Autor Tema: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv  (Pročitano 14169 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #15 poslato: 09, 03, 2009, 01:18:13 pre podne »


giga jel bi znao ti ovo da odradis?

Kapetane nazalost toliki fanatik nisam,a licno smatram da je to bespotrebna stvar na tvome plovilu.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #16 poslato: 09, 03, 2009, 03:41:49 pre podne »
slazem se Giga...
ali ako neko ima viaks vremena moze da pokusa....
ono o cemu je bilo reci u klipu nema veze ni sa prvom ni drugom slikom, sve tri su razlicite stvari...ovo poslednje je Honda sa klasicnim dzet pogonom kao kod skutera...pre toga je nesto izmedju elise i turbine, svakako mu je cilj da pokretac bude voda pod pritiskom jer suzavanjem bas to dobije (tako sam ja radio na onom mom sistemu) a ono na klipu je obruc oko propelera koji silu koja se stvara oko elise i pravi turbolenciju usmerava ka nazad i stvara dodatni potisak...ispravite me ako gresim...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #17 poslato: 09, 03, 2009, 09:08:30 pre podne »
Cap mislim da je bas tako kako kazes, ali da ipak ima efekta.Ne zman da li si ikad probao ventilator za vazduh da "oklopis" recimo kartonom i napravis ovakav prsten.Mnogo je jaci efekat strujanja vazduha nego bez njega.Verovatno je to i ovde uradjeno da bi se dobio bolji efekat strujanja vode.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #18 poslato: 09, 03, 2009, 16:14:57 posle podne »
Ova zadnja Zoterova slika je obicna zastita elise i ostalih od elise,tipa morskih zivotinja ,kupaca i slicno.Nema nikakve veze sa poboljsanjem karakteristika motora osim sto jos i smeta.Nedo Bog kada uletite u mrezu,ili upadne kesa kapetanov deo od panja i sl. Ma da se otelis da se iscupas.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #19 poslato: 09, 03, 2009, 17:13:00 posle podne »
ja mislim da suzenjem ipak dobijamo bolji potisak ..

slican princip je ovde (stim da nema dodatnih expandirajucih gasova )



to je cisti zakon fizike (III zakon)

znaci
ulazne konstante su nam velicina prolaza i brzina protoka KA propeleru
izlazna konstanta nam je velicina prolaza i promenjiva je brzina izlaza vode (koja je u korelaciji sa velicinom izlaznog otvora)


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #20 poslato: 09, 03, 2009, 17:14:16 posle podne »
jedino me brinu vrtlozne sile iza propelera na izlaznom suzenju.... zato treba biti oprezan sa velicinom izlaza

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #21 poslato: 09, 03, 2009, 19:10:01 posle podne »
Mislim da i sama zastita (kako Giga kaze) dosta pomaze jer usmerava vodu u pravi smer.Ne "mlati" je oko elise.Kao sto rekoh probajte to sa obicnim sobnim ventilatorom i videcete razliku u efektu protoka vazduha.Tako je i sa vodom.A ako se jos pri tom i malo suzi izlaz, dobija se vece ubrzanje fluida.Neka je to i 5-10%, korisno je.A cini mi se da odnos precnika proporcionalan brzinama fluida.To jest:
ulazna brzina vode : ulaznom precniku = izlazna brzina vode : izlaznom precniku.
Naravno nije idealan odnos, ali uglavnom nisu velike greske.
Jedino sto se ne sme preterivati sa odnosom jer jedna elisa ne moza da "izgura" tu razliku.Zato se kod vecih razlika postavlja vise elisa (turbina).Pozzz

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #22 poslato: 09, 03, 2009, 21:30:03 posle podne »
Osim sto ovaj metalni plast ima funkciju zastite propelera i one oko njega,mislim da ima i ulogu tzv. "course keeper"-a,tj. omogucava lakse drzanje pravca plovila o deplasmanskom rezimu voznje.Ono sto mi se cini da je bitno je da rastojanje izmedju elise i plasta ne bi smelo da bude veliko(slazem se max.10mm)i da pad precnika na kraju ne bi smeo da bude vise od 10% precnika , kao i da duzina te redukcije ne bi trebala da bude veca od 20% duzine plasta.Ovo je samo moja pretpostavka bez ikakvog pokrica u teoriji i praksi sa ovakvom "skalamerijom". :smile:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #23 poslato: 09, 03, 2009, 21:37:04 posle podne »
I ja sam razmisljao otprilike isto tako i mislim da ne gresimo mnogo.U svakom slucaju nadam se da ce imati efekta na vodi.A to cu ispitati ovog leta na vodi jer raidim ovaj "plast", pa posle probe pokusacu i ovo suzenje pa cu videti da li ima neke razlike.Nadam se da nece biti gubljenje vremena i para pa da me zena :punish:
A ako ne probam necu se nakajati sto nisam.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #24 poslato: 09, 03, 2009, 22:51:32 posle podne »
mene jedino brine materijal od koga ovo napraviti, nemam osecaj koliko je jak propeler i da li moze da pokida skalameriju .. plus mrezica na prednjem delu okca recimo 4 cm da stiti od gluposti koje plutaju...


mogli bi da merimo brzinu plovila po broju obrtaja negde na mirnoj vodi i da vidimo sta se desava

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #25 poslato: 10, 03, 2009, 08:44:04 pre podne »
mogli bi da merimo brzinu plovila po broju obrtaja negde na mirnoj vodi i da vidimo sta se desava
Ovo bi bilo idealno. :good:
Jedino bi mrezica morala na otvaranje za svaki slucaj.Ako ode stifna da moze brzo da se zameni.A moze da pukne samo ako "udje" neka grana drveta.Bar je propeler zasticen od kesa, mreza, dzakova pa cak i od naleta na plicak.Pozzzz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #26 poslato: 10, 03, 2009, 12:19:29 posle podne »
Jedino bi mrezica morala na otvaranje za svaki slucaj.Ako ode stifna da moze brzo da se zameni.A moze da pukne samo ako "udje" neka grana drveta.Bar je propeler zasticen od kesa, mreza, dzakova pa cak i od naleta na plicak.Pozzzz

mrezica samo napred pozadi nema razloga ... kod mene na starom tomosu se stift menjao bez problema sa prednje strane .. pojma nemam kako je na evinrudu i da li uopste ima stift .. to mi je zadatak za sajam nautike da svratim do Argo Marine i uzmem sve dodatne stavke za motor koje mi trebaju ...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #27 poslato: 10, 03, 2009, 12:49:49 posle podne »
mrezica samo napred pozadi nema razloga ...

Ja bih radije mrezicu pozadi jer sa zadnje strane uvlaci krsh, a sa prednje se menja stifna.Pozzz....
Kapetane nakupi malo prospekata sa sajma pa da imamo materijala za primere razne vrste.Skeniraces kad nesto bude trebalo.A i ja cu ako dodjem.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #28 poslato: 10, 03, 2009, 12:51:44 posle podne »
mrezica samo napred pozadi nema razloga ...

Ja bih radije mrezicu pozadi jer sa zadnje strane uvlaci krsh, a sa prednje se menja stifna.Pozzz....

pobrkali smo a mislimo na istu stvar :) mrezica KA BRODU ili lepse receno NA USIS:)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: KORT NOZZLE PROPELLER - ne znam srpski naziv
« Odgovor #29 poslato: 10, 03, 2009, 12:53:00 posle podne »
Ok. :good:
To je to. :)