životu da "ŠKRT DVA PUTA PLAĆA..."  :nono:

Ne vidim razlog da projektovanje i krojenje ne odradi računar a majstorska ruka odradi svoj deo posla.

Ni jedno ni drugo nije manje vredno, a u ovom slučaju se samo super dopunjuju. :good:

Deda Zoran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #18 poslato: 13, 12, 2010, 18:44:41 posle podne »
ja mogu da se kladim kada bi Dule Divljak i Kacintata radili ovu kombinaciju da bi em radili duplo vise camaca , em povoljnije za nas,  a ti camci ne bi zaostajali ni po cemu za strancima...

vrsni su majstori jos da ih nateramo da rade po projektu  :good:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #19 poslato: 13, 12, 2010, 21:23:53 posle podne »
Samo mala ispravka, ovo nisu rebra nego okviri. S obzirom da je to nesto super novo srpskoj brodogradnji treba mi nadenuti pravo ime.  :)

Ovaj nacin rada je svakako skuplji, ali siguran sam da vredi svaku paru. Samo ekstra cvrstoca, ali i elasticnost bi se dobila kad bi se okviri istiskali a ne varili, mislim na ovaj spoj na okviru pod pravim uglom. Onda bi projekat tokom rada lako mogao da se preusmeri na izradu podmornice.  :) 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže medvedicibgd

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 252
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #20 poslato: 13, 12, 2010, 21:28:01 posle podne »
Samo bih dodao da koriscenje vise tehnologije i rad kao na prikazanim slikama nije ni malo jeftin.Necete sigurno imati camac za 5000-6000 vec mnogo skuplji.Onda dolazimo na pricu EU proizvodjaca.Pozz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #21 poslato: 13, 12, 2010, 21:37:44 posle podne »
Samo bih dodao da koriscenje vise tehnologije i rad kao na prikazanim slikama nije ni malo jeftin.Necete sigurno imati camac za 5000-6000 begin_of_the_skype_highlighting              5000-6000      end_of_the_skype_highlighting vec mnogo skuplji.Onda dolazimo na pricu EU proizvodjaca.Pozz

zasto to mislis ? CNC secenje nije skupo i cene su u stalnom padu, ako je majstoru mrsko da placa nekoga ko zna autocad neka plati kurs 300 evra i nauci osnove.... restlova ima ali u jako malom procentu ako je covek koji radi na acadu vest...
evo ti par primera





naprimer sva rebra gornjeg camca...






a o preciznosti majstorskog oka i ruke i CNC-a je suludo i da pricamo ...

Van mreže medvedicibgd

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 252
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #22 poslato: 13, 12, 2010, 22:14:51 posle podne »
Sve bi bilo OK da ne zivimo u Srbiji.posto uvde odmah krene filozofiranje.Sve to je izmisljeno da nebi vrhunski majstori drali vlasnike firmi,ali zato kod nas v;asnici deru!Ja se nosim mislju vec izvesno vreme da pravim camac od spera pa ne mogu da ti objasnim na sta sam nailazio,pri tom nisam laik imam masinsku radnju gde sam ja druga generacija. Kalvih sam se prica naslusao to samo ja znam.Pozz :telephone: :wild: :preved: :drinks:

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #23 poslato: 13, 12, 2010, 23:04:36 posle podne »
Jedno pitanje.koliko na zapadu uzima majstor na 3000e ugradjenog materijala?Drugo,ako nasi brodici traju po 30godina sa minimalnim odrzavanjem i sa losim majstorima i alatom ja sam sa tim prezadovoljan.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #24 poslato: 13, 12, 2010, 23:20:21 posle podne »
Sve mi se čini da se malo nepotrebno zalećeteu ovoj raspravi.
Usrbiji postoje radionice koje rade po projektima.
Usrbiji postoje majstori koji ispunjavaju vaše zahteve,što se tiče načina i kvaliteta izrade.
U srbiji čamci netraju 50-god jer dragi moji , linsen za farbanje i zaštitu utroši 20% cene broda.
CENA I CENA  je jedino što u srbiji određuje način i kvalitet izrade.
Kapetane po tvojoj logici ti do svog Brus Robertsa možeš doći za relativno malo para , dovoljno je samo da ti po tim cenama koje si izveo dostaviš majstoru elemente ,a za slaganje lego kockica će majstor uzeti mnogo manje nego da on sve sam iseče.
Šta više mislim da ti za sklapanje majstor nebi uzeo više od 2000e.
Na ovoj drugoj fotki razvijenih delova rebara po meni ima oko 20-25% odpada-pogledaj malo bolje,sve osen;eno samo na ove tri table je ostatak
« Poslednja izmena: 13, 12, 2010, 23:31:38 posle podne odisej »

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #25 poslato: 13, 12, 2010, 23:53:38 posle podne »
Pa dobro otpada uvek ima, mada lično mislim da sa ovom vrstom rada otpada najmanje. Snaći će se majstori pa će spojiti par isećaka i dobiti površinu koju mogu negde iskoristiti.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #26 poslato: 14, 12, 2010, 00:20:05 pre podne »
Vuče iz tebe upravo progovori srbin.Zar nije licemerno od majstora koje tako nemilice kritikujemo i pljujemo sad tražiti da nam iskoristi odpad na način na koji upravo mi pravimo naša plovila , seci krpi sklapaj. Ako se upoređujemo sa svetom , onda te varijante --skupi tri odpada pa sastavi jedan deo-- nemogu da se uklope u varijantu proizvodnje po svetskim standardima.Ili radi kao oni ili radi kao što se radi u srbiji, i nemoj upoređivati njihov i naš kvalitet.
Ja sam mog Odiseja napravio na srpski način ..seci d..e krpi uši , i ploviću snjim dok nebudem mogao da platim da mi neko napravi po svetskim standardima , do tada mi nepada napamet da ga poredim sa proizvodima sa zapada.

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #27 poslato: 14, 12, 2010, 01:21:25 pre podne »
Stvarno nema potrebe iz table lima seci kompletno rebro,vec je lakse sastavljati iz standardnih sipkastih profila,kao na mom aluminijumskom camcu.Konstrukciju broda oplata dodatno ucvrscuje,kao lesonit tabla na poledjini ormana sto ucvrscuje ceo orman,iako je tanka.

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #28 poslato: 14, 12, 2010, 08:07:17 pre podne »
Apsolutno se slazem sa poslednja dva komentara
Najvise od svega sto sam zamerio manjim kabinasima je debljina lima...narocito na kabini
Ljudi na smederevca izvare kabinu koja je teska gotovo kao ceo camac
Pre svega predebeo lim a onda konstrukcija kao da ce svi biti na krovu
A da ne pricam o kutijama koje su 30 x 30
Takodje mnogi mali kabinasi iz kucne radinosti su uradjeni preteski iz neznanja
Kad covek kupuje camac uvek je prica prodavca kako je lim debeo 3 mm
U startu coveka prevare jer je lim 2 mm
Pa jos star 15 godina i obrusen 3 puta...da ne pricamo o koroziji koja ga je olaksala
I onda na to kabina koje je od 2 ili 2.5 mm i eto nestabilnog kabinasa

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Egije ili Rebra
« Odgovor #29 poslato: 14, 12, 2010, 08:17:36 pre podne »
citajuci komentare zakljucio sam da ceo svet gresi i da je rad po projektu i uz pomoc CNC masina extremno skuplji i komplikovaniji , ujedno sam zakljucio da su flaxovi bolji od rebra, i da srspki majstori nemaju trunku otpada u materijalu...

jesam ja za Serbia uber alles, ali braco mila... :suicide: