Autor Tema: Potrosnja na brodu  (Pročitano 15580 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Potrosnja na brodu
« poslato: 08, 03, 2009, 23:48:09 posle podne »
Ovako ... ako moze neko da da forumulu koja ce nam svima olaksati zivot :)  (verovatno marke)

ako potrosac trosi 40 W (recimo frizider ili svetlo) koliko ce izdrzati akumulator od 70 ah

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #1 poslato: 09, 03, 2009, 00:40:43 pre podne »
Polovina od 70Ah je 35Ah ato je 35 sati potrosnje od 1A ili 1sat potrosnje od 35A.
3,125A X 12 sati=37,5Ah
Sto znaci da bi za 12 sati rada kapacitet pao ispod 50%, ali nisam siguran da bi i napon pao ispod 12V.Mislim da potrosnja moze da ide do 11V pa cak i 10V za sijalice i druge potrosace koji nisu osetljivi na napon.Ne moze TV,radio, laptop i dr. elektronski uredjaji ispod 10V, a do 10V mislim da mogu da rade. Zato je voltmetar jedan od vaznih instrumenata na instrument tabli (mada je pozeljan i ampermetar).
Ko ima elektrostart motora mora da vodi racuna da ne istrosi akumulator da bi mogao da anlasuje da upali motor.
Pozzzzzzzz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #2 poslato: 09, 03, 2009, 00:43:51 pre podne »
znaci realno 75 ah ne radi 75 sati ?

da li frizider podpada pod el. uredjaje koji ne vole pad napona?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #3 poslato: 09, 03, 2009, 00:47:02 pre podne »
Da, jer imaju elektromotor koji usporava na padu napona a ispod 10V usporava, greje se i napokon staje.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #4 poslato: 09, 03, 2009, 00:53:17 pre podne »
Zoteru a cemu sluzi taj elektro motor na frizderu koji radi na 12v?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #5 poslato: 09, 03, 2009, 00:57:44 pre podne »
Hladi jedan deo koji ne znam kako se zove a lici na diodu (ili tranzistor) vece snage.Nije ni jedno ni drugo samo lice.I kad pocne da hladi motor izbacuje topao vazduh.Nesto slicno kompresorskom motoru na velikim friziderima.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #6 poslato: 09, 03, 2009, 01:06:12 pre podne »
Molim te pokazi mi tu diodu ili tranzistor.Ovo je frizder na 12v

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #7 poslato: 09, 03, 2009, 09:00:34 pre podne »
Ovo je stari tip frizidera.Ovaj radi na amonijak i takvi se ne rade vec odavno.On radi tako sto greje amonijak da bi hladio unutrasnjost frizidera.Njemu i ne treba struja da bi radio, vec samo za sijalicu koja se pali kad otvoris vrata.Moze da radi na plin (propan-butan) i da odlicno hladi.Ovde je grejac na 12V, pa zato nema motor jer za cirkulaciju amonijaka ne treba pumpa.Amonijak cirkulise prirodnim putem.Topliji ide gore a hladniji pada dole, zagreva se grejacem, ide gore na izmenjivac toplote i tako u krug.Amonijak nije ekoloski i odavno se ovakvi vise ne rade.Ja imam mnogo manji.Nekih 8 litara zapremine i on ima neke dve nazovimo diode koje kad se zagrevaju hlade unutrasnjost frizidera.Motor ovde (ventilator) samo hladi te "diode" koje stoje na aluminijumskom hladnjaku.Imao sam priliku da otvorim i jedan od 25 litara koji radi na 24V i ugradjuje se u kamione.I on isto ima mali ventilator koji hladi izmenjivac toplote.Jedino nisam video da li ima onih koji rade na freon kao kucni frizideri.Za njih bi trebao mali kompresor, pa mislim da oni nisu ekonomicni za takvu eksploataciju, i zato se i ne rade na 12V.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #8 poslato: 09, 03, 2009, 11:52:24 pre podne »
znaci preporucujes na plin varijantu ? nekako mi frka da mi plin bude odvrnut... video sam (mislim bas u polaklimi) da ima neki na 12 24 220 i plin ...to bi moglo da bude resenje :) plin kada isplovaljvam a inace 220

samo jos da cena bude prihvatljiva

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #9 poslato: 09, 03, 2009, 12:15:12 posle podne »
Ne znam sta da ti kazem. Ja imam kompresorski, ali svaki dan moram da palim agregat ako mislim da budem duze od vikenda. Plinske imas i po oglasima, mislim da je sasvim ok uzeti polovan. Mogu se naci za 100-200e. Obavezno uzmi onaj koji ima malu frigo komoru.

da frigo mi je manje vsie najbitnije zbog mesa sve ostalo moze i na sobnoj temperaturi

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #10 poslato: 09, 03, 2009, 12:16:40 posle podne »
Jes' pogotovo pivo  :suicide:

ne pijem alkohol :) znaci samo sokici :)

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #11 poslato: 09, 03, 2009, 12:49:10 posle podne »
znaci preporucujes na plin varijantu ? nekako mi frka da mi plin bude odvrnut... video sam (mislim bas u polaklimi) da ima neki na 12 24 220 i plin ...to bi moglo da bude resenje :) plin kada isplovaljvam a inace 220

samo jos da cena bude prihvatljiva  :dance:Nemoj da ti je frka!Jos nisam cuo da se desila neka veca nezgoda sa friziderom!Napravi lufter da toplota izlazi,boca plina od 10l ti traje mesec dana,i ladi sokice do mile volje! :dance:
« Poslednja izmena: 09, 03, 2009, 17:15:08 posle podne Kapetan »
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #12 poslato: 09, 03, 2009, 15:58:17 posle podne »
I Aka sta na kraju preporucujes dva plinska ili jedan kompresorski?I zasto bas taj?

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #13 poslato: 09, 03, 2009, 16:32:42 posle podne »
Khm, prosle godine video sam u "uradi sam " frizider na 12v identicnog oblika , pa i zapremine, kao oni kamperski sa celijama koje se zamrznu pre upotrebe pa ubace na dno . Ovaj na 12 volti je imao neki uredjaj u poklopcu. Ima li neko iskustva sa ovim napravama?
Pogledaj sta pise na poklopcu sa unutrasnje strane[kod mene pise da na 12v trosi 4A a na 220 0,4]znaci da nije najvan potrosac! :dance:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Potrosnja na brodu
« Odgovor #14 poslato: 09, 03, 2009, 18:51:03 posle podne »
Da deda je u pravu.Nisam napomenuo da su solidni potrosaci i da ne bi smelo da se koriste duze od jednog sata a da se ne obezbedi punjenje narocito ako isti akumulator sluzi i za anlasovanje.
Zato se slazem sa Akom da je najbolja kombinacija 12/24/220/plin ako ima takav, ali u kombinaciji sa plinom u svakom slucaju.Mislim da smo najzad razjasnili neke nejasnoce i nedoumice oko ove vazne naprave na svakom brodu.Iako su to mali frizideri cca 25 litara, veoma dobro sluze svrsi.Zamislite samo hladan paradajiz,sok (ili pivo -ko sta voli), na temp. od nekih 35-40 stepeni, pa cak i obicnu vodu. Kako to prija. :drinks:
Pozzzzzzzz svima.