Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48806 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #165 poslato: 29, 09, 2021, 14:46:37 posle podne »
A hahahha! J_ _ _ se!  ha
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #166 poslato: 11, 10, 2021, 17:07:35 posle podne »
Prilikom pražnjenja akumulatora sumpor iz elektrolita se taloži na elektrodama,prilikom punjenja sumpor se otapa i vrača u elektrolit.U ciklusima
pražnjenja i punjenja deo sumpra trajno ostajena elektrodama i postepeno smanjuje aktivnu površinu time i kapacitet.Startni akumulator CA-CA
tehnologije se pune do napona 14.4v.Startni akumulator manjeg kapaciteta do oko 90 Ah imaju raspoloživi kapacitet do oko 1/3 nazivnog kapaciteta
dok oni veliki kamionski do 1/2 nazivnog kapaciteta.Struja punjenja ako je napon 12,4 ili više može biti do max.1/10 nazivnog kapaciteta,tako
da za akumulator od 90Ah iznosi max.-9A.Ako je napon manji od 12.4onda 1/20 nazivnog kapaciteta.Ako je napon pao na 12v (napon prazanog aku.)
mora se puniti visokim naponom iznad 15v i malom strujom 1-2A .Ukoliko napon padne na 12v i niže nalazi se u zoni trajnog oštećenja i treba ga što pre
napuniti.Dovoljno je da tako 2-3 dana i da bude trajno oštećen.Razlo je što pri takvim naponima veći deo sumpora istaložen na pločama i ako tako
duže ostane iz amorfnog stanja prelazi u čvrsto i nija ga moguće ponovo otopiti i vratiti u elektrolit.Napon ispravnog akumulatora 24 h posle punjenja
iznosi oko 12.8v.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #167 poslato: 16, 04, 2022, 20:33:37 posle podne »
Ovih dana regulišem struju na čamcu. Imam ideju da ubacim neki stacionarni akumulator tipa:

https://www.blicshop.rs/ultracell-ucg45-12-12v-45ah-sla-stacionarni-akumulator.html

, ono što me zanima su iskustva za punjenje takvih. Koje uređaje biste preporučili?

Imam ovaj Lidlov punjač:



, postoji inače i ovaj:



, on ima 10A i dodatne funkcije.

Rešio sam inače da uzmem neki CTEK koji mi može služiti u budućnosti i za vozila - startne akumulatorske baterije itd. Koji biste preporučili i kakva iskustva imate? Kontam da bi 5.0 rešio stvar sigurno, ali može i neki drugi tipa mxs 3.8.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Akumulatori
« Odgovor #168 poslato: 17, 04, 2022, 18:12:08 posle podne »
Ja imam isto 45 Ah starterski i punim ga sa ovim punjacem iz lidla koji ti imas  i to radi dobro i dovoljno je. I 2.5 A struja punjenja za taj akumulator je sasvim dovoljna  (nominalna struja punjenj je dvadesetocasovna struja) ukoliko ne žuriš sasvim ok :) Sa ovim od 5 A napunices ga za manje od pola dana... A ako uzmemo u obzor da nikad nije skroz prazan u praksi to je par sati.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #169 poslato: 18, 04, 2022, 15:42:55 posle podne »
Ja imam Bosch C3 i jako sam zadovoljan.....

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #170 poslato: 18, 04, 2022, 23:49:37 posle podne »
Ja imam isto 45 Ah starterski i punim ga sa ovim punjacem iz lidla koji ti imas  i to radi dobro i dovoljno je. I 2.5 A struja punjenja za taj akumulator je sasvim dovoljna  (nominalna struja punjenj je dvadesetocasovna struja) ukoliko ne žuriš sasvim ok :) Sa ovim od 5 A napunices ga za manje od pola dana... A ako uzmemo u obzor da nikad nije skroz prazan u praksi to je par sati.

Moje pitanje se više odnosilo na to da li postoje "prilagođeniji" punjači ovakvom tipu akumulatora.

Pogledao sam sada Zankijev Bosch C3 i mogu reći da za razliku od Lidlovog punjača ima više opcija, a i jasno je istaknuto da je namenjen i VRLA, AGM, AGM itd.

Ovaj naš ima ove opcije:



Dao sam mu malo danas gas :)


Videćemo kak će se ponašati u praksi, dok ne nabavim neki CTEK, pošto mi se ne žuri...













Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Akumulatori
« Odgovor #171 poslato: 19, 04, 2022, 18:27:13 posle podne »
Za ono što meni  trenutno  treba je odlično  jh. Akumulator platio 4000 din pre dve god., punjač 2500. Za sad sve ok. E sad ima tu raznih opcija, al ja ovaj punjac koristim samo preko zime da povremeno dopunim akumulator dok ga ne koristim i za to je zadovoljavajuć.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #172 poslato: 19, 04, 2022, 22:08:57 posle podne »
Ma da, bombonica je za tu namenu za koju se koristi kod tebe.

Ja hoću da odem korak dalje jer sam imao slučaj da mi je na jednom iz vozila toliko bio nizak napon (zaboravljena aktivna svetla), da mu Lidl nije mogao da pomogne, te sam morao da se snalazim za ozbiljniji punjač. Kupovinom CTEK-a hoću da pokrijem taj deo priče, kao i modove za desulfatizaciju itd.