Autor Tema: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV  (Pročitano 3737 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« poslato: 07, 12, 2010, 22:41:26 posle podne »
Ovo bi moglo da bude interesantno korisnicima ribarskih područja koji odluče da zamene dozvole nekim kategorijama rekreativnih pecaroša:


ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
Zakon o porezu na dodatu vrednost
član 21 st. 3 i 4
 

Ako obveznik PDV - lice koje izdaje dozvole za rekreativni ribolov fizičkim licima, zbog smanjenja naknade za promet usluga, izvrši zamenu godišnjih dozvola određenim kategorijama korisnika usluga, može da izmeni osnovicu za obračun PDV i da izvrši ispravku dugovanog PDV ako poseduje dokument o smanjenju naknade za izvršeni promet, odnosno dokaz o vraćanju novčanih sredstava korisnicima usluga kojima su dozvole zamenjene

"Odredbom člana 21. stav 1. Zakona propisano je da, ako se izmeni osnovica za promet dobara i usluga koji je oporeziv PDV, obveznik koji je isporučio dobra ili usluge dužan je da iznos PDV, koji duguje po tom osnovu, ispravi u skladu sa izmenom.

Prema odredbi člana 21. stav 4. Zakona, ako je isporuka dobara i usluga izvršena obvezniku koji nema pravo na odbitak prethodnog PDV, odnosno licu koje nije obveznik PDV, izmenu iz stava 3. ovog člana obveznik može da izvrši ako poseduje dokument o smanjenju naknade za izvršeni promet dobara i usluga tim licima.

Izmena osnovice iz st. 1. do 5. ovog člana vrši se u poreskom periodu u kojem je nastupila izmena (stav 7. istog člana Zakona).

Saglasno navedenim zakonskim odredbama, ako obveznik PDV - lice koje izdaje dozvole za rekreativni ribolov fizičkim licima, zbog smanjenja naknade za promet usluga, izvrši zamenu godišnjih dozvola određenim kategorijama korisnika usluga (npr. licima starijim od 65 godina, licima mlađim od 18 godina i dr.), obveznik PDV može da izmeni osnovicu za obračun PDV i da izvrši ispravku dugovanog PDV ako poseduje dokument o smanjenju naknade za izvršeni promet, odnosno dokaz o vraćanju novčanih sredstava korisnicima usluga kojima su dozvole zamenjene."

 

(Mišljenje Ministarstvo finansija, br. 413-00-2784/2010-04(2) od 21.9.2010. godine)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #1 poslato: 07, 12, 2010, 22:48:53 posle podne »
nek se zezne i trazi povracaj PDV-a ujutru na kafi mu je inspekcija, to je dobro poznata stvar u beogradu i vise niko ne trazi povracaj pdv-a

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #2 poslato: 08, 12, 2010, 08:36:53 pre podne »
Mnogi su se zeznuli pa trazili
Ni slucajnooo

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #3 poslato: 08, 12, 2010, 09:17:18 pre podne »
Mnogi su se zeznuli pa trazili
Ni slucajnooo

I ja sam čuo za te priče ali nikada nisam razgovarao sa nekim u čijoj firmi se to zaista dogodilo.
Uvek samo čujem da su kod nekih došli...


Medjutim, ja sam par puta vršio ispravke PDV prijava i sticajem okolnosti uvek je to bilo na našu korist, tj. imali smo pravo da tražimo povraćaj.
Ja sam uvek smatrao da je jednostavnije da iskažem porez u našu korist  ali da ne tražim povraćaj nego da ta stredstva ostavim kao avans poreza za naredni period.
U narednom obračunskom periodu knjigovodja odbije taj avans i nikada zbog toga nisam imao nikakvih problema.

Pre četiri godine sam tražio da mi vrate nekih 190 hiljada plaćenih po osnovu poreza na dobit korporacija - zbog greške prethodnog knjigovodje i taj postupak je trajao više od 2 godine uz mnogo papirologije i telefoniranja i odlazaka u PU Palilula. Zato mislim da je jednostavnije ovo što sada radim.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #4 poslato: 08, 12, 2010, 09:30:10 pre podne »
Medjutim, ja sam par puta vršio ispravke PDV prijava i sticajem okolnosti uvek je to bilo na našu korist, tj. imali smo pravo da tražimo povraćaj.
Ja sam uvek smatrao da je jednostavnije da iskažem porez u našu korist  ali da ne tražim povraćaj nego da ta stredstva ostavim kao avans poreza za naredni period.

upravo, cuveno zaokruzovanje stavke NE  :good:

i sad dolazimo do bezobrazluka drzave Srbije... ako kasnimo sa porezom nama se obracunava kamata a drzavi duguje nama ona nam ne obracuna kamatu  :suicide:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #5 poslato: 08, 12, 2010, 09:39:47 pre podne »
Medjutim, ja sam par puta vršio ispravke PDV prijava i sticajem okolnosti uvek je to bilo na našu korist, tj. imali smo pravo da tražimo povraćaj.
Ja sam uvek smatrao da je jednostavnije da iskažem porez u našu korist  ali da ne tražim povraćaj nego da ta stredstva ostavim kao avans poreza za naredni period.

upravo, cuveno zaokruzovanje stavke NE  :good:

i sad dolazimo do bezobrazluka drzave Srbije... ako kasnimo sa porezom nama se obracunava kamata a drzavi duguje nama ona nam ne obracuna kamatu  :suicide:


Kapetane, tačno je to.
Medjutim, u svemu tome ima i mnogo naše krivice.
Zbog brojnih promena u propisima i zbog ustaljene prakse da makar malo negde nešto "uštinemo" malo je privrednika koji mirno mogu da prime poreznike kada dodju u kontrolu.
Uvek postoji verovatnoća da nam nadju neki propust koji može prilično da nas košta.

I onda ulazimo u kolo - sve dok nas oni ne diraju, mi ništa od njih ne tražimo.
Ali zato pričamo i kukamo.

Ja sam zato odlučio da više ne razmišljam o tim stvarima.
Trudim se da radim u skladu sa zakonima i ne čačkam mečku.

Ukoliko mi dodju i pronadju bilo šta, biće to samo zato što to zaista nisam znao (platiću kaznu svakako, ali ne mogu više da radim i živim u večitom strahu...).
A ove godine sam podneo sedam zahteva za ispravku PDV prijava i razliku u moju korist ostavio kao avans - isplatiće se to meni u narednom periodu, a izbegavam sva ona malatretiranja koja sam pomenuo u prethodnom komentaru.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #6 poslato: 08, 12, 2010, 10:22:29 pre podne »
Ja već godinama kvartalno dobijam povraćaj PDV-a, tako da te priče o inspekciji slobodno zaboravite!  :taunt:
To su verovatno smislili poreznici da bi zaplašili ljude.
Naravno, nije loše ako radite po propisu, pa vam inspekcija ništa ne može.

Ako imate osnova za povraćaj PDV-a, najnormalnije sastavljate poresku prijavu i država vraća porez. :good:
Inspekciju već dugo nisam video, a i tada nisu došli zbog povraćaja poreza!
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #7 poslato: 08, 12, 2010, 11:39:25 pre podne »
Ja već godinama kvartalno dobijam povraćaj PDV-a,

drzava ti uplati na racun preplaceni porez ?

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #8 poslato: 08, 12, 2010, 12:25:03 posle podne »
Da, dobijam povrat PDV-a na račun firme.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #9 poslato: 08, 12, 2010, 18:43:52 posle podne »
Eto neke koristi i od ove teme, pa makar da ni jedan upravljač ribolovnim područjem ne promeni cene dozvola.
Bar će neki naši forumaši malo da se oslobode straha od poreznika.


Ovaj komentar dajem samo ko dopunu diskusiji koja je otvorena u vezi sa lepim ponašanjem i komentarima koji odstupaju od tema. Potebno je nekad udaljiti se malo od teme i podeliti neka znanja i iskustva - nikad se ne zna kome to može da koristi. Važno je da ne šteti.

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: ISPRAVKA PORESKE OSNOVICE PRI IZDAVANJU DOZVOLE ZA REKREATIVNI RIBOLOV
« Odgovor #10 poslato: 10, 12, 2010, 09:47:29 pre podne »
Meni su jednom dosli kad sam trazio povracaj...naravno sve je ok sem nekih racuna iz kafana
Nije se poklapao iznos sa fiksalnom racunu i pisanom
Konobar zaokruzio ili kako vec...tu sam platio kaznu
Od tad ne trazim povrat vec ostajem u pretplati

Inace ovo jeste korisno skretanje sa teme  :good: