Autor Tema: Luka BEOGRAD Master plan  (Pročitano 4878 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Luka BEOGRAD Master plan
« poslato: 19, 03, 2009, 02:28:30 pre podne »


Prostor luke “Beograd” prostire se duž starogradske obale Dunava, zauzimajući jedno od potencijalno najekskluzivnijih zemljišta koje Beograd ima da ponudi u ovom trenutku. Danas taj prostor karakterišu velika skladišta, postrojenja, haos, neorganizovanost prostora, a centar grada iako samo 10 minuta udaljen kompletno ignoriše luku. Otkada je Beogradska luka privatizovana porasle su i ambicije, a novo preduzeće "Luka Beograd" nije gubilo vreme. Angažovali su jednog od svetski najpoznatijih arhitekata Danijela Libeskinda da uradi master plan za dunavsko priobalje Beograda i na taj način da svoju viziju ove velike reurbanizacije.



Vodena površina unutar luke bila bi oplemenjena i iskorišćena kao marina, a zgrade locirane oko nje različitog su sadržaja. Posebno bi dominirali objekti vezani za kulturu. Uz sam basen luke predviđena je biblioteka, a centralni položaj prema basenu zauzimao bi veliki kulturni centar. I sam investitor je uvideo da se mora izbeći izgradnja jednofunkcionalnih naselja kakav je bio Novi Beograd pre nekoliko decenija. Upravo iz tog razloga plan podrazumeva sadržaje koji će prvilačiti ljude u ovaj deo grada, u pokusaju da vrati tu obalu Beogradjanima. Francuska ulica prirodno bi se produžila do obale Dunava na čijem kraju bi se nalazio takozvani "Obalski Trg" (engleski - Waterfront Plaza). Glavni orijentir ovom trgu, a verovatno i cele luke i Beograda bi bila "Ikona" kula visine od oko 60-70 spratova, koja bi bila vidljiva sa svih strateških tačaka u gradu, posebno sa reka. Za obalu Dunava Libeskind je predvideo da ona bude rascepkana u više delova. Pored klasičnih šetališta u stepenastoj formi, on je takođe ucrtao marinu i veliku plažu gde bi Beograđani mogli da uživaju u toplim mesecima.



Predstavnici Luke Beograd su pokazali odlučnost da ovaj projekat sprovedu u delo, međutim, i sami su više puta naglasili da se radi o jednom projektu razmera koji dosad skoro nikad nije viđen kod nas i da bi realizacija mogla da potraje deceniju i vise. Razvoj projekta je iskljucivo vezan za razvoj infrastrukture, a razvoj pojedinih delova luke ‘Beograd’ mogao bi da pocne relativno skoro. Ostali delovi su pre svega, kao sto predpostavljate, u rukama gradskih vlasti koje ce morati infrastrukturnim investiranjem da prate ceo projekat u stopu.

Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: Luka BEOGRAD Master plan
« Odgovor #1 poslato: 19, 03, 2009, 12:32:03 posle podne »
to da ce da potraje deceniju i vise sam 100% siguran. ima tu jos jedan momenat. treba na novoj lokaciji napraviti novu luku. jasno mi je da je privatizacijom luke novi vlasnik zeleo da komercijalizuje to atraktivno zemljiste, ali preduzece Luka Beograd ce morati da nastavi da obavlja delatnost i usluge koje je i do sada obavljala. pitanje je samo gde i koliko ce to drzavu da kosta u smislu troskova infrastrukture?
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
???: Luka BEOGRAD Master plan
« Odgovor #2 poslato: 19, 03, 2009, 17:08:25 posle podne »
Pazi mislim da se izgradnja nove luke definitivno moze isplatiti izgradnjom ovakvog objekta, koliko sam ja razumeo po det. urbanistickom planu nova luka bi trebala da se izmesti na lokaciju leve obale dunava kilometar od pancevackog mosta....shto je po meni opet blizu...za 20 godina luka ce i tamo da smeta...

A mislim da i nije toliko velik protok robe brodovima do luke...mislim da je luka danas jedno veliko skladiste koje se manje vise puni zemaljskim putevima....
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
(Nema teme)
« Odgovor #3 poslato: 21, 04, 2009, 10:58:16 pre podne »
...U ovoj drzavi caruju primitivizam,beda,zaostalost,glupost u svim strukturama drustva.Treba pod HITNO izvrsiti pritisak da se zakoni promene...
   Sva plovila koje se NE koriste u privredne svrhe a kraca su od 13 metara se imaju smatrati sportskim plovilima i kao takva NE podlezu porezu niti obaveznom tehnickom pregledu prilikom registracije

 :good: :good: :good:

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Luka BEOGRAD Master plan
« Odgovor #4 poslato: 21, 11, 2009, 08:19:08 pre podne »
Potpisujem sve što je dunavko rekao. :diablo:
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Luka BEOGRAD Master plan
« Odgovor #5 poslato: 21, 11, 2009, 10:15:43 pre podne »
Dunavko iz tvojih usta u bozje usi, ali nema sanse, Srbija je to.
Marke

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Luka BEOGRAD Master plan
« Odgovor #6 poslato: 05, 12, 2009, 21:02:34 posle podne »
Dunavko svaka ti zlatna....

Da nije tih kradja sta mislite da li bi mogli i mi da imamo ovakve kvartove,pogotovu nizvodno od Pančevca,posebno što tu nije ni imalo potrebe za lopovlukom.
Inače slika je snapshot dela Londona

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg:
« Odgovor #7 poslato: 10, 12, 2009, 11:07:24 pre podne »
Citat
Možemo da kukamo koliko hoćemo dok kukamo na pogrešnoj adresi. Postoji ministarstvo za sport. Njega treba kontaktirati i slati zahteve. Ako se zainteresuje ministar ili neko ko ima pristup tamo gde naši vapaji nemaju onda će se taj vapaj i čuti. Možda su jednostavno zaboravili na stavku "nautika" ili sve drugo smatraju prečim poslom. Ajde da svi pošaljemo po par email-a tom ministarstvu umesto što kritikujemo one koje kritike ne dotiču. Još manje komentari slični ovima.

to je za http://ug.mojaladja.com


ja sam za, ove nedelje cu imati kontakte sa Srbija vodama i BeoVodama pa cemo videti da li nesto moze da se organizuje i sa njihove strane