Autor Tema: EchoPilot  (Pročitano 6143 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
EchoPilot
« poslato: 10, 01, 2009, 16:52:24 posle podne »
EchoPilot je naziv britanskog proizvođača specifične vrste sonara - Forward Looking Sonari (FLS) - sonari koji gledaju unapred ( http://www.echopilot.com )

Za razliku od većine ostalih sonara koji "gledaju" konusno na dole, i na ekranu prikazuju sliku dna preko koga ste već prešli, EchoPilot sonari imaju sondu koja emituje ultrazvučni snop ispred broda, i na ekranu generiše sliku dna i objekata u vodi, ispred vas.
EchoPilot uređaje odlikuju dve specifičnosti na koje treba obratiti pažnju:
1. Kvalitet prikaza slike na ekranu je drastično lošiji nego kod klasičnih "fishfinder" sonara. Tako da se ne mogu koristiti za traženje ribe ili preraživanje dna
2. Sonda se MORA montirati bušenjem kroz trup, što bliže težištu broda, da bi se smanjile oscilacije, posebnog kod gliserskih korita

Očigledna prednost nad standradnim sonarima je prikaz stanja ispred broda. Ta informacija je posebno bitna na brzim čamcima, i na velikim brodovima koje je jako teško osloboditi u slučaju nasukavanja. Osnovni modeli imaju maksimalni domet od 50m dole i 150m napred. Snop ultrazvuka se u horizontalnom planu širi otprilike 12 stepeni od sonde, a vertikalno zatvara ugao od 90 stepeni.

Ipak cene (počinju od 1000€ pa idu na gore), nezgodna montaža (ko još voli rupu u trupu?) i prilično štura informacija (mala rezolucija ekrana) utiču dosta negativno na prodaju EchoPilota na tržištu.

ALi ako se pogleda cena uređaja u odnosu na (nedajBože) štetu koju može da spreči, onda se u klasi skupljih plovila ugradnja EchoPilot FLS uređaja isplati.

p.s. slike montiranog echopilota i prikaz testiranja na reci pogledajte tokom nedelje na http://www.garmin.co.yu/vesti.php


preuzeto sa www.navodi.com


Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: EchoPilot
« Odgovor #1 poslato: 13, 01, 2009, 16:04:13 posle podne »
Evo i par primera prikaza slike na EchoPilot uređajima

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: EchoPilot
« Odgovor #2 poslato: 13, 01, 2009, 19:08:57 posle podne »
3-D opcija

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: EchoPilot
« Odgovor #3 poslato: 13, 01, 2009, 19:15:54 posle podne »
aj opet ja da pitam kako se pokazao u rekama s obzirom na sve sto pluta ???
koliko metara ispred sebe mozemo da vidimo problem pod vodom ?

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: EchoPilot
« Odgovor #4 poslato: 13, 01, 2009, 21:19:57 posle podne »
Domet FLS-a unapred zavisi od dubine i zamućenosti vode.
Iz iskustva znam da je domet unapred 3 do 5 puta veći od dubine ispod sonde.
Dakle na 5 metara domet je 15 - 25 metara unapred. Na 3 metra, kada postaje kritično, domet je 9 - 15 metara, što i nije puno...

Kvalitet prikaza dna pored toga zavisi od zamućenosti vode mehaničkim česticama (mulj, pesak, blato) koje absorbuju ultrazvuk otežavajući generisanje slike. Tvrdo dno (kamen, šljunak, beton) će se odlično prikazati na ekranu.

Detekcija potpoljenih objekat pored toga zavisi i od površine objekta koja odbija ultrazvuk. Burići imaju jako malu površinu koja zvuk vraća ka sondi, pa se teško i detektuju. Panjevi su bolja meta, ali su često preblizu površine pa im se odziv "gubi" u površinskom šumu.

Uređaj nije svemoguć, ali uz malo vežbe postaje odličan alat za prilazak nepoznatoj obali, zavlačenje po rukavcima ili plovidbu uz obalu.

Van mreže misaf

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
???: EchoPilot
« Odgovor #5 poslato: 20, 03, 2009, 12:26:33 posle podne »
Postoji i američki proizvođač fls uređaja Interphase, koji ima više različitih modela (probe, scout, twinscope idr.) koji su za razliku od Engleskih Echopilot uređaja veće snage, tako da se mogu koristiti i kao fishfinderi, a i imaju i sonde koje se ugrađuju na krmenu ravan.
Bolji modeli imaju imaju i mogućnost za prikazivanje loga - brzine, a preko nmea 0183 i 2000 protokola i ostalih podataka iz povezanih nautičkih uređaja, npr. GPSa. Tendencija je i kod ovih uređaja da se počinju koristiti ekrani u boji, na kojima se može po boji utvrditi tvrdoća dna, shodno kvalitetu odbijenog signala. To je korisna novina, ali nije presudna jer je glavna namena ovih uređaja detektovanje prepreka i podvodnih objekata. Takođe ta novina se, imam utisak, naplaćuje mnogo više nego što vredi.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: EchoPilot
« Odgovor #6 poslato: 20, 03, 2009, 12:30:55 posle podne »
daj neki link

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: EchoPilot
« Odgovor #7 poslato: 20, 03, 2009, 12:34:57 posle podne »
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: EchoPilot
« Odgovor #8 poslato: 20, 03, 2009, 13:15:19 posle podne »
evo ih cene ... ovi kolornio su bas skupi bez razloga...
po mom iskustvu cene mnoziti sa 0,4 i to je maximum koji cete platiti

ovo je super stvar ali kazu u dunavu ne radi kako treba

http://www.interphase-tech.com/iScanV90.htm


Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: EchoPilot
« Odgovor #9 poslato: 20, 03, 2009, 13:31:26 posle podne »
skupe igracke. po meni bas i nisu za recne uslove.
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže misaf

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
???: EchoPilot
« Odgovor #10 poslato: 20, 03, 2009, 18:29:29 posle podne »
Bilo kako, po meni, ovi uređaji su najbliži ostvarenju večitog sna nautičara da znaju šta se nalazi ispred njihovih kobilica. Oni rade svoj posao, inače se ne bi proizvodili. Dali se neko opredeljuje za njih ili ne, mislim da više zavisi od načina korišćenja plovila i specifičnosti akvatorija u kome se koristi nego od toga dali plovi rekom ili morem. Rezultati su verovatno nešto minimalno bolji u moru, zbog čistoće vode, ali kada se uzme u obzir efikasan domet u odnosu na dubinu, na reci, zbog manje dubine odnosno manjeg dometa nema slabljenja signala, a s druge strane šum od površine je izraženiji na moru, zbog veličine talasa, može se reći da se kvalitet odraza svodi na isto. Ja sam se opredelio za njih jer se muvam po divljim predelima, oko ada Čibuklija, Žilava idr, oko kojih je mnoštvo panjeva i zbog straha od uronjenih stabala koje nosi Dunav, zbog sprudova koji nastaju i obala koje menjaju konfiguraciju, sa idejom: bolje da sprečim nego da lečim. Posle sam od pokojnog Čarlija-Gatke saznao da su na moru vrlo korisni kod sidrenja u lukama i marinama, jer se njima mogu detektovati sidrenjaci, pa se time izbegava zaplitanje sidra, što je uvek neprijatno, a i od presudne važnosti kad se iznenada digne nevreme pa treba da se "kida" sa veza. FLSovi se zapravo i koriste kao seizmička armatura u zgradama; ničemu ne služe dok ne zatreba, a zatrebaju kad je frka. I tu se ispostavlja staro pravilo da spremniji-opremljeniji preživljavaju, naravno ako nisu pozeri već znaju da vladaju onim što poseduju.
 I tako sam ja pazario od oba pomenuta proizvodjača po jedan FLS sa namerom da ih testiram i zadržim bolji. Zapravo Interphaseov Probe sam uzeo polovan, sa krmenom sondom, ali još nisam nameravano sproveo, jer na žalost, još nisam završio svoj brod, gde bih na miru mogao da ih upoređujem. Nešto sam se dogovarao sa Bozzom, mislio da uključim Peru Garmina i Čarlija-Gatku, kao iskusnog korisnika , al eto čovek ode... Sad bih da prodam jedan od ta dva, zakačila me ova kriza, pa ako neko ima želju neka je iskaže. Pošto vidim da je na forumu dozvoljena slobodna trgovina i oglašavanje nadam se da administrator nema nista protiv da ovde dam i cene, a ako ima neka ih slobodno obriše, pa cu ih onda dati na oglasima.
Dakle cene: Interphase Probe sa krmenom sondom, polovan - 400 eura
                Echopilot FLS Compact sa sondom kroz trup, novo - 500 eura

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: EchoPilot
« Odgovor #11 poslato: 20, 03, 2009, 19:59:29 posle podne »
Vec vise godina koristim FLS sonar,model Silver.Ne mogu da kazem da sam ne zadovoljan kako radi,ali za 800 Eur koliko sam ga platio pre 7 godina napolju,ocekivao sam vise.Ukoliko se dobro kalibrise (ubaci tacno rastojanje sonde od pramca,rastojanje sonde od vodene linije i najnize tacke camca i dr.) onda on pokazuje korektne podatke o dubinama na razlicitim udaljenostima od pramca.Ono sto mu najvise zameram,je nedovoljno dobar displej.Naima,u uslovima jakog dnevnog svetla kakvi su uvek za vreme suncanih dana, leti u Bgd,bez obzira na podesavanja osvetljenosti ekrana,nekad nije moguce raspoznati prikaz.Jedini lek je ugraditi senilo oko instrumenta.
Kad smo vec kod preglednosti displeja instrumenata u slucajevima jakog dnevnog svetla (sto vecinu i interesuje) najpreglednije ekrane imaju Raymarine, pa Furuno,pa FLS.Imam razlicite instrumente sva 3 proizvodjaca,i ovaj redosled je definitivan, po meni.Ovo i ne treba da cudi,obzirom da su Ameri "najnautickija" nacija na svetu,a imaju dovoljno  znanja,pameti i para.Ovim ne zelim da sugerisem nista nekom ko bi eventualno kupio gornje FLS ili Interphase,ali neka pogledaju i razliku u  masi ta dva uredjaja. :hi:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: EchoPilot
« Odgovor #12 poslato: 21, 03, 2009, 01:34:10 pre podne »
Pošto vidim da je na forumu dozvoljena slobodna trgovina i oglašavanje nadam se da administrator nema nista protiv da ovde dam i cene, a ako ima neka ih slobodno obriše, pa cu ih onda dati na oglasima.

rokaj ali bolje stavi u male oglase i na naslovnu stranu u oglase tamo ce ih vise ljudi videti ...

reci mi da li si ih testirao uopste ?
ja kad nisam mogao da izdrzim da testiram fishfinder zakacio sam ga za metlu i zaronio :) ako nemas gde da testiras javi pa da probamo sa nekom sitnom improvizacijom ...