Autor Tema: KAD RIBA RADI?  (Pročitano 33707 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tomicbanee

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 50
KAD RIBA RADI?
« poslato: 23, 07, 2010, 22:15:28 posle podne »
Podstaknut Dedinim opisima,  kakva se riba  lovi na donjoj Savi, srednjem Dunavu i  donjoj Tisi, sa izvanrednim opisima osnovnih vrsta riba, reših da otvorim ovu temu i time podstaknem nautičare-ribolovce, da razmenimo iskustva, koji su to vremenski uslovi koji pogoduju  efikasnom ribolovu, sa izgledom na uspeh?
Dakle, da li se može očekivati ulov, kada je voda u porastu, kada su vode mutne, niske, visoke, bistre, niske ili visoke temperature vode, niske ili visoke temperature vazduha, visok ili nizak atmosferski pritisak, dobra svetlost, oblačnost, vetrovi, magla, kiša, oluje itd?
Preporučio bih za početak dva uslova, koji su proučavani od strane čuvenog ihtiologa Knighta, još dvadesetih godina prošlog veka, a to su: atmosferski pritisak i solunarna teorija.
Atmosferski pritisak – Po Knightu, atmosferski pritisak je najvažniji i najpresudniji za aktivan lov ribe. Riba svojim mehurom reaguje kao najosetljiviji barometar.
Pravila:
-   baro pritisak u porastu – obećava dobar uspeh u ribolovu,
-   baro pritisak stalan i visok – osrednji uspeh u ribolovu,
-   baro pritisak stabilan i nizak – osrednji uspeh u ribolovu,
-   baro pritisak u padu – veoma loš uspeh u ribolovu-
Ako nemamo barometar, treba posmatrati lišće na drveću.Ako se vidi donja strana lišća i ako je okrenuta  prema pravcu vetra, barometar pada.Ako baro pritisak raste, lišće stoji normalno u odnosu prema granama.
Dakle, ako je baro pritisak visok, riba grize, ma koji vetar duvao. Opadanje pritiska smanjuje apetit ribe. Stalnost barometra nakon lakog porasta,  povoljniji je za ribolov, nego stalnost barometra nakona blagog padanja baro pritiska.
Ovo mišljenje je upotpunio  još jedan vrstan poznavalac ribjeg sveta, Dekantelle, tako što tvrdi, da riba radi i kad opada baromestarski pritisak, samo ako temperatura raste.
Kažu da i od ovih pravila postoji izuzetak, a to je da, dan pre promene vremena, ako baro pritisak pada, riba pokazuje znake velike aktivnostsi...
Solunarna teorija – Kako je nastala solunarna teorija. Knight je 1926. godine lovio ribu na nekom  jezeru u Floridi po savetu čuvara jezera, čiji savet se sastojao u sledćem: mesec mora biti gore (pun) ili dole (mlad), tjs., u smeru meridijana jezera, ako hoćete dobar ulov. Rezultati su bili dobri. Počeo je Knight istraživati uticaj sunca i meseca, plime i oseke na aktivnost ribe. To se zove solunarni period.
   Solunarni period jedne tačke na zemlji nastaje, kad se uslovi koji uzrokuju plimu i oseku, sastanu (sunce – mesec) u dužničkom meridijanu ove tačke. To se dogadja svaki dan po četiri puta , obuhvatajući dva maksimalna perioda jače aktivnosti riba i dva minimalna perioda slabe aktivnosti riba.Zašto dva  perioda veće aktrivnosti kad sunce i mesec prolaze samo jednom u danu? Zato, što plima i oseka postoje istovremeno u dve suprotne tačke zemljine kugle. Knight je uradio solunarne tablice, koje ne označavaju baš vreme plime i oseke, nego čas kad sunce i mesec prolaze kroz meridijan i kad je aktivnost ribe najveća. Plima i oseka nešto kasnije nastaju, jer je potrebno izvesno vreme da se pokrenu vodene mase, medjutim, riba odmah reaguje. Ribe u vodi imaju dobre uslove da osete fenomen privlačnosti, koji zahvata sva živa bića na zemlji. Ribe gajene u bazenima i istresene u reku odmah se skrivaju. U trenutku dolaska solunarnog perioda, one idu aktivno za hranom, zaboravljajući uobičajeni način hranjenja u bazenu ili mrestilištu.
Klupski drug Knighta u vezi solunarne teorije je izjavio: „Ideja je potpuno luda i ja ne verujem ni u jednu reč, ali, ova prokleta stvar ipak ide“!
Solunarne tablice izračunavaju se za svaku tekuću godinu, prema kretanjima sunca i meseca.

« Poslednja izmena: 04, 01, 2011, 22:50:29 posle podne mossi »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #1 poslato: 24, 07, 2010, 11:57:32 pre podne »
ako je po solunarnom onda riba griza oko 12 sati recimo kada je sunce najblize zenitu ?

a najmanje grize kada je sunce najblize nadiru (suprotno zenitu)


ovo za barometar zvuci logicno samo treba probati

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #2 poslato: 25, 07, 2010, 16:23:21 posle podne »
Neko rece:moze biti al nemora da znaci. :)

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #3 poslato: 25, 07, 2010, 17:16:15 posle podne »
1. Riba stalno ne radi...provereno... :new_russian:
2. Riba radi uvek kada ja nisam tamo... :nono:
3. Najbolji je teren tamo gde trenutno nisam :shout:

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #4 poslato: 25, 07, 2010, 17:42:43 posle podne »
I uvek je:"Sto nisi doso juce?Radila ko luda"
 :suicide:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #5 poslato: 25, 07, 2010, 19:22:01 posle podne »
ljudi i ja sam cuo za ovo sto tomicbane pise, ima tu neke logike....

mozda ne bi bilo na odmet da planiramo neke pecaroske aktivnosti prema gore zadatim parametrima

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #6 poslato: 25, 07, 2010, 21:34:47 posle podne »
Gorepomenute aktivnosti se mogu skontati posle 2-3 ili više godina mukotrpnog vodjenja dnevnika pecanja, a da si na vodi minimum 250-300 dana godišnje.

 :drinks:

U medjuvremenu, treba skontati kad NE treba ići na pecanje!  :nono:
A to su uglavnom VELIKE dnevne promene vodostaja.
A koje opet ponekad umeju da pokrenu ribu, e sad koju.. ;)

Van mreže Radojković

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #7 poslato: 26, 07, 2010, 00:08:59 pre podne »
Pecam soma vec 20tak godina i prve korake sam ucio od jednog starijeg pecarosa koji mi je govorio da som radi kad je mesec ko kifla kriv ili kao srp a ja sam mu se smejao .Sada posle  10g aktivnog pecanja zakljucio sam da ima nesto u tome i skoro da je bio u pravu.Pored pravog izbora mesta i doba dana,mamca i mesec ima mnogo uticaja i ja se uglavnom upravljam po tome.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #8 poslato: 26, 07, 2010, 01:05:56 pre podne »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #9 poslato: 26, 07, 2010, 01:06:32 pre podne »
znaci na soma 6,7 i 8 avgusta ?

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #10 poslato: 26, 07, 2010, 11:08:56 pre podne »
Jbg, po ovome do kraja meseca ništa od pecanja :shout:
Ali ima osnova, prosle nedelje sam lepo pecao belu na dunavcu a već preključe vrlo slabo, krenuo pun mesec.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: KAD RIBA RADI?
« Odgovor #11 poslato: 26, 07, 2010, 16:28:50 posle podne »
Moze i ovako....
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran