Autor Tema: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"  (Pročitano 15551 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Dule

  • Gost
Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« poslato: 21, 03, 2009, 12:52:21 posle podne »
Na osnovu člana 28. Zakona o ribarstvu (,,Službeni glasnik RS”, br. 35/94, 38/94 i 101/05 – dr. zakon),
Ministar životne sredine i prostornog planiranja, donosi

NAREDBU

o ustanovljavanju lovostaja za pojedine vrste riba na ribarskom području ili delu ribarskog
područja i o zabrani lova riba koje nemaju
propisanu veličinu

1. Ustanovljava se trajni lovostaj za sledeće vrste riba:
– moruna Huso huso;
– sim Acipenser nudiventris;
– pastruga Acipenser stellatus;
– atlantska jesetra Acipenser sturio;
– dunavska jesetra Acipenser gueldenstaedti;
– glavatica Salmo marmoratus;
– dunavska haringa Alosa caspia;
– crnomorska haringa Alosa immaculata;
– crnka Umbra krameri;
– svetlica Leuciscus souffia;
– drimski šaradan Pachychilon pictum;
– linjak Tinca tinca;
– zlatni karaš Carassius carassius;
– čikov Misgurnus fossilis;
– sve vrste roda Eudontomyzon spp.;
– sve vrste roda Lampetra spp.;
– veliki vretenar Zingel zingel;
– mali vretenar Zingel streber;
– rak rečni Astacus astacus;
– rak potočni Austropotamobius torrentium.

2. Ustanovljava se lovostaj za sledeće vrste riba, i to u periodu:
– kečiga Acipenser ruthenus od 1. marta do 31. maja;
– mladica Hucho hucho od 1. marta do 1. septembra;
– sve vrste pastrmki: potočna Salmo trutta, drimska Salmo farioides, ohridska Salmo letnica, makedonska Salmo macedonicus, dužičasta Oncorhyncus mykiss i obe vrste zlatovčica jezerska Salvelinus alpinus i potočna Salvelinus fontinalis, od 1. oktobra do 1. marta;
– lipljen Thymallus thymallus od 1. marta do 31. maja;
– štuka Esox lucius od 1. februara do 31. marta;
– mrena Barbus barbus od 1. aprila do 31. maja;
– bucov Aspius aspius od 1. aprila do 31. maja;
– šaran Cyprinus carpio od 1. aprila do 31. maja;
– deverika Abramis brama od 1. aprila do 31. maja;
– som Silurus glanis od 1. maja do 15. juna;
– smuđ Sander lucioperca i smuđ kamenjar Sander volgensis od 1. marta do 30. aprila;
– plotica Rutilus pigus od 1. aprila do 31. maja;
– jaz Leuciscus idus od 1. aprila do 31. maja;
– klen Leuciscus cephalus od 1. aprila do 31. maja;
– skobalj Chondrostoma nasus od 1. aprila do 31. maja.

3. Zabranjen je sportski ribolov mladice, svih vrsta pastrmki, obe vrste zlatovčica i lipljena tokom cele godine u vremenu od prvog sumraka do potpunog svanuća.

4. Zabranjen je privredni ribolov svih vrsta riba u periodu od 1. aprila do 31. maja, osim privredni ribolov sivog tolstolobika Arystichthys nobilis, belog tolstolobika Hypophthalmichthys molitridž, amura Ctenopharyngodon idella, obe vrste američkog somića Ictalurus melas i Ictalurus nebulosus i babuške Carassius gibelio pokretnim površinskim mrežarskim alatima na udaljenosti od najmanje 30 m od obalne linije.

5. Za pojedine vrste riba iz tačke 2. ove naredbe lovostaj se može ustanoviti i izvan utvrđenih rokova.

6. Zabranjuje se vraćanje u vodu ulovljenih primeraka alohtonih vrsta riba: obe vrste američkog somića Ictalurus melas i Ictalurus nebulosus; babuška Carassius gibelio; sunčica Lepomis gibbosus; velikousti bas Micropterus salmoides; amurski čebačok Pseudorasbora parva; amurski spavač Perccottus glenii; beli amur Ctenopharyngodon idella; beli tolstolobik Hypophthalmichthys molitridž; sivi tolstolobik Arystichthys nobilis; sve vrste roda Neogobius i kratkokljuno šilce Syngnathus abaster.

7. Za vrste riba iz tačke 2. ove naredbe ustanovljava se dnevni lovostaj za ulov u količini više od tri adultna /odrasla/ primerka. Za sve ostale autohtone vrste riba dnevni lovostaj je za ulov više od pet kilograma.

8. Zabranjuje se lov sledećih vrsta riba čija je dužina ispod:
– kečiga Acipenser ruthenus 40 cm;
– mladica Hucho hucho 110 cm;
– potočna pastrmka Salmo trutta 25 cm;
– dužičasta pastrmka Oncorhynchus mykiss 25 cm;
– ohridska pastrmka Salmo letnica 40 cm;
– drimska pastrmka Salmo farioides 25 cm;
– makedonska pastrmka Salmo macedonicus 25 cm;
– jezerska zlatovčica Salvelinus alpinus 30 cm;
– potočna zlatovčica Salvelinus fontinalis 20 cm;
– lipljen Thymallus thymallus 30 cm;
– štuka Esox lucius 40 cm;
– mrena Barbus barbus 25 cm;
– potočna mrena Barbus peloponnesius 15 cm;
– šaran Cyprinus carpio 30 cm;
– deverika Abramis brama 25 cm;
– plotica Rutilus pigus 20 cm;
– jaz Leuciscus idus 20 cm;
– skobalj Chondrostoma nasus 20 cm;
– klen Leuciscus cephalus 20 cm;
– bucov Aspius aspius 30 cm;
– nosara Vimba vimba 15 cm;
– krkuše (Gobio spp., sve vrste) 10 cm;
– som Silurus glanis 60 cm;
– smuđ Sander lucioperca 40 cm;
– smuđ kamenjar Sander volgensis 25 cm;
– grgeč Perca fluviatilis 15 cm;
– manić Lota lota 25 cm;
– rečna školjka Unio pictorum 8 cm;
– ostale školjke 6 cm.

9. Dužina ribe meri se pravolinijski od vrha gubice do sredine osnove repnog peraja, a dužina školjke meri se od jedne do druge ivice duž najduže ose ljušture.

10. Riba ulovljena u toku lovostaja za tu vrstu ribe, kao i ulovljena riba čija je dužina manja od dužine određene ovom naredbom mora se odmah, na mestu ulova, vratiti u ribolovnu vodu sa što manje oštećenja.

11. Odredbe ove naredbe ne odnose se na ribu koja je proizvedena u ribnjacima i na ribu koja je uvezena.

12. Danom stupanja na snagu ove naredbe prestaje da važi Naredba o ustanovljavanju lovostaja za pojedine vrste riba na ribarskom području ili na delovima ribarskog područja i o zabrani lova riba koje nemaju propisanu veličinu (,,Službeni glasnik RS”, broj 100/03).

13. Ova naredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u ,,Službenom glasniku Republike Srbije”.
Broj 324-04-005/2009-03
U Beogradu, 25. februara 2009. godine
Ministar,
dr Oliver Dulić
« Poslednja izmena: 10, 01, 2011, 15:24:13 posle podne mossi »

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #1 poslato: 22, 03, 2009, 09:49:13 pre podne »

6. Zabranjuje se vraćanje u vodu ulovljenih primeraka alohtonih vrsta riba: obe vrste američkog somića Ictalurus melas i Ictalurus nebulosus; babuška Carassius gibelio; sunčica Lepomis gibbosus; velikousti bas Micropterus salmoides; amurski čebačok Pseudorasbora parva; amurski spavač Perccottus glenii; beli amur Ctenopharyngodon idella; beli tolstolobik Hypophthalmichthys molitridž; sivi tolstolobik Arystichthys nobilis; sve vrste roda Neogobius i kratkokljuno šilce Syngnathus abaster.
 

Eto mozgova  :diablo: :diablo: :diablo:
Hoće da iskorene bassa,amura i babušku  :diablo: :diablo:
Gde je tu pamet  ??? ??? ???
Dunav je moje more.....

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #2 poslato: 22, 03, 2009, 13:41:20 posle podne »
Slazem se Budens u pravu si. kakav ribolovacki ispit  :diablo:, to su prepisali od nekoga, budalastina najveca.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #3 poslato: 22, 03, 2009, 17:59:53 posle podne »
A sta ste ocekivali da budale koje pisu ove gluposti znaju koje vrste ribe plivaju na ovim prostorima.Nemaju oni veze sa vezom. :diablo:

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #4 poslato: 26, 03, 2009, 14:12:27 posle podne »
Malo ste prenaglili sa osudom, vrste riba koje je zabranjeno vracati spadaju u vrste kojima nase podnevlje nije prirodno staniste, i cije prenamnozavanje  ugrozava autohtone vrste i vodi ka njihovom odumuranju, npr som kojeg mi poznajemo sada se nalazi u fazi"povlacenja" na teritoriju gde nema americkog soma, jer nisu prirodni neprijatelji, odnosno manji nije hrana vecem, ali zato se hrane istom vrstom hrane. Ciklusi mrescenja americkog somica su cesci i polako istiskuje klasicnog somam i ima manje neprijatelja u fazi razvoja jer kao sto znate jako bode paredje na meniju.. Ista situacija je i sa babuskom, nisam siguran ali mislim da se radi o vrsti koja je uzgajana u Rumuniji a cije uzgajanje je dozvoljeno samo u ribnjacima, mislim da se ta riba koristi u proizvodnji neke frste djubriva, i kad su bile velike popolave pre par godina dospela je u Dunav i sada gusi klasicnu babusku i sarana. Pored toga ove vrste se ne mogu koristiti u priverdnom ribolovu i predstavljaju stetu u odnosu na soma, sarana, i belu ribu.

Što se tiče terpana i tolstolobika to je ok,ali ostale vrste ničim ne ugožavaju autohtone vrste,čak bass je jedina riba koja jede terpana,on drugih prirodnih neprijatelja i nema
Dunav je moje more.....

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #5 poslato: 26, 03, 2009, 15:19:12 posle podne »
Pazi cinjenica je  da nikom ne ide u prilog da izlovljava  odredjenu vrstu ribe sem ako nije stetna za plemenitiju vrstu ribe. Mozda si ti u pravu ja sam u slusajuci ihtiologa stekao utisak da zna sta prica, e sad nisam nikakav expert. Iz revolta sam prestao da pecam pre 7 god, ali i tada sam mnogo cesce dobijao "cverglana" nego soma, iako na tim terenima soma bilo koliko hoces i upravo je jedan od razloga prebrzo raznozavanje "cvergalana". Sa babuskom su i nasi napravili slicnu gresku na jezeru Erdevik, u jednom momentu saran je skoro nestao, sada ne znam koja je situacija nisam duo pecao, a pecao sam od 4-te godine.
     O cverglanu necu da pricam,zlo!!Babuska je malo manje zlo jer ugrozava sarana i amura!!Letos sam [na mestu gde 3 god. nisam video babusku]dobio dve babuje za koje sam jedva utvrdio sta su!!Sve vise se mesaju sa saranom pa dobijamo neki mix! :shout:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #6 poslato: 26, 03, 2009, 15:22:50 posle podne »
Bojim se da ovaj zakon može samo da ide na ruku ne savesnim ribarima i ribokradicama,jer izlovljavajući vrste koje po njima treba iskoreniti,loviće i ostale plemenite vrste,a proglasiti ih za kolateralnu štetu...Jer ne postoji mreža samo za jednu vrstu ribe....
A najveća nepravda je učinjena po pitanju bassa,to je jedna od najsportskijih riba,a da ne govorim koliko novca mnoge zemlje zarađuju na ribo-turizmu,upravo na ovoj plemenitoj ribi...
Očigledno je da neko u ministarstvu nema sluha i ne razume se puno u neke stvari u ribarstvu... :nono:
Dunav je moje more.....

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #7 poslato: 26, 03, 2009, 15:29:03 posle podne »
Koliko sam citao i na zapadu ako vratis sarana placas veliku kaznu.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #8 poslato: 26, 03, 2009, 15:30:41 posle podne »
Budens72>postujem znanje i iskustvo, nisam imao nameru da rasplamsavam diskusiju.
Upravo i treba diskutovati,ima puno nelogičnosti i dobro je pričati o tome  :good:
Dunav je moje more.....

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #9 poslato: 25, 04, 2009, 20:15:23 posle podne »
zakon kao takav i nije toliko los.samo se postavlja pitanje ko i u kojoj meri ce ga postovati

Van mreže IkaTaca

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 17
Odg: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #10 poslato: 04, 08, 2009, 19:40:37 posle podne »
Joooj kad mi se ovaj Dulic potpise....pitam se samo kako je moguce da je u njegovom rodnom gradu ( Subotica) na jezeru Palic
zabranjeno kupanje (!!!), nakon poslednjeg pomora ribe, zbog velikog zagadjenja jezera...Hocu reci, ja prvo pocistim svoje dvoriste,
pa prebacujem komsiji...Zakon deluje licemerno i neuko! Pazi iskoreniti babusku i basa! Ej! C c c.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #11 poslato: 07, 08, 2009, 16:17:44 posle podne »
Joooj kad mi se ovaj Dulic potpise....pitam se samo kako je moguce da je u njegovom rodnom gradu ( Subotica) na jezeru Palic
zabranjeno kupanje (!!!), nakon poslednjeg pomora ribe, zbog velikog zagadjenja jezera...Hocu reci, ja prvo pocistim svoje dvoriste,
pa prebacujem komsiji...Zakon deluje licemerno i neuko! Pazi iskoreniti babusku i basa! Ej! C c c.

 :good:

Van mreže jokis

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #12 poslato: 07, 04, 2013, 13:31:00 posle podne »
Кад прво санкционишу рибокрађу затворским казнама,онда ће ово и да заживи,а овако не липши магаре до зелене траве!

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Stigao je novi "Zakon o ribarstu"
« Odgovor #13 poslato: 07, 04, 2013, 13:55:50 posle podne »
Alohtone vrste kod nas se, na žalost, više ne mogu ukloniti. Ovo je samo pokušaj da se njihov broj smanji.

Ne vidim razlog da kukamo za Basomi i drugim američkim ribama koje kod nas ne mogu da postignu veličinu koju postižu u svojoj pravoj sredini.

Populacija babuške je takođe sve manja zahvaljujući novotarijama koje se donose u naše vode. Zato se Tolstolobik širi kao poplava... Ipak, mislim da bi priroda to rešila na odgovarajući način da se ljudi ne mešaju.

Zakon i nije mnogo promenjen u odnosu na raniji.

Na žalost, i takav kakav je, ostaće samo mrtvo slovo na papiru ako se ne primenjuje.

Pre svega mislim na naše pravosuđe koje je do zla boga sporo i neefikasno.

Ne znam zapravo, šta više može da zaštiti naše vode.  sha
Ispuni godine životom, a ne život godinama.