Autor Tema: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?  (Pročitano 2511 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« poslato: 14, 10, 2010, 07:17:03 pre podne »
Šta mislite koliko je pravo zagadjenje,i dali treba ici na pecanje i ove i sledece godine?
Ja licno volim šaransko pecanje a koliko znam svi nesto radimo po dnu!
« Poslednja izmena: 04, 01, 2011, 22:37:52 posle podne mossi »
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #1 poslato: 14, 10, 2010, 10:19:59 pre podne »
Moze da se peca ako se ne jede ulov.
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #2 poslato: 14, 10, 2010, 10:43:09 pre podne »
Iz svega što sam čuo i pročitao, čini mi se da nema razloga za veliku zabrinutost.
U svom prvom komentaru napisao sam da je Dunav velik i moćan i da će sam učiniti sve.

Ne sumnjam u dobronamernost upozorenja profesora iz Novog Sada. On za svoje izjave ima osnove u važećim standardima koji kažu koliko čega može da bude u vodi, vazduhu, zemlji... a sve preko tih granica smatra se škodljivim u većoj ili manjoj meri.

Ipak, ne izlazi mi iz glave sećanje na situaciju od pre nekoliko godina kada se pojavio problem sa arsenom u vodi u Zrenjaninu i kraju.

Napravljena je velika buka oko svega toga, a pri tom nije se dogodila nikakva katastrofa, tj. tom obaveštenju nije prethodio nikakav dogadjaj poput ovog u Madjarskoj ili onog u Rumuniji nedavno.
Jednostavno, u tom regionu postoje veće koncentracije arsena od onih koje se po zakonu smatraju dozvoljenim.
Ista je situacija i sa količinama prirodnog radioaktivnog zračenja - postoje mnoga mesta u našoj okolini gde je nivo zračenja koje se da izmeriti značajno iznad zakonom propisanih granica ali ta mesta ipak nisu ogradjena, obeležena ili na drugi način obezbedjena kako ljudi ne bi bili izloženi opasnosti.
(Ovde ne govorim o povećanom zračenju zbog osiromašenog uranijuma kojim su nas bombardovali 1999. godine. U tim krajevima su evidentirani brojni slučajevi pojava kancerogenih bolesti, medjutim o tome se u javnosti ne daju zvanična saopštenja, iako je incidenca značajno veća nego što je u tim krajevima bila pre bombardovanja!)

Iako uopšte ne tvrdim da arsen nije štetan po zdravlje, da je sve tako ozbiljno valjda bi se u Banatu posledice prisustva arsena po nečemu videle i ranije. Naime, ljudi vekovima žive na tom prostoru i pili su tu vodu, a ne sećam se da je neko objavio da je u poslednjih dvadest-trideset godina neko od nekud doneo i prosuo arsen po čitavom kraju.

Vrlo slična situacija po pitanju arsena je i u okolini Odžaka, tako da je očigledno da u zemljištu u Vojvodini postoje neke količine arsena koje su po sadašnjim kriterijumima iznad dozvoljenih granica.

Dobro je da vlasti preko stručnih institucija upozoravaju na ovakve situacije i da se traže rešenja (istini za volju - ja u ovom trenutku ne znam da je bilo šta uradjeno u Zrenjaninu ili u Odžacima, ali o tom problemu već dugo ništa nije objavljeno) medjutim ljudi ne treba da paniče zbog stvari koje su prirodne i koje postoje i sa kojima živimo generacijama.

Ovo sa muljem iz Madjarske je, po meni, samo jedna od sličnih priča.
Istina, sada je zbog nemarnosti došlo do izlivanja velike količine mulja koji u sebi nosi štetne materije u jednom kratkom trenutku ali uveren sam da će sve to Dunav razblažiti na koncentracije koje će biti ispod štetnih (možda čak i ispod onih utvrdjenih zakonom).
 
A da li će se istaložiti kod brane ili negde duž toka pre brane?
To niko ne može da odredi. Čak je netačno i da će se sve zaustaviti kod brane.
Voda razblažuje, ispira i prenosi sve, tako da u duogom vremenskom periodu sigurno neće sav mulj iz Madjarske ostati kod brane. Kada bi to bilo tako, od kada je brana napravljena već bi je morali dogradjivati i podizati visinu imajući u vidu šta voda se sobom nosi.

Moj odgovor bio bi: može da se peca, a ja ću nastaviti i da jedem rečnu ribu.
Vi ostali - sami odlučite da li ćete dozvoliti da vam neko pokvari uživanje u onom što volite.

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #3 poslato: 14, 10, 2010, 20:51:18 posle podne »
Hvala na ovako iscrpnom  odgovoru.
Od danas je uhvati i pusti. Nadam se da ce biti vise ribe do godine dok se Dunav ne iscisti. :sorry:
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #4 poslato: 14, 10, 2010, 21:58:38 posle podne »
Juce je jedan svez smudj spremljen i pojeden!Nista mu nije falilo,cak je bio veoma ukusan! :drinks:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #5 poslato: 15, 10, 2010, 11:41:00 pre podne »
Poenta s ovim zagadjenjima je sto ne ubijaju niti izazovu bolest odmah po konzumiraju vec se taloze u organima i opterecuju ih. Vremenom organizam ne moze vise da se bori i pocnu oboljenja ali ih je tesko povezati s uzrokom.
Tako je sa svim zagadjenjima i podmuklo nas truju pesticidima, teskim metalima, radijacijom, i cime sve ne.
Najlakse je okriviti NATO (koji jeste kriv) ali nisu sva zagadjenja od njih sami se trujemo konstantno i bezobzirno. Nedostatak svesti dopunjava nedostatak kontrole i sve vise nas ugrozava.  Teski metali i otrovi koje Dunav "precisti" ostaju delom u mulju pa kad nesto taj mulj poremeti opet se vrate u tok i malo nas posole. Ribe sa dna skupljaju hranu i te otrove. Malo po malo i eto otrovne corbe koju stalno kusamo. Ako je ukusna ne znaci da je i zdrava.
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #6 poslato: 15, 10, 2010, 12:17:09 posle podne »
Marke je u pravu kad kaže da se sve to malo po malo taloži u našim organizmima.
Medjutim, to je činjenica sa kojom moramo da se pomirimo i da sa njom živimo.

Čovek ne može da izabere da živi pod staklenim zvonom u asolutno sterilnim uslovima i da se hrani apsolutnom zdravom hranom.
Ljudsko biće je stvoreno da živi na planeti Zemlji u okruženju u kom se nalazi. Vremenom, generacijama, organizmi se prilagodjavaju uslovima života i ljudska vrsta evo preživljava već skoro milion godina.

Organizmi imaju sposobnost samoodbrane i do izvesne mere nas štite od svega. Neki organizmi su u tom pogledu jači i efikasniji, a neki nisu.

Kako god živeli, svi smo smrtna bića i pre ili posle, svi ćemo promeniti sredinu.
Za života treba da se trudimo da svojim uticajem ne narušavamo prirodne uslove i ravnotežu koja u njoj postoji ali kao pojedinci ne možemo preterano mnogo da učinimo.

Zato treba da se pomirimo da živimo u svetu takvom kakav je i da mirno uživamo u onom što namje dato.
Treba se čuvati i činiti dobro, a ostalo je božijim rukama.

Van mreže MisterTwister

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #7 poslato: 15, 10, 2010, 19:13:28 posle podne »
Podaci kazuju da je posle bombardovanja Srbije nakon izvesnog vremena porastao broj obolelih od krcinoma debelog creva u Dalmaciji !? O cemu se radi. Avioni su pri povratku na maticne aerodrome u jadran bacali preostale bombe i sejali radioaktivnost po jadranu. Kazu d je to uzrok. Ja stvarno ne znam al eto informacije. A sto se tice zive kao teskog metala  prilikom bombardovanja azotare i petrohemije u Pancevu izlilo se nezna se koliko tona u Dunav. Posledice cemo videti  kroz izvesno vreme. :((( Ovaj mulj sto dolazi to je samo slag na torti koliko ja vidim.
Plutam, plivam, ronim, zaranjam, izranjam, nestajem, vraćam se...

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #8 poslato: 15, 10, 2010, 20:11:30 posle podne »
Kazu od zagadjenja nista! Sve im verujem,nadaju se da ce jesenje ,zimske i prolecne poplave da odnesu sve,
ali do Djerdapa.
Riba kao riba cas kod DJerdapa cas kod Bezdana.A mi ,mi negde izmedju pa sta nas zakaci.
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #9 poslato: 15, 10, 2010, 22:31:06 posle podne »
Што рече ЛСИ, организам има способност самоодбране, али треба бу помоћи максимално. Конзумирати што више природних препарата од воћа и житарица ( вино, пиво, домаћа ракија). У друштву, наравно.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Koliko je bezbedno pecati zbog mulja?
« Odgovor #10 poslato: 15, 10, 2010, 22:36:31 posle podne »
 А сад без шале. Шта све једемо и пијемо, добро смо и живи. Месо и млеко препуно антибиотика, којима кљукају животиње као превентиву због разних болештина. Прерађевине препуне адитива, за боју и укус. Поврће и воће препуно пестицида. Најбоље је не размишљати много о томе. Не вреди, не исплати се. "ПУТА ВИШЕ НЕМА  А ОРАЊЕ НЕ СМЕШ ДА ГАЗИШ".  Зато применити савет из предходне поруке.