Autor Tema: Frižideri na plin (propan-butan)  (Pročitano 98338 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #45 poslato: 19, 07, 2017, 23:05:02 posle podne »
Au Lazo pa ti se u sve razumeš taz
Marke je bre doktor za elektroniku i elektrouređaje. Nemoj njemu bar da deliš lekcije.
 ffff ffff ffff

Не разумем твој коментар, Зоране!?

Мислим да сам Маркету дао одговор на питање које је поставио и надам се да сам био довољно јасан.

Оно што Марке зна о струји, ја нећу никад научити али у овом случају, говорио сам о свом фрижидеру за који знам како ради.

Већина тих "камп" или "портабл" фрижидера који имају вентилаторе у поклопцу, немају тај додатни поклопац без вентилатора.
А ствар је управо у томе, да се расхладна кутија затвори што боље како би изолација заштитила садржај што дуже.

Не видим шта сам ја у томе мудровао...
Можда би било добро да још једном прочиташ мој одговор, а за Маркета се не бринем; верујем да ме је разумео и да се није осетио увређеним.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #46 poslato: 20, 07, 2017, 00:00:03 pre podne »
LSI moram da vas ispravim da se ljudi ne zbunjuju.

Nijedan od tih frizidera nema drugi poklopac jer je i ovaj sa ventilatorom izolovan.

U tom poklopcu je u sredini "Peltier" element.

On je u obliku plocice u sendvicu sa rebrastim aluminijumskim hladnjacima s obe strane.  Kad se kroz Peltier propusta struja on s jedne strane hladi a s druge greje.  U poklopcu su dva ventilatora jedan je spolja koji hladi spoljni hladnjak na strani koju Peltier greje a drugi ventilator pravi strujanje vazduha unutar frizidera preko hladnjaka koji Peltier hladi.
Spoljni vazduh se ne mesa sa vazduhom unutra i nema otvora koji propusta vazduh iz i u frizider.

Zato ne razumem sta znaci otvoren sistem.

Kod nekih frizidera se moze promeniti smer struje kroz peltier (obrnu se dovodne zice) pa onda spolja hladi a unutra greje (podgreva hranu).

Peltier ima jos jednu osobinu kad se jedna strana necim greje a druga hladi on generise struju.


   
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #47 poslato: 20, 07, 2017, 00:13:55 pre podne »
Evo slike da pojasnim.   114
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #48 poslato: 20, 07, 2017, 06:33:11 pre podne »
LSI moram da vas ispravim da se ljudi ne zbunjuju.

Nijedan od tih frizidera nema drugi poklopac jer je i ovaj sa ventilatorom izolovan.

U tom poklopcu je u sredini "Peltier" element.
....
Kod nekih frizidera se moze promeniti smer struje kroz peltier (obrnu se dovodne zice) pa onda spolja hladi a unutra greje (podgreva hranu).

Peltier ima jos jednu osobinu kad se jedna strana necim greje a druga hladi on generise struju.
...   

Марке, хвала на овом разјашњењу.
Ја сам мој фрижидер купио у иностранству крајем 1990-их и купио сам га с два поклопца! Један у ком је вентилатор (тако сам ја мислио док нисам прочитао ваш коментар; сад видим да ту постоји и нешто друго и сад ми је јасно зашто мој "фрижидер" може да одржава храну и топлом, ако се окрену полови на каблу за напајање) и други без вентилатора (поклопац исти као и на свим осталим преносним фрижидерима које људи носе на излете.
Не знајући за тај "Пелтиер" елемент, написао сам да је систем "отворен" и ево, захваљујући вашем објашњењу, и ја сам научио нешто ново - хвала.
Није ми била намера да било кога доводим у заблуду

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #49 poslato: 20, 07, 2017, 06:55:06 pre podne »
Pozdrav LSI,

Naravno, nije mi namera da pametujem, samo zelim da podelim znanje sa drugima pogotovo ako je korisno ili interesantno.

 114 114 114

 
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #50 poslato: 20, 07, 2017, 07:17:21 pre podne »
Pozdrav LSI,

Naravno, nije mi namera da pametujem, samo zelim da podelim znanje sa drugima pogotovo ako je korisno ili interesantno.

 114 114 114

 

Хвала, Марке.
Управо због дела реченице који сам означио, већ неколико година сам на овом форуму и много занимљивих ствари сам чуо и научио.
Искористићу прилику да се захвалим и Зортеру, јер да није било његовог коментара, вероватно не бисмо добили ово ваше објашњење а овако смо сви боље разумели како ти уређаји раде.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #51 poslato: 20, 07, 2017, 10:54:27 pre podne »
Tema je Frižideri na plin, a administratori opet spavaju i ne prebacuju temu na pravo mesto, recimo mini prenosivi frižideri 12v ili slično.
Za buduće korisnike ili za neko duže vreme ove informacije će ostati sakriveni i beskorisni.
Ovi "frizideri" su bačen novac jer troše mnogo za ono minimalno što daju.

Postaviću novu temu gde se može videti prenosivi nautički frižider sa specijalnom vrstom motora koji manje troši, a može raditi i kao zamrzivač i ne povlači veliku startnu struju, te na radi preko invertera..
Malo je skuplji, ali mnogo jeftiniji od većine nautičkih frižidera.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #52 poslato: 25, 07, 2017, 21:26:37 posle podne »
Malopre sam probao dva friza 12/220/plin na 220
Znao sam da na plin rade jer sam ih dobro ocistio,muckao i poneo na vodu jednom ali odusevih se jer rade i na 220...nisu u kvaru
Jedan je elektro lux (kako li se vec pise) a drugi kontam neki stari poljak/ceh sta vec
Sad u glavi pravim plan kako ce se uklopiti u novu ladju. Kuhinja je 2.5m duzine pa ce biti mesta za oba  hvauWJRFKLADSHF samo da provalim koji bolje radi...taj se puni pivom
Usput,neko je pisao kako ih treba promuckati. Ustvari muckanje,pa ostavis naopako pa popodne opet pa uvece pa ujutru...covek je u pravu. Spor je proces al kad su kuci nista ne kosta a ima rezultata  ok

Van mreže Petar323

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #53 poslato: 04, 11, 2017, 15:21:53 posle podne »
Imam dosta poznanika u Pirotu koji su mi pricali za njega, a i nekoliko moja druga su prevarena od strane Bojana samo kazem kako stvari stoje.
Zar je bitno koliko si star na forumu, bitne su cinjenice koje znam. Pozdrav
Prijatelju, tvoj prvi post na forumu je bio BUUUUM , prevarant !!!!
Elementarna kultura je da se prvo predstaviš na delu foruma koju je za to predviđen a posle toga udri.
Ne zameri ali tako je.

Послато са SM-N910C уз помоћ Тапатока

Prijatelju ne ljutim se, jeste da sam nov na forumu ali to ne znaci da lazem kad kazem da je Bojan prevarant imam svedoke za to oni bi potvrdili ono sto kazem. Tako da samo kazem da upozorim ljude nista drugo. Pozdrav

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #54 poslato: 06, 11, 2017, 11:58:48 pre podne »
@marke

Taj peltier se ne isplati jer vuce struje kao lud. jedna plocica je 60W stim d amoras da odvedes toplotu sa druge strane. Znaci, da ce da greje kabinu itd.

@Petar323

Imao sam saradnju sa Bojanom Pirot i covek mi je sve odradio bez po reci. Remont celog gorionika, sa varenjem, novom zicom itd je bilo 3000. Frizider radi neuporedivo bolje. Covek ima tradiciju u RS, svi znaju za njega. Radi i od toga zivi.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #55 poslato: 06, 11, 2017, 22:18:04 posle podne »
Drivee,

Ni jednom recju nisam tvrdio da se isplati vec sam objasnio kako radi frizider s tim elementom.

Iskoristivost Peltier-a je mala i to mu je velika mana kao i ogranicenje u temperaturnoj razlici.

Pozdrav.

Marke.
Marke

Van mreže Petar323

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #56 poslato: 09, 11, 2017, 00:09:24 pre podne »
@marke

Taj peltier se ne isplati jer vuce struje kao lud. jedna plocica je 60W stim d amoras da odvedes toplotu sa druge strane. Znaci, da ce da greje kabinu itd.

@Petar323

Imao sam saradnju sa Bojanom Pirot i covek mi je sve odradio bez po reci. Remont celog gorionika, sa varenjem, novom zicom itd je bilo 3000. Frizider radi neuporedivo bolje. Covek ima tradiciju u RS, svi znaju za njega. Radi i od toga zivi.
Ima boljih od njega druze, lik se previse hvalise kolko sam skontao iz price pojedinih ljudi.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #57 poslato: 09, 11, 2017, 05:31:16 pre podne »
@marke

Taj peltier se ne isplati jer vuce struje kao lud. jedna plocica je 60W stim d amoras da odvedes toplotu sa druge strane. Znaci, da ce da greje kabinu itd.

@Petar323

Imao sam saradnju sa Bojanom Pirot i covek mi je sve odradio bez po reci. Remont celog gorionika, sa varenjem, novom zicom itd je bilo 3000. Frizider radi neuporedivo bolje. Covek ima tradiciju u RS, svi znaju za njega. Radi i od toga zivi.
Ima boljih od njega druze, lik se previse hvalise kolko sam skontao iz price pojedinih ljudi.

Ама човече, шта си се наврзо на тог Бојана ко смрт на бабу? Остави га бре на миру.  XKJHDGASED

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #58 poslato: 11, 11, 2017, 00:22:05 pre podne »
Ja sam kupio baš takav frižider od 40l kao što Marke opisuje i moj i greje i hladi kada se okrenu kontakti  , on je 54w- 4,5A i prodao mi ga komšija čiji je zet koristio ukamionu ui švabiji pa prešao na 24v a sada mi jer sinulo da je on imao non stop struju a ja samo panele , e j...bi ga

Van mreže Mare982

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 2
  • www.mojaladja.com
Odg: Frižideri na plin (propan-butan)
« Odgovor #59 poslato: 13, 08, 2018, 18:39:20 posle podne »
Bojan Panajotovic iz Pirota drzi servis rashladne tehnike. Ima iskustvo od 21 god.rada sa svim vrstama rashladnihuredjaja.Specijalnost mu je FRIZIDER NA PLIN koje sam pravi a i vrsi servis svih tipova frizidera na plin.
010/337075
064/228-36-36
061/285-41-26

Malo o principu i nacinu rada apsorcionog frizidera,koji kao rashladnifluid, koristi smesu amonijaka, vode i vodonika kao pokretaca amonijacnei vodene pare.Grejanjem te smese, povecava se njen radni pritisak, te setako pogoni u isparivacu koji se nalazi u unutrasnjosti rashladnekutije.Ulaskom amonijaka u rashladno telo, tj. isparivaca amonijak trazitoplotu da bi presao u stanje nizeg pritiska.Ta toplota je roba kojatreba da se ohladi.Amonijak se vraca iz isparivaca na grejac gde seciklus ponavlja.Za grejanje amonijaka kod tih frizidera ide grejac redavelicine 80-120w.Te snage je i grejac na plin.Boca standardna od 18 ltraje nesto vise od mesec dana.

''Specijalnost mu je frizider na plin'' haha, pa kako to da mi je poslao frizider koji ne valja??
Jedva sam izvukao pare nazad. Tezak covek za saradnju.