Autor Tema: Joystik komanda za kormilo  (Pročitano 24781 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #60 poslato: 12, 11, 2010, 23:04:53 posle podne »
Ja sam na početku rekao da sistem nesme da predje 1000 din , ali pod uslovom da se za delove snadjemo kod kuma,brata,prijatelja.
Sve sam osmislio i od nedelje idem kod brata po delove pa krećem u finalizaciju ideje. Ja imam sreće što imam brata koji ima servis pa ću delove uglavnom nabavljati mufte , ali sam mu naglasio da neću da mi da nove delove.uskoro prvi testovi pa ćemo videti

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #61 poslato: 12, 11, 2010, 23:09:12 posle podne »
 :good:

Iko, gde ti buraz baca rashodovane delove i otpad. Idemo da preberemo.... :dance1:
Deda Zoran

Van mreže Профа

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 2182
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com & www.mojaladja.net
    • http://www.mojaladja.net/
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #62 poslato: 12, 11, 2010, 23:13:32 posle podne »
Е Ика нека је са срећом и обавезно фотоапарат поред материјала и прибора за рад.
Профа

Van mreže joja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 80
  • www.mojaladja.com
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #63 poslato: 18, 11, 2010, 22:48:53 posle podne »
Drage kolege,
tek sada sam video ovu temu pa se malo kasno ukljucujem. Daljinske komande za brod, rucne izrade sam ugradio jos pre dve godine i funkcionisu besprekorno. Ukratko, upravljanje vrsim direktno preko djojstik prekidaca direktno na komandi, daljinski preko kabla sa drugim djojstikom sa terase ili radio kontrolom ( RC ) preko treceg djojstika sa bilo kog mesta na brodu.
Komandu sam direktno preko kardanskog zgloba spojio na vratilo kormila, ali tako da u slucaju potrebe mogu jednim potezom otkaciti ceo sistem. Posto na ovaj nacin upravljam velikim i teskim brodom ( bivsi remorker ) sa velikim i robusnim kormilom, bitne su mi bile sledece stvari: 1. Da sistem bude pouzdan,  2. Da lako u slucaju potrebe mogu da predjem na rucno upravljanje, 3. da bude jeftin . Ja sam komandu prilagodio prostoru na mom brodu, gde ima dosta prostora, ali mislim da moze da se prilagodi i na vecini brodica koje imaju kormilo.
Ukratko sistem se sastoji od gotovog mehanizma za okrtanje za pecenje prasica, jagnica i slicno ( uradjen prenos sa motorom od brisaca i kardanom a ima potrebnu snagu i brzinu )...potrebno je samo zavariti, ako vec nije tu uradjeno,  zupcanik na glavi motora da se ne bi odvijao kad mu se promeni polaritet.., 4 releja za svetlo na kolima radi okretanja polariteta motora ( potrebne su i diode ), djojstik prekidac. Ovo je osnovna varijante koja moze da se uradi za 30 tak Eura. Ukoliko hocete da upravljate sa krova ili  radio kontrolom...potrebna je jedna kvalitenija slomljena decija auto igracka na daljinske komande, obicno radi na 6v, jos 2 releja koji se okidaju na oko 3V ( radio klub Nikola Tesla tj sad se drugacije zove.. ) koji ce pobudjivati releje od svetala, napajanje od auto punjaca od stare Nokije ( skida sa 12 V na 6 V uz dovoljnu stuju napajanja ) za napajanje radio kontrole ( tj igracke ). Za kabliranu daljinsku komandu, malo kabla i jos jedan djojstik ili slican prekidac....Uglavnom sve je kostalo oko 50 tak Eura ( igracku sam doobio na poklon ).
Ja sam to jos i malo iskomplikovao pa sam dodao i neke led diode kao indikatore pravca, napajanja, iskoristio punjac za aktivno punjenje RC djojstika, napravio oklop od klirita , ugradio osigurace.....Naravno.. dosta ulozenog vremena i elementarnog znanja elektronike su neophodna. Slike nemam trenutno ali cu se potruditi da ih okacim.
Uglavnom moje iskustvo je da su komande potrebne prilikom duzih putovanja, gde su i otkloni kormila mali, a za sve ostalo je bolje biti na licu mesta i direktno upravljati brodom. Vrlo lako se mogu dodati i nove komande, pogotovo kod RC upravljanja, ( jos dva releja 3V) ali ja ne savetujem stavljanje komande kao sto su gas ili napred-nazad, ...eventualno sirena ili neko upozoravajuce svetlo. Sistemom se, zbog padova napona, na kablovima  treba upravljati preko releja..
Uglavnom sve funkcionise besprekorno vec dve pune godine..Takve komande tj autopiloti ( spregnuti sa kompasom ) , koje se kace direktno na kormilo, obicno postoje na jedrilicama i kostaju po par hiljada Eura.
Pozdrav!
« Poslednja izmena: 19, 11, 2010, 08:44:42 pre podne joja »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #64 poslato: 19, 11, 2010, 07:58:57 pre podne »
... Slike nemam trenutno ali cu se potruditi da ih okacim.
.....


Bravo, Joja.
Lepo je što ste se javili.
Ovo jeste interesantna tema i fotografije Vašeg sistema sve nas će veoma zanimati.


Ljudi, valja nam ovaj naš forum.
Ma koliko ga mi gušili glupim političkim raspravama - ne da se on. Uvek ispliva neki Joja kad je najvažnije.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #65 poslato: 19, 11, 2010, 14:20:29 posle podne »
Gosn Joja , fotografije nam puno znače.
Nadam se da nebiste imali ništa protiv da vas u toku narednog perioda , posetim na vašoj ladji i konsultujem se sa vama o realizaciji sistema za koji sam više nego zainteresovan. Hvala što ste se uključili u temu, i nadam se vašem punom doprinosu razvoju sistema upravljanja pomoću džojstika

Van mreže joja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 80
  • www.mojaladja.com
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #66 poslato: 19, 11, 2010, 15:39:38 posle podne »
Naravno Iko da moze, posalji tel na PP pa cemo se dogovoriti. Svratio sam do broda i slikao mobilnim tako da se izvinjavam za losiji kvalitet slika  ali mislim da ce vecini biti jasno.. Pozdrav!

Van mreže Профа

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 2182
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com & www.mojaladja.net
    • http://www.mojaladja.net/
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #67 poslato: 19, 11, 2010, 16:47:42 posle podne »
Без обзира на квалитет форографије, одлично одрађен систем. Но, постоји ли могућност уградње односно интегрисања у постојећи, овако ми некако дјелује вјештачки али мора се признати функционално.
Профа

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #68 poslato: 19, 11, 2010, 16:48:15 posle podne »
Kad sam čitao tekst sve je bilo jasno, a sad kad sam video slike meni ovo liči na spejs šatl!
Meni bi to morao neko da napravi - nije to za mene da radim sam.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #69 poslato: 19, 11, 2010, 17:00:48 posle podne »

     Ili ne znam sta treba da gledam ili se bas ne vidi,kako to funkcionise.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže joja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 80
  • www.mojaladja.com
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #70 poslato: 20, 11, 2010, 17:11:39 posle podne »

Verovatno ce se princip rada bolje videti preko videa.



Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #71 poslato: 20, 11, 2010, 18:18:13 posle podne »
 :good: :good: :good:

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #72 poslato: 20, 11, 2010, 18:40:55 posle podne »
Joja svaka čast.Osnova sistema je tu , dalje dorade i unapredjenje su na volju zainteresovanih.
Prikupio sam već delove za izradu sistemakoji će se donekle razlikovati u samoj izradi , ali je princip taj.
Predlog za razmatranje je da se ugradi motor sa dve brzine.
Inače za pomoć ostalima da kažem da je za ovaj tvoj sistem veliki zupčanik , zupčanik sa zamajca , dok je mali od anlasera , i uglavnom su korišćeni delovi sa zastave.Te delove će vam na auto odpadima dati za male pare .

Van mreže Профа

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 2182
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com & www.mojaladja.net
    • http://www.mojaladja.net/
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #73 poslato: 20, 11, 2010, 21:19:30 posle podne »
 Видео је :good: :good: :good: :good: :good:.
Профа

Van mreže djedaj

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 39
  • www.mojaladja.com
Odg: Joystik komanda za kormilo
« Odgovor #74 poslato: 21, 11, 2010, 22:13:23 posle podne »
JOJA SVAKA ČAST. Riješeno je 99 % problema oko komandi i stvarno sam zadivljen i počinjem da razmišljam
da se pozabavim izradom ovakvog sistema i kod sebe jer me izluđuje kad sam sam na brodu i moram stat i sići u potpalublje npr. da sebi naspem čašu vode . Ipak moram da te pitam jesil ugradio i granične prekidače ili voziš onako na ..osjećaj,, to pitam jer bi mi bilo žao da se polomi tako pomno uređen sistem. i mala molba bi li mogao da nam okačiš šemu jer si vizuelno sve ne pokazao nego i dokazao. Sistem releja i lijevo-desno
i sam koristim  na vinču sidra jer sam dobio samo kućište sa motorom ali sam elektroniku (RELEJE I PREKIDAČ) sam radio ali me interesuje šema kako na to spojit RC kontrolu.