Autor Tema: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)  (Pročitano 11477 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« poslato: 27, 10, 2010, 12:38:30 posle podne »
Ono što znam da je neophodno da budeš registrovan kao preduzetnik kao i da se položi neki stručni ispit za ribara čijim polaganjem se upisuješ u registar ribara. Zatim se plaća godišnja dozvola od korisnika ribarskog područija. Koliko vidim bar tako se piše po novinama ovo je zanat koji polako ulazi u istoriju i sve je manje i manje ljudi koji bi se sa ovim cimali + krivolov + nove dažbine i sl. Ipak i pored toga mene zanima kakva su iskustva sa privrednim ribolovom kod nas, kako se ovaj zanat uči i od koga, šta je od opreme potrebno i slično, kako ide sa plasmanom ulova i sl. Još nešto me zanima koji je razlog ne postojanja manjih ribarskih brodića kao što to vidimo na moru već na reci je moguće videti samo šiklje i slične manje čamce. Razmišljam da bi produktivnost bila bolja sa većim brodićem a i uslovi za rad, da li postoji neka zakonska prepreka za korišćenje ozbiljnijeg ribarskog brodića ili bi bilo prosto zbog tehnike lova nepraktično koristiti veliki brod pa zato svi love sa šikljama.
« Poslednja izmena: 04, 01, 2011, 22:31:31 posle podne mossi »

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #1 poslato: 28, 10, 2010, 08:33:53 pre podne »
Hvala drugari na odgovoru :drinks: nešto ste mi pojasnili
Gde i kako se ovaj zanat uči - predpostavljam nađem nekog ribara pa sa njim ako hoće da te uči je li? Što se koče tiče razumem to u potpunosti ali ja sam mislio da li je moguće mreže postavljati sa našim kabinašima - napraviti neki kran ili slično pa tako raditi ili je to ne praktično pa se zato koristi šiklja

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #2 poslato: 28, 10, 2010, 17:46:48 posle podne »
vidi jako je prakticno ako te ne uhvate :)

a doci ce skole i kod nas.. ako se ne varam u bosni se polaze ispit za ribolovca ... svugde u svetu je to normalno , mi imamo srecu pa smo Bogom dani za sve pa i za ribolov  :suicide:

ako te zanima ima brdo literature .... pa kad procitas osnove od navatas nekoga ko zna kako i sta ... ja sam ove godine savladao bacanje mreze, ako stignem i struk cu nauciti (treba dvoje za postavljanje ) ...

zovi ako hoces da ti pokazem " mrezu " :) i da vezbamo struk

znaci ne koristim to da bih uhvatio ribu (ekonomski razlozi) vec sam naucio kao nesto sto odumire a kad sam vec na vodi red je da znam te zanate koji su ovd evec eonima poznati ...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #3 poslato: 28, 10, 2010, 19:04:51 posle podne »
Šutiranjem lopte se ne postaje, fudbaler.  :)

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #4 poslato: 15, 11, 2010, 11:50:02 pre podne »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #5 poslato: 15, 11, 2010, 17:26:01 posle podne »
i ja sam par puta razmisljao o kavezima i sliznim zezancijama... nisam odustao ali jos uvek se nisam ni ubedio ... samo pogledaj anterfile

Različiti aršini

U Hrvatskoj se svaki kilogram proizvedene i fakturisane ribe subvencioniše sa 60 evrocenti. U BiH, međutim, postoje dva aršina za tu oblast - za razliku od Federacije koja sa 40 pfeninga (oko 20 evrocenti) subvencioniše svaki kilogram proizvedene i fakturisane ribe, u Republici Srpskoj nikakve subvencije nisu predviđene. Kad je reč o Srbiji, strategija razvoja ribarstva i ne postoji i jedino što je urađeno na tom planu jeste podizanje carinske stope na 20 odsto na uvoz šarana iz Hrvatske, odnosno iz EU.

Van mreže Duka

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #6 poslato: 11, 09, 2012, 10:24:00 pre podne »
Da nebih otvarao novu temu pisaću ovde pošto se moje pitanje podudara sa naslovom ovde.

Dakle društvo situacija je sledeća, imam nameru da ponovo počnem da se bavim ribololovom međutim nisam zabacio udicu dobrih 10 godina. Pošto se jelte toliko dugo nisam bavio pecanjem nisam u toku koji su sada štapovi i mašinice na glasu. Štapove nemam iz razloga što mi je moj podmukli deda ukrao sve njegove štapove i neće da mi vrati  grandpa Te ovaj mi treba za plovak, ovaj što sam ulovio štuku od 13 kila ti jednostavno ne dam, ovaj dubinac je komplikovan - video sam kuda priča ide pa reko da kupim ja sebi novi.

Naime treba mi štap za varaličarenje, koliko se sećam dobre firme su bile DAM (za maltene sve) i Kormoran - ovaj štap sam imao, karbonski, milina za varalicu a i za plovak.  m07800 Od mašinica se sećam da je Shakespeare bukvalno ujedao  thumbup
E sad, ja sam malo gledao po netu i kada sam video da polovan DAMov štap košta 80e reko da se ja ipak konsultuijem sa vama.  114
Dakle, da li možete da mi preporučite neki malo jeftiniji štap i mašinicu pošto ću ja u početku da arčim to ko da je tuđe jer mi je osećaj malo popustio.  4587

Za početak, dok malo ne uđem u štos, ću da fatam ribu na Savi, sa obale ili splava. Dakle ne mora to da bude neki štap sa spejs šatl tehnologijom, samo mi je bitno da je kvalitetan, može i polovan.
Brži od metka, snažniji od lokomotive, u stanju da preskoči visoku zgradu

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #7 poslato: 11, 09, 2012, 10:31:59 pre podne »
Ispod mosta ima sta hoces ali u Formaksu ima jedan model koji je ok. Pecam varalicom gotovo 20 godina pa ponesto i znam
Model je Legancy spin
Ima ga u nekoliko duzina i tezina bacanja...ti se posavetuj sa trgovcem koji da uzmes jer ne znam koje varalice koristis
Ako pecas sa camca 2.7 m je ok i akcije oko 60 gr. To ti je univerzalno
Cena je izmedju 2 i 3 crvene
Masinu ne znam koju da ti preporucim ali to isto mozes tamo zavrsiti ili neki spro ispod mosta posto su provereno dobre

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #8 poslato: 11, 09, 2012, 11:54:38 pre podne »
Ne bih da cepidlačim ali ovo je tema o profesionalnom ribolovu

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #9 poslato: 11, 09, 2012, 12:04:30 posle podne »
... Štapove nemam iz razloga što mi je moj podmukli deda ukrao sve njegove štapove i neće da mi vrati  grandpa Te ovaj mi treba za plovak, ovaj što sam ulovio štuku od 13 kila ti jednostavno ne dam, ovaj dubinac je komplikovan - video sam kuda priča ide pa reko da kupim ja sebi novi.
...


Komentar na obeleženi deo teksta: - Ovo je početak sazrevanja. Deda je konačno odigrao vaspitnu ulogu i sad može mirno da se posveti ostatku svog uspešnog života.


A što se tiče štapova i mašinica.

Ja imam tri kormorana i tri DAMa različitih dužina, težina i kapaciteta. Savršeni su iako skoro ništa nisam upecao na njih do sada.
Najtoplije ih proporučujem (to što nisam upecao nisu krivi štapovi i mašinice, tek da se zna).

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2074
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #10 poslato: 11, 09, 2012, 12:15:31 posle podne »
Чувај ти Лазо ту опрему за свог унука, да те за коју годиницу не критикује ко овај Дуле Нбг свог деду.  ha  ha  ha  ha  grandpa  hahaha  hahaha

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #11 poslato: 11, 09, 2012, 13:29:26 posle podne »
 ffff

Van mreže Duka

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #12 poslato: 11, 09, 2012, 15:22:55 posle podne »
Hvala svima na savetima!!! thumbup

Imam još jedno pitanje, da li bi ste mi pre preporučili teleskop ili dvodelni?
Brži od metka, snažniji od lokomotive, u stanju da preskoči visoku zgradu

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #13 poslato: 11, 09, 2012, 18:12:49 posle podne »
Iskljucivo dvodelni i ostar stap
Osim ako ti zbog transporta i steka u camcu ne treba teleskop

Van mreže moma-stosic222

  • Opaki rečni podnevni dremljivac
  • ***
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kako se postaje ribar (saveti i iskustva)
« Odgovor #14 poslato: 11, 09, 2012, 19:14:01 posle podne »
*
Dobar dan ! yg

Gos-in Dule, bravo za vase znanje na temu "prof ribolovac". Sve je tako ! I gos-in Kapetan je u pravu po pitanju literature. Ja bih samo jos dodao sa svoje tacke gledista. Nemojmo ici daleko ! Pogledajmo sta se desava na Zemunskoj "kaldrmi", kako popularno zovu rinu na plovnom putu iznad Lida.
  1 ) Tamo srecemo ljude koji su ostali bez posla, najvise iz razloga "alkohola". Njima nije vazno da dobro zarade sa mrezama. Oni cak sto vise i nemaju vise od jedne ili mozda dve mreze, kazem za one koje su bez rupa i koje lice na mreze. I oni teraju jednu te istu rinu, naravno postujuci "red" i ako nesto i uleti u mrezu, dovoljno je. Tog dana nece se piti "na recku".
  2 ) Ima tamo i ljudi koji su silom prilike se opredelili za ribolov. Takodje ostali bez posla, ali razlog je "skracenje radnih mesta" sto je u danasnje vreme cest slucaj. Medjutim ti "ribolovci" oni teraju mreze cisto fizicki sa namerom da zarade koji nuzni dinar "za danas". Psihicki oni nisu "tu", a o ribi da je vise luove i gde da je ulove, to je odsutno. I tako dan za danom, mesec za mesecom, a Dunav je "dobrotvor". Dozvoli im po koju rubu da ulove, ipak muce se ljudi ! Mada ima i dobrih i postenih ljudi, ali ko zna iz kog razloga se oni zadrzavaju tu na toj "kaldrmi" ?

Naveo sam samo ove primere, da ko cita ovu temu na Forumu, razmisli malo u koju ce grupu da se opredeli ? A mozda je treca grupa privlacnija ?
  3 ) DOBAR RIBAR : Ali, postoje neki uslovi koji se ne mogu improvizovati. Pored uslova koje su Dule i Kapetan naveli, mora da se ima : volja i uz nju fizicka kondicija i naravno zdravlje. I sto je najglavnije "po mome" posedovanje inteligencije, a najvise znanje u poznavanju prirode i njenih zakona.

Dakle ! Kada ( potencijalni ribar ) sebi obezbedi materijalna sredstva : cun, zavozno veslo, odgovarajuci motor, benzin, mreze itd. i krene da lovi, mora da zna na izabranoj teritoriji reke, gde je matica, gde su "tisaci", gde je dno "cisto". Zatim kakav je vazdusni pritisak, oblacnost, vetar i u odnosu na vremenske uslove, da li se riba krece ( blize povrsini ili blize dnu ), kojim putevima i u koje vreme dana. Gde su jame, panjevi i gde su riblji putevi ?

I mnogo toga jos !!!

Posle "toga" i mnogo "jos toga", se sedne pa se planira gde i na kojoj lokaciji se riba preselila, pa se tamo ode i ribari !!!

Nije lako biti pravi ribar, ali je mnogo lepo !

Pozdrav  114
I bilo je i trajalo je. I svi bi da se ponovi, a ono traje i bez da se desi ... !