Anketa

ELEKTROMOTORI NA PLOVILA

Da
6 (100%)
Ne
0 (0%)
Ne znam
0 (0%)

Ukupno glasova: 6

Anketa završena: 19, 09, 2010, 20:32:19 posle podne

Autor Tema: ELEKTROMOTORI - da ili ne  (Pročitano 101041 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #15 poslato: 13, 03, 2009, 18:07:17 posle podne »
Da,bas tako! :ok:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #16 poslato: 14, 03, 2009, 15:08:06 posle podne »
Dule, ajd' kad budes probao taj e-motor javi nam kako se ponasao na vetru i u matici.Pretpostavljam da ces probati na Dunavu, pa ako tamo zadovoljava nema sumnje da ce biti dobar i na Savi.Pozzzz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #17 poslato: 14, 03, 2009, 20:42:49 posle podne »
e sad jedno razmisljanje... verovanto glupo...

onaj motor za ves masine izgleda prilicno jako kada drnda centri fugu .... ako njega stavimo kao unutrasnji motor i dobar agregat jel bi ri radili dobro ?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #18 poslato: 14, 03, 2009, 21:19:41 posle podne »
Ne verujem, jer je male snage.U masini je redukovan (a ima i manju brzinu) pa moze da radi.A za centrifugu uvek koristi vecu brzinu i vrti u jednom smeru, sto je takodje problem.

Zato sam ja postavio pitanje (ali jos nema komentara) za trofazni motor od recimo 2-3kW i trofazni agregat.Lako se menja smer a frekventnim mikroverterom lako se menja i brzina.Motora ima od 700-2900 o/min pa ni to ne bi bio problem.Potrosnja je koliko potrosi agregat.Buka je buka agregata.Prednost je sto ima trofazni naizmenicni napon na brodu pa i neka alatka moze da se upotrebi.Znaci ima i 220V i 380V.Akumulator bi bio upotrbljiv samo za svetla i muziku.A kod svakog paljenja agregata naravno oni bi se punili.Jedino bi mozda bio problem gabarita i mesto postavljanja agregata.Sve ostalo je malo i lako za montiranje.Nema kopce, nema menjaca.U malo boljoj elektroradionici moglo bi se napraviti komande na joystic.

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #19 poslato: 14, 03, 2009, 22:02:51 posle podne »
Moguće je izvesti to sa agregatom i elektro motrorom, a kao što reče odissej snaga je jednaka bez obzira na izvor. Dakle 1 kW je 1 kW bio on sa elektro ili sa motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Nijedan uređaj nema efikasnost 100 %, odnosno imaju gubitke (zagrevanje, trenje u ležajevima i td). Pa bi u predloženom slučaju imao gubitke u samom motoru koji tera generator, gubitke u samom generatoru i onda gubitke na elektro motoru (čak se malo izgubi i u prenosu električne enrgije). To je neka moja logika na ovu temu i mislim da se ne isplati.
Treba dodati i to da se uvek teži što jednostavniijim pogonima (manje elemenata koji se mogu kvariti), a ovo mi baš i ne deluje mnogo jednostavno.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #20 poslato: 14, 03, 2009, 23:47:55 posle podne »
To smo pricali vec jednom, i potpuno se slazem.
Jedino je u ovom slucaju jednostavnija montaza jer nema kopce a i struje ima dovoljno na brodu.Moja razmisljanja su bila u tom smeru.Pozzz

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #21 poslato: 14, 03, 2009, 23:59:01 posle podne »
A meni pomalo deluje i jezivo pogon na vodi od 220 ili 380 V  :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #22 poslato: 15, 03, 2009, 00:02:32 pre podne »
A meni pomalo deluje i jezivo pogon na vodi od 220 ili 380 V  :)


zavisi kako gledas ..  malo vozis malo lovis ribu :)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #23 poslato: 15, 03, 2009, 11:45:28 pre podne »
Aman ljudi ozbiljno pricam.
Video sam nekoliko komercijalnih plovila koji koriste taj sistem, pa se pitam zasto ne bi i mi mali upotrebili to iskustvo.Pogotovo sto je prakticno.Slazem se sa nekim od predhodnih diskutanata da ima puno "ucesnika" do elise i da svaki "proizvodi" ima odredjene gubitke, ali kad se sve postavi na svoje mesto, u krajnjem rezultatu mislim da ima koristi.Narocito sto mikroverteri snage do 2,2kW mogu da imaju monofazni prikljucak a izlaz trofazni.Tako monofazni agregat od 3kW moze da napaja trofazni motor od 2,2kW (3ks).To je snaga na osovini motora.Redukovanjem brzine dobija se na snazi izlazne osovine, a samo odabirom prave elise se dobija na potisnoj snazi plovila.
Zar uvek moramo da razmisljamo o prevarama i zloupotrebama.Onaj ko hoce da "lovi" ribu strujom, on to radi i sada.
Koliko vidim niko od nas se ne bavi tim poslom.Pa ne mozemo mi spasavati Srbiju od ludaka. Ipak mislim da mi ovde ozbiljno razmenjujemo razmisljanja, iskustva, znanja, zelje ........ :wild:
Ponekad u samom razmisljanju ulovim sebe da sam u zabludi, i da to sto bih zeleo da napravim je u stvari perpetum mobile.I shvatim da su zelje jedno a realnost drugo.
Pozzzzzzz
« Poslednja izmena: 15, 03, 2009, 13:52:08 posle podne zorter »

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #24 poslato: 15, 03, 2009, 13:51:18 posle podne »
Dule da li znas mozda koliki je motor bio kad je agregat koji je koristio bio od 1kW?
Inace Dule moj user name je ZORTER (ne zopter) po imenu i prezimenu ZORAN TERZIC.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #25 poslato: 15, 03, 2009, 14:46:19 posle podne »
Evo nadjoh jedan zanimljiv forum na ovu tematiku.Mislim da ima korisnih informacija i da ga vredi pogledati.
http://www.e-vozila.com/forum/viewforum.php?f=4
A evo i jedne slike sa tog sajta.
« Poslednja izmena: 15, 03, 2009, 18:53:51 posle podne zorter »

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #26 poslato: 15, 03, 2009, 21:40:14 posle podne »
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #27 poslato: 16, 03, 2009, 09:54:41 pre podne »
Dule sto lokomotiva tice znam sve. Radio sa na zeleznici 9 godina. To (a i neki snimci sa youtub-a) su mi dali ideju na razmisljanje na ovu temu.A evo i ovde nadjoh neke primere veoma simpaticne:
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=319

pozzz

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #28 poslato: 16, 03, 2009, 18:06:08 posle podne »
Ljudi ne bih voleo da zvucim grubo,ali manite se corava posla! Da su takva razmisljanja opravdana,vec bi se to naslo u masovnijoj komercijalnoj upotrebi.Uvek se takve price svode na Bilans Energije.Kao sto smo to vec ranije konstatovali, W(at) snage je uvek isti bez obzira da li je produkt sagorevanja fosilnih goriva ili na primer pritiska vodene pare u parnoj masini.Uzmimo Duletov slucaj. Motor mu ima 360 KS,odnosno pretvoreno u KW (360:1,36) 265 KW.To je snaga na zamajcu,a na elesi mu preostaje korisna snaga za pokretanje camca od cca.250 KW. Koji to izvor energije spakovan u priblizno 1 kubni metar prostora sa masom od oko 400 Kg obezbedjuje 250 KW korisne energije u komercijalnoj upotrebi? Naravno da ga nema i zato od svih objekata koji plove ovim svetom 98% njih koriste motore sa unutrasnjim sagorevanjem. :prankster:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ELEKTROMOTORI - da ili ne
« Odgovor #29 poslato: 16, 03, 2009, 20:11:31 posle podne »
Naravno da ga nema i zato od svih objekata koji plove ovim svetom 98% njih koriste motore sa unutrasnjim sagorevanjem. :prankster:

slazem se .. ali taj broj je na srecu u opadanju :)