Autor Tema: Riblja čorba  (Pročitano 28730 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Riblja čorba
« poslato: 18, 03, 2009, 17:14:32 posle podne »
Od svih čorbica znam da skuvam samo one iz kesica !!! :wild:
A obožavam da jedem riblju čorbu. Zato stalno obilazim restorane sa ribljom čorbom na jelovniku. Strašno.....
Voleo bih da naučim kako se priprema lepa, ne mnogo ljuta riblja čorba.
Zato narode, napred sa detaljnim receptima i načinom kuvanja. :good: :good:

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Riblja čorba
« Odgovor #1 poslato: 18, 03, 2009, 17:46:10 posle podne »
To da naučiš Pod hitno, pa da zoveš na probu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Riblja čorba
« Odgovor #2 poslato: 18, 03, 2009, 17:52:43 posle podne »
Vrlo rado ali ko god prica o receptu svi govore kao da vec nesto znas. Ali ja ne znam nista. Znam samo da imam dobru volju, i to je sve. Zato mi trebaju detaljni recepti, po sistemu onoliko bibera, ali kog, mlevenog ili u zrnu, onoliko luka, ali kako isecenog, sitno ili na kriske? Na onom postu o corbi pise za 10 do 15 litara corbe. Isti sastojci za dve kolicine koje se ni malo ne razlikuju. A 5 litara vise nije malo, (50%) vise a isti sastojci. 'ebiga ne razumem. Ljudi objasnite mi do detalja. A kad napravim, zovem da probamo. I naravno  :drinks: :drinks:

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
???: Riblja čorba
« Odgovor #3 poslato: 18, 03, 2009, 20:12:08 posle podne »
Ne znam koliko detaljan posto svako to radi otprilike moras da probas da je skuvas i opusteno bice dobra sigurno.

Otprilike ovako: Za kotlic od 10 litara 4-5 velikih glavica crnog luka usitniti sto je moguce vise neki koriste najsitnije rende ali to je sporo,u zagrejano ulje sipati usitnjen luk
i sacekati da se luk skoro istopi u ulju to je prva i najvaznija faza.Moze se dodati kafena kasikica sode bikarbone da bi se bolje luk istopio,dobar je kad tecnost postane zuta
Mesati sve vreme da ne zagori.Vatra je isto jako bitna mora da bude tiha a da zavrsava posao.Traje oko pola sata.
Dodati litar ipo vode staviti zacine (smesu za riblju corbu i to bar 3 kesice razmutiti u ciniji da se nezgrudva,mlevene ljute i slatke paprike
po 50 grama,mlevenog bibera i soli po ukusu ali bibera netreba mnogo zbog ljutih paprika onih malih a otrovnih 3 komada ako su umereno ljute zacin c 3 supene kasike  kasiku ulja i 2 litre soka od paradajza domaceg po mogucnosti (onaj nektarov nije los u krajnjem slucaju tomatrino) mogu se dodati i zacini koji idu uz ribu ali umereno.Tako kuvati oko 40 min ne na jakoj vatri skoro da kuva mesati povremeno dok se pena ne istopi.
Sipati oko 2 lita vode da bi ohladili corbu U suprotnom riba bi se raspala onda dodati ribu isecenu na komade
ko nevoli glave i rep nemora al bolja je corba.Dopuniti kotlic vodom ne do vrha.Narednih 10-15 min ne kusati corbu .posle toga dodati jedan cep sirceta i 2dl belog vina ako nije slana dosoliti.
Riba po izboru Malo bele ,deverika obavezno(ako ima) uglavnom vise vrsta po malo moze saran,som...

Dodaj nesto po svom izboru i opusteno ...
« Poslednja izmena: 18, 03, 2009, 20:16:26 posle podne skipper »

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
???: Riblja čorba
« Odgovor #4 poslato: 18, 03, 2009, 21:50:18 posle podne »
Ne znam koliko detaljan posto svako to radi otprilike moras da probas da je skuvas i opusteno bice dobra sigurno.

Otprilike ovako: Za kotlic od 10 litara 4-5 velikih glavica crnog luka usitniti sto je moguce vise neki koriste najsitnije rende ali to je sporo,u zagrejano ulje sipati usitnjen luk
i sacekati da se luk skoro istopi u ulju to je prva i najvaznija faza.Moze se dodati kafena kasikica sode bikarbone da bi se bolje luk istopio,dobar je kad tecnost postane zuta
Mesati sve vreme da ne zagori.Vatra je isto jako bitna mora da bude tiha a da zavrsava posao.Traje oko pola sata.
Dodati litar ipo vode staviti zacine (smesu za riblju corbu i to bar 3 kesice razmutiti u ciniji da se nezgrudva,mlevene ljute i slatke paprike
po 50 grama,mlevenog bibera i soli po ukusu ali bibera netreba mnogo zbog ljutih paprika onih malih a otrovnih 3 komada ako su umereno ljute zacin c 3 supene kasike  kasiku ulja i 2 litre soka od paradajza domaceg po mogucnosti (onaj nektarov nije los u krajnjem slucaju tomatrino) mogu se dodati i zacini koji idu uz ribu ali umereno.Tako kuvati oko 40 min ne na jakoj vatri skoro da kuva mesati povremeno dok se pena ne istopi.
Sipati oko 2 lita vode da bi ohladili corbu U suprotnom riba bi se raspala onda dodati ribu isecenu na komade
ko nevoli glave i rep nemora al bolja je corba.Dopuniti kotlic vodom ne do vrha.Narednih 10-15 min ne kusati corbu .posle toga dodati jedan cep sirceta i 2dl belog vina ako nije slana dosoliti.
Riba po izboru Malo bele ,deverika obavezno(ako ima) uglavnom vise vrsta po malo moze saran,som...

Dodaj nesto po svom izboru i opusteno ...


Jos samo jedna mala stvar, to je pom ukusu naravno.

U vreme kad dodajes ribu u corbu u jedan drugi manji sud prokuvas vodu i u nju stavis 2-3 meleza-babuske bez repa i glave ( kao za cufte ) i obaris ih, to ide brzo i riba pocne da se raspada, sto je i cilj. Deo mesa koji nije spao sa kostiju skines sam i izgnjecis rukom  i to iskosceno meso zajedno sa vodom dodas u corbu, koja ce posle biti sadrzajnija i na oko gusca a meni i ukusnija jer sadzi meso.

 :drinks:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Riblja čorba
« Odgovor #5 poslato: 19, 03, 2009, 08:50:16 pre podne »
Bravo kolege. E to zovem detaljan opis. Jedva cekam priliku, tj lepo vreme da probam. Ne zelim da kuvam u kuci, vec negde pored Save u prirodi. Ako mi uspe, javljm i naravno pada dogovor za novi pokusaj u vasem drustvu uz  :drinks: :drinks:.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Riblja čorba
« Odgovor #6 poslato: 19, 03, 2009, 23:21:56 posle podne »
Čekamo na poziv,  :yahoo:

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
???: Riblja čorba
« Odgovor #7 poslato: 20, 03, 2009, 20:26:22 posle podne »
zoki samo kazi kad

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Riblja čorba
« Odgovor #8 poslato: 20, 03, 2009, 21:55:52 posle podne »
Prvo proba, de se ne sramotim, pa se dokazujem pred svedocima t.j. vama. :taunt: :good: :dance:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Riblja čorba
« Odgovor #9 poslato: 20, 03, 2009, 22:12:02 posle podne »
Cekamo na poziv. :good: :good:

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Riblja čorba
« Odgovor #10 poslato: 15, 03, 2010, 07:03:29 pre podne »
Alaska riblja čorba – sa živim šaranom
Od slatkovodne ribe mogu se spremiti veoma ukusne riblje čorbe. Za pripremanje alaske čorbe potrebno je 500 grama sitnije rečne ribe, jedna veća glavica crnog luka, jedna glavica belog luka, jedna paprika, ostalo povrće po izboru, najmanje pet vrsta plemenite ribe (šaran, kečiga, smuđ, štuka, som... grgeč obavezno!), jedna kašika pirea od paradajza, decilitar belog vina, so i biber.
Pripremanje po recept “somologa” Petra Lazića: u vodu staviti sitno seckan crni luk, papriku i drugo povrće po želji. Kada uzavri, spustiti očišćenu belu ribu, kuvati na umerenoj vatri dok sve ne omekša, a zatim propasirati. Dodati očišćenu plemenitu ribu, belo vino i pire od paradajza, koji ne dozvoljava da se riba raspadne. Kuvati još oko dvadesetak minuta, zatim po ukusu soliti i biberiti.
U kotlić, zajedno s povrćem može da se ubaci i omanji živ šaran. Što se voda više greje on brže pliva i samim tim bolje meša povrće. Kada voda proključa šaran ugine, vadi se iz kotlića i baca. Tek tada se ubacuje očišćena bela riba i kuva na umerenoj vatri. Takav način spremanja riblje čorbe specijalitet je na Velikom ratnom ostrvu.

Probaćemo recept, uskoro je Lazareva subota (slava ) pa eto prilike, ali to sa živim šaranom u kotliću ???  :nono:

Meni je to malo morbidno, jeste vi zaboravili na humanističko ubivanje ribe...

Bilo bi mi ga žao da se živ kuva   :heat:

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja čorba
« Odgovor #11 poslato: 15, 03, 2010, 09:54:05 pre podne »
Pa ako je to specijalitet bas na ratnom ostrvu...Prosto garantuje za kvalitet :)

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Riblja čorba
« Odgovor #12 poslato: 15, 03, 2010, 11:09:50 pre podne »
Taj fazon sa živom ribom se proba samo jednom, a onda se recept prosledi dalje.  :nono:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja čorba
« Odgovor #13 poslato: 15, 03, 2010, 11:23:02 pre podne »
meni zao ribe...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Riblja čorba
« Odgovor #14 poslato: 15, 03, 2010, 18:41:00 posle podne »
pa to sa saranim je glavni kuvarski trik koji mu ustvari i daje aromu
naime saran se pred sam kraj svoga jadnog zivota toliko iskenja da kulinar koji ga je koristio za mesanje ima tu privilegiju da oseti taj jedinstven ukus :good: