Autor Tema: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.  (Pročitano 39707 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #15 poslato: 12, 10, 2010, 19:09:45 posle podne »
Bravo Dule!!! :good:

Dovoljno da neverne Tome jos jednom uvide i isplativost i tehnicke olaksice upotrebom elektro motora na plovilima, pa cak i kad je u pitanju hibridni nacin voznje (upaljen agregat + elktromotor).

O porezu vise necu ni da pricam. To je vec za istoriju, bar za tebe.

A da je perpetummobile, dokazao si da nije, i to mi je drago, kao pokretacu tema o elektromotorima na plovilima (ima ih vise).

A svaka prepravka koliko god da kosta, brzo je isplativa, sto je NAJVAZNIJE.
Mislim da ni jedno ulaganje u pogon plovila nije tako brzo isplativo kao na elektromotorima.

Jos jednom, ugodnu plovidbu, ti zelim!!! :good: :good: :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #16 poslato: 12, 10, 2010, 19:23:41 posle podne »
Energija jeste energija, ali ne kosta isto, i naravno ovde nije bila u pitanju samo ...... ENERGIJA.

Bilo je malo, (a mozda i nije malo), poboljsanja prenosa te energije. Veoma je vazno gubitke svesti na minimum. Tu je usteda i uspeh poduhvata, a ti si u tome uspeo!!!

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #17 poslato: 12, 10, 2010, 19:29:37 posle podne »
.......Rado ću pomoći iako sam laik i za fiziku i za elektroniku.

Ali iskustvo vise znaci (ponekad) od znanja. Mada, sada, vise nisi laik. Budi siguran u to!!!

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #18 poslato: 12, 10, 2010, 20:15:32 posle podne »
Mislim da mozda i bi pokretali brod pod pretpostavkom da na osovini pri malim obrtajima (oko 500-600 o/min) imas 5kW. Veliki su gubici u prenosu i svi SUS motori daju punu snagu i najveci obrtni moment na brzinama vecim od 3000 o/min. To i jeste nejveci nedostatak OTO motora. E to kod elektromotora nije slucaj pa zato mnogo manja snaga E-motora postize iste rezultate kao OTO motor. Tu se stvorio onaj odnos 1:3.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #19 poslato: 12, 10, 2010, 20:49:39 posle podne »
Da, bas to kazem.  :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #20 poslato: 16, 10, 2010, 13:43:41 posle podne »
 :good: :good: :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #21 poslato: 17, 10, 2010, 12:23:53 posle podne »
E pa ne moze svako da bude GRUNF !!! :good:

Ne mogu da dozvolim da se pausalno daju ocene prema necemu sto ima smisla. Narocito ne od ljudi koji nisu nikad radili neke prepravke pa se ni sa problemima ni sa uspesima nisu susretali.

U najboljoj nameri sam objasnio tvoju prepravku kao i moj "rad", a onda je pocela "paljba" da to nista ne valja. Pokusao sam objasniti da je neke ljude na to naterao zakon (o zabrani upotrebe SUS motora), a neke (kao tebe) takodje zakon ali o porezu. Ni to nije vredelo, vec su poceli napadi da "izmisljamo toplu vodu". No, nemam nameru nikog da ubedjujem da treba ili ne treba da predje na elektro pogon. To ce svako sam uvideti i prema svojim zeljama uciniti.

Meni je samo drago da sam bar nekog pokrenuo na razmisljanja o elektro pogonu i da je bar neko (Ti Dule), to uradio i da je zadovoljan postignutim.

Ne bi me iznenadilo da uskoro vidim i nekog od njih kako se vozika sa elektromotorom, samo sto ce oni verovatno da bi sebe opravdali voziti, tamo vec pomenute, "originalne" motore od 40.000€. Lepo ide i tvoj od 3000€ (ali tvoj nije "original").

Ipak se okrece !!!  :good: :good: :good:

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #22 poslato: 17, 10, 2010, 12:36:39 posle podne »
Dule,kao stariji covek moram da te izgrdim malo!!A sta tebe briga sta drugi misle,jel ti to radis zbog njih ili sebe?Ako im se nesvidja,njihov problem.Ako eksperiment propadne,ti si puko  i niko drugi!Uvek mozes da resis problem na klasican nacin!Verovatno i Linssen gresi i svi oni koji polako ugradjuju elektro motore u ladje!Pusti "dusebriznike" i teraj svoju pricu kakav god kraj da bude!Mada ocekujem da ce krajem sledece sezone mnogi traziti savete od tebe! :good:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #23 poslato: 17, 10, 2010, 12:41:57 posle podne »
Samo da dodam,moj komentar nema veze sa tim od koga i odakle dolazi kritika. :nono:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #24 poslato: 17, 10, 2010, 12:43:44 posle podne »
Samo da dodam,moj komentar nema veze sa tim od koga i odakle dolazi kritika. :nono:

Svaka kritika, ako je dobronamerna, bilo odakle ili od koga da je dosla je dobrodosla !!! :good:

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #25 poslato: 17, 10, 2010, 12:45:06 posle podne »
Ako je dobronamerna........... :superstition:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #26 poslato: 17, 10, 2010, 12:57:31 posle podne »
Ako je dobronamerna........... :superstition:

Pa i negativna kritika, ako je dobronamerna, podstakne coveka na razmisljanje. :good:

Nisam mislio na gore pomenute kritike!!! :nono:

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #27 poslato: 17, 10, 2010, 13:18:14 posle podne »
Da budem iskren,kada je Dule rekao da vadi dizel motore i da ugradjuje elektromotore mislio sam da je to promasena investicija i da se zanosi.E sad,kad sam sve to video uzivo i osetio potisak iz mesta......Mogu da zamislim sta ce tek biti kad ugradi alternator cime ce dobiti neogranicenu autonomiju sa potrosnjom benzina za agregat,koja je smesna za te gabarite broda.....A tek jace motore...sta reci   :good:

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #28 poslato: 17, 10, 2010, 13:47:43 posle podne »
Da budem iskren,kada je Dule rekao da vadi dizel motore i da ugradjuje elektromotore mislio sam da je to promasena investicija i da se zanosi.E sad,kad sam sve to video uzivo i osetio potisak iz mesta......Mogu da zamislim sta ce tek biti kad ugradi alternator cime ce dobiti neogranicenu autonomiju sa potrosnjom benzina za agregat,koja je smesna za te gabarite broda.....A tek jace motore...sta reci   :good:

isto mislimo, samo sto cu tek da vidim taj potisak...:)



..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima .... Vol 2.
« Odgovor #29 poslato: 17, 10, 2010, 14:03:41 posle podne »
........
- Najvažnije :)
  - Voziti se nečim što si sam napravio uprkos kritikama, osporavanjima i sumnjama je dodatno zadovoljstvo na sva ona zadovoljstva koja plovidbu i boravak na čamcu čine izuzetnim i vrednim svih odricanja i muke.

Slag na tortu ! :good: :yahoo: