Autor Tema: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu  (Pročitano 20870 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #15 poslato: 09, 10, 2010, 18:04:31 posle podne »
Hvala Dalibore na semi sad mi je vec mnogo jasnije kako  da sprovedem u delo.E sad sve ostale potrosace koji idu na brod minus vezem na klemu a plus na osigurace.Jel sam dobro shvatio?

to je to, stim da izmedju potrosaca i osiguraca stavis i prekidac pod obavezno

@ dalibor moze i 10 kvadrata ali sto veci preek manji gubitak , to je izdatak koji nije mnogo velik a moze da znaci, ja sam doduse vidjao brodove koji sa akumulatora vuku direktno 2,4 kvadrata i sve radi ...

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #16 poslato: 10, 10, 2010, 06:30:52 pre podne »
Moja greska.Kapetan je primetio da obavezno ide prekidac izmedju.Najbolje je da kupis vec gotove 6 kom.
u nizu. minus na potrosace a plus na osigurace koji su vec povezaniu nizu. Naravno mozes da stavis
glavni prekidac izmedju plussa i osiguraca.
Javi kada sve ovo pretvoris u delo  :drinks:
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže zicdra

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 23
  • www.mojaladja.com
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #17 poslato: 10, 10, 2010, 23:20:23 posle podne »
Danas sam hteo da sve sprovedem u delo ali posto radim i kompletno renoviranje brodica,nisam uspeo da dodjem do struje od drugih popravki i zezancija.Kad sam krenuo da ga sredjujem,mislio sam to cu ja lako jedan vikend i gotovo,medjutim evo prodje vec mesec dana a nisam stigao ni do pola.Ali cim zasvetli u punom svetlu obavesticu vas.Hvala jos jednom na savetima.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #18 poslato: 10, 10, 2010, 23:30:34 posle podne »
kada zavrsis bravariju , odmah onda radis struju ... nemoj posle da provlacic struju em je komplikovano em ruzno izgleda ..... znaci provuci kablove i slicne stvari a posle radi ostatak price

Van mreže zicdra

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 23
  • www.mojaladja.com
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #19 poslato: 20, 10, 2010, 11:17:48 pre podne »
Pozdrav ljudi,

sto se tice instalacije sve sam uradio kupio kablove,potrosace i sve ostalo sto ide uz to ali sad mi je jos ostalo da povezem kutiju osiguraca od juga tj da dovedem plus sa akumulatora ali ne znam kako to da uradim jer su osiguraci razdvijeni tako da ce plus doci samo do prvog osiguraca jedino izgleda da ostaje da ih premostim da budu spojeni ili ima neko drugo resenje?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #20 poslato: 20, 10, 2010, 22:32:36 posle podne »
Proveri instrumentom (ommetrom) da li na jednoj strani postoji veza medju osiguracima. Mislim da je nekoliko osiguraca povezano konstrukcijski (ne vidi se veza jer je u plastici), ali sigurno nisu svi. Tako da ces morati da ih povezujes. Obrati paznju s koje strane je dolazni vod a s koje vodis ka potrosacima, jer ako obrnes a postoji unutrasnja veza, ili nece pregoreti osigurac jer su u paralelnoj vezi pa se ukupna jacina osiguraca sabira (ako je struja manja od zbira jacine osiguraca) ili ce pregoreti svi koji su u "vezi" (ako je struja veca od zbira jacine osiguraca).
Iskreno, nisam nikad drzao u rukama kuciste da bih proverio, ali dok je na vozilu dve ili tri osiguraca su u direktnoj vezi (jedna strana).

Van mreže zicdra

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 23
  • www.mojaladja.com
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #21 poslato: 20, 10, 2010, 23:59:21 posle podne »
Na kutiji sa zadnje strane ima imaju  tri dzeka za ubadanje u kolonipa datko redom dve dzeka su jedan pored drugog a treci je sa druge strane,od tih sto su jedan kod drugog sam doveo + sa akumulatora i uvezao ih redom napravio sam most i tako do kraja a onaj treci dzek sa njega sam dovodio na prekidac i za divno cudo sve radi e sad ne znam sto kazes dal ce u slucaju necega pregoreti osiguraci.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #22 poslato: 21, 10, 2010, 00:47:41 pre podne »
Ostavi samo jedan osigurac i proveri probnom lampom da li imas struje na oba kraja gde nemas osigurace. Ako imas samo tamo gde si doveo + sa akumualtora a na drugom kraju nemas onda je u redu. Samo mi nije jasno kako si opisao. Trebalo bi da sa svakog osiguraca po na osob vuces zice ka potrosacima da bi imao osiguranje osiguracem. Ja sam razumeo da imas samo jednu zicu a vise osiguraca. To je nemoguce. Slikaj ili nacrtaj to sto imas, da vidim sta je to..

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #23 poslato: 22, 10, 2010, 00:29:23 pre podne »
AU KOLIKO FILOZOFIije oko par lampica i prekidaca! Ne zameri ali ako ne shvatas ove proste nacrte i ako sa najobicnijom lampicom i baterijom ne mozes da izvrsis proveru spojeva na toj jugicevoj sigurackoj tabli onda je pravo vreme da potrazis pomoc prijatelja  ili da ti neko prakticno objasni ...ako nisi imao iskustava sa povezivanjem i ozicavanjem jednosmernih instalacija lakse je da ti pomogne neko prakticno ...ovo virtualno je dosta komplikovano... kad jednom udjes u shtos moci ces bez problem a da ozicis svoju ladju!  :preved:
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #24 poslato: 22, 10, 2010, 00:43:41 pre podne »
Da, baš tako !!! :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #25 poslato: 27, 10, 2010, 10:17:17 pre podne »
kutija osiguraca sa YUGA ima jedan dolaz i gomilu izlaza...



direktno sa akumulatora dovedi na taj jedan dolaz a sa donje strane odvedi struju ka potrosacima...

Van mreže djedaj

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 39
  • www.mojaladja.com
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #26 poslato: 10, 11, 2010, 21:18:19 posle podne »
Uglavnom je sve rečeno samo ne zaboravi da plus sa akumulatora prekidaš sa sklopkom sa zakretnim ključem koji nosiš sa sobom kući jer si jedino tako siguran da nećeš ostaviti nešto uključeno i još mali savjet
sve sijalice uzmi neonke jer su ti one najmanji potrošači a dugotrajne(imaš ih u svakom tržnom centru sa utikačem za upaljač) a sklopku ako nemaš ima kod mene tri četiri komada džaba mi stoje javi se pa da ti nekako proslijedim(sklopka je gratis samo organizuj dostavu iz Brčkog .BH)

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #27 poslato: 10, 11, 2010, 23:28:55 posle podne »
Neonke bas i nisu najmanji potrosaci. LED su najmanji potrosaci.
Marke

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #28 poslato: 05, 02, 2018, 15:22:32 posle podne »
Pošto moram da nabavim kablove odgovarajuće dužine za startovanje vanbrodskog motora, zna li neko koliki je presek tih kabloba? Kako to da tražim u prodavnici? To su ona dva kabla koja idu sa akumulatora na motor i služe za startovanje, i punjenje akumulatora.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: potrebna mi je pomoc oko 12v instalacije na brodu
« Odgovor #29 poslato: 05, 02, 2018, 15:46:14 posle podne »
Што већи пресек - неки кажу да не би требало испод десет квадрата.