Anketa

ELEKTROMOTORI NA PLOVILA

Da
6 (100%)
Ne
0 (0%)
Ne znam
0 (0%)

Ukupno glasova: 6

Anketa završena: 19, 09, 2010, 20:32:19 posle podne

Autor Tema: ELEKTROMOTORI - da ili ne  (Pročitano 101032 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
ELEKTROMOTORI - da ili ne
« poslato: 10, 03, 2009, 18:54:19 posle podne »
Da li se isplati imati ovakve motore na plovilu. Bilo kao pomocni, bilo kao glavni motor.Mnogo su jeftiniji a imaju neku upotrebnu vrednost bar na mirnim vodama.Ja bih zakonom zabranio sve SUS motore na jezerima.Ovo su ipak ekoloski motori.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #1 poslato: 10, 03, 2009, 19:23:29 posle podne »
Da li se isplati imati ovakve motore na plovilu. Bilo kao pomocni, bilo kao glavni motor.Mnogo su jeftiniji a imaju neku upotrebnu vrednost bar na mirnim vodama.Ja bih zakonom zabranio sve SUS motore na jezerima.Ovo su ipak ekoloski motori.

kao pomocni ne znam ... mislim da je OM rekao da jako malo mogu da rade sa klasicnim akumulatorima... a i snage su im male...
mada za parkiranje i maevrisanje po stajacim i slabo protocnim vodama su idealni

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #2 poslato: 10, 03, 2009, 19:29:40 posle podne »
Po nekim prospektima potrosnja im je 100-200W, pa i uz obican akumulator od 90-tak Ah kazu da moze da se koristi oko 2 sata sto je dovoljno za voznju nekih 10km na mirnim rekama.Idealan je (po njima) za pecanje.Navezes se, pecas, vratis se.Sve u svemu sat voznje maximum.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #3 poslato: 10, 03, 2009, 19:32:07 posle podne »
ne znam da li ih ima u srbiji videcemo sada na sajmu

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #4 poslato: 10, 03, 2009, 19:35:17 posle podne »
Bilo ih je u ponudi na privatnim oglasima i ovde (140-170€), a ima ih i na onom drugom sajtu NA VODI na e-kupovini.
A cini mi se da na nekom slovenackom ili hrvatskom sajtu videh i kako se prave u domacoj radinosti.

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #5 poslato: 10, 03, 2009, 19:44:06 posle podne »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #6 poslato: 10, 03, 2009, 20:09:18 posle podne »


Jedan od snažnijih modela u ENDURA seriji. Veoma tih i snažan motor sa dvokrakom elisom koja proizvodi max. potisak od 46 libri, što je dovoljno da bez problema pogoni 6,5 metarski čamac. Ima 5 brzina za pogon napred i 3 za nazad. Ergonomski oblikovana teleskopska upravljačka ručica. Glavna noseća osovina je od kompozitnog materijala velike elastičnosti i čvrstoće. Idealan električni motor za kanale, jezera i druge stajaće vode, t.j. svuda gde je neophodno da se krećete tiho i neopaženo priđete ribi.


koliko je to konja ?


Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #7 poslato: 10, 03, 2009, 20:16:15 posle podne »
Pogodi pitanje   :good:

Cini mi se da to nije lako izjednaciti, racuna se potisak

Ajde neko ko je probao.

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #8 poslato: 11, 03, 2009, 22:30:09 posle podne »
elektro motori su dobra stvar za pecarose koji slepaju , nema buke motora i ide konstantno npr. 6 kmh i mozes dobro da izbalasiras brzinu plovila da npr. wobbler koji vuces lepo hoda / plese . posto je sa sagorevajucim motorima voziti tako polako i kostantno malo problematicno a i zbog buke motora.
jedena mana je akumulator, nisu ti motori ni pravljeni da bi se koristio normalan startni auto akumulator nego npr. AGM ili Gel-olovo posto su oni za duze upotrebe pravljeni a start akumulatori od auta na kratko vreme i mozes da brzo pokvaris taj akumulator sa E-Motorom.

Evo jedan primer/potrosnja E-Motora :

MINN KOTA Endura 30
trosi ca 8 ampera pri najmanjoj brzini. u navecoj do 30 ampera na sat.

Ajd da uzmemo jedan akumulator od 80Ah i vozimo ga pri najmanjoj brzini , potrosnja/voznja bi bila oko 10 sati . A pri najvecoj brzini oko 2,7 sati voznje.

e sad kako bi se snaga e motora mogla izracunati u ks to bi i ja voleo da znam  :)


Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #9 poslato: 11, 03, 2009, 23:18:24 posle podne »
Mislim da je lako izracunati koliko je to ks ali to nije realno jer ta ks nije identicna sa snagom potiska.
12V X 10A = 120W = 0,12kW
1ks = 0,75 kW
sto znaci motor je snage (na skoro minimumu koriscenja) 0,12kW = 0,16ks
Znaci motor od 1,2kW = 1,6ks
Ali ne znam koji je stepen iskoriscenja tako da to nije prosta racunica kao ova.Ovih 0,12kW (0,16ks) bi trebalo da je nazivna vrednost a realna negde od 85-90% od ovoga. Isto tako je ne moguce da motor od 0,16ks pogoni camac skoro kao penta od 3-4ks.Kazem ne znam koji je odnos mehanicke snage i snage potiska.Mozda gresim u potpunosti  :sorry: ali mislim da je racunica slicna ovoj.Ako neko zna tacnu racunicu nek je iznese.Voleo bih i ja da saznam kako se tacno izracunava snaga e motora.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #10 poslato: 12, 03, 2009, 16:51:24 posle podne »
A sta mislite o kombinaciji.
- trofazni agregat 3kW
- trofazni motor 2kW
- frekventni regulator obrtaja
Imao bi laku regulaciju brzine, smera obrtanja a trosio bi onoliko koliko potrosi agregat (cini mi se 2L/h goriva).  :good:
A moze i umesto elise pumpa za vodu (kao mala tomosova) i eto "JET" turbine.

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #11 poslato: 12, 03, 2009, 19:49:59 posle podne »
Snaga uvek predstavlja "rad u jedinici vremena" ili A/t (W) i ne zavisi od "izvora" rada.Dakle, snaga izrazena u vatima ima uvek isto znacenje i kod elektro motora i kod motora sa unutrasnjim sagorevanjem.Najjednostavniji nacin preracuna KW u KS je da broj kilovata pomnozite koeficijentom 1,36.Zorter, vasa racunica i komentar su u principu tacni. Skoro svi proizvodjaci motora (bez obzira na vrstu pogona) daju snagu izmerenu  na radilici.Jasno je da je snaga u nasem slucaju na elisi manja od one prethodne jer od radilice do elise ima doste posrednika od kojih svako uzima svoj deo (popularno receno) dakle,svi agregati koje pokrece motor(alternator,pumpe...) obaraju snagu,sva trenja u prenosnicima i reduktorima obaraju snagu i td. pa na kraju na elisi mozete imati i do 20 % manje snage od deklarisane.Sto je manji procenat,to su konstruktori i tehnolozi proizvodjaca uspesniji.Dakle to se razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca,mada su razlike kod vrhunskoih proizvodjaca priblizno iste.Identicna je stvar kod elektromaotora,deklarisana snaga je uvek veca od realno dobijene snage na elisi.Koliko je to,zavisi od proizvodjaca.Ako ga pitate , dace vam podatak koji je uvek manji od realnog.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #12 poslato: 12, 03, 2009, 20:51:17 posle podne »
Odissey, mene samo buni kako e-motor od 100W gura camac sasvim lepo (kao penta od 3-4ks), i zato mislim da mehanicka snaga nije jednaka potisnoj.A svim ostalim sto si rekao slezem se.

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #13 poslato: 12, 03, 2009, 22:12:15 posle podne »
Zorter,to bi resilo sve nase energetske probleme,kad bi bilo tako. :lol:Svi bi se vozili za mnogo manje para.Za svako kretanje,potrebno je uloziti energiju.U ovom slucaja se  elektricna energija skladistena u akumulatoru,sistemom prenosnika i elektricnih motora,uz oslobadjanje nezaobilazne toplote,u krajnjoj fazi pretvara u mehanicki rad,okretanje propelera,koji pri tom stvara odredjeni potisak od recimo 30 lb,odnosno oko 15 kg.Na izlazu iz sistema,tj.propeleru uvek dobijate manje energije nego sto ste na ulazu (akumulator) ulozili.Ovoliki potisak nije dovoljan za bezbedno kretanje u camcu od 3-4m sa dve osobe na tekucoj vodi.Na jezeru,to je moguce.Prema tome,ovakve motore nikako ne preporucujem ni kao pomocne motore na Savi i Dunavu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #14 poslato: 13, 03, 2009, 10:44:13 pre podne »
U pravu si. Cini mi se da sve ovo sto sam vac video je bilo na jazerima i sporim rekama.Mozda bi moglo na Savi ali samo kod malog vodostaja.Tada je Sava izuzetno spora. :good:
Znaci da zakljucimo:
Ovi e-motori nisu neko resenje za nas na tekucim rekama.Bolja je i najmanja penta, recimo 2ks nego bilo koji e-motor.
« Poslednja izmena: 13, 03, 2009, 18:09:29 posle podne zorter »