Autor Tema: Ispravljači napona  (Pročitano 22195 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #15 poslato: 30, 11, 2010, 21:21:17 posle podne »
Eh sad, pored svih grešaka potkrala se još jedna a to je način korišćenja.

Uglavnom mi je bila namera prikazati ispravljače koji se koriste za punjenje akumulatora, a to nisam objasnio.

Osnovna stvar je da se olovni akumulatori ne mogu puniti stabilisanim ispravljačima (ispravljači sa konstatnim, stabilnim naponom).

Olovni akumulatori se pune pulsno, da se dobije efekat desulfatizacije, pa se "peglani" napon uz pomoć elektrolitskih kondezatora, ne koristi za punjenje akumulatora. Sve ostalo je OK. Fabrički ispravljači koji se koriste kao punjači za akumulatore i nemaju kondenzatore koji filtriraju napon.

Iskreno rečeno, ne znam da li ovo pravilo važi i za NiMH i Li-jon baterije.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #16 poslato: 30, 11, 2010, 22:01:52 posle podne »
Još jedan savet !!!

Ukoliko su akumulatori mnogo prazni, nije dobro uključiti ih direktno na ispravljač jer je prvi strujni "udar" veoma jak i može oštetiti i ispravljač i akumulator.

Ima jedan veoma jednostavan način priključenja ispravljača (punjača) na prazan akumulator a da ne dodje do oštećenja.

Na bilo koji pol (+ ili -) se serijski (redno) veže sijalica (50-100W u zavisnosti od napona i jačine akumulatora), i tako se otpočne punjenje. Ako je akumulator potpuno prazan intezitet svetla će biti jak. Kako se akumulatori pune, intezitet svetla slabi. Kada intezitet svetla bude mali, prekidačem se (sa položaja OFF prebacuje u položaj ON), premošćava sijalica i akumulator se tako priključuje direktno na punjač i nastavlja se punjenje dok se akumulator ne napuni.

Za akumulatore za auto, dovoljna je sijalica od fara (12V/55W). Za opciju 24V, takodje je dovoljna sijalica od fara (24V/55W). Ukoliko sijalica pregori usled velike struje povlačenja (ponaša se kao osigurač) punjenja, dovoljno je staviti dve sijalice, seriski i tako priključiti punjač.

Na ovaj način se štiti i akumulator i ispravljač (punjač).

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #17 poslato: 01, 12, 2010, 05:51:08 pre podne »
Kod tebe je sve OK. :good:

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #18 poslato: 01, 12, 2010, 10:06:45 pre podne »
Da bi se baterije od 48 volti potpuno napunile treba da dostignu 55V. (12v baterija kad se puni treba da dostigne 13.8V). To sto je samo trafo i graetz nije problem dok je baterija povezana jer ona pegla napon i sve udare pri naglom opterecenju. Za pogon motora je to OK ali kao stalni punjac trebalo bi imati neku kontrolu punjenja na punjacu. S dobrom kontrolom punjenja baterije bi bile sasvim pune a ne prepunjene ili skoro pune.
Marke

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #19 poslato: 02, 12, 2010, 20:40:55 posle podne »
Dule, ja mislim da bi bilo potrebno nabaviti samo cetri diode od 100A, i to bi moglo. Dobio bi ispravljac 48V/200A.

Koliko se secan taj aparat ima trafo od 150A, sto znaci da bi mogao na kratko (minut/dva), da ga opteretis do 200A, nece crcci ni trafo ni diode, a uz dobar ventilator i na duze.

Samo da znas da su namotaji tih aparata (sekundar) aluminijumski i da se lako zagreju. Ti aparati bez ventilatora ne mogu dugo da rade. Dok nisam ugradio ventilator, zastitni termostat je iskljucivao aparat posle dve-tri elektrode, a sad, sa ventilatorom, mogu ceo dan da varim i ne iskljucuje se.

@Marke,
ne secam se da li diode (bez kondezatora) podizu nesto napon iza gretza u odnosu na napon sekundara. Ako podizu, dobio bi tacno onoliko (otprilike) koliko mu treba za punjenje akumulatora.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #20 poslato: 02, 12, 2010, 23:39:50 posle podne »
Citat:
"@Marke,
ne secam se da li diode (bez kondezatora) podizu nesto napon iza gretza u odnosu na napon sekundara. Ako podizu, dobio bi tacno onoliko (otprilike) koliko mu treba za punjenje akumulatora."

Dioda spusta napon za 0.6 V ako ih ima dve u kolu kao u Grecu imas manji napon za 1.2V
Marke

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #21 poslato: 03, 12, 2010, 06:02:04 pre podne »
A koji ventilator si stavio?

Bilo koji. Samo da radi na 220V posto nisam nasao neki koji bi radio na 48V. Imao je elisu sa dva pera. Vazno je samo da duva preko namotaja.

Dioda spusta napon za 0.6 V ako ih ima dve u kolu kao u Grecu imas manji napon za 1.2V

Znaci elektroliti podizu napon, a njih ovde nema. Onda bi bilo dobro dodati jos namotaja, bar do 55V (ne mora do 58V).
« Poslednja izmena: 05, 12, 2010, 15:18:40 posle podne zorter »

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #22 poslato: 03, 12, 2010, 12:57:56 posle podne »
Tako je Zorteru posto instrument ocitava efektivni napon (da ne komplikujem sa objasnjenjem) ali su vrhovi napona par volta visi i oni pune akumulator pulsno na malo veci napon.
Marke

Van mreže Nemo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 239
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #23 poslato: 05, 12, 2010, 15:16:30 posle podne »
Tema je zaista zanimljiva.
Posto vidim da ima poznavaoca ove teme, mene zanima kako da otprilike saznam koliko moze ampera trafo da isporuci?
Samo znam da se prikljucuje na 220v na izlazu ima 26v a sem toga znam da ima veze debljina zice i poprecni presek jezgra.
Ja ga vec koristima ali nemam neke potrosace koji bi puno trosili.
Stigao sam tamo gde ljudska poimanja jos nisu...
Sve primedbe mozete slati na adresu: Galaxy, XWY 45 035, Ulica Mlecni put BB

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #24 poslato: 05, 12, 2010, 16:35:26 posle podne »
Nemo, ako je transformator fabricki (pravilno projektovan) dovoljno je da izmeris debljinu zice i da u tablicama nadjes koju struju mogu da propuste. A ako je homemade, proveri i povrsinu jezgra pa mu je onda max opterecenje ona manja vrednost.
Nadam se da si me razumeo !!! :good: :drinks:

Van mreže Nemo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 239
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravljači napona
« Odgovor #25 poslato: 05, 12, 2010, 19:39:10 posle podne »
Hvala Zorter.
Nesto sam slicno nasao na netu. To je fabricki trafo.

Stigao sam tamo gde ljudska poimanja jos nisu...
Sve primedbe mozete slati na adresu: Galaxy, XWY 45 035, Ulica Mlecni put BB