Autor Tema: Recni Katamaran  (Pročitano 26149 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #45 poslato: 20, 12, 2010, 02:10:14 pre podne »

Kap . i od mene ti hvala .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže nikolar

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • www.mojaladja.com
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #46 poslato: 30, 06, 2011, 15:58:48 posle podne »
Sta mislite o sledecem resenju?
Uraditi konstrukciju o celika i oplatu od lima 1.25 debljine i presvuci poliesterskom smolom, zatim uglacati do savrsenstva. To resenje je mnogo jeftinije
od epoxy sistema, a dobre karakteristike su mu cvrstoca, i dugotrajnost pod uslovom da se uradi kako treba. Bilo bi dobro uraditi i tri komore  vrlo uske a dugacke npr 10x 0.4X0.8 m u formi hidrodinamicnog kajaka, a komore spojiti za konstrukciju sarafima, tako da postoji mogucnost da se komora izvadi reparira vrlo jednostavno. Platforma bi  mogla biti uradjena od flahova npr 5 cm  sirine okrenutih vertikalno i poplocati blazujkom  koja bi se morala plastificirati sa donje i gornje strane cime bi se postigla trajnost.
Vjerujem da bi ovakvo plovilo bilo jednostavno za izradu plovno i dobro rjesenje za ne bas veliki budzet.
Yamaha 25 ks 4 takta bi ga gurala brzo koliko tomos4 smederevca sto je dovoljno sa opusteno krstarenje po vodi.

Van mreže britva63

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • Pol: Muškarac
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #47 poslato: 01, 07, 2011, 12:43:28 posle podne »
Eto i mene s jednom mojom idejom, mozda ce nekom biti smjesno, ja sam zamislio od dva elana 401 sloziti katamaran, s time sto bi ih produzio za 1,5 metara i kobilicu isto produzio i produbio, imam jedan a drugi dobim zađabe pa reko mozda probati  :) u svakom trupu koji bi podigao za metar na vanjskim bokovima bi mogao smjestiti krevete i kuhinju a sredina bi bila kao kormilarnica, imam neku idejicu u glavi sam da pretocim to na papir

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #48 poslato: 01, 07, 2011, 14:46:22 posle podne »
Sta mislite o sledecem resenju?
Uraditi konstrukciju o celika i oplatu od lima 1.25 debljine i presvuci poliesterskom smolom, zatim uglacati do savrsenstva.

postoji problem termicke prirode... lim i plastika se drugacije skupljaju i sire u odnosu na temperaturu pa bi se u jednom momentu plastika "odlepila" od lima ako moze ili pukla ... mada ko ce ga znati ...

Van mreže andrijapajic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
  • Uglavnom bezopasan...
    • Breeze
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #49 poslato: 01, 07, 2011, 22:18:33 posle podne »
Privodim kraju jedan eksperiment na temu recnog katamarana. Duzina 4,90, sirina 2,20, sirina pontona 0,6m. Procenjena tezina pod punom opremom, bez posade i putnika, oko 550-600 kg. Bilo kakve dalje detalje za sada cu izostaviti, o tome kada zaplovi (ili potone), pa da vidimo koje su greske u izradi bile najkriticnije.

Van mreže stevan manojlovic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #50 poslato: 03, 07, 2011, 04:34:06 pre podne »
Svaka cast.Jedini koji je nesto uradio.Ostalo su prazne price.Zelim sve najbolje i ocekujem izvestaj sa vode.
Stevan

Van mreže andrijapajic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
  • Uglavnom bezopasan...
    • Breeze
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #51 poslato: 12, 08, 2011, 12:14:05 posle podne »
I, projekat katamarana je priveden kraju. Ploilo je na vodi, a za sada evo slika:

Van mreže andrijapajic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
  • Uglavnom bezopasan...
    • Breeze
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #52 poslato: 12, 08, 2011, 12:25:23 posle podne »
Tezinu ne znam tacno, ali je sa svime sto sam dodavao naknadno, plus motor, akumulator, gorivo, i tako redom, izasla blize 800 kg nego planiranih 600. Ah, sta da se radi. Otislo je 40 kg raznih farbi, lepkova i sl, plus itison, eko koza, sundjeri... Ima tu i gresaka u matematici, pa prednji deo uranja malo vise. Na par mesta flisuje voda u korito, i tako... Predstoji resavanje tih problema, pa dokle se stigne, i da vidim koja od 3 elise najpribliznije odgovara. Sa trenutno stavljenom postize jedva 9 km/h, ali kao da ne postize dovoljan broj obrtaja pa bih stavio jednu manju, mada ne znam ni treba li mi brze. Stabilnos i upravljiovst su odlicni.

Zanimljiv deo je sto sam kao materijal koristio OSB. Smatrajte to kao moj licni hir, s obzirom na to da su deklarativno svi govorili da ne moze a niko bas nije probao. ja resio da probam, pa sta bude. Malo ispunio sebi vreme, i eto prilike da vidimo kako se materijal ponasa u realnim uslovima. Sta ce biti za godinu dana (ako izdrzi toliko camac?) Ili za dve-tri.

Van mreže andrijapajic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
  • Uglavnom bezopasan...
    • Breeze
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #53 poslato: 12, 08, 2011, 12:44:22 posle podne »
Sta jos reci:
duzina 4,9m, sirina 2,2m
sa raznim sitnim torskovima potrosio sam 600-700 eur
radovi su trajali od aprila do kraja jula, sa pauzom od skoro mesec dana zbog ispitnog roka i drugih obaveza
opteretio sam vise nego planirano pa su pontoni uronili 17-18 cm umesto planiranih  12
prednji deo je optereceniji nego sto treba pa ne stoji ravno
u jucersnjem testu sa ovim motorom i elisom nije bilo razlike u brzini ni kada se opterecenje prebaci pozadi koliko moze pa se korito poravna
motor stoji izmedju pontona, vise ka desno posto je duzina sajli ogranicenje
motor je sa dugom cizmom tako da je uronjn malo dublje, mozda to i nije lose zbog toga sto je u tunelu, ne znam
u planu je da napravim i nosac za motor iza pontona, postavim motor kako treba, pa da vidim kako se onda ponasa
a zasto ne, videti i sta se desava sa dva motora ;)
treba pokupovati/nabaviti obaveznu opremu
uraditi jos kojesta oko elektrike
pokusati resiti curenje vode koliko-toliko
ma bic etu jos zanimacije... iiiii!

Van mreže eni blue

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 339
  • www.mojaladja.com
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #54 poslato: 12, 08, 2011, 16:09:00 posle podne »
Curenje vode - pokusaj resiti sa zaptivnom masom FT-101, ja uspeo :tenk: :good:

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #55 poslato: 12, 08, 2011, 23:05:50 posle podne »
kao pristalica samogradnje podržavam svaku inicijativu za ispunjenje sopstvenih zamisli.Svaka čast i samo napred.Nemože se doći do konačnog cilja bez popravki prepravki i dorada. :good:

Van mreže Ignjat

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #56 poslato: 13, 08, 2011, 00:47:31 pre podne »
Katamarane obozavam, mozda cak i previse, tako da od mene imas samo reci hvale. Vec dugo izucavam tu vrstu plovila i odmah ti mogu ukazati na gresku kod dizajna a to je potpuno ravno dno na trupovima  :nono:

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #57 poslato: 13, 08, 2011, 20:34:59 posle podne »

       Svaka cast.


       Zasto greska ravno dno ?
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Ignjat

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #58 poslato: 14, 08, 2011, 00:17:06 pre podne »
Katamarani su dosta kompleksnija plovila nego sto se na prvi pogled misli. Cak sta vise za njih ne vaze neka pravila kao sto je to uobicajeno za jednotrupce.
Uostalom, da ne bi smo mlatili praznu slamu i ostalo...http://www.multihullsmag.com/magazine/articles/cat%20hulls/performance_of_cat%20hulls.htm preferiram modele C i D, i vec imam uradjen projekat na bazi istog.
« Poslednja izmena: 14, 08, 2011, 12:15:11 posle podne Kapetan »

Van mreže BataC

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Recni Katamaran
« Odgovor #59 poslato: 14, 08, 2011, 00:21:12 pre podne »
       Planova za katamarane imate po povoljnim cenama na www.ikarus342000.com